Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 48
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Λοιπόν έχω μια θεία που μένει δίπλα στο σπίτι μου (το οποίο έχει VDSL ) και πληρώνει 30 ευρώ τον μήνα στον ΟΤΕ έχοντας μόνο τηλέφωνο (συμβόλαιο απο τον καιρό του Νώε) δεν μιλάει πολύ η ίδια πάντως σπάνια το χρησιμοποιεί το τηλέφωνο περισσότερο έχει εισερχόμενες κλίσεις γιορτές κτλ απο συγγενείς και φίλους.

    Γιαυτό σκέφτηκα να της πω να ζητήσει μεταφορά του αριθμού της σε εμένα (στην σύνδεση μου δηλαδή) απο κάποια VoIP εταιρία κρατόντας τον αριθμό της και κατασυνέπεια καταργώντας την σύνδεση με τον ΟΤΕ.

    Απο εκει και ύστερα θα εγκαταστήσω ένα ρουτερ στο σπίτι της θείας που θα παίρνει ιντερνετ/lan μέσω wifi απο το δικό μου και θα στέλνει κλίσεις σε μια VoIP συσκευή για να δέχεται τις εισερχόμενες της και να κάνει και αυτή την όποια κλίση ίσως χρειαστεί...


    Απότι είδα πολλοί πάροχοι ζητάνε μικροποσά πχ 5 ευρώ τον χρόνο για κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι εξοικειωμένος με την αγορά.

    Έχετε να μου προτείνετε κάποια αξιόπιστη με καλές τιμές (δεν κάνει κλίσεις όπως είπα αλλά που και που μέσα στο χρόνο μπορεί να καλέσει κάνα κινητό άντε και κάποια χώρα στην ευρώπη) αν έχει λίγα λεπτά ομιλίας δωρεάν ακόμη καλύτερα (για να μου έρχεται fix λογαριασμός και όχι την μια έτσι την άλλη αλλιώς αν και με τις χαμηλές τιμές που είδα δεν θα υπάρχει θέμα παρόλα αυτά καλύτερα να είναι όσο πιο νοικοκυρεμένο πρόγραμμα γίνεται για να το βάλω και να το "ξεχάσω" να μην ασχολούμαι δηλαδή )

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Φορητότητα στη Modulus 15 ευρώ+15 ανά έτος. Τράβα καλώδιο.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν δεν στήσεις layer 2 bridge υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα με το τηλέφωνο. Θα περνάς από διπλό nat και μάλλον δεν θα έχεις ήχο.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φορητότητα στη Modulus 15 ευρώ+15 ανά έτος. Τράβα καλώδιο.
    Αυτή είναι η καλύτερη δηλαδή; εσύ είσαι πελάτης; ποιότητα κλήσης κτλ κομπλέ;

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ephone, εξισου καλη, αν οχι καλυτερη για τετοιες δουλειες, με παρομοιο κοστος.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ephone, εξισου καλη, αν οχι καλυτερη για τετοιες δουλειες, με παρομοιο κοστος.
    Εσύ είσαι πελάτης; Πόσα πληρώνεις; γιατί στην σελίδα δεν γράφει τιποτα για φορητότητα ελληνικού αριθμού.. και ο τιμοκατάλογος που έχει φαίνεται ακριβότερος.

    Σας ευχαριστώ που ξοδεύετε χρόνο για να στείλετε στο τοπικ αλλά παρακαλώ αν δεν μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένα απο δική σας εμπειρία ή γνωστού σας δεν έχει νόημα να αναφέρετε στην τύχη εταιρίες να googlάρω ξέρω και εγώ απλά δεν έχω εμπειρία απο την αγορά οπότε το να βρίσκω στην τύχη ονόματα ειδικά όταν στην σελίδα τους δεν λένε και πολλά για τις χρεώσεις η την διαδικασία δεν μου λέει κάτι και γιαυτό ζητάω βοήθεια

    Η εταιρία που μου πρότεινες χωρίς να πεις βασικές λεπτομέρειες πέρα ότι φαίνεται ακριβότερη στην χρέωση ανα λεπτο δεν λέι τίποτα για πάγιο ή κόστος φορητότητας βασικά δεν αναφέρει καν την φορητότητα σαν υπηρεσία.

    Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα δεν είμαι αχάριστος απλά πρέπει να καταλάβεις πως σκέτο όνομα εταιρίας δεν βοηθάει και πολύ την περίπτωση μου. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν απανταμε στη τυχη, ειναι δοκιμασμενα ολα αυτα..
    εδω τα λεει ολα
    https://www.ephone.gr/ypostirixi/diadikasia-foritotitas
    https://www.ephone.gr/ypiresies/epho.../arithmodotisi

    Παντως εαν προκειται να κανεις εξερχομενες κλησεις και ψαχνεις εναλλακτικη στο double play που ουσιαστικα ειναι ολα απεριοριστα, κανενας voip παροχος δεν θα σε καλυψει.
    Παντως οι θειες αξιωματικα αν πιασουν το τηλεφωνο, δεν το αφηνουν. Ισως εδω να ειναι εξαιρεση.
    Εσυ ξερεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν απανταμε στη τυχη, ειναι δοκιμασμενα ολα αυτα..
    εδω τα λεει ολα
    https://www.ephone.gr/ypostirixi/diadikasia-foritotitas
    https://www.ephone.gr/ypiresies/epho.../arithmodotisi

    Παντως εαν προκειται να κανεις εξερχομενες κλησεις και ψαχνεις εναλλακτικη στο double play που ουσιαστικα ειναι ολα απεριοριστα, κανενας voip παροχος δεν θα σε καλυψει.
    Παντως οι θειες αξιωματικα αν πιασουν το τηλεφωνο, δεν το αφηνουν. Ισως εδω να ειναι εξαιρεση.
    Εσυ ξερεις.
    Σορρυ φίλος δεν το βρήκα αυτό με την φορητότητα στην σελίδα τους δεν το έγραφε και έπαθα πλάκα με το που έστειλες Link ... ξαναμπήκα στην αρχική να δω αν είμαι τυφλός και τελικά ήταν η τελευταία επιλογή στο "υποστήριξη" που δεν μου πήγε το μυαλό να τσεκάρω :P

    Απότι κατάλαβα δηλαδή με την ephone δεν πληρώνεις πάγιο απλά βάζεις λεφτά στον λογαριασμό prepaid φάση; ξέρεις πόσο καιρό μένουν τα χρήματα αυτά στον λογαριασμό; πχ πρέπει να βάζω κάθε μήνα ή κρατάνε για ένα χρόνο + ή μέχρι να τα φάω τέλος πάντων;

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχει παγιο, το 1€ το μηνα που τρώει απο το υπόλοιπο.(Το παίρνει μια φορα το χρονο)
    Κατα ταλλα τα λεφτα δεν ληγουν ποτέ.
    εαν. τελειωσουν τα λεφτα μπαίνει αυτόματα φραγη, αλλ στη πραξη το νούμερο δεν καταργείται ποτε.

    Λεφτα βαζεις με πιστωτική/χρεωστική αυτοματοποιημένα, και με paypal μετα απο ελεγχο.

    Servers στη. Ελλαδα, για λογους latency..
    Επειδή απευθύνεται κυρίως σε εταιρικους πελατες η αξιοπιστία ειναι αναγκαστικά καλη.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή απευθύνεται κυρίως σε εταιρικους πελατες η αξιοπιστία ειναι αναγκαστικά καλη.
    Ναι αυτό το παρατήρησα σε όλες τις σελίδες που επισκέφτηκα η γλώσσα απευεθύνεται κυρίως ή αποκλειστικά σε επαγγελματίες/εταιρίες και μου γεννά το ερώτημα γιατι κάτι τέτοιο;

    θέλω να πω σε μια χώρα με τέτοιες τιμές σε πάγια τηλεφωνίας και χρεώσεις γιατι το VoIP απευθύνεται σε εταιρίες κυρίως και δεν σμπρόχνουν σε καταναλωτές; θέλω να πω μήπως για καθημερινή οικιακή χρήση έχει κάποιο λάκο η φάβα που δεν μπορώ να σκεφτώ;

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Οι περισσότεροι κάνουν μεγάλη χρήση εξερχόμενων και θέλουν απεριόριστα πακέτα. Επίσης θέλουν πρόσβαση στο Internet που δεν δίνεται raw, αλλά σε συνδυασμό με τηλεφωνία εκτός εξαιρέσεων (πχ Inalan).
    Τέλος μερικοί μπορεί να αξιολογούν τη δυνατότητα ή την αξιοπιστία κλήσεων σε αριθμούς έκτακτης ανάγκης σε βαθμό που να προτιμούν native λύσεις τηλεφωνίας.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    modulus >

    15€ εφαπαξ για φορητοτητα.
    15 € / ετος ετήσιο κόστος διατήρησης του κάθε γεωγραφικού αριθμού.


    κινητα Ελλαδος 0,0742 € το λεπτο τελικη τιμη. ΑΛΛΑ με βημα χρεωσης ανα δευτερολεπτο.
    σταθερα Ελλαδος 0,0244 € το λεπτο τελικη τιμη. ΑΛΛΑ με βημα χρεωσης ανα δευτερολεπτο.

    -------------------------------------------------

    ephone >

    8 € εφαπαξ για φορητοτητα.
    12 € / ετος ετήσιο κόστος διατήρησης του κάθε γεωγραφικού αριθμού.

    κινητα Ελλαδος 0,0508 € το λεπτο τελικη τιμη. ΑΛΛΑ Η χρέωση όλων των κλήσεων γίνεται ανά λεπτό
    σταθερα Ελλαδος 0,0169 € το λεπτο τελικη τιμη. ΑΛΛΑ Η χρέωση όλων των κλήσεων γίνεται ανά λεπτό

    ------------------------------------------------------

    Intertelecom
    (εχει και sim για κινητα )
    (εχει και πακετα για μηνιαια χρηση)

    15€ εφαπαξ για φορητοτητα.
    15 € / ετος ετήσιο κόστος διατήρησης του κάθε γεωγραφικού αριθμού.


    κινητα Ελλαδος 0,0750 € το λεπτο τελικη τιμη. ΑΛΛΑ με βημα χρεωσης ανα δευτερολεπτο.
    σταθερα Ελλαδος 0,0200 € το λεπτο τελικη τιμη. ΑΛΛΑ με βημα χρεωσης ανα δευτερολεπτο.

    ------------------------------------------------------

    Λυσεις υπαρχουν πολλες. Απλα θα πρεπει να ζυγισεις το πως θα κινηθεις.
    σαφως οτι και να επιλεξεις παλι κερδος θα υπαρχει εφοσον δινει αυτα τα λεφτα μηνιαιως.

    Θα υπολογισεις ενα sip adapter στα 30-35€ για να βαλει πανω την τηλεφωνικη συσκευη που ηδη εχει. ( μην της κανεις μεγαλες αλλαγες ) .

    και αποψη μου ειναι να μην επιλεξεις προ-πληρωμενα πακετα ομιλιας. βαλε μεσα χρηματα και αστα εκει . ειναι κριμα να πληρωσεις ολοκληρο πακετο για 5-10 τηλεφωνα τον μηνα.

    Τελος... επειδη αναφερεις οτι θα "στειλεις" ιντερνετ , φροντισε να βγει καλη συνδεση , και ΜΗΝ βαλεις αλλο υποδικτυο . Στο ιδιο βαλτα ολα για να γλυτωσεις τους μπελαδες.
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό το παρατήρησα σε όλες τις σελίδες που επισκέφτηκα η γλώσσα απευεθύνεται κυρίως ή αποκλειστικά σε επαγγελματίες/εταιρίες και μου γεννά το ερώτημα γιατι κάτι τέτοιο;

    θέλω να πω σε μια χώρα με τέτοιες τιμές σε πάγια τηλεφωνίας και χρεώσεις γιατι το VoIP απευθύνεται σε εταιρίες κυρίως και δεν σμπρόχνουν σε καταναλωτές; θέλω να πω μήπως για καθημερινή οικιακή χρήση έχει κάποιο λάκο η φάβα που δεν μπορώ να σκεφτώ;
    O λακκος ειναι οτι τα απεριοριστα αστικα υπεραστικα ακομα καιμε μετρια χρηση βγαινουν ακριβοτερα με οποιοδηποτε voip παροχο.
    Και επειδη ουσιαστικα δεν μπορεις να παρεις γραμμη χωρις τηλεφωνο δεν υπαρχει αγορα.

    Παντως η μεταφορα στην ephone ειναι δωρεαν. 9 ευρω αν αποτυχει λογω ελλειπων στοιχειων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netblues : 25-09-20 στις 13:57.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    O λακκος ειναι οτι τα απεριοριστα αστικα υπεραστικα ακομα καιμε μετρια χρηση βγαινουν ακριβοτερα με οποιοδηποτε voip παροχο.
    Δεν νομίζω, εκτός αν υπάρχουν κρυφές ή άλλου είδους χρεώσεις που είναι και ένας λόγος που άνοιξα το τοπικ για να μάθω τι παίζει με αυτά.

    Γιατι αν το πάμε βάσει τιμοκαταλόγου των περισσοτέρων που είδα ξοδεύεις πχ 1 ευρώ για μια ώρα σε αστικά ή κινητά εντός ελλάδας το πάγιο τον 30 ευρώ που δίνει η θεία μου μονο για το τηλέφωνο φτάνει και περισσεύει δηλαδή για να κάνει ακριβότερη την σύνδεση αυτή.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με μια ματιά φαίνεται ότι βγαίνει ακριβότερα. Αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Εξαρτάται την χρήση που κάνει κανείς. Πόσο μιλά συνολικά τον μήνα η θειά σου; Από εκεί ξεκινάς την σύγκριση.
    Π.χ. αν μιλά ~8 ώρες συνολικά, στον VoIP πάροχο θα πλήρωνε max 5-8€. Αν μιλά 25 ώρες, θα πλήρωνε αντίστοιχα 13-25€. Στον κανονικό πάροχο πληρώνει πάντα 30€.

    Δεν υπάρχει καμία κρυφή χρέωση, σε κανέναν. Ότι βλέπεις στους τιμοκαταλόγους, αυτό ακριβώς πληρώνεις (ανάλογα την χρήση).
    Που να σου λέγαμε ότι υπάρχουν και άλλοι VoIP πάροχοι του εξωτερικού με με ακόμη χαμηλότερες χρώσεις έναντι των ελληνικών.
    Αα και κάτι τελευταίο! Οι κλήσεις εντός του δικτύου του κάθε παρόχου, είναι δωρεάν. Τέλος υπάρχει δυνατότητα χρήσης και εκτός σπιτιού, από οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη (αρκεί να υπάρχει σύνδεση με το διαδίκτυο)

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας