Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 172
  1. #31
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχουμε κάποιο νέο. Λήγει η σύμβασή μου τον Μάρτιο και χωρίς τα 13 ευρώ τον μήνα θα τσιμπάει λίγο η τιμή. Υπάρχει τρόπος να έρθει το 50άρι πάνω στην οπτική ίνα ή πρέπει οπωσδήποτε να έχω ταχύτητα 100 και πάνω;
    Μπορεί να πάρεις 50άρι αλλά πιθανά θα πληρώνεις παραπάνω από ότι τώρα για το 100άρι.
    Διάβασε..

    Βοήθησα στην ανανέωση συμβολαίου φίλου στο Παλιό Φάληρο που έληγε 19 Νοεμβρίου.

    Μιά βδομάδα πριν τη λήξη, τηλεφώνησε τύπος για προσφορά, έτυχε να είμαι με τον φίλο.
    Το συμβόλαιό του, επειδή ήταν από τα πρώτα ήταν στα 49€ μείον την επιδότηση 35€ πλήρωνε.
    Τα τωρινά είναι 42/29

    Ο τύπος του έκανε προσφορά πάλι για 2 χρόνια στα 42 δηλαδή στην τιμή που έχει ο ΟΤΕ στο site.
    Πήρα το τηλέφωνο, ζήτησα 50άρι, στραβομουτσούνιασε, μου πρότεινε 50άρι με 7ώρες κινητό!! στα 35 €

    Του είπα ότι στο site το 50άρι πωλείται 32-33€ με λιγότερο κινητό, μου είπε αυτά μπορεί να προσφέρει και να καλέσω το 13888 για άλλη προσφορά και κλείσαμε, ό τύπος ήθελε να εισπράξει τα ίδια ή και περισσότερα.

    Στις 19 ο φίλος καλεί το 13888, περιμένει 2ώρες, ζητάει 50άρι, του λένε η τιμή είναι 37€, οι τιμές του site είναι για νέους πελάτες (δεν αναγράφεται στο site)
    Eκνευρισμένος ζητάει διακοπή και φεύγει για κατάστημα Γερμανός.
    Του έρχεται sms που δεν βλέπει, ότι εντός 2 ημερών κάποιος θα επικοινωνήσει μαζί του.
    Εκεί του λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, είναι μπλοκαρισμένος γιατί έχει δηλώσει διακοπή.

    Ετοιμος να σκάσει φεύγει για vodafone, του λένε το 50άρι στα 25€, χαλαρώνει και με παίρνει τηλέφωνο.

    -Τους είπες ότι έχεις οπτική?
    -Οχι έπρεπε να τους το πώ?

    Τους το λέει και του απαντάνε πως η voda δεν παρέχει υπηρεσίες σε ftth στο ΠΦ.

    Τούρκος γυρνάει σπίτι, παίρνει το 13888 να ακυρώσει την διακοπή, αισθάνεται μπλοκαρισμένος, μόνο ΟΤΕ και ξερό ψωμί.
    Δεν περιμένει καθόλου αναμονή, συνδέεται κατευθείαν με το τμήμα προσφορών. (τους κερατάδες τους ΟΤΕτζήδες, άμα θέλουνε μπορούν)
    Τους αναφέρει ότι υποχρεωτικά θα μείνει αλλά δυσαρεστημένος, του προσφέρουν το 50άρι στα 32 και καπάκι χωρίς να πει τίποτα στα 29, τον ρωτάνε αν είναι ευχαριστημένος.

    Εκεί τελειώνει η ιστορία, για τον φίλο και η 50άρα υπολειτουργεί, του φτάνει και περισσεύει.
    Το καλύτερο στο τέλος.
    Εχει ένα family pack cosmote κινητής και τους σκάει 150 €/ μήνα, έτσι δικαιολογούνται οι εκπτώσεις.

    Εγώ δεν έχω cosmote, θα δώ τον Φλεβάρη που λήγει το συμβόλαιό μου τι θα κάνω.
    Εσύ με τον Μάρτη περίμενε.

    Εχω περιέργεια για τον Βύρωνα όπου οι πάροχοι είναι 2, cosmo +voda, να δω εναρμονισμένες τιμές ή καμμιά συμφωνία του στυλ ο καθένας κρατάει την περιοχή που έσκαψε (οι τιμές voda 25, cosmote 37 για το 50άρι)
    Βυρωνιώτες όταν ανανεώσετε, γράψτε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 28-11-20 στις 01:09.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #32
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    δηλαδή το 50 του φίλου σου είναι ftth ή τον ξαναγύρισαν στον χαλκό; Έτσι, με ενδιαφέρει και εμένα, με το χαμηλό ping και την σταθερότητα τα 50 μια χαρά είναι.

  3. #33
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή το 50 του φίλου σου είναι ftth ή τον ξαναγύρισαν στον χαλκό; Έτσι, με ενδιαφέρει και εμένα, με το χαμηλό ping και την σταθερότητα τα 50 μια χαρά είναι.
    Δεν ξαναγυρνάς χαλκό, γι αυτό voda/wind δεν παρέχουν υπηρεσίες.
    50άρι πάνω σε οπτική πήρε.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #34
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    ευχαριστώ πολύ. και εγώ στο ίδιο προσανατολίζομαι, σε μία τριμελή οικογένεια αρκεί πιστεύω. εδώ βγάλανε τηλεκπαίδευση άλλοι με 24άρι. Ενημέρωσε μας τον Φεβρουάριο please

  5. #35
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Είχε προηγηθεί τηλεφώνημα στην wind χθές, για φορητότητα από cosmote ftth σε wind ftth.
    Αφού πέρασε μιά μέρα και κανείς δεν με πήρε τηλέφωνο γιατί η χθεσινή δεν ήξερε τι γίνεται άμα λήξει το κουπόνι, ξαναπήρα.
    Τα νέα:
    Η wind δίνει μόνο 100 και 200 ακριβώς στις ίδιες τιμές με ΟΤΕ (42 και 57) ενώ ο ΟΤΕ δίνει 50, 100 και 200.

    Δεν βλέπω το λόγο μετακόμισης, δεν δίνουν και τους κωδικούς voip, καληνύχτα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #36
    Εγγραφή
    31-12-2017
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με όλα όσα γράφονται, πιο πολύ μπερδευόμαστε. Μετά τη λήξη του συμβολαίου (ftth) των δύο ετών, υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής και χρήσης της υφιστάμενης δομής χαλκού ή η παραμονή σε οπτική ίνα είναι μονόδρομος.;
    πχ. Είμαι εδώ και 14 χρόνια στη Forthnet/Nova adsl 24 και λίαν συντόμως θα ενεργοποιηθεί επιδοτούμενο ftth μέσω cosmote.
    Αν για οικονομικούς λόγους δε θέλω να ανανεώσω την ftth σύνδεση, δε μπορώ να κάνω φορητότητα του σταθερού αριθμού πίσω στη Νοva σε όποια προσφερόμενη υπηρεσία τότε που βασίζεται στο χαλκό.;

  7. #37
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Όχι, θεωρητικά μπορεί ακόμη και να ''ξηλωθεί'' τελείως το δίκτυο χαλκού στο μεταξύ. Όταν παίρνουμε ftth από τους μεγάλους παρόχους, αναβαθμίζουν το δημόσιο δίκτυο πρόσβασης. Δεν είναι σαν τις inalan&hcn, εξατομικευμένες συνδέσεις.

  8. #38
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, θεωρητικά μπορεί ακόμη και να ''ξηλωθεί'' τελείως το δίκτυο χαλκού στο μεταξύ. Όταν παίρνουμε ftth από τους μεγάλους παρόχους, αναβαθμίζουν το δημόσιο δίκτυο πρόσβασης. Δεν είναι σαν τις inalan&hcn, εξατομικευμένες συνδέσεις.
    Από πού την έμαθες, αυτήν την πληροφορία ?

  9. #39
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Δεν είναι κάποια πληροφορία. Όταν αναβαθμιζεται το δημόσιο δίκτυο πρόσβασης, εφόσον έχει προηγηθεί μετάπτωση των πελατών, ο παλαιότερος εξοπλισμός και μπορούν να αποσυρθούν. Δεν υπάρχει ρυθμιστική οδηγια να παραμένει legacy δίκτυο αλλά και ούτε να προσφέρονται εμπορικά legacy τεχνολογίες στο access.

  10. #40
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κάποια πληροφορία. Όταν αναβαθμιζεται το δημόσιο δίκτυο πρόσβασης, εφόσον έχει προηγηθεί μετάπτωση των πελατών, ο παλαιότερος εξοπλισμός και μπορούν να αποσυρθούν. Δεν υπάρχει ρυθμιστική οδηγια να παραμένει legacy δίκτυο αλλά και ούτε να προσφέρονται εμπορικά legacy τεχνολογίες στο access.
    Συμφωνώ, στην φαντασία σου, έτσι είναι.
    Δηλαδή, αν ζητήσει κάποιος σκέτο τηλέφωνο,
    θα του πούνε δεν σου δίνουμε
    ή θα του βάλουν, το ΟΝΤ, και ρούτερ , για να έχει μόνο τηλέφωνο.
    ή μπορεί να γίνει και αλλιώς ?

  11. #41
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Καταρχάς να προσέχεις τον τρόπο σου.

    Κατά δεύτερον, η τηλεφωνική πρόσβαση είναι καθολική υπηρεσία που την προσφέρει η forthnet μέσω δορυφόρου.
    Τέλος, όπου υπάρχει FTTC υποδομή, ο ΟΤΕ δίνει router και παρέχεται κανονικά τηλεφωνία από τον IMS.

  12. #42
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σιγά μην ξηλώνουν και τον χαλκό από φρεάτια και κολώνες.

  13. #43
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtsmtrpls Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με όλα όσα γράφονται, πιο πολύ μπερδευόμαστε. Μετά τη λήξη του συμβολαίου (ftth) των δύο ετών, υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής και χρήσης της υφιστάμενης δομής χαλκού ή η παραμονή σε οπτική ίνα είναι μονόδρομος.;
    πχ. Είμαι εδώ και 14 χρόνια στη Forthnet/Nova adsl 24 και λίαν συντόμως θα ενεργοποιηθεί επιδοτούμενο ftth μέσω cosmote.
    Αν για οικονομικούς λόγους δε θέλω να ανανεώσω την ftth σύνδεση, δε μπορώ να κάνω φορητότητα του σταθερού αριθμού πίσω στη Νοva σε όποια προσφερόμενη υπηρεσία τότε που βασίζεται στο χαλκό.;
    Καλησπερα ειμαι στο ιδιο διλημα για τον γιο μου.
    14-15 χρονια στην Forthnet ADSL + σταθερο. Δεν αλαξα ανελιπως ποτε και ας μου εδιναν φθηνοτερα. Ειχε καλα στατιστικα η γραμμη 18-19Mbps.

    Ομως λογο COVID-19 πλεον με τα διαδικτυακα μαθηματα και αν δουλευει και αλλη συσκευη στο σπιτι , δειχνει αδυναμη.

    Αυτη την στιγμη Inalan στα Πατησια-Κυπριαδου δεν εχει ερθει.
    Ερχεται σαν επεκταση δικτυου απο Γαλατσι και Λαμπρινη....αλλα με αργους ρυθμους.
    Στον Περισσο που μενω εχω 200/200, αλλα περιμενα 2 χρονια να ερθει απο μια αποσταση 80 μετρα "2 δρομους παραπανω"

    Ετσι πλεον σκεφτομαι να κανω συνδεση μεσω SFBB στον OTE.
    Το τι θα γινει μετα την επιδοτηση , δεν ξερω και τα 2 χρονια ειναι 600+ μερες.
    Πολλα θα εχουν αλαξει στα σιγουρα.
    Για το σταθερο νουμερο αυτοματος γινεται voip, μπορω να το μεταφερω στην Inalan αν εχει ερθει.

    Αν σε 2 χρονια απο τα 29€ , εχουν αλαξει τοσο πολυ τα πραγματα προς το καλητερο στις τηλεπικοινωνιες , μπορει τα 29€ να φτανουν για καλητερο απο 100/10.

    Για να μην αγχωνεστε με το UpLoad , θα σας πω το εξης και δεν εχω λογο ουτε για παραμυθια ουτε να κοροιδεψω καποιον.

    Στο 3ο σπιτι εχω VDSL 100/10 OTE, Αθηνα 3η Σεπτεμβριου.
    Η συνδεση του ΟΤΕ οχι απλα παταει στο κεφαλι σε θεμα ping την Inalan , ειναι γενικα ταχυτερη στο θεμα browsing και gaming.
    Οποιος δεν το πιστευει μπορω να φτιαξω ενα βιντεο με real time στατιστικα.

    Αυτη η 100/10 ειναι υποδιεστερη απο την 100/10 που δινει μεσω SFBB

    Αν καποιος δεν εχει καναλι στο YouTube οπως εγω και να ανεβαζει 4Κ βιντεο η να κανει Live streaming , τα 10 φτανουν και περισευουν.

    Οπωτε αυτο που λεω , ειναι σε 2 χρονια που θα εχουν αλαξει πολλα....βλεπουμε και κανουμε.
    Αυτο που συγκρινω ειναι 25.80€ για 18Mbps (τα οποια μου λενε στο τηλεφωνο , Κυριε ειστε σε πλεονεκτικη θεση με αλλους πελατες) για 29.80€ και 100/10 βρεξει χιονησει....
    Ενταξει θα καπνισω 1 λιγοτερο πακετο Marllboro.....

  14. #44
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κάποια πληροφορία. Όταν αναβαθμιζεται το δημόσιο δίκτυο πρόσβασης, εφόσον έχει προηγηθεί μετάπτωση των πελατών, ο παλαιότερος εξοπλισμός και μπορούν να αποσυρθούν. Δεν υπάρχει ρυθμιστική οδηγια να παραμένει legacy δίκτυο αλλά και ούτε να προσφέρονται εμπορικά legacy τεχνολογίες στο access.
    Δηλαδή, σε μια πολυκατοικία, όπου έχει κατασκευαστεί δίκτυο οπτικών ινών,
    αν κάποιος ζητήσει adsl, δεν θα του δώσουν,
    επειδή εσύ, (έτσι αυθαίρετα και χωρίς να βασίζεσαι πουθενά)
    το βάπτισες legacy ?

  15. #45
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, σε μια πολυκατοικία, όπου έχει κατασκευαστεί δίκτυο οπτικών ινών,
    αν κάποιος ζητήσει adsl, δεν θα του δώσουν,
    επειδή εσύ, (έτσι αυθαίρετα και χωρίς να βασίζεσαι πουθενά)
    το βάπτισες legacy ?
    Δεν έχει σημασία η πολυκατοικία αλλά το διαμέρισμα.
    Αν είχες υπηρεσία χαλκού πριν το ftth προφανώς δεν θα στο κόψουν.
    Αν το διαμέρισμα έχει ftth, ξενοικιαστεί και έρθει καινούργιος, τότε κοιτάς ποιοί δίνουν υπηρεσία και πως και πράττεις ανάλογα. Δεν έχει ξεκαθαριστί.

    Αν πχ έρθει στο Παλιό Φάληρο κάποιος στην πολυκατοικία μου και θελήσει voda, η voda δεν παρέχει υπηρεσίες αν το διαμέρισμα είχε ftth, δεν ξέρω αν είχες χαλκό.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας