Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    25-08-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω παλιά καμπίνα ΟΤΕ 50 μέτρα απο το σπίτι των γωνιών μου, και δίπλα βάζει η WIND την καινούρια καμπίνα της (με καθυστέρηση 2 χρόνια...)
    Στο απο πάνω διαμέρισμα η ταχύτητα που έχουν είναι 6ΜΒ (και τόσο είναι και της γειτονιάς γενικά) οπότε υποθέτω οτι είτε παίρνω απο άλλη καμπίνα, ή οτι η παλιά είναι εντελώς σάπια...

    Πήρα την VF να ρωτήσω σχετικά με νέα σύνδεση ADSL, και αν θα συνεχίσω να έχω 6ΜΒ οταν ενεργοποιηθεί η καινούρια, και μου απάντησαν οτι αν θέλω οτιδήποτε παραπάνω απο τα 6 που έχω τώρα, θα πρέπει να βάλω VDSL, και οτι οι καινούριες καμπίες είναι για VDSL, και για ADSL συνεχίζουν οι παλιές.

    Λανθασμένα θεωρώ οτι μας εξαναγκάζουν να πάμε σε ακριβότερο εμπορικό πακέτο για να έχουμε αυτό που πληρώνουμε, ή αλλιώς αν θέλουμε χαμηλότερο πακέτο να χρυσοπληρώνουμε αυτό που ουσιαστικά δεν παίρνουμε?
    Δηλαδή αν δεν θέλω και δεν χρειάζομαι 35 ή 50 θα πρέπει να μείνω με τα απαράδεκτα 6? Ουσιαστικά είναι σαν να ακριβαίνει τo χαμηλότερο λειτουργικό εμπορικό πακέτο internet.

    Γνωρίζει κάποιος σχετικά?

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.826
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Για να σου δώσει η Vodafone 24αρα από καμπίνα, πρέπει να νοικιάσει 50αρα από την Wind και να σου βάλει όριο στα 24. Η Vodafone όμως θα την πληρώνει σαν 50αρα στη Wind και όπως καταλαβαίνεις δεν την συμφέρει αυτό. Ονομαστικές ταχύτητες ADSL από καμπίνα με VDSL προφίλ (27/2,7) αυτή τη στιγμή δίνει μόνο ο ΟΤΕ στις δικές του, και πάλι δεν είναι για όλους τους πελάτες.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σου δώσει η Vodafone 24αρα από καμπίνα, πρέπει να νοικιάσει 50αρα από την Wind και να σου βάλει όριο στα 24. Η Vodafone όμως θα την πληρώνει σαν 50αρα στη Wind και όπως καταλαβαίνεις δεν την συμφέρει αυτό. Ονομαστικές ταχύτητες ADSL από καμπίνα με VDSL προφίλ (27/2,7) αυτή τη στιγμή δίνει μόνο ο ΟΤΕ στις δικές του, και πάλι δεν είναι για όλους τους πελάτες.
    Δίνει και 30αρα η wind μέσω χονδρικής στις δικές της καμπίνες, ο ΟΤΕ δίνει και 24αρα στην χονδρική

  4. #4
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σου δώσει η Vodafone 24αρα από καμπίνα, πρέπει να νοικιάσει 50αρα από την Wind και να σου βάλει όριο στα 24. Η Vodafone όμως θα την πληρώνει σαν 50αρα στη Wind και όπως καταλαβαίνεις δεν την συμφέρει αυτό. Ονομαστικές ταχύτητες ADSL από καμπίνα με VDSL προφίλ (27/2,7) αυτή τη στιγμή δίνει μόνο ο ΟΤΕ στις δικές του, και πάλι δεν είναι για όλους τους πελάτες.
    - Δεν υπεισέρχομαι στο οικονομικό θέμα, απαντήθηκε πριν.
    - Όσον αφορά τον ΟΤΕ, το μόνο σίγουρο είναι ότι δίνει σταδιακά 27/2,7Mbps σε όλο και περισσότερους πελάτες. Δεν ξέρουμε που θα καταλήξει...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skoy21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παλιά καμπίνα ΟΤΕ 50 μέτρα απο το σπίτι των γωνιών μου, και δίπλα βάζει η WIND την καινούρια καμπίνα της (με καθυστέρηση 2 χρόνια...)
    Στο απο πάνω διαμέρισμα η ταχύτητα που έχουν είναι 6ΜΒ (και τόσο είναι και της γειτονιάς γενικά) οπότε υποθέτω οτι είτε παίρνω απο άλλη καμπίνα, ή οτι η παλιά είναι εντελώς σάπια...

    Πήρα την VF να ρωτήσω σχετικά με νέα σύνδεση ADSL, και αν θα συνεχίσω να έχω 6ΜΒ οταν ενεργοποιηθεί η καινούρια, και μου απάντησαν οτι αν θέλω οτιδήποτε παραπάνω απο τα 6 που έχω τώρα, θα πρέπει να βάλω VDSL, και οτι οι καινούριες καμπίες είναι για VDSL, και για ADSL συνεχίζουν οι παλιές.

    Λανθασμένα θεωρώ οτι μας εξαναγκάζουν να πάμε σε ακριβότερο εμπορικό πακέτο για να έχουμε αυτό που πληρώνουμε, ή αλλιώς αν θέλουμε χαμηλότερο πακέτο να χρυσοπληρώνουμε αυτό που ουσιαστικά δεν παίρνουμε?
    Δηλαδή αν δεν θέλω και δεν χρειάζομαι 35 ή 50 θα πρέπει να μείνω με τα απαράδεκτα 6? Ουσιαστικά είναι σαν να ακριβαίνει τo χαμηλότερο λειτουργικό εμπορικό πακέτο internet.

    Γνωρίζει κάποιος σχετικά?
    Να σου αναφερω πως οταν ενεργοποιηθουν οι νεες καμπινες στην γειτονια σου και ο κοσμος θα αρχισει να βαζει VDSL θα γινει ακομα χειροτερα το προβλημα με την ταχυτητα σου αλλα και με την σταθεροτητα της γραμμης σου λογο παρεμβολων... παθων

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας