Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Thumbs down
    Πέρασαν σχεδων 5 μήνες για να βρεθεί και να επισκευαστή μια βλάβη.

    Σε αυτό το διάστημα ταλαιπωρία απίστευτη, να αλλάζω παρόχους 3 φορές, να κάνω καταγγελία στην eett, να περιμένω της απαντήσεις τους καθώς και της eett. Να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τηλέφωνο και Internet για πάνω από 1 μήνα λόγο που το router κάθε 2 λεπτά έχανε τον συγχρονισμό του. Να κινδυνεύω να με κλέψουν - κάνουν διάρρηξη στο σπίτι μου χωρείς να μπορώ να ειδοποιηθώ από τον συναγερμό μου.

    Όλα αυτά λόγο ενός ασχέτου - ανεγκέφαλου τεχνικού της Cosmote o οποίος αν έκανε σωστά την δουλειά του από την αρχή, θα είχε λυθεί η βλάβη την επόμενη κι όλας ημέρα.(Θα μπορούσε πολυ απλά να αναφερει στον προϊστάμενό του ότι σε αυτή την βλάβη χρειάζεται να καθαρίσουμε την κολόνα λόγο που δεν μπορώ να κανω ελεγχο στο BOX), δεν το έκανε ομως. Είναι ο ίδιος τεχνικός που ήρθε 4 φορές μια όταν μετακόμισα για να συνδέσει την γραμμή και άλλες 3 λόγο της βλάβης.

    Για να συνοψίσω λίγα τα πράματα

    1 Δηλώνω βλάβη στην αρχή στην vodafone (χαμηλό συγχρονισμό) και αυτή από λάθος της το δηλώνει στον ΟΤΕ σαν μι συγχρονισμό ότι δηλαδή είναι τελείως νεκρό. Ερχεται ο τεχνικός βλέπει ότι δουλεύει κανονικά και φεύγει.

    2 Δηλώνω ξανά βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό αλλά εξηγώ κι κόλας ότι στης αρχές ήταν μια χαρά αλλά μετά από μερικές ημέρες έπεσε πολύ χαμηλά σχεδίων 20mbps. Ερχετε ξανά ο ίδιος τεχνικός. Χωρείς να κάνει καμία μέτρηση στην γραμμή μου πάρα μόνο στην καμπίνα του ΟΤΕ, έρχεται και μου λέει είναι θέμα δικτύου και δεν γίνετε τίποτα. Η βλάβη δηλώνετε σαν (μι επιλύσιμη από τον τεχνικό). Όσο περνούσαν οι μέρες τα πράγματα χειροτέρευαν και έφτασε σε σημείο κάθε 3 λεπτά το router να χάνει την γραμμή. Οταν δηλωθεί μια βλάβη μι επιλύσιμη από τον ΟΤΕ, δεν έχεις δικαίωμα να την ξανά δώσεις βλάβη παρά μόνο αν περάσουν 6 μήνες. (δεν ξέρω αν αυτό ισχύει σε όλους τους παρόχους).

    3 Κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ εναντίων της Cosmote και της vodafone με φωτογραφίες από την κολόνα που αναδεικνύουν το φυτό στην κολόνα και όλα τα ντοκουμέντα αναλυτικά και ότι δεν ειναι δυνατόν να εχει ανεβεί ο τεχνικός και να έκανε ελεγχο στην γραμμή. Περιμένω 1 μήνα σχεδόν για να απαντήσουν και σε αυτό το διάστημα δεν είχα Internet και σταθερό λόγο της βλάβης. Απαντάει η vodafone οτι έκανε ότι μπορούσε καθώς είναι θέμα δικτύου και όχι δικό της. Η δε Cosmote ότι έκανε έλεγχο ο τεχνικός στην γραμμή και όλα οφείλονται στο δίκτυο και το έβγαλε σαν (αδυναμία παροχής εμπορικού πακέτου).

    4 (Εδώ είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης) Κάνω αίτηση φορητοτητας στην Cosmote. 2 μέρες πριν την ενεργοποίηση της γραμμής μου o OTE δίνει εντολή να καθαριστεί η κολόνα από το αναρριχητικό φυτό που είχε φτάσει έως πάνω στα καλώδια. Τυχαίο που έγινε εκείνη την στιγμή? Δεν νομίζω φυσικά.

    5 Έρχεται ο τεχνικός συνδέει το router και βλέπει ότι με το ζόρι έφτανε τα 2mbps.Ψαχνει για ώρες και δεν βρίσκει τίποτα. Την επόμενη ημέρα ψάχνει ξανά και σε επικοινωνία που είχα μαζί του μου αναφέρει ότι επιτέλους βρήκε την βλάβη. Έκοψαν λέει το υπόγειο καλώδιο στο ΒΟΧ αυτοί που καθάρισαν την κολόνα!!! Κατι που οπως αποδείχτηκε μετά, το καλώδιο ήταν κομμένο από παλιά και λόγο του φυτού δεν φαινόταν. Περιμένω 15 μέρες σχεδόν για να επισκευαστεί αυτή η βλάβη και μετά την επισκευή της συγχρόνιζα με το ζόρι στα 20mbps και χωρείς crc errors (πολύ λίγα).Το δίνω βλάβη στην Cosmote (χαμηλό συγχρονισμό) έρχεται ξανά ο ίδιος τεχνικός και αφού αυτή την φορά κάνει πραγματικό έλεγχο ακόμα και στο σπίτι μου, μου λέει ότι δεν υπάρχει βλάβη και αυτά τα παρουσιάζει λόγο απόστασης και του χαλκού. Περιμένω 10 μέρες περίπου να δω πως θα πάει η γραμμή και σε αυτό το διάστημα ευτυχώς δεν είχα καμία αποσύνδεση αλλά δεν μου άρεσε ότι έχανα τόσα mbps από παλιά και το ότι θα έδινα 36 εύρω.

    6 Αποφασίζω εδώ και 10-15 ημέρες και γυρίζω ξανά στην vodafone. Μέσα σε διάστημα 7 ημερών είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή μου στην vodafone.Tα αποτελέσματα πολύ καλυτέρα από την cosmote. Φτιάνω έως και 32mbps περίπου και η εξασθένιση από 23db που είχα στην Cosmote τώρα είναι στα 16db. Kατι μικρό προβλήματα που παρουσιάζει το router θα λυθούν ελπίζω όταν παραλάβω το fritzbox 7530.

    Να τους χαίρεστε τέτοιους έξυπνους τεχνικούς που έχετε εκεί στην Cosmote...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris_p : 25-09-20 στις 13:27.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Για τον συναγερμό θα σε συμβούλευα να βάλεις μια μοντούλα GPRS με universal sim.

    Με ένα εκατοπενηντάρι συνδρομή στο κέντρο λήψεως καθάρισες.

    ΥΓ Μην κατηγορείς τεχνικούς εταιριών, δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι ταυτίζονται μαζί τους, σε αυτό το φόρουμ!

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον συναγερμό θα σε συμβούλευα να βάλεις μια μοντούλα GPRS με universal sim.

    Με ένα εκατοπενηντάρι συνδρομή στο κέντρο λήψεως καθάρισες.

    ΥΓ Μην κατηγορείς τεχνικούς εταιριών, δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι ταυτίζονται μαζί τους, σε αυτό το φόρουμ!
    Με ρωτάς εμένα σαν άνεργος από θα βγουν αυτά τα 150 ευρώ τον μήνα φιλέ μου? Και για ποιο λογο να σκασω τα 150 ενώ θα μπορούσε να λειτουργάει σωστά το τηλεφωνό μου και να ήταν όλα μια χαρά?? Δεν πληρώνω για να εχω σταθερά και internet? Δεν κατηγόρησα κανέναν απλά αναφέρω γεγονότα τα οποία έχουν αποδείξεις εχω φώτο και όλα τα σχετικά έγγραφα και δεν ειναι λογία του αέρα.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Απάντησα μόνο και μόνο επειδή είδα τον προβληματισμό σου για θέματα ασφαλείας του χώρου σου, το οποίο αντιμετώπισα κι εγώ και φρόντισα να το αποσυνδέσω από το θέμα τηλεφωνία-ιντερνετ. Απο τότε νοιώθω ανάλαφρος και ξεφούσκωτος.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας