Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    18-04-2009
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αγαπητοί φιλοι ηθελα να σας ρωτησω εαν μπορω να αγορασω ενα καλύτερο ρούτερ, απο αυτο που μου πουλησε η Vodafone
    Και μετα να μου το ρυθμίσουν
    Εχω την εντύπωση πως παρενοχλεί άλλες συσκευες Bluetooth, αλλα επηρεαζεται κ το ίδιο (σβηνει το internet) οταν ανοίγω κάποιες συσκευές Bluetooth
    Κατα αρχην υπαρχουν ανωτερα ρούτερ κ που τα βρίσκω;;
    Το δικο μου είναι ZTE ZXHN H108N

  2. #2
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    το συγκεκριμένο το είχα και εγώ και δεν είχα κάποιο θέμα με το bluetooth όπως λες.
    οι τεχνολογίες αυτές έχουν εντελώς διαφορετικές συχνότητες ώστε να κάνουν παρεμβολές μεταξύ τους.
    δοκίμασε με κλειστό ρούτερ να δεις αν οι bluetooth συσκευές σου θα έχουν πρόβλημα.

    πάντως μιας και έχεις adsl μπορείς να βάλεις ό,τι ρούτερ θες. προσωπικά δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι γιατί δεν ξέρω και κάποιο, εξαρτάται και πόσα θες να διαθέσεις και τι χαρακτηριστικά θες.
    τα βρίσκεις σε μαγαζιά που πουλάνε τεχνολογικά είδη, πλεσιο, μίντια μάρκτ κτλ.

    πριν ξοδέψεις πάντως, αν στο έστειλε η βόνταφον ως δανεικό, πάρε τους τηλέφωνο, εξήγησέ τους τι πρόβλημα έχεις και ίσως σου στείλουν νέο δωρεάν. αν και πάλι έχει πρόβλημα το ίντερνετ, τότε κοιτάς για κάτι νέο.

    επίσης ό,τι ρούτερ και να συνδέσεις δεν χρειάζεται να στο ρυθμίσει η βόντα διότι σαν adsl γραμμή δέχεται τα πάντα.
    απλά το συνδέεις, του κάνεις και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από το μενού του και είσαι ΟΚ.
    με το vdsl θα έχεις "μπελάδες" και θα πρέπει να ψάχνεις για τους κρυφούς κωδικούς τηλεφωνίας κτλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shocked : 11-10-20 στις 04:43.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι τεχνολογίες αυτές έχουν εντελώς διαφορετικές συχνότητες ώστε να κάνουν παρεμβολές μεταξύ τους
    Ίσα-ίσα που κάνουν χρήση των ίδιων ακριβώς συχνοτήτων και είναι γνωστό ότι υπάρχει μεταξύ τους αλληλοεπίδραση και ειδικά σε κακής σχεδίασης υλοποιήσεις εξοπλισμού.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσα-ίσα που κάνουν χρήση των ίδιων ακριβώς συχνοτήτων και είναι γνωστό ότι υπάρχει μεταξύ τους αλληλοεπίδραση και ειδικά σε κακής σχεδίασης υλοποιήσεις εξοπλισμού.
    θενξ, λάθος διαδικτυακή έρευνα

  5. #5
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pecher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί φιλοι ηθελα να σας ρωτησω εαν μπορω να αγορασω ενα καλύτερο ρούτερ, απο αυτο που μου πουλησε η Vodafone
    Και μετα να μου το ρυθμίσουν
    Εχω την εντύπωση πως παρενοχλεί άλλες συσκευες Bluetooth, αλλα επηρεαζεται κ το ίδιο (σβηνει το internet) οταν ανοίγω κάποιες συσκευές Bluetooth
    Κατα αρχην υπαρχουν ανωτερα ρούτερ κ που τα βρίσκω;;
    Το δικο μου είναι ZTE ZXHN H108N
    Ωχ μπορείς να μας πεις τι συσκευές bluetooth είναι αυτές που προκαλούν θέμα μόνο με νετ; πχ το dsl δεν σβήνει;

    Στις αδελφή μου έχει νομίζω πως έχει παρόμοια προβλήματα το ρουτερ. Τι λύση βρήκες;
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν επηρεάζεται το DSL, αλλά το wifi.
    Δηλαδή αν έχεις μια ενσύρματη συσκευή δεν θα επηρεαστεί, και συνήθως δεν επηρεάζονται και άλλες συσκευές. Το θέμα παρατηρείται σε laptop(κάποια παλιά)/tablet/κινητά (κυρίως huawei και xiaomi), όταν είναι συνδεδεμένα σε wifi 2,4ghz και έχουν bluetooth ανοιχτό και συνδεδεμένο σε κάποια συσκευή. Αν κλείσεις το bluetooth, θα πρέπει το wifi να στρώνει.
    Παρεμβολές σε όλο το wifi (και οχι ανά συσκευές), κάνουν τα ασύρματα ποντίκια (αυτά με το usb), τα παλιά ασύρματα σταθερά τηλέφωνα και ο φούρνος μικροκυμάτων.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pecher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί φιλοι ηθελα να σας ρωτησω εαν μπορω να αγορασω ενα καλύτερο ρούτερ, απο αυτο που μου πουλησε η Vodafone
    Και μετα να μου το ρυθμίσουν
    Εχω την εντύπωση πως παρενοχλεί άλλες συσκευες Bluetooth, αλλα επηρεαζεται κ το ίδιο (σβηνει το internet) οταν ανοίγω κάποιες συσκευές Bluetooth
    Κατα αρχην υπαρχουν ανωτερα ρούτερ κ που τα βρίσκω;;
    Το δικο μου είναι ZTE ZXHN H108N
    Εγώ έχω xiaomi router γιατί ήθελα την 5 αρα μπάντα
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας