Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: Κέντρο vpbx

  1. #1
    Εγγραφή
    03-04-2004
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    παιδιά την εμπειρία σας μιας και έχω ξεψαχνίσει τα ανάλογα θέματα στο φόρουμ παρόλα υτα έχω κάποιες απορίες μιας και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να περάσω σε μια λύση vPBX από κάποια απο τις γνωστές ελληνικές εταιρίες..
    Ποια είναι η άποψη σας για την λύση του vPBX ;
    Αγοράζοντας ένα vpbx η εταιρία μου παρέχει και το SIP trunk και τα πάντα ; και εγω το μόνο που χρειάζομαι είναι , φυσικά, παραμετροποίηση και συσκευές τύπου grandstream HT801 σε κάθε συσκευή εντός του χώρου;
    Σε περίπτωση που έχω voip νούμερα απο τον πάροχο μου, πχ nova, μπορούν αυτά τα νούμερα να λειτουργήσουν σαν SIP trunk σε κάποιο vpbx ? και δεν θα χρειάζομαι φορητότητα;
    Τέλος αν θέλω να έχω παράδειγμα 2 εξερχόμενα ταυτόχρονα και 2 εισερχόμενα ταυτόχρονα πρέπει να έχω 4 γραμμές στο sip trunk ;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις οποιεσδήποτε απαντήσεις και ζητώ την ανοχή σας σε τυχόν "κοτσάνες" μου

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.636
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    1) Ξανασκέψου το, ειδικά αν έχεις μεγάλο όγκο κλήσεων και τι κάνεις σε περίπτωση που δεν έχεις Internet.
    2) Δεν ισχύει πάντα μπορεί να δίνει μόνο vPBX και ναι τηλέφωνα VoIP θα ήταν καλύτερα αντί για αντάπτορες
    3) Όχι, αν σου παραδίδει κύκλωμα στο χώρο και με κάποιο τρόπο μπορείς να κάνεις register μέσω sip πάντα είναι κάποιο endpoint από το local δίκτυο για λόγους ασφαλείας.
    4) Όχι, θες ένα account κι άρα ένα trunk που σου δίνουν 4 κανάλια φωνής.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από medias Εμφάνιση μηνυμάτων
    και συσκευές τύπου grandstream HT801 σε κάθε συσκευή εντός του χώρου;
    Και συσκευές … σε κάθε συσκευή …
    Πως γίνεται αυτό ?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και συσκευές … σε κάθε συσκευή …
    Πως γίνεται αυτό ?
    Αν έχεις 6 εσωτερικά και δεν θέλεις να πετάξεις πχ 4 αναλογικές συσκευές τοτε θα πρέπει να πάρεις 2 τηλέφωνα voip και 4 ata (analog-telephone-adaptors) οπως το 801 που ειναι το interface αναμεσα στο ψηφιακό / αναλογικό.

    Το 801 θα συνδεθεί στο ένα του άκρο ψηφιακά με το κέντρο και η αναλογική έξοδος στο αναλογικό τηλέφωνο.

    Υπάρχουν και συσκευες πχ 814 που βγάζουν 4 αναλογικές εξόδους.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-04-2004
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ξεθάβω το θέμα μιας και η απάντηση του φίλου BillyVan με έβαλε σε σκέψεις.
    Τα ATA που έχουν πχ 4 ή 8 FXS θύρες γράφουν το HT818 ας πούμε Supports 2 SIP profiles and 8 FXS ports.
    Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να συνδέσω πάνω πχ 8 Virtual extensions απο 1 provider ή λειτουργεί αποκλειστικά με 2 SIP profiles.
    Με λίγα λόγια μπορώ, αν θέλω 8 voip τηλέφωνα, αντί για 8xHT801 να αγοράσω 1xΗΤ818 αν υποθέσουμε ότι φυσικά βολεύει η καλωδίωση.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από medias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθάβω το θέμα μιας και η απάντηση του φίλου BillyVan με έβαλε σε σκέψεις.
    Τα ATA που έχουν πχ 4 ή 8 FXS θύρες γράφουν το HT818 ας πούμε Supports 2 SIP profiles and 8 FXS ports.
    Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να συνδέσω πάνω πχ 8 Virtual extensions απο 1 provider ή λειτουργεί αποκλειστικά με 2 SIP profiles.
    Με λίγα λόγια μπορώ, αν θέλω 8 voip τηλέφωνα, αντί για 8xHT801 να αγοράσω 1xΗΤ818 αν υποθέσουμε ότι φυσικά βολεύει η καλωδίωση.
    Ναι , απλά θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι μετά θα έχεις single point of failure για 8 συσκευές

  7. #7
    Καλησπερα , θα ηθελα να φτιαξω ενα τηλεφωνικο κεντρο σε ενα γραφειο με 5 συσκευες. ειμαι wind fiber 100 τι πρεπει να κανω? αγοραζω 5 voip συσκευες και μια υπηρεσια vPBX? ειναι ευκολο το σεταρισμα του ? προτεινεται καποια υπηρεσια και καποια τηλ. συσκευη? δεν θελω να ανεβω οικονομικα. θελω να μπορω να κανω προωθηση στο κινητο μου και απο το κινητο μου στο κεντρο. ο παροχος μου δινει αρκετο χρονο ομιλιας προς κινητα και απεριοριστα σταθερα αρα θελω να εκμεταλευτω αυτο το ευρως.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-04-2004
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Καλημέρα,

    Υπολόγισε συσκευές VOIP ή ata gateways για τα endpoint σου (εσωτερικά) , ένα εισερχόμενο νούμερο στον voip provider και ένα vpbx πακέτο.
    προσωπικά πήγα προς την modulus πειραματικά και ομολογώ οτι δεν μπορώ να πω πως έχω κάποιο παράπονο μέχρι σήμερα. Αγόρασα το πακέτο vpbx που ταίριαζε στα "εσωτερικά" μου, σύνδεσα τις υπάρχουσες συσκευές σε grandstream ATA τα ρύθμισα και έτοιμο.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-05-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι -Αθήνα- Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Oxygen Hpv1500
    SNR / Attn
    9.5(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα , θα ηθελα να φτιαξω ενα τηλεφωνικο κεντρο σε ενα γραφειο με 5 συσκευες. ειμαι wind fiber 100 τι πρεπει να κανω? αγοραζω 5 voip συσκευες και μια υπηρεσια vPBX? ειναι ευκολο το σεταρισμα του ? προτεινεται καποια υπηρεσια και καποια τηλ. συσκευη? δεν θελω να ανεβω οικονομικα. θελω να μπορω να κανω προωθηση στο κινητο μου και απο το κινητο μου στο κεντρο. ο παροχος μου δινει αρκετο χρονο ομιλιας προς κινητα και απεριοριστα σταθερα αρα θελω να εκμεταλευτω αυτο το ευρως.
    η Wind δυστυχώς ειναι η μονη Ελληνική εταιρεία που δεν δίνει sip διασύνδεση. Αρα εισαι αναγκασμενος να αγορασεις ή καρτα isdn (τεχνολογια τριακονταετίας) ή καρτα pstn (τεχνολογία πενηντακονταετίας) με μειωμενες δυνατοτητες απο αυτες της voip διασυνδεσης Εκτος αν αγορασεις vpbx απο την wind που ειναι ακριβη λυση 9 ευρω το μηνα ανα τερματικη συσκευη
    Θέματα παρόχων Δικτύων τηλεφωνίας- ίντερνετ,Συμβάσεις παρόχων τηλεφωνίας με ειδικές τιμές και όρους ,Τηλεφωνικές εγκαταστασεις ,τηλ κέντρα Συστήματα ασφαλείας

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.636
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Η Wind δίνει sip, όχι στο απλό business ή το home. Πάει πακέτο με μισθωμένη γραμμή.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-05-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι -Αθήνα- Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Oxygen Hpv1500
    SNR / Attn
    9.5(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind δίνει sip, όχι στο απλό business ή το home. Πάει πακέτο με μισθωμένη γραμμή.

    Σωστά δίνει μονο σε 30αδα και πάνω , μεσω cisco router οπου υπαρχει θυρα voice για peer to peer sip συνδεση χωρίς όμως ιντερνετ. Αξιόπιστη αλλά πολύ ακριβή λύση χωρις ενσωματωμενο χρονο ομιλιας και πανω απο 100 € το μηνα πάγιο χπου δεν περιλαμβανει ιντερνετ και κλήσεις
    Θέματα παρόχων Δικτύων τηλεφωνίας- ίντερνετ,Συμβάσεις παρόχων τηλεφωνίας με ειδικές τιμές και όρους ,Τηλεφωνικές εγκαταστασεις ,τηλ κέντρα Συστήματα ασφαλείας

  12. #12
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.636
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Σχετικά με το φίλο με την Wind, δεν θες μόνο συσκευές αλλά και gateway που να στέλνει την γραμμή σου στο vpbx για να μπορέσεις να εκμεταλευτείς το πακέτο με τα λεπτά ομιλίας που έχεις.
    Τώρα το πόσο εύκολο/δύσκολο είναι ανάλογο του πόσο χρόνο έχεις. Πάντως θέλει διάβασμα, γιατί plug n play δεν είναι, ειδικά αν είναι αναλογικές/PSTN οι γραμμές σου!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας