Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48
  1. #31
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.559
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λογο να το κανει αυτο ??

    Θα δωσει 36 € για ενα χρονο ενω οι υπολοιποι εχουν απο 12 € εως 15 € ??

    Ναι οκ. τον πρωτο χρονο θα σου δωσουν πισω τα 20€ σαν χρονο ομιλιας... αλλα τα επομενα? γιατι να πληρωνει 3πλασια τελη ?
    Επιπλέον o sip server τους ειναι στην Ιταλία αν δεν κάνω λάθος.

    γι αυτο και να κανετε ενα ping σε ολους του sip server των voip παροχων

    πριν επιλέγεξε...ειναι ένα καλό τεστ.

  2. #32
    Εγγραφή
    27-06-2017
    Περιοχή
    Thira
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ASUS N17U
    Παιδιά γεια χαρά, για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα καταργήσω το σταθερό και θα παίρνω wifi της θείας μου (μου έδωσε κωδικό). Ωστόσο, θέλω να μετατρέψω σε voip το νούμερο που έχω ήδη μόνο για να με παίρνουν. Αν θέλω να καλώ, θα χρησιμοποιώ είτε την calling credit είτε ένα από τα προπληρωμένα (βλέπε intertelecom). Τι προτείνετε ως λύση;

  3. #33
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από studiokristo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά γεια χαρά, για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα καταργήσω το σταθερό και θα παίρνω wifi της θείας μου (μου έδωσε κωδικό). Ωστόσο, θέλω να μετατρέψω σε voip το νούμερο που έχω ήδη μόνο για να με παίρνουν. Αν θέλω να καλώ, θα χρησιμοποιώ είτε την calling credit είτε ένα από τα προπληρωμένα (βλέπε intertelecom). Τι προτείνετε ως λύση;
    Προτεινουμε οτι ακριβως εχουμε γραψει στο παρον νημα.

    Δεν θα σου παρει πανω απο 2 λεπτα να διαβασεις τα ποστ και τις προτασεις αναλογως με τις απαιτησεις σου.

    Τα εχουμε αναλυσει νομιζω αρκετα. Τι παραπανω να σου προτεινουμε ?
    The gr81 .

  4. #34
    Εγγραφή
    27-06-2017
    Περιοχή
    Thira
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ASUS N17U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτεινουμε οτι ακριβως εχουμε γραψει στο παρον νημα.

    Δεν θα σου παρει πανω απο 2 λεπτα να διαβασεις τα ποστ και τις προτασεις αναλογως με τις απαιτησεις σου.

    Τα εχουμε αναλυσει νομιζω αρκετα. Τι παραπανω να σου προτεινουμε ?
    Σήμα από δίπλα θα παίρνω χρησιμοποιώντας το ρούτερ μου. Υπάρχει κάποια voip τηλεφωνική συσκευή που μπορώ να συνδέσω επάνω; Επίσης, μπορώ να έχω αναγνώριση κλήσης;

  5. #35
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν θελεις να χρησιμοποιησεις δικη σου τηεφωνικη συσκευη... χρειαζεσαι ενα voip adapter.

    Αν θες να πας σε "καθαρο" voip τηλεφωνο.... τοτε δοκιμασμενα ειναι τα yealink SIP-T21P E2
    The gr81 .

  6. #36
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα υπολογισεις ενα sip adapter στα 30-35€ για να βαλει πανω την τηλεφωνικη συσκευη που ηδη εχει. ( μην της κανεις μεγαλες αλλαγες ) .
    Πχ ενα σχεδον τυχαίο που βρηκα στο διαδίκτυο

    ή κάποιο fritz για ATA

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsluser1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια εναλλακτική λύση είναι έναν voip adapter όπου θα έχει ρυθμίσει 2 voip providers
    ο 1ος θα είναι για τις εισερχόμενες κλήσεις (σε κάποια απο τις παραπάνω εταιρίες) κ άρα 15€ μέσο όρο τον χρόνο.
    ο 2ος θα είναι για τις εξερχόμενες σε κάποια απο τις πολλές φθηνές εταιρίες της betamax. Φορτώνεις πχ 10€ που δεν ληγουν ποτέ και οι κλήσεις σε σταθερά μπορεί να κοστίζουν 0,006€/λεπτό ενώ σε κινητά 0,007€/λεπτό.
    Εγώ αυτό έχω κάνει με ενα Cisco 7940G. Στο ενα κουμπί έβαλα τον λογαριασμό της CallingCredit και στο δευτερο της Modulus. Συνολικό κόστος αγοράς 12 ευρώ αντάπτορας για το ρεύμα και περίπου 15 ευρώ η συσκευή. Δουλεύει εξαιρετικά. Θα το συνηστούσα σε άλλους ; Σε καμία περίπτωση: Γνωρίζω απο τεχνολογία και έπρεπε να μου πάρει 2 μερες "για να το γυρίσω" να παίζει με το sip πρωτόκολλο και να το κάνω λειτουργικό. Αν θελει κάποιος να πειραματιστεί και βασίζεται στις τεχνικές του γνώσεις τότε μόνο τοτε

    Η Modulus είναι αρκετά αξιόπιστη για κλήσεις και στις εισερχόμενες και στις εξερχόμενες κλήσεις. Με την Betamax (που είναι πάροχος για εξερχόμενες κλήσεις μονο)εχω αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα σε κλήσεις προς σταθερά POTS, οπότε προσωπικά χρησιμοποιώ την Modulus για εισερχόμενες και για εξερχόμενες κλήσεις προς σταθερά. Για εξερχόμενες προς κινητά χρησιμοποιώ CallignCredit. Βολεύει πολύ και έχω κόψει τα υψηλά πάγια και πληρώνω μόνο όσες κλήσεις κάνω σε αρκετά οικονομικές τιμές.

    Εννοείται οτι τα υπόλοιπα των λογαριασμών λήγουν μόνο αμα τα καταναλώσεις κανοντας κλήσεις. Δεν είναι οπως τα καρτοκινητά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το όποιο σύνθετο του θέματος είναι στην υλοποίηση γιατί η θεία ένα κουμπί θα πατάει για να ανοίξει και ένα κουμπί για να καλέσει (το ίδιο εκτός αν βρώ voip ασύρματο με call1 call2 για να υπάρχει η ευελιξία να διαλέγει απο ποιον αριθμό θα κάνει εξερχόμενη πχ αν θέλει να εμφανίζεται ο αριθμός της -γιατί τον δικό μου θα τον βάλω με απόκρυψη όταν παίρνει- )
    Δηλαδή θελεις να έχει η Θεία σου τον αριθμό στην Modulus (την οποία προτείνω ανεπιφύλακτα - είναι πολύ εξυπηρετικοί) για να λαμβάνει εισερχόμενες αλλά τις εξερχόμενες θέλεις να τις κάνεις μέσω της VDSL γραμμής σου ;

    Γιατί άμα λές οτι θα κάνεις φορητότητα τον αριθμό της Θείας σου στην δική σου σύνδεση vdsl της cosmote τότε θα είναι ο αριθμό της θειας σου θα είναι voip αλλά πάλι θα πληρώνεις συνδρομή κάθε μήνα (για δευτερο αριθμό) - ενώ αμα τον κάνεις φορητότητα σε κάποια εταιρεία μόνο voip για την διατήρησή του για ένα ετος θα πληρώνεις 15 μια φορά το χρόνο.

    Καταλαβα κάλά ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ. τον πρωτο χρονο θα σου δωσουν πισω τα 20€ σαν χρονο ομιλιας... αλλα τα επομενα? γιατι να πληρωνει 3πλασια τελη ?
    Εγω είχα πάει αριθμό μεσω φορητότητας στην Yuboto δεν μου εβαλαν τα 20 και όταν τους ρωτησα εκαναν τους ανήξερους

  7. #37
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτό έχω κάνει με ενα Cisco 7940G. Στο ενα κουμπί έβαλα τον λογαριασμό της CallingCredit και στο δευτερο της Modulus. Συνολικό κόστος αγοράς 12 ευρώ αντάπτορας για το ρεύμα και περίπου 15 ευρώ η συσκευή. Δουλεύει εξαιρετικά. Θα το συνηστούσα σε άλλους ; Σε καμία περίπτωση: Γνωρίζω απο τεχνολογία και έπρεπε να μου πάρει 2 μερες "για να το γυρίσω" να παίζει με το sip πρωτόκολλο και να το κάνω λειτουργικό. Αν θελει κάποιος να πειραματιστεί και βασίζεται στις τεχνικές του γνώσεις τότε μόνο τοτε
    Εχω 3 τετοιες συσκευες εδω και 2 χρονια... χαλαω τουλαχιστον 2-3 ωρες καθε μηνα μπας και τα καταφερω.

    Ξαναδιαβαζω διασπαρτες πληροφοριες και ξαναδοκιμαζω τον επομενο μηνα.

    Ακομα ετσι ειναι...



    The gr81 .

  8. #38
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)



    Spoiler:
    Πληροφοριακά το 7940G παίζει μια χαρά και με τους δυο παρόχους(κατευθείαν) χωρίς κέντρο από πίσω. Το να το φτιάξω να παίζει μπορώ να πώ πως ήταν μεγαλύτερη αμοιβή απο οποιαδήποτε ημερομίσθιο που θα μπορούσε να μου δώσει εργοδότης

    Με δυο τρεις ώρες δεν σε βλεπω να βγαίνεις πέρα. Εγω οταν λεω δυο μερες το πήγα χωρις υπνο και ασχολούμουν μόνο με αυτό

    Είναι αυτό που λένε δεν είναι όλα για ολους. Κάποιοι έχουν γερά στομάχια .

    On a less than serious note if you feel generous ξέρεις που να τις χαρίσεις

    Yπ όψιν οτι στο 7940 το πιο μανίκι ήταν να το γυρίσω σε sip και όχι να κάνουν register.

    Πήρα δυο 7970G αλλά έχω την εντυπωση οτι παίζουν μόνο με ενα sip πάροχο. Κάνω λάθος ; Anyway θα τα βάλω σε τοπικό asterisk γιατί πίσω απο nat δενβλεπω να κανουν register



    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 02-10-20 στις 20:51.

  9. #39
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MyISLM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί άμα λές οτι θα κάνεις φορητότητα τον αριθμό της Θείας σου στην δική σου σύνδεση vdsl της cosmote τότε θα είναι ο αριθμό της θειας σου θα είναι voip αλλά πάλι θα πληρώνεις συνδρομή κάθε μήνα (για δευτερο αριθμό) - ενώ αμα τον κάνεις φορητότητα σε κάποια εταιρεία μόνο voip για την διατήρησή του για ένα ετος θα πληρώνεις 15 μια φορά το χρόνο.
    Φορητότητα θέλω να κάνω στον VoIP πάροχο.

    Η όλη "δουλειά" θα γίνεται απο την δική μου vdsl όμως γιατί θέλω η θεία να μην πληρώνει πάγιο για τιποτα/να μην έχει τιποτα άλλο πέρα απο έναν VoIP αριθμό στο όνομα της (τον ίδιο αριθμό που έχει τώρα που ειναι συνδρομήτρια τηλεφωνίας με τον ΟΤΕ)

  10. #40
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το βάζω εδώ, αυτό βρήκα με μια γρήγορη έρευνα..
    Αν και είμαι καλυμμένος από πάροχο τηλεφωνίας..
    Για κάτι δοκιμές που θέλω να κάνω, ποιον από τους παρακάτω θα προτείνατε;
    Περιστασιακές εξερχόμενες μόνο..
    Δύσκολο και πως να αποφασίσεις..

    https://www.hotvoip.com
    https://www.onevoip.com
    https://www.voipalot.com
    https://www.voippro.com
    https://www.voipstunt.com
    https://www.callingcredit.com
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #41
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    https://www.callingcredit.com = https://www.voipalot.com

    Ειναι η ιδια εταιρεια απο πισω.

    Για δοκιμες παντως εγω χρησιμοποιω intertelecom .

    Ευκολη και γρηγορη εγγραφη για πρωτη φορα και ευκολη δεσμευση αριθμου.

    Θυμαμαι περισυ ... απο το 0 ( μηδεν ) σε 15-20 λεπτα ειχα κανονικα νουμερακι λειτουργικο.
    The gr81 .

  12. #42
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.callingcredit.com = https://www.voipalot.com

    Ειναι η ιδια εταιρεια απο πισω.

    Για δοκιμες παντως εγω χρησιμοποιω intertelecom .

    Ευκολη και γρηγορη εγγραφη για πρωτη φορα και ευκολη δεσμευση αριθμου.

    Θυμαμαι περισυ ... απο το 0 ( μηδεν ) σε 15-20 λεπτα ειχα κανονικα νουμερακι λειτουργικο.
    Και το διάβασα πίσω για την https://www.callingcredit.com, αλλά είπα να ρωτήσω..
    Λες να δοκιμάσω αυτή ε;
    Για καμιά εξερχόμενη κλήση του ποδαριού τη θέλω, όχι για σοβαρά πράγματα.. Σε αυτό όπως είπα είμαι οκ..
    Και εγώ για το bold.. -> Για κάτι ψιλοπράγματα δλδ.. Για πιο χοντρά έχω τη τηλεφωνία του παρόχου..
    Απλά τώρα ήθελα να κάνω κάτι δοκιμές και χρειαζόμουν και έναν άλλο voip πάροχο στα γρήγορα..

    - - - Updated - - -

    Βασικά και η hotvoip που είδα τώρα είναι η ίδια με τις άλλες 2 που είπες πριν.. Μα πως μου ξέφυγε;
    Βλέπω όμως πως είναι λίγο πιο ακριβή..
    Οπότε υποθέτω ότι είναι ανάλογα με το ποια ονομασία sip σε βολεύει.. Μάλλον θα πάω με τη voipalot, πιο εύκολη ονομασία..
    Anyway, thanks..

    - - - Updated - - -

    Ακόμα μια απορία..
    Τι εννοεί ο ποιητής στα rates όταν λέει non-EU-callerid;
    Απόκρυψη; Αριθμό Ευρώπης; Μη Ευρώπης; Ελληνικό;
    Το ρυθμίζεις εσύ; Έχει να κάνει με τον αριθμό & το πως καλείς;
    Με έχει μπερδέψει λίγο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 06-10-20 στις 21:49.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #43
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εννοει οτι θα φαινεσαι με αμερικανικο (τυπικα) αριθμο.. μπορει και μαο μαο.. ποιος ξερει.. Οχι ευρωπαικο παντως.

  14. #44
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το λέω συγκεκριμένα γιατί στα rates κάνει τον εξής διαχωρισμό στα κινητά..
    Greece [non-EU-callerid] (Mobile) € 0.060 € 0.074
    Greece (Mobile) € 0.005 € 0.006
    Πως ακριβώς το εννοεί;
    Χρεώνει παραπάνω όταν πάρεις με αριθμό δλδ;
    Διαφορετικά έχει απόκρυψη;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #45
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σιγουρα η χρεωση διαφοροποιειται αναλογα με τι αριθμος εμφανιζεται. Τι ακριβως, οτι λεει, αλλα καλυτερα ρωτα τους η κανε δοκιμη.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας