Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι σιγουρο οτι θα παιξει η voip τηλεφωνια ετσι .

    Το ιντερνετ μεσω κινητης συνηθως (σχεδον παντα βασικα) ειναι μεσω CGNAT .
    Οποτε κανεις δεν μπορει να σε διαβεβαιωσει οτι οι κλησεις θα "βγαινουν" σωστα.

    κατα τα αλλα.... οπως σωστα αναφερθηκε... κατευθειαν αιτηση στον voip παροχο και θα τα αναλαβουν ολα αυτοι.
    Μια χαρά παίζει το voip(sip) πίσω απο nat (μέσω stun Κλπ) σαν client, αλλιώς θα είχαμε σοβαρό θέμα εδώ και χρόνια

  2. #17
    Εγγραφή
    09-07-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Έκανα πρόσφατα φορητότητα αριθμού από Vodafone (σταθερή και ίντερνετ) σε πάροχο VoIP (modulus). Στην δίκη μου περίπτωση έληγε το συμβόλαιο με την Vodafone και δεν πλήρωσα κάποιο πέναλτι. Το αίτημα στάλθηκε από την modulus στην Vodafone την επόμενη μέρα της λήξης του συμβολαίου, με κάλεσαν από την Vodafone για την επιβεβαίωση και προχώρησε η αίτηση κανονικά. Η ενεργοποίηση στον πάροχο VoIP έγινε σε μια εργάσιμη ημέρα. Ο αριθμός είναι σεταρισμένος σε modem και κινητό με πάροχο cosmote και παίζει απροβλημάτιστα.
    ποσο κοστίζει η διατήρηση του αριθμού? μπορείς να δέχεσαι ακόμα τηλεφωνήματα κάπως ή απλά κρατάς το νούμερο?
    εγώ στην ουσία αυτό χρειάζομαι θα πάω σε Cosmote unlimited σαν μόνιμη λύση γιατί στην περιοχή μου δεν έχω καλο broadband internet αλλα έχω καλο 4G.θέλω να κρατήσω τον αριθμό σταθερού μου για καβάτζα για το μέλλον....
    EDIT : επισης η φοριτοτητα γινεται απο ολους τους αριθμους? διοτι εγω εχω αριθμο στα Μεγαρα 22960-22_ _ _
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sodade21 : 19-10-20 στις 14:25.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sodade21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο κοστίζει η διατήρηση του αριθμού? μπορείς να δέχεσαι ακόμα τηλεφωνήματα κάπως ή απλά κρατάς το νούμερο?
    εγώ στην ουσία αυτό χρειάζομαι θα πάω σε Cosmote unlimited σαν μόνιμη λύση γιατί στην περιοχή μου δεν έχω καλο broadband internet αλλα έχω καλο 4G.θέλω να κρατήσω τον αριθμό σταθερού μου για καβάτζα για το μέλλον....
    Μια φορα πληρωνεις την φορητοτητα ... και μετα πληρωνεις το ετησιο (συνηθως) κοστος διατηρησης του αριθμου.
    και κανονικοτατα με μηδεν υπολοιπο... εχεις εισερχομενες για ολο τον χρονο.
    The gr81 .

  4. #19
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sodade21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο κοστίζει η διατήρηση του αριθμού? μπορείς να δέχεσαι ακόμα τηλεφωνήματα κάπως ή απλά κρατάς το νούμερο?
    εγώ στην ουσία αυτό χρειάζομαι θα πάω σε Cosmote unlimited σαν μόνιμη λύση γιατί στην περιοχή μου δεν έχω καλο broadband internet αλλα έχω καλο 4G.θέλω να κρατήσω τον αριθμό σταθερού μου για καβάτζα για το μέλλον....
    EDIT : επισης η φοριτοτητα γινεται απο ολους τους αριθμους? διοτι εγω εχω αριθμο στα Μεγαρα 22960-22_ _ _
    Η φορητότητα πληρώνεται μια φορά και είναι, τουλάχιστον για την modulus που έκανα, στα 15€ και άλλα 15€ τον χρόνο για την διατήρηση του αριθμού. Το να δέχεσαι κλήσεις δεν έχει κάποιο κόστος. Αν θέλεις όμως να καλείς και μέσω αυτού του αριθμού, τότε μπορείς να βάλεις στο “πορτοφόλι” ένα ποσό, όπου θα ελαττώνεται κάθε φορά που θα κανείς μια κλήση. Το ποσό αυτό δεν έχει ημερομηνία λήξης.

    Δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τον αριθμό, η φορητότητα γίνεται ανεξαρτήτως αριθμού και περιοχής.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-07-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φορητότητα πληρώνεται μια φορά και είναι, τουλάχιστον για την modulus που έκανα, στα 15€ και άλλα 15€ τον χρόνο για την διατήρηση του αριθμού. Το να δέχεσαι κλήσεις δεν έχει κάποιο κόστος. Αν θέλεις όμως να καλείς και μέσω αυτού του αριθμού, τότε μπορείς να βάλεις στο “πορτοφόλι” ένα ποσό, όπου θα ελαττώνεται κάθε φορά που θα κανείς μια κλήση. Το ποσό αυτό δεν έχει ημερομηνία λήξης.

    Δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τον αριθμό, η φορητότητα γίνεται ανεξαρτήτως αριθμού και περιοχής.
    οκ θα το κοιταξω. ευχαριστώ!

  6. #21
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    δε βρήκα το κατάλληλο τοπική αλλά ήθελα να ρωτήσω δίνει η κοσμοτε τους κωδικούς του voip οι οποίοι μπορούν να περάσουν σε κάνα πρόγραμματακι σε κινητό ώστε να καταναλώνεται από κει το πακέτο ??

  7. #22
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε βρήκα το κατάλληλο τοπική αλλά ήθελα να ρωτήσω δίνει η κοσμοτε τους κωδικούς του voip οι οποίοι μπορούν να περάσουν σε κάνα πρόγραμματακι σε κινητό ώστε να καταναλώνεται από κει το πακέτο ??
    Η Cosmote δίνει τους κωδικούς voip, αλλά αυτοί είναι «δεμένοι» με την γραμμή σου και δεν μπορείς να τους βάλεις σε κάποιο app. Αυτό που μπορείς να κάνεις πχ είναι να βάλεις ένα fritzbox στην γραμμή και να συνδέεσαι μέσω vpn. Έπειτα θα μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω της εφαρμογής του Fritz.

  8. #23
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Cosmote δίνει τους κωδικούς voip, αλλά αυτοί είναι «δεμένοι» με την γραμμή σου και δεν μπορείς να τους βάλεις σε κάποιο app. Αυτό που μπορείς να κάνεις πχ είναι να βάλεις ένα fritzbox στην γραμμή και να συνδέεσαι μέσω vpn. Έπειτα θα μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω της εφαρμογής του Fritz.
    Σε ευχαριστώ,υπάρχει κάποιος οδηγός για αυτό που λες?επίσης εγκυκλοπαιδικά τότε για ποιο άλλο λόγο δίνει τους κωδικούς?

  9. #24
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ,υπάρχει κάποιος οδηγός για αυτό που λες?επίσης εγκυκλοπαιδικά τότε για ποιο άλλο λόγο δίνει τους κωδικούς?
    Μπορείς να ρίξεις μια μάτια εδώ
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...FRITZ-App-Fon/

    Τους δίνει για να έχεις την δυνατότητα να βάλεις δικό σου εξοπλισμό στην γραμμή. Αυτή την στιγμή είναι ο μόνος ISP που τους δίνει.

  10. #25
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να ρίξεις μια μάτια εδώ
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...FRITZ-App-Fon/

    Τους δίνει για να έχεις την δυνατότητα να βάλεις δικό σου εξοπλισμό στην γραμμή. Αυτή την στιγμή είναι ο μόνος ISP που τους δίνει.
    Σε ευχαριστώ πολυ

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η αλήθεια είναι ότι σε μερικούς λίγους έχει παίξει η τηλεφωνία στο κινητό τους και σε άλλο δίκτυο εκτός της γραμμής που έχουν. Ωστόσο είναι ισχνή μειοψηφία και πιθανόν κάποιο ξεχασμένη ρύθμιση από τους τεχνικούς. Στην ισχυρή πλειοψηφία, δεν παίζει σε άλλη σύνδεση και εκτός της γραμμής που είναι συνδεδεμένη.

    Υπόψη ότι η τηλεφωνία δουλεύει μόνο σε μία συσκευή και όχι ταυτόχρονα σε πολλές. Δηλαδή είτε θα παίζει στο κινητό (ή άλλη δική μας συσκευή) είτε στον Router της Cosmote. Δουλεύει μόνον σε αυτή που έγινε τελευταία φορά registration στον IMS Server, αν και δεν αποκλείονται περιπτώσεις δυσλειτουργίας.

  12. #27
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sodade21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο κοστίζει η διατήρηση του αριθμού? μπορείς να δέχεσαι ακόμα τηλεφωνήματα κάπως ή απλά κρατάς το νούμερο?
    εγώ στην ουσία αυτό χρειάζομαι θα πάω σε Cosmote unlimited σαν μόνιμη λύση γιατί στην περιοχή μου δεν έχω καλο broadband internet αλλα έχω καλο 4G.θέλω να κρατήσω τον αριθμό σταθερού μου για καβάτζα για το μέλλον....
    EDIT : επισης η φοριτοτητα γινεται απο ολους τους αριθμους? διοτι εγω εχω αριθμο στα Μεγαρα 22960-22_ _ _

    Διάβασα όλο το θέμα και όλα τα μηνύματα.
    Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και hot και ειδικά οσο απελευθερώνεται (επιτέλους) η σταθερή τηλεφωνία από τα χάλκινα καλώδια.
    Η αλήθεια είναι ότι αναφέρθηκε μόνο ένας VOIP παροχος στην Ελλάδα.
    Από μια μικρή έρευνα είδα ότι υπάρχουν κι άλλοι και μάλιστα ένας ελληνικός παροχος που είδα έχει πολύ καλές help πληροφορίες στην ιστοσελίδα του με όλες τις πιθανές ερωτήσεις και ρυθμίσεις για να συνδεθείς άμεσα (και ανταγωνιστικές τιμές).
    Δεν θα πω κάτι άλλο, απλά παραθέτω ένα λινκ που έχει όλους τους παροχους (και διεθνείς) που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα
    https://www.voip-info.org/residentia...europe/#Greece
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mercier : 23-12-21 στις 06:50.

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η ιστοσελίδα που αναφέρεις έχει να ενημερωθεί πολλά χρόνια. Δεν αναφέρθηκαν άλλες εταιρείες, διότι απλά δεν ήταν αντικείμενο του παρόντως θέματος.
    Υπάρχουν αρκετοί ελληνικοί πάροχοι (Viva, Modulus, Intertelecom, Omnivoice, Ephone, Yuboto κλπ) καθώς και ξένοι (hotvoip, onevoip, voipalot, voippro, voipstunt, callingcredit κλπ).
    Όρεξη να έχεις να διαβάζεις πληροφορίες στη σχετική κατηγορία του φόρουμ.

  14. #29
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιστοσελίδα που αναφέρεις έχει να ενημερωθεί πολλά χρόνια. Δεν αναφέρθηκαν άλλες εταιρείες, διότι απλά δεν ήταν αντικείμενο του παρόντως θέματος.
    Υπάρχουν αρκετοί ελληνικοί πάροχοι (Viva, Modulus, Intertelecom, Omnivoice, Ephone, Yuboto κλπ) καθώς και ξένοι (hotvoip, onevoip, voipalot, voippro, voipstunt, callingcredit κλπ).
    Όρεξη να έχεις να διαβάζεις πληροφορίες στη σχετική κατηγορία του φόρουμ.
    Σε ευχαριστώ, είχα κι εγώ χρόνια να ξαναμπώ στο πολύ ενδιαφέρον φόρουμ οπότε δεν έχω προλάβει να ενημερωθώ.
    Η αλήθεια είναι ότι μπήκα τυχαία ψάχνοντας ελληνικό πάροχο voip,
    όταν η google μου έβγαλε αυτό εδώ το thread που μιλάμε σαν αποτέλεσμα της αναζήτησης μου, και την άλλη παλαιά σελίδα που παρέθεσα.

  15. #30
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Αν και βγαίνω λίγο off topic, έχει κάνει κάποιος φορητότητα αριθμού από κάποιον voip provider προς κάποιον ISP?

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας