Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 48
  1. #16
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να σου λέγαμε ότι υπάρχουν και άλλοι VoIP πάροχοι του εξωτερικού με με ακόμη χαμηλότερες χρώσεις έναντι των ελληνικών.
    E πειτε ντε μυστικά τα έχετε αυτά θέλω να μάθω :P είμαι rural και έχω 30mbit upload δεν φοβάμαι εγώ :P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αα και κάτι τελευταίο! Οι κλήσεις εντός του δικτύου του κάθε παρόχου, είναι δωρεάν.
    Καλά αυτό δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί δεν παίζει να ξέρω κανέναν εκτός αν έχουν κάποια λέσχη οι VoIPάδες και μοιράζουν τις επαφές τους για να μιλάμε τζάμπα να περνάει η ώρα :P


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει καμία κρυφή χρέωση, σε κανέναν
    Ε καλού κακού είπα να ρωτήσω πχ μπορεί να λέει Χ ευρώ ανα λεπτό αλλά να χρεώνει κάθε κλίση πχ 3 λεπτά αν είναι διάρκειας πχ 1 δευτερόλεπτο έως 3 λεπτά και πάει λέγοντας δηλαδή αν είναι διάρκειας 3 λεπτά και 1 δευτερόλεπτο να χρεώνει για 6 λεπτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται την χρήση που κάνει κανείς. Πόσο μιλά συνολικά τον μήνα η θειά σου; Από εκεί ξεκινάς την σύγκριση.
    Π.χ. αν μιλά ~8 ώρες συνολικά, στον VoIP πάροχο θα πλήρωνε max 5-8€. Αν μιλά 25 ώρες, θα πλήρωνε αντίστοιχα 13-25€. Στον κανονικό πάροχο πληρώνει πάντα 30€.
    είπαμε δεν μιλάει πολύ επίσης δεν έχει απεριόριστες κλίσεις μονο κάτι λεπτά προς σταθερά νομίζω.. οπότε χρεώνεται πλέον των 30 ευρώ.

    αλλά δεν μπορώ να κάνω και το άλλο; Δεν υπάρχουν voip σταθερά που να μπορούν να κάνουν εξερχόμενες απο 2 αριθμούς (φάση όπως τα κινητά με dual sim) ; γιατί εγώ έχω απεριόριστα να το βάλω πχνα κάνει κλίσεις όποτε θέλει με τον δικό μου αριθμό που έχει απεριόριστα και να δέχεται κλίσεις με το δικό της αριθμό win win έτσι βέβαια ο οτε αν με πάρει πρέφα την έβαψα υποθέτω αλλά πως να με πάρει πρέφα; :P

  2. #17
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.547
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Για το τελευταίο που λες γίνεται εύκολα.

    Αν πχ έχεις οτε και speedport θα μπορούσες την 1 έξοδο phone να τη στείλεις μαζί με το δίκτυο με ενα ΑΤΑ πχ.813.

    Θα χρειαστεί ενα Voip τηλέφωνο στο χωρο της.

    Αν η απόσταση είναι μερικά μέτρα μπορει να μη χρειάζεται καν λινκ οποτε θα μπορούσες αν πιάνεις το wifi σου στο σπιτι της και με ένα ασύρματο voip τηλέφωνο να εκανες τη δουλεια σου.

    Οποτε μπορεί να εχει εφαρμογη το σεναριο εξερχόμενες απο σενα εισερχόμενες απο τον δικο της μεσω ιντερνετ δικου σου.

    Εχεις όμως 2 κανάλια ταυτόχρονα εσυ?

    Γιατι καλα το λες τώρα αλλα αν καλέσει και μιλαει με τις ωρες εσυ πως θα έχεις τηλεφωνο?

  3. #18
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Μια εναλλακτική λύση είναι έναν voip adapter όπου θα έχει ρυθμίσει 2 voip providers
    ο 1ος θα είναι για τις εισερχόμενες κλήσεις (σε κάποια απο τις παραπάνω εταιρίες) κ άρα 15€ μέσο όρο τον χρόνο.
    ο 2ος θα είναι για τις εξερχόμενες σε κάποια απο τις πολλές φθηνές εταιρίες της betamax. Φορτώνεις πχ 10€ που δεν ληγουν ποτέ και οι κλήσεις σε σταθερά μπορεί να κοστίζουν 0,006€/λεπτό ενώ σε κινητά 0,007€/λεπτό.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.747
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι θειες δεν ειναι για πολλα πολλα.
    Μην κανετε πολυπλοκα πραγματα, οι θειες εχουν συνηθισει να σηκωνουν το τηλεφωνο και να δουλευει.
    Οσο πιο συνθετο τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχετε να σας το φερει στο κεφαλι.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsluser1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια εναλλακτική λύση είναι έναν voip adapter όπου θα έχει ρυθμίσει 2 voip providers
    ο 1ος θα είναι για τις εισερχόμενες κλήσεις (σε κάποια απο τις παραπάνω εταιρίες) κ άρα 15€ μέσο όρο τον χρόνο.
    ο 2ος θα είναι για τις εξερχόμενες σε κάποια απο τις πολλές φθηνές εταιρίες της betamax. Φορτώνεις πχ 10€ που δεν ληγουν ποτέ και οι κλήσεις σε σταθερά μπορεί να κοστίζουν 0,006€/λεπτό ενώ σε κινητά 0,007€/λεπτό.
    Δεν εχω βρει voip adapter που να το κανει αυτό με 1 συσκευή, ενα παλιο zyxel που εχω μπορει και κουδουναει και τις 2 θυρες σε εισερχομενα και γινεται, στα πιο πολλα τα 2 accounts ειναι τελείως ανεξαρτητα και θες 2 συσκευες γι αυτο που λες.

    Στην τελική ένα ασύρματο VOIP με τη βάση δίπλα στο router και τον φορτιστή στη θεία θα είναι η πιο καλή λύση και δουλεύει 2 accounts απλά και απροβλημάτιστα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris333 : 26-09-20 στις 12:05.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε όλα τα Fritz γίνεται αυτό, όσο παλιά κι αν είναι.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι θειες δεν ειναι για πολλα πολλα.
    Μην κανετε πολυπλοκα πραγματα, οι θειες εχουν συνηθισει να σηκωνουν το τηλεφωνο και να δουλευει.
    Οσο πιο συνθετο τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχετε να σας το φερει στο κεφαλι.
    Το όποιο σύνθετο του θέματος είναι στην υλοποίηση γιατί η θεία ένα κουμπί θα πατάει για να ανοίξει και ένα κουμπί για να καλέσει (το ίδιο εκτός αν βρώ voip ασύρματο με call1 call2 για να υπάρχει η ευελιξία να διαλέγει απο ποιον αριθμό θα κάνει εξερχόμενη πχ αν θέλει να εμφανίζεται ο αριθμός της -γιατί τον δικό μου θα τον βάλω με απόκρυψη όταν παίρνει- )


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις όμως 2 κανάλια ταυτόχρονα εσυ?

    Γιατι καλα το λες τώρα αλλα αν καλέσει και μιλαει με τις ωρες εσυ πως θα έχεις τηλέφωνο?
    Αν εννοείς αν υποστηρίζει 2 κανάλια του router μου δεν ξέρω (έχω πάντως και το speedport και ένα draytek 2762 με δύο υποδοχές για τηλέφωνα) στο μενού πάντος βάζεις όσους SIP αριθμούς θέλεις :P

    Τα πακέτα των VoIP παρόχων που κοίταξα έως τώρα παρέχουν 2 κανάλια αλλά στον δικό τους αριθμό (δεν ξέρω βασικά πως πάει) ο ΟΤΕ (γιατί ΟΤΕ vdsl double play έχω) έχει 2 κανάλια; λογικά θα έχει γιατί είναι annex B η σύνδεση μου γιατί παλιότερα είχα ISDN και στο speedport annex B λέει ότι βλέπει αλλά πάλι δεν ξέρω τι παίζει :P )

    γενικά απο δικτυακά ξέρω πράματα.. αλλά απο τηλέφωνα και αριθμούς κτλ ειμαι λίγο έως πολύ άσχετος :P


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsluser1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια εναλλακτική λύση είναι έναν voip adapter όπου θα έχει ρυθμίσει 2 voip providers
    ο 1ος θα είναι για τις εισερχόμενες κλήσεις (σε κάποια απο τις παραπάνω εταιρίες) κ άρα 15€ μέσο όρο τον χρόνο.
    ο 2ος θα είναι για τις εξερχόμενες σε κάποια απο τις πολλές φθηνές εταιρίες της betamax. Φορτώνεις πχ 10€ που δεν ληγουν ποτέ και οι κλήσεις σε σταθερά μπορεί να κοστίζουν 0,006€/λεπτό ενώ σε κινητά 0,007€/λεπτό.
    Γιατί 2 πάροχοι; αφού εγώ έχω double VDSL play απεριόριστα με OTE (και σε αυτή την VDSL θα κάνω φορητότητα τον αριθμό της θείας) γιατί να μην έχω αυτό για εξερχόμενες και να βάλω δεύτερο;



    =========================

    Προς όλους: Τελικά modulus ή ephone ή υπάρχει κάτι καλύτερο; ποιο να κλείσω; :P

  8. #23
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    @jkoukos Nαι έχεις δίκιο, μιλούσα για σκέτα voip adapters.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και αυτά μπορούν και δουλεύουν ως σκέτα VoIP adapters. Δεν είναι απαραίτητο να τα έχει κάποιος ως router.
    Τα προτιμώ αντί άλλων λύσεων, διότι στο ίδιο κόστος έχεις περισσότερες δυνατότητες στην τηλεφωνία.

  10. #25
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά απο τηλέφωνα και αριθμούς κτλ ειμαι λίγο έως πολύ άσχετος
    Και ένας άσχετος, κοιτάζοντας τον λογαριασμό του ΟΤΕ, βλέπει αν έχει 1 ή 2 κανάλια φωνής.

  11. #26
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ένας άσχετος, κοιτάζοντας τον λογαριασμό του ΟΤΕ, βλέπει αν έχει 1 ή 2 κανάλια φωνής.
    Ε σόρρυ φίλε τι να κάνω όταν διάβασα το πόστ δεν είχα λογαριασμό ΟΤΕ μπροστά μου ούτε τώρα έχω αυτή την στιγμή(ούτε και προσέχω τα ψιλά γράμματα για να δω τι παίζει με τις φωνές το ποσό κοιτάω λολ)..

    Ένας καλοπροαίρετος όμως που είναι γνώστης αυτής της λεπτομέρειας θα μπορούσε να δει τον δικό του λογαριασμό και να μας πει γιατί λογικά όλοι θα έχουν τις ίδιες παροχές στα προγράμματα doubleplay για καταναλωτές...

  12. #27
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Για δείτε και αυτό

    https://www.intertelecom.gr/fixed/bundles

  13. #28
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε σόρρυ φίλε τι να κάνω όταν διάβασα το πόστ δεν είχα λογαριασμό ΟΤΕ μπροστά μου ούτε τώρα έχω αυτή την στιγμή(ούτε και προσέχω τα ψιλά γράμματα για να δω τι παίζει με τις φωνές το ποσό κοιτάω λολ)..

    Ένας καλοπροαίρετος όμως που είναι γνώστης αυτής της λεπτομέρειας θα μπορούσε να δει τον δικό του λογαριασμό και να μας πει γιατί λογικά όλοι θα έχουν τις ίδιες παροχές στα προγράμματα doubleplay για καταναλωτές...
    Καλοπροαίρετα το έγραψα, για να σε βοηθήσω.
    Δεν είναι ψιλά γράμματα, είναι γραμμένο πάνω-πάνω στον λογαριασμό
    και οι τελευταίοι λογαριασμοί υπάρχουν στο mycosmote στο cosmote.gr

  14. #29
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Περιοχή
    aigina
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΙΝΑ
    Router
    draytek 2860
    βαλε yuboto παροχο, παιζει πολυ καλα, και βαλε και μια voip συσκευη απευθειας (μεσω δικου σου δικτυου) πχ cisco, yealink, fanvil, να γινεται εκει το register της yuboto.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hxooptiki Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε yuboto παροχο, παιζει πολυ καλα, και βαλε και μια voip συσκευη απευθειας (μεσω δικου σου δικτυου) πχ cisco, yealink, fanvil, να γινεται εκει το register της yuboto.
    Για ποιο λογο να το κανει αυτο ??

    Θα δωσει 36 € για ενα χρονο ενω οι υπολοιποι εχουν απο 12 € εως 15 € ??

    Ναι οκ. τον πρωτο χρονο θα σου δωσουν πισω τα 20€ σαν χρονο ομιλιας... αλλα τα επομενα? γιατι να πληρωνει 3πλασια τελη ?
    The gr81 .

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας