Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σκέφτομαι να επιχειρήσω να κάνω ethernet bonding για να ενώσω 2 VDSL γραμμές που έχω, για να έχει νόημα να μπω στον κόπο γιατί ειναι σχετικά μεγάλο εγχείρημα (τουλάχιστον για εμένα) χρειάζομαι να βρω έναν ελληνικό server (για να έχω όσο το δυνατόν χαμηλότερα ping ) με μεγάλο throughput στο εξωτερικό (ή τουλάχιστον άνω των 100mbps σε βασικούς "προορισμούς" όπως ΗΠΑ και Ευρώπη) + απεριόριστο traffic ή τεσπα κάποιο λογικό traffic αρκετών GB ανα μήνα και παράλληλα σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές γιατί ειναι για οικιακή χρήση και δεν θα είχε νόημα να ξοδέψω πολλά χρήματα. Έχω βρει μερικές δελεαστικές προτάσεις απο οικονομικής άποψης αλλά ειναι απο providers του εξωτερικού οπότε δεν μου κάνουν...

    Πρέπει να προσφέρει VPS για να μπορώ να εγκαταστήσω όλα τα απαραίτητα πακέτα για το ethernet bonding.

    ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σκέφτομαι να επιχειρήσω να κάνω ethernet bonding για να ενώσω 2 VDSL γραμμές που έχω, για να έχει νόημα να μπω στον κόπο γιατί ειναι σχετικά μεγάλο εγχείρημα (τουλάχιστον για εμένα) χρειάζομαι να βρω έναν ελληνικό server (για να έχω όσο το δυνατόν χαμηλότερα ping ) με μεγάλο throughput στο εξωτερικό (ή τουλάχιστον άνω των 100mbps σε βασικούς "προορισμούς" όπως ΗΠΑ και Ευρώπη) + απεριόριστο traffic ή τεσπα κάποιο λογικό traffic αρκετών GB ανα μήνα και παράλληλα σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές γιατί ειναι για οικιακή χρήση και δεν θα είχε νόημα να ξοδέψω πολλά χρήματα. Έχω βρει μερικές δελεαστικές προτάσεις απο οικονομικής άποψης αλλά ειναι απο providers του εξωτερικού οπότε δεν μου κάνουν...

    Πρέπει να προσφέρει VPS για να μπορώ να εγκαταστήσω όλα τα απαραίτητα πακέτα για το ethernet bonding.

    ευχαριστώ.
    δεν μπορω να καταλάβω πως μπορει να σε βοηθήσει ενα vps σε αυτο που θελεις να κάνεις.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Καλησπέρα,

    Παρέχω servers στην Ελλάδα, το θέμα πόσα TB πιστεύεις πως θα χρησιμοποιείς τον μήνα;
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    To όλο μήνυμά σου δεν βγάζει νόημα , όπως είπαν και παραπάνω :
    δεν μπορω να καταλάβω πως μπορει να σε βοηθήσει ενα vps σε αυτο που θελεις να κάνεις.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Την εν λόγω λογική την έχω δει και σε άλλους πελάτες: κάνουν bonding 2 ή περισσότερες γραμμές (μέσω πχ κάποιου RouterOS) και βγαίνουν στο internet πχ με 400Mbit γραμμή σε single connection με single IP.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  6. #6
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εν λόγω λογική την έχω δει και σε άλλους πελάτες: κάνουν bonding 2 ή περισσότερες γραμμές (μέσω πχ κάποιου RouterOS) και βγαίνουν στο internet πχ με 400Mbit γραμμή σε single connection με single IP.
    ωραία, αυτο ομως όπως το περιγράφεις θα το κάνει τοπικά, έτσι δεν είναι; ο vpn server που βοηθάει;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.665
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορω να καταλάβω πως μπορει να σε βοηθήσει ενα vps σε αυτο που θελεις να κάνεις.
    Αν βάλεις Load Balancer με 2 γραμμές, θα έχεις 2 διαφορετικές ip με ότι αυτό συνεπάγεται (πχ σε υπηρεσίες που απαιτούν πιστοποίηση χρήστη ίσως να μην μπορεί να μπαίνει γιατί θα βλέπουν 2 διαφορετικές ip). Ο server θα ενώνει πάλι τα πακέτα που θα διαχωρίζονται μεταξύ των 2 γραμμών και θα φεύγουν με 1 ip, αυτή του server.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραία, αυτο ομως όπως το περιγράφεις θα το κάνει τοπικά, έτσι δεν είναι; ο vpn server που βοηθάει;
    Δεν μπορεί να το κάνει τοπικά για single connection. Αν το κάνει τοπικά τότε θα κάνεις balancing των πακέτων στις 2 IPs, θα πετύχει το throughput των 400Mbit πχ αλλά σε 4 x 100Mbit (ή 2 x 200Mbit) με το αντίστοιχο max bandwidth ανά connection. Όπως το αναφέρει μπορεί πχ να κατεβάσει το update του Warzone (25GB) μέσα σε ~10 λεπτά, ενώ αν το έκανε ξεχωριστά θα το κατέβαζε σε ~20 λεπτά (200άρες) ή ~40 λεπτά (100άρες) καθώς θα χρησιμοποιούσε μόνο την 1 γραμμή για το εκάστοτε connection.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Και αν δεν το κάνει τοπικά αλλά σε VPS πως θα συνδυάσει το εύρος των ξεχωριστών VDSL του;

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.665
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να μπορώ να εγκαταστήσω όλα τα απαραίτητα πακέτα για το ethernet bonding
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν δεν το κάνει τοπικά αλλά σε VPS πως θα συνδυάσει το εύρος των ξεχωριστών VDSL του;
    Το αναφέρει στο αρχικό μήνυμα. Μέσω του κατάλληλου λογισμικού και συσκευών γίνεται.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να το κάνει τοπικά για single connection. Αν το κάνει τοπικά τότε θα κάνεις balancing των πακέτων στις 2 IPs, θα πετύχει το throughput των 400Mbit πχ αλλά σε 4 x 100Mbit (ή 2 x 200Mbit) με το αντίστοιχο max bandwidth ανά connection. Όπως το αναφέρει μπορεί πχ να κατεβάσει το update του Warzone (25GB) μέσα σε ~10 λεπτά, ενώ αν το έκανε ξεχωριστά θα το κατέβαζε σε ~20 λεπτά (200άρες) ή ~40 λεπτά (100άρες) καθώς θα χρησιμοποιούσε μόνο την 1 γραμμή για το εκάστοτε connection.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλεις Load Balancer με 2 γραμμές, θα έχεις 2 διαφορετικές ip με ότι αυτό συνεπάγεται (πχ σε υπηρεσίες που απαιτούν πιστοποίηση χρήστη ίσως να μην μπορεί να μπαίνει γιατί θα βλέπουν 2 διαφορετικές ip). Ο server θα ενώνει πάλι τα πακέτα που θα διαχωρίζονται μεταξύ των 2 γραμμών και θα φεύγουν με 1 ip, αυτή του server.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αναφέρει στο αρχικό μήνυμα. Μέσω του κατάλληλου λογισμικού και συσκευών γίνεται.
    κοίτα να δεις τι μαθαίνουμε, πολύ ενδιαφέρον νήμα.
    Πως μπορούμε να ψάξουμε και να διαβάσουμε περισσότερες πληροφορίες; Έχετε να προτείνετε κάποιο how-to;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοίτα να δεις τι μαθαίνουμε, πολύ ενδιαφέρον νήμα.
    Πως μπορούμε να ψάξουμε και να διαβάσουμε περισσότερες πληροφορίες; Έχετε να προτείνετε κάποιο how-to;
    Υπάρχουν εδώ και καιρό υπηρεσίες που το παρέχουν αυτό με πληρωμή Πχ https://www.mushroomnetworks.com/blo...-connectivity/

  13. #13
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν εδώ και καιρό υπηρεσίες που το παρέχουν αυτό με πληρωμή Πχ https://www.mushroomnetworks.com/blo...-connectivity/
    ευχαριστώ! οπότε αυτη η διαδικασία λέγεται vpn bonding
    Βρήκα ενδιαφέρουσες οδηγίες που εξηγούν την διαδικασία εδώ: https://serverfault.com/questions/97...d-and-failover
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  14. #14
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Τελικά TS βρήκες κάποια προσφορά ή κάτι σε λογική τιμή;

  15. #15
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Παρέχω servers στην Ελλάδα, το θέμα πόσα TB πιστεύεις πως θα χρησιμοποιείς τον μήνα;
    Για οικιακή/πειραματική χρήση θα είναι οπότε με εξαιρέσεις κάποια στιγμιαία peaks κατα καιρούς (πχ να κατεβάσω το steam library μου σε άλλο PC στο δίκτυο) δεν πιστεύω να ξεπεράσει 3ψήφιο άντε το πολύ μικρό 4ψήφιο αριθμό GB

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν εδώ και καιρό υπηρεσίες που το παρέχουν αυτό με πληρωμή Πχ https://www.mushroomnetworks.com/blo...-connectivity/
    Αυτό το link εγώ το σήκωσα σε άλλο ποστ νομίζω απαντώντας σε εσένα :P μετά βρήκα άλλους καλύτερους απο αυτούς αλλά πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος απο τις τιμές οπότε θα δοκιμάσω να το στήσω μόνος μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από narsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά TS βρήκες κάποια προσφορά ή κάτι σε λογική τιμή;
    όχι ακόμη δεν το πολυψάχνω μιας και προτεραιότητα έχει τώρα για εμέα η εγκατάσταση ενός ασυρμάτου δικτύου και περιμένω τον εξοπλισμό να έρθει μετά απο αυτό θα πιάσω ξανά το topic αυτό

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας