Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Το avatar του μέλους steliosmo
    steliosmo Guest
    Καλησπέρα,
    Για χρόνια ήμουνα στη cosmote με 24άρι adsl και έπιανα γύρω στα 10mbps στο σπίτι μου. Πριν περίπου ένα χρόνο λόγο προσφοράς αλλάχτηκε σε Wind. H σύνδεση μου ειδικά τα τελευταία χρόνια όλο και χειροτέρευε, κάπου το Μάρτιο που είμασταν σε καραντίνα είχε πέσει στα 2-4mbps, υπέθεσα ότι ήταν λόγο φόρτου του δικτύου και δεν το έψαξα παραπάνω. Μετά το τέλος της καραντίνας αφού παρέμενε στα ίδια επίπεδα επικοινωνώ με τη Wind και μετά από πολλά τηλέφωνα δηλώνετε ως βλάβη.

    Έρχεται λοιπόν ο τεχνικός, ο οποίος ξεκινάει να μετράει από την είσοδο της πολυκατοικίας. Μου είπε ότι πριν κάνει τη μέτρηση καθάρισε τον χαλκό γιατί ήταν σε κακή κατάσταση και έβγαλε κοντά στα 10800 με 11000. Μετά ήρθε και μέτρησε από την πρίζα του τηλεφώνου (έχω δύο στο σπίτι αλλά χρησιμοποιώ μόνο αυτή) και έβγαζε κοντά 8700. Θεωρούσε ότι έφταιγε το ρούτερ μου που ήταν το TP-LINK TD-W8961N, το οποίο όντως έκανε συχνά αποσυνδέσεις, αλλά σε επικοινωνία που έκανε με τα κεντρικά μπροστά μου του είπαν ότι βλέπουν αυξομειώσεις στην τάση του ρεύματος. Πάμε λοιπόν στο δωμάτιο που είναι η άλλη πρίζα και επιτόπου όταν είδε τον τοίχο φουσκωμένο από την υγρασία μου είπε ότι έχει βραχυκυκλώσει το σύστημα από αυτό. Το διαμέρισμα που ζω χτίστηκε το 1985 με τα τότε στάνταρς και η καλωδίωση είναι έτσι κι αλλιώς αρχαία και υπάρχει φθορά. Μου πρότεινε για αρχή να κόψω την παροχή σε αυτή την πρίζα και να κρατήσω μόνο αυτή που χρησιμοποιώ. Το έκανα, επίσης άλλαξα το ρούτερ μου στο TP-LINK Archer VR600 v2 και όντως η ταχύτητα σταθερά είναι κοντά 8700.

    Όμως ακόμα και αυτή η απώλεια από το ισόγειο στον δεύτερο όροφο που μένω είναι μεγάλη και θέλω το προσεχές διάστημα, μιας και πριν 2 μέρες άρχισαν τα έργα οπτικών ινών στην γειτονιά μου, να ξεκινήσω να βάλω καινούργια τηλεφωνική καλωδίωση. Είμαι υπερβολικά άσχετος στα τηλεπικοινωνιακά όμως και πραγματικά χρειάζομαι τα φώτα σας.
    Τι είδους καλώδια χρειάζομαι; Πρέπει να ξηλωθεί η παλιά εγκατάσταση πριν μπει η νέα; Πάνω κάτω τι διαφορές θα δω με καινούργια καλωδίωση; Τι λύσεις μου προτείνετε γενικά;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν η υγρασία είναι μόνιμη θα πρέπει να κοιτάξεις πρώτα αυτό το πρόβλημα. Αν δεν γίνεται κάτι με αυτό, θα πρέπει να βάλεις καλώδιο που να αντέχει στην υγρασία και μια πρίζα εξωτερική ώστε να μην παίρνει πάλι υγρασία από τον τοίχο.
    Αν εξαλείψεις την υγρασία και μπορείς, περνάς το καινούργιο καλώδιο μέσα στους σωλήνες της παλιά εγκατάστασης, αφού θα έχεις αφαιρέσει εννοείται τα παλιά καλώδια.
    Καλύτερα και σ' αυτή την περίπτωση να βάλεις καλώδιο που να αντέχει στην υγρασία.
    Μπορείς να βάλεις καλώδιο τηλεφωνικό PET ή UTP PET και αν θέλεις να έχει το UTP την ίδια διάμετρο αγωγών με το τηλεφωνικό μπορείς να πάρεις 23AWG.
    https://www.smart-tech.gr/powertech-...f=bestprice.gr
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @sweet dreams ,
    Δημήτρη σήμερα ήρθε εργολάβος του Οτε και μου άλλαξε το εναέριο από το κουτί (το άλλαξε κι αυτό με καινούργιο με οριολωρίδα) έως τον στύλο και το καλώδιο γράφει 5x2x0.5 ,όπου 0,5 είναι η διατομή ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 24-09-20 στις 18:57.
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  4. #4
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στα λεπτά καλώδια χρησιμοποιείται συνήθως η διάμετρος του αγωγού για να εκφράσει το πάχος, άρα μάλλον είναι διάμετρος 0,5 mm.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vageo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα λεπτά καλώδια χρησιμοποιείται συνήθως η διάμετρος του αγωγού για να εκφράσει το πάχος, άρα μάλλον είναι διάμετρος 0,5 mm.
    Οκ διάμετρος ,ρωτάω γιατί στο λινκ του sweet dreams πιο πάνω λέει 0,57mm ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γίνεται χαμός στο internet με την διάμετρο και την διατομή και σε πολλές περιπτώσεις τα γράφουν λάθος. Στο Link πάντως που έχω βάλει είναι διάμετρος, γιατί το 23AWG αντιστοιχεί σε 0.57 διάμετρο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οκ ,για το καλώδιο που χρησιμοποιεί ο Οτε 5 ζευγών με 0,5 διάμετρο ,AWG ?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  8. #8
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Διάμετρος 0,5 mm = 24 AWG

    - - - Updated - - -

    Εκτός από το πάχος του αγωγού του καλωδίου ένα άλλο θέμα που έχει εμφανιστεί τελευταία και οδηγεί σε "υποβαθμισμένα" καλώδια είναι και η κατασκευή CCA καλωδίων, δηλαδή καλώδια όπου χαλκός υπάρχει μόνο στην εξωτερική τους επιφάνεια και εσωτερικά έχει αλουμίνιο.
    Πρόκειται δηλαδή για αγωγούς από επιχαλκωμένο αλουμίνιο.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρησιμοποιεί συγκεκριμένη διάμετρο ο ΟΤΕ και αλλάζει ανάλογα με την απόσταση, την όδευση, κ.λ.π. Αν κοιτάξεις π.χ. σε κάποιο από τους καταλόγους των κατασκευαστών/προμηθευτών υπάρχουν διάφοροι τύποι με διαφορετικές διαμέτρους με προδιαγραφές ΟΤΕ και που ακόμη κι' αυτοί οι ίδιοι λένε διατομές.

    https://www.cablel.com/ckfinder/user...%20(4_1_6).pdf
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    " ... ακόμη κι' αυτοί οι ίδιοι λένε διατομές. "

    Εκείνο που συμβαίνει σε αυτόν τον κατάλογο είναι ότι όπου γράφει ΔΙΑΤΟΜΗ στον κατάλογο αναφέρεται στη διατομή που έχει το καλώδιο εξωτερικά ( μαζί με τη μόνωση)ή μπορεί στο πλήθος των αγωγών. Αν προσέξει κανείς καλύτερα θα δει ότι μετά αναφέρεται ένας αριθμός π.χ. 0,8 mm που είναι η διάμετρος των επιμέρους αγωγών που απαρτίζουν το καλώδιο.
    Η διατομή έχει πάντα μονάδα μέτρησης [διαστάσης] εμβαδού αφού ορίζεται ως το εμβαδόν της τομής και επομένως αν επρόκειτο για διατομή θα έπρεπε να γράφει 0,8 mm2
    Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις των καλωδίων του καταλόγου υπάρχει ακριβώς όπως το περιγράφω παραπάνω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vageo : 24-09-20 στις 20:49.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλώδιο με την μόνωση και διατομή 0.4;;; ένα παράδειγμα φέρνω από αυτά που έχει ο κατάλογος, δηλαδή ο αγωγός πόσο είναι;; δεν βλέπω να υπάρχει τίποτα μετά από αυτό που λες.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  204,7 KB 
ID: 219145
    Εκεί που γράφει για την διάμετρο του καλωδίου το αναφέρει χωριστά από τον αγωγό.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  248,9 KB 
ID: 219146

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ. Μην κάνεις αν θέλεις edit με αλλαγές στα posts που ανεβάζεις γιατί θα πρέπει να διορθώνουμε κι' εμείς τα δικά μας, κάνε νέο.

    - - - Updated - - -

    Ας το δούμε, αφού έχουμε χρόνο στην διάθεσή μας και μέσα από το PDF του ίδιου του κατασκευαστή και κατά πόσο γράφει σωστά την διάμετρο(mm) και την διατομή(mm2).
    H CABLEL προμηθεύει με καλώδια τον Καυκά και ένα από αυτά είναι το τηλεφωνικό PET που έχω παρακάτω στο screenshot.
    Aφού όπως όλοι ξέρουμε, η διατομή συμβολίζεται με mm2, εσύ από την εμπειρία σου βλέπεις κάτι λάθος στα παρακάτω screenshots ή είναι όλα σωστά;;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CABLEL.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  134,2 KB 
ID: 219147 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Kαυκάς.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  174,9 KB 
ID: 219148 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  PDF.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  160,9 KB 
ID: 219149
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι το είδα και σε άλλα καταστήματα,
    απ΄ότι φαίνεται ο όρος ΔΙΑΤΟΜΗ (εμβαδόν του σχήματος από την τομή επιπέδου κάθετου στον άξονα του σύρματος) έχει γίνει "λάστιχο".

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν από πολλά χρόνια έτσι και δεν είναι κάτι καινούργιο, τα έχουμε επισημάνει και παλιότερα σε αρκετά νήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο θέμα πάλι όπως είπε και στο #2 ο sweet dreams γίνεται να περάσεις είτε utp pet είτε τηλεφωνικό pet μέσα από τα κουτιά/μπουάτ ,το έχω κάνει κι εγώ πριν 3 χρόνια σε παλιό σπίτι όπως το δικό σου ,ούτε 15' δεν έκανε γνωστός μου ηλεκτρολόγος κι ούτε λεφτά μου ζήτησε ,το καλώδιο το είχα ..

    με λίγα λόγια τραβάει το παλιό και συγχρόνως βάζει το νέο ,με ατσαλίνα συνήθως και φτάνει στην κεντρική σου τηλεφωνική πρίζα ,που καλό θα είναι να την αλλάξεις κι αυτήν αν πρέπει ..διαφορά θα δεις μεγάλη σίγουρα ,σε μένα φυσούσε βοριάς όταν μιλούσα στο τηλέφωνο ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 24-09-20 στις 22:51.
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  15. #15
    Το avatar του μέλους steliosmo
    steliosmo Guest
    Δυστυχώς ο κατανεμητής στο διαμέρισμα μου είδα ότι είναι στην πρίζα με την υγρασία στο τοίχο οπότε για να το κάνω στη πρίζα που θέλω πρέπει να σκάψω. Άμα δεν έρθει ηλεκτρολόγος δε ξέρω καν απο που περνάνε τα καλώδια. Σκεφτόμουν να πάρω ενα cat6a καλώδιο κάπου στα 50 μέτρα θα χρειαστώ. Καλό αυτό το άρθρο για να καταλάβω τις διαφορές;
    https://www.belden.com/blog/smart-bu...20be%20stiffer.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος steliosmo : 28-09-20 στις 15:35.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας