Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις απομακρυσμενες περιοχές/χωριά, συνήθως έχουν μόνο ADSL και οι ΗΠΑ είναι τεράστια χώρα, γι αυτό ο μέσος όρος φαίνεται χαμηλός.
    εμείς να δεις πόσες απομακρυσμένες περιοχές/χωριά και νησιά, κάποια ελάχιστων κατοίκων έχουμε να συντηρήσουμε .

  2. #32
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες



    Τώρα το αλλάζεις, του στυλ δεν έχει παντού κλπ

    ΥΓ και εδώ έχουμε 1Gbit η ακόμα και 10Gbit η κάλυψη όμως είναι ελάχιστη.
    Και εμάς μας ρίχνουν τον μέσο όρο τα χωριά και αυτοί που είναι μακρυά απο ΑΚ και δεν έχουν καμπίνα
    Μα δεν άλλαξα τίποτα. Δεν είπα ότι η κάλυψη είναι 100%. Στις ΗΠΑ δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) εκατομμύρια κάτοικοι έχουν διαθεσιμότητα για 1000 (κάποιοι έστω με assymetrical upload). Δεν καταλαβαίνω τι συγκρίνουμε, μια χώρα που βγάζει στο speedtest μέσο όρο 156 Mbps, με εμάς που βγάζουμε 29; Και οι περισσότεροι δεν βάζουν πάνω από 100-200, όπως εμείς έχουμε πολλούς με έως 24, ενώ έχουν διαθεσιμότητα για παραπάνω.

    Υ.Γ. Στην Ελλάδα ποιος έχει δυνατότητα για 1000αρι στο σπίτι του; Ούτε ο Κούλης.

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν άλλαξα τίποτα. Δεν είπα ότι η κάλυψη είναι 100%. Στις ΗΠΑ δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) εκατομμύρια κάτοικοι έχουν διαθεσιμότητα για 1000 (κάποιοι έστω με assymetrical upload). Δεν καταλαβαίνω τι συγκρίνουμε, μια χώρα που βγάζει στο speedtest μέσο όρο 156 Mbps, με εμάς που βγάζουμε 29; Και οι περισσότεροι δεν βάζουν πάνω από 100-200, όπως εμείς έχουμε πολλούς με έως 24, ενώ έχουν διαθεσιμότητα για παραπάνω.

    Υ.Γ. Στην Ελλάδα ποιος έχει δυνατότητα για 1000αρι στο σπίτι του; Ούτε ο Κούλης.

    https://www.hcn.gr/el/fiber-business/

    Και 1000αρι και 10000αρι
    Στο κέντρο εδώ μάλιστα έχει βάλει ο ΟΤΕ υποδομή για FTTH, όπως την έχει βάλει έτσι έχει μείνει, ο κόσμος συνεχίζει με τα εως 24

    Εδώ και τα επίσημα απο την FCC, καμία σχέση με το 100δες εκατομμύρια έχουν πρόσβαση σε 1000/1000
    https://www.fcc.gov/reports-research...d-ninth-report

    Πραγματικά σταματήστε να πιστεύετε πως σε άλλες χώρες έχουν warp speeds και πως εμείς είμαστε στον μεσαίωνα. εκτός αν σας φτιάχνει όποτε εκεί δεν μπορεί να γίνει κάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 11-10-20 στις 16:37.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κέντρο εδώ μάλιστα έχει βάλει ο ΟΤΕ υποδομή για FTTH, όπως την έχει βάλει έτσι έχει μείνει, ο κόσμος συνεχίζει με τα εως 24
    γιατί δεν ρίχνουν τις τιμές;

  5. #35
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.hcn.gr/el/fiber-business/

    Και 1000αρι και 10000αρι
    Στο κέντρο εδώ μάλιστα έχει βάλει ο ΟΤΕ υποδομή για FTTH, όπως την έχει βάλει έτσι έχει μείνει, ο κόσμος συνεχίζει με τα εως 24

    Εδώ και τα επίσημα απο την FCC, καμία σχέση με το 100δες εκατομμύρια έχουν πρόσβαση σε 1000/1000
    https://www.fcc.gov/reports-research...d-ninth-report

    Πραγματικά σταματήστε να πιστεύετε πως σε άλλες χώρες έχουν warp speeds και πως εμείς είμαστε στον μεσαίωνα. εκτός αν σας φτιάχνει όποτε εκεί δεν μπορεί να γίνει κάτι.
    Νταξει, νομίζω πλέον δεν έχει νόημα η συζήτηση. Κάθεσαι και χάνεις το χρόνο σου ψάχνοντας το οτιδήποτε, προκειμένου να διαψεύσεις το προφανές.

    Εγώ μιλάω για home υπηρεσίες κι εσύ μου λες για business με 200-900€ σε μερικές γειτονιές της Θεσσαλονίκης. Και μιλάμε για χώρες με πολλαπλάσιο μισθό από εμάς.

    Υ.Γ.1. Δεν είμαστε στο μεσαίωνα, αλλά μια δεκαετία πίσω από τους άλλους είμαστε σίγουρα, τουλάχιστον στο θέμα ίντερνετ.

    Υ.Γ.2. Το πόσες κάρτες δικτύου υπάρχουν που να υποστηρίζουν τέτοιες ταχύτητες, είναι άλλο.

  6. #36
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κακώς γίνεται σύγκριση με ΗΠΑ, μιλάμε για αραιοκατοικημένη χώρα και συνεπώς ακατάλληλη για xDSL deployment (άσχετα αν Αμερικάνος εφηύρε το DSL).

    Σύγκριση θα πρέπει να γίνει με χώρα που έχει χαρακτηριστικά όμοια με της Ελλάδας (όπως είναι τα πολλά βουνά), π.χ. Ελβετία. Και σε συνδέσεις είμαστε πίσω και σε σιδηροδρομικό δίκτυο.

    Δεν φταίει το ανάγλυφο της χώρας μας, άλλα πράγματα φταίνε, κυρίως βούλησης.

  7. #37
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    αλλά έχουν κ αυτοί πολλά.νησια στην Ελβετία.

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νταξει, νομίζω πλέον δεν έχει νόημα η συζήτηση. Κάθεσαι και χάνεις το χρόνο σου ψάχνοντας το οτιδήποτε, προκειμένου να διαψεύσεις το προφανές.

    Εγώ μιλάω για home υπηρεσίες κι εσύ μου λες για business με 200-900€ σε μερικές γειτονιές της Θεσσαλονίκης. Και μιλάμε για χώρες με πολλαπλάσιο μισθό από εμάς.

    Υ.Γ.1. Δεν είμαστε στο μεσαίωνα, αλλά μια δεκαετία πίσω από τους άλλους είμαστε σίγουρα, τουλάχιστον στο θέμα ίντερνετ.

    Υ.Γ.2. Το πόσες κάρτες δικτύου υπάρχουν που να υποστηρίζουν τέτοιες ταχύτητες, είναι άλλο.
    Home υπηρεσία είναι, το πραγματικό business έχει άλλα κόστη
    Ούτε είμαστε πίσω μια δεκαετία όπως θέλεις να λές, πραγματικά δεν υπάρχουν αυτά που λες ότι 100δες εκατομμύρια έχουν πρόσβαση σε 1000ρες γραμμές στις ΗΠΑ.

  9. #39
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά έχουν κ αυτοί πολλά.νησια στην Ελβετία.
    Ωραία η ειρωνεία σου φιλαράκο, συνείσφερες στην συζήτηση τον οβολό σου. Νησιά έχει και η Ιαπωνία, περισσότερα μάλιστα από εμάς:

    https://www.sciencedirect.com/scienc...re%20inhabited.
    http://www.visitgreece.gr/en/greek_i...an%20continent.

    Happy now?

    Το point μου δεν αλλάζει: είμαστε πίσω και σε συνδέσεις και σε σιδηροδρομικό δίκτυο. Και με Ελβετία και με Ιαπωνία.

  10. #40
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    δεν ήμουν αυτός που ισχυρίστηκε ότι η Ελβετία έχει όμοια χαρακτηριστικά με την Ελλαδα επειδή έχει βουνά.

  11. #41
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ήμουν αυτός που ισχυρίστηκε ότι η Ελβετία έχει όμοια χαρακτηριστικά με την ελλαδα επειδή έχει βουνά.
    Έκανες αβαβά τα νησιά της Ιαπωνίας; Εκεί πως τα πάνε από συνδέσεις;

    Παραδέξου ότι απλά ήθελες να με ειρωνευτείς και το λήγουμε εκεί.

    - - - Updated - - -

    Και τα βουνά είναι πρόβλημα, γιατί θέλουν τρύπημα. Δεν τα ανέφερα τυχαία.

  12. #42
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες αβαβά τα νησιά της Ιαπωνίας; Εκεί πως τα πάνε από συνδέσεις;

    Παραδέξου ότι απλά ήθελες να με ειρωνευτείς και το λήγουμε εκεί.
    Συ ειπας, αλλά όπως (προ)είπα δεν ήμουν αυτός που βρήκε ομοιότητες ελλαδας-ελβετιας λόγω βουνών...

  13. #43
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συ ειπας, αλλά όπως προείπα δεν ήμουν αυτός.που βρήκε ομοιότητες ελλαδας-ελβετιας λόγω βουνών...
    ΟΚ Στεφανάκο, συνέχισε τις γαργάρες Listerine.

    Ένα απλό, ανθρώπινο, αντρίκιο «συγνώμη, έκανα λάθος» θα αρκούσε.

  14. #44
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ Στεφανάκο, συνέχισε τις γαργάρες Listerine. Ένα απλό, ανθρώπινο, αντρίκιο «συγνώμη, έκανα λάθος» θα αρκούσε.
    Αν έκανα λάθος οτι επειδή η Ελβετία εχει (κ αυτή)βουνά δεν πρέπει να τη συγκρίνουμε με τη Ελλάδα, όπως ισχυρίζεσαι, ναι ζητώ.

  15. #45
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έκανα λάθος οτι επειδή η Ελβετία εχει (κ αυτή)βουνά δεν πρέπει να τη συγκρίνουμε με τη Ελλάδα, όπως ισχυρίζεσαι, ναι ζητώ.
    Νησιά (εσύ το ανέφερες πρώτος, όχι εγώ) = σύγκριση με Ιαπωνία -> το έκανες αβαβά

    Βουνά (εγώ το ανέφερα ως ένα παράδειγμα δύσκολου γεωγραφικού ανάγλυφου στην ηπειρωτική χώρα) = σύγκριση με Ελβετία

    Σταμάτα να το παίζεις χαζούλης με mental gymnastics. Κατάλαβες πολύ καλά τι εννοούσα εδώ και αρκετά posts.

    Εγώ δεν έκανα αβαβά τίποτα απολύτως, απάντησα σε όλα αναλυτικά και με πηγές. Ούτε αυτό δεν εκτιμάς και έχεις και το θράσος να πετάς σπόντες ότι κυκλοφορούν διπλά accounts εδώ μέσα.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας