Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    73
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    FRITZ!BOX 7590
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι συνδρομητής ADSL2+ από εποχής Hellas On Line και πριν από 3,5 χρόνια μου πρότεινε η Vodafone να αναβαθμίσω τη σύνδεσή μου σε VDSL 50Mbps (χωρίς VOIP) +360 λεπτά προς κινητά ή διεθνείς προορισμούς.
    Δέχτηκα την προσφορά και μετά το κλείσιμο διετίας, οπότε έληγε και το συμβόλαιό μου, δέχτηκα τη συνέχιση της σύνδεσης με τους ίδιους όρους.
    Έχω επιλέξει να μην λαμβάνω έντυπο λογαριασμό και πληρώνω πάντοτε το ποσό του λογαριασμού αυθημερόν μόλις έρχεται το σχετικό mail ή SMS.
    Τους τελευταίους μήνες το πληρωτέο ποσό είναι πάντοτε 31,40€, διότι ποτέ σχεδόν δεν χρησιμοποιώ το σταθερό τηλέφωνο ούτε για κλήσεις σταθερών.
    Σπανίως θα καλέσω κάποιο κινητό ή κάποιον αριθμό στο εξωτερικό. Ουσιαστικά χρησιμοποιώ την σύνδεση μόνο για Internet.
    Προχθές διαπίστωσα ότι η τρέχουσα τιμή για τη σύνδεσή μου είναι 26,90€/μήνα και συμπλήρωσα τη σχετική φόρμα στην ιστοσελίδα της Vodafone προκειμένου να με καλέσουν για σχετική συνεννόηση, δίνοντας και τον αριθμό μητρώου πελάτη και τον αριθμό σταθερού τηλεφώνου.
    Αντί να με καλέσουν, προτίμησαν να μου στείλουν ένα SMS στο κινητό μου (το οποίο προφανώς έχουν στη μερίδα μου), στο οποίο ανέφεραν επί λέξει: Η ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΗ ΛΟΓΩ ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΣΑΣ.
    Προφανώς στη Vodafone προτιμούν να παρέχουν φθηνές υπηρεσίες σε νέους πελάτες (ακόμη και πιθανώς αμφιβόλου φερεγγυότητας) παρέχοντάς τους επί πλέον και δωρεάν εξοπλισμό αντί να μειώσουν την τιμή σε υπάρχοντες πελάτες συνεπείς επί σειράν ετών.
    Υπάρχει κάποια εταιρία τηλεφωνίας που σέβεται τους πελάτες της στην Ελλάδα ώστε να προβώ σε αλλαγή παρόχου όταν θα λήξει η παρούσα σύμβασή μου με τη Vodafone ή όλες συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο;
    Μπορώ να προβώ σε κάποια άλλη ενέργεια ή είναι φρόνιμο να "καθήσω στα αυγά μου" μιας και η σύνδεσή μου δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα ούτε στο Internet ούτε στο τηλέφωνο;
    Ευχαριστώ!
    Case: Cooler Master Silencio 650 Pure - Τροφοδοτικό: Thermaltake TR2 QFan 500W - CPU: Intel Core i3-10100 - RAM: 2X8GB - GPU: Intel HD Graphics - M/B: Gigabyte B560M DS3H (rev. 1.0) - SSD: SanDisk SDSSDXPS240G - KINGSTON SKC2500M8250G - HDD: WDC WD10EADS-00L5B1 - DVD-RW: Samsung DVD-RW SH-224BB - Monitor: Dell U2412M - Λειτουργικό: Windows: 11 Pro X64.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-2014
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    9(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάλεσε για προσφορά όταν τελειώνει το συμβόλαιο σου. Εγώ ανανέωσα την προηγούμενη εβδομάδα για άλλα δύο χρόνια με 27,50 ευρώ για triple play vdsl 50 με full tv και τα αθλητικά.
    Σαν και εσένα και εγώ πληρώνω τον λογαριασμό την ημέρα που εκδίδεται.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikomas50 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε VDSL 50Mbps (χωρίς VOIP) +360 λεπτά προς κινητά ή διεθνείς προορισμούς.
    Δεν θα βρεις κανεναν μα κανενα παροχο ( ενδεχομενως και παγκοσμιως ) που να κοιταζει την τσεπη σου και το συμφερον σου.

    Οποτε για μενα ( απο οτι καταλαβα εχεις ακομα 6 μηνες δεσμευση) οταν ληξει το συμβολαιο , κανε επιτοπου φορητοτητα σε αλλο παροχο που σε καλυπτει η τιμη του και οι παροχες του.

    πχ στα 100 Mbps ειναι η νοβα μαζι με την τηλεφωνια στα 29,90 €

    Η αν δεν θες τοση ταχυτητα , διαλεξε αλλο πακετο οπως ειπε ο φιλος , μαζι με τηλεοραση.

    Οταν θα ληξει παλι η δεσμευση , κανε παλι ερευνα αγορας . αν εισαι οκ μενεις. αν οχι .... παλι φορητοτητα. μην καθεσαι και σκας . η ζωη ειναι μικρη να αγχωνεσαι για αυτα.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    73
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    FRITZ!BOX 7590
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Το θέμα είναι, για ποια ασυμβατότητα μιλούν από τη στιγμή που πρόκειται για την ίδια ακριβώς υπηρεσία!
    Θα μπορούσαν κάλλιστα να μου πουν: Είστε δεσμευμένος μέχρι την λήξη της σύμβασής σας, και όχι να προβάλλουν γελοία δικαιολογία.
    Η ανά διετία αλλαγή παρόχου είναι άσκοπη ταλαιπωρία για μικροδιαφορές στην τιμή.
    Άσε που πρέπει να ξανασετάρεις το μόντεμ σου και όταν έχεις δώσει αρκετά χρήματα για την απόκτησή του, είσαι αναγκασμένος να μένεις στα όρια που αυτό υποστηρίζει, αν δεν θέλεις να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για απόκτηση νέου που θα καλύπτει τα 100 & τα 200Μbps.
    Σκέτη σύνδεση Internet χωρίς προπληρωμένες τηλεφωνικές κλήσεις (τις οποίες εμφανίζουν ως δωρεάν) δεν παρέχει κανείς παρά μόνο σε φοιτητές με σύνδεση ADSL 24Mbps.
    Case: Cooler Master Silencio 650 Pure - Τροφοδοτικό: Thermaltake TR2 QFan 500W - CPU: Intel Core i3-10100 - RAM: 2X8GB - GPU: Intel HD Graphics - M/B: Gigabyte B560M DS3H (rev. 1.0) - SSD: SanDisk SDSSDXPS240G - KINGSTON SKC2500M8250G - HDD: WDC WD10EADS-00L5B1 - DVD-RW: Samsung DVD-RW SH-224BB - Monitor: Dell U2412M - Λειτουργικό: Windows: 11 Pro X64.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ουτε εμενα μου αρεσουν οι αλλαγες καθε τοσο , αλλα θα πρεπει να κοιταζεις και το συμφερον σου.

    Το ρουτερ σου γιατι να το ρυθμιζεις ? Απο την WAN και "μεσα" δεν αλλαζει κατι στο δικτυο σου .
    Ειδικα αν εχεις αγορασει με gigabit WAN , δεν προβλεπεται να το αλλαξεις τα επομενα 5-10 χρονια.

    θα αλλαξεις μονο το modem-router του παροχου που θα σου στελνουν και θα κανεις μονο 1-2 βασικες αλλαγες εκει. .
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Σε μενα εγινε μείωση και σαν παλιος και σαν νέος συνδρομητής. Ήμουν με 24αρα ζητάω αναβαθμιση σε VDSL50.Λογο που συγχρονίζω καώ από το οροιο 45-50 με την εγγύηση δυκτίου μου έκαναν μείωση στα 22.50 ευρώ τελική τιμή. Φευγω για 20-25 μέρες άπω cosmote και ξαναγυρίζω vodafone σαν νέος πελάτης ποια. Έγινε ξανά μείωση και ο τελικός ειναι στα 22.50 ευρώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μενα εγινε μείωση και σαν παλιος και σαν νέος συνδρομητής. Ήμουν με 24αρα ζητάω αναβαθμιση σε VDSL50.Λογο που συγχρονίζω καώ από το οροιο 45-50 με την εγγύηση δυκτίου μου έκαναν μείωση στα 22.50 ευρώ τελική τιμή. Φευγω για 20-25 μέρες άπω cosmote και ξαναγυρίζω vodafone σαν νέος πελάτης ποια. Έγινε ξανά μείωση και ο τελικός ειναι στα 22.50 ευρώ.
    πως πηγες για 20-25 μερες σε αλλο παροχο χωρις πεναλτι ? Εκτος και αν εριξες πιστολι.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως πηγες για 20-25 μερες σε αλλο παροχο χωρις πεναλτι ? Εκτος και αν εριξες πιστολι.
    Είναι μεγαλη ιστορία θα ανοίξω θέμα με αυτό! Με λίγα λόγια πήγα cosmote για να διορθώσουν την γραμμή μου.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας