Σελ. 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 172
  1. #76
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.241
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Μου κανει εντυπωση που βαζουν υποδομη ftth σε εγκαταλελλειμενα ακατοικητα ετοιμοροπα κτηρια και δε βαζουν σε πολυκατοκιες κατοπιν αιτησης του ενδιαφερομενου όπως γινεται πχ με το αεριο.

    Αν τους ενδιεφερε το κοστος θα επενδυαν διαφορετικα

  2. #77
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κανει εντυπωση που βαζουν υποδομη ftth σε εγκαταλελλειμενα ακατοικητα ετοιμοροπα κτηρια και δε βαζουν σε πολυκατοκιες κατοπιν αιτησης του ενδιαφερομενου όπως γινεται πχ με το αεριο.

    Αν τους ενδιεφερε το κοστος θα επενδυαν διαφορετικα
    Oταν βάζουν υποδομή ftth σε μια περιοχή, βάζουν και στα οικόπεδα χωρίς κτήριο.
    Για να σου βάλουν αέριο, πρέπει να περνάει αγωγός από το δρόμο, το ίδιο συμβαίνει και με το ftth

    Η διαφορά είναι ότι στο ftth βάζουν άδειους πλαστικούς σωλήνες (φθηνοί) σε κάθε κτήριο σαν αναμονές, ενώ στο αέριο δεν βάζουν μεταλλικούς σωλήνες (ακριβοί) σαν αναμονές.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #78
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Update: Έκανα ανανέωση με την Voda πάλι, το ίδιο πακέτο (100mb ftth με τα απεριόριστα σταθερά 360κιν) 52/μήνα τελική που πρακτικά ήταν η αρχικη χωρίς την έκπτωση του sfbb.

  4. #79
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η αρχική για νέα σύνδεση 100 είναι 43 - 13 το κουπόνι, βγαίνει 29 ευρώ.
    Μήπως κάνεις λάθος;

  5. #80
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nik187 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αρχική για νέα σύνδεση 100 είναι 43 - 13 το κουπόνι, βγαίνει 29 ευρώ.
    Μήπως κάνεις λάθος;
    Οταν ξεκίνησε το ftth ήταν (για ΟΤΕ) 49-13=36
    Αργότερα το 49 έγινε 42.
    Και για τις ανανεώσεις στους παλιούς των 49 ο ΟΤΕ προτείνει 42.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #81
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ξεκίνησε το ftth ήταν (για ΟΤΕ) 49-13=36
    Αργότερα το 49 έγινε 42.
    Και για τις ανανεώσεις στους παλιούς των 49 ο ΟΤΕ προτείνει 42.
    Καλώς δεν ήξερα ότι ξεκίνησε με τέτοια τιμή.
    Στη δική μου περιοχή τώρα έδωσε διαθεσιμότητα και βλέπω τα 42 ευρώ .
    Απλά τα 52 που γράφεις μου φάνηκαν αρκετά.
    Γιατί αλήθεια δεν άλλαξες πάροχο να κερδίζεις τα 10 ευρώ το μήνα?

  7. #82
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nik187 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς δεν ήξερα ότι ξεκίνησε με τέτοια τιμή.
    Στη δική μου περιοχή τώρα έδωσε διαθεσιμότητα και βλέπω τα 42 ευρώ .
    Απλά τα 52 που γράφεις μου φάνηκαν αρκετά.
    Γιατί αλήθεια δεν άλλαξες πάροχο να κερδίζεις τα 10 ευρώ το μήνα?
    Δεν είμαι εγώ αυτός που έκλεισα στην voda ( ο jaisonas είναι)

    Eγω ανανέωση αρχές Φεβρουαρίου και μόνη δυνατότητα cosmote.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #83
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nik187 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς δεν ήξερα ότι ξεκίνησε με τέτοια τιμή.
    Στη δική μου περιοχή τώρα έδωσε διαθεσιμότητα και βλέπω τα 42 ευρώ .
    Απλά τα 52 που γράφεις μου φάνηκαν αρκετά.
    Γιατί αλήθεια δεν άλλαξες πάροχο να κερδίζεις τα 10 ευρώ το μήνα?
    Eίναι όντως αρκετά ακριβά, η εναλλακτική της cosmote ήταν 41 για 24 μήνες και μετα 60 αλλά δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία της αλλαγής παρόχου (και των έξτρα προστίμων που έρχονται με αυτό). Επίσης το δίκτυο εδώ είναι της Vodaphone

  9. #84
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά λέω ότι έχουν πάρει ήδη 350 ευρώ και 91 Χ 24 μήνες = 2.184 ευρώ. άρα 2.500 χιλιάδες μέσα σε δύο χρόνια. δεν νομίζω να κοστίζει παραπάνω η οικοδομή, και μετά μόνο κέρδος έχουν σε σχέση με τις παλιές καμπίνες
    Πρώτον μέσα στο ποσό που αναφέρεις είναι και ΦΠΑ και τέλη τα οποία δεν μένουν στον πάροχο. Δεύτερον, το κόστος ανά πολυκατοικία είναι πολύ μεγαλύτερο απο το ποσό που λες. Τρίτον, μετά απο 2 χρόνια μπορεί οι μισοί να αποφασίσουν να αλλάξουν πάροχο. Γενικά δεν είναι εύκολη η άσκηση και υπάρχουν πολλά και διαφορετικά μοντέλα για υπολογισμό του ROI.

  10. #85
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτον μέσα στο ποσό που αναφέρεις είναι και ΦΠΑ και τέλη τα οποία δεν μένουν στον πάροχο. Δεύτερον, το κόστος ανά πολυκατοικία είναι πολύ μεγαλύτερο απο το ποσό που λες. Τρίτον, μετά απο 2 χρόνια μπορεί οι μισοί να αποφασίσουν να αλλάξουν πάροχο. Γενικά δεν είναι εύκολη η άσκηση και υπάρχουν πολλά και διαφορετικά μοντέλα για υπολογισμό του ROI.
    και να αλλάξουν πάροχο, ο νέος δεν θα πληρώνει τα τέλη χρήσης σε αυτόν που έχει το δίκτυο; οι βλάβες δεν είναι αμελητέες στην οπτική ίνα, ώστε να κερδίζονται εργατοώρες; οι καμπίνες δεν είναι πιο φθηνές σε συντήρηση μακροπρόθεσμα; και αφού βάλουν το δίκτυο οπτικής ίνας τι συμφέρει στην εταιρία να παίρνουν 42 ευρώ για 100άρα vdsl ή για 100άρα σε οπτική ίνα; δεν χάνουν οι εταιρίες μακροπρόθεσμα. είμαστε πιο ακριβοί στην Ευρώπη και ας μην ξεχνάμε και την ιναλαν που σου βάζει 200 με 28 ευρώ μόνο και δεν έχει την οικονομία κλίμακας του ΟΤΕ (σε άλλη τιμή παίρνεις 10.000 ρούτερ και σε άλλη 1.000.000).

  11. #86
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Η επιδότηση έληγε στις 13.3.2021. Πήρα τηλέφωνο στο 13888 (δωρεάν από σταθερό) και κατέβασα το πρόγραμμα στο 50L πάνω σε οπτική ίνα (η εξυπηρέτηση άψογη όπως πάντα· γενικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα). Φαντάζομαι θα δω μεγάλη διαφορά στην τελική τιμή. Πάντως, σήμερα (1η ημέρα) με δύο υπολογιστές σε τηλεκπαίδευση, εγώ τσιτσιπά στο eurosport και η σύζυγος απλή περιήγηση σε βάση δεδομένων, δεν καταλάβαμε διαφορά. Γενικώς η Ελλάδα έβγαλε καραντίνα με χαμηλές ταχύτητες, οπότε στο παρόν στάδιο δεν βλέπω τον λόγο να πληρώνω παραπάνω για μεγαλύτερη ταχύτητα. Βέβαια έχω το Fritz 7530 που μπορεί να αξιοποιεί καλύτερα την ταχύτητα. Πλάκα πλάκα πριν την αναβάθμιση τον Μάρτιο του 2019 πλήρωνα 35,5 € για 50 adsl (πραγματική 35άρα). Δηλαδή, τώρα είμαι καλύτερα και από άποψη ταχύτητας και τιμής. Όμως, αν κέρδισα μόνο 5 ευρώ και 15 m/b σε δύο χρόνια, δεν πολυπιστεύω ότι θα δούμε 600άρα σύντομα. Το πολύ πολύ σε μία τριετία να διπλασιάσουν δωρεάν τις ταχύτητες των προγραμμάτων. άντε να δούμε το 2024 200άρα στα 42 ευρώ και 400άρα στα 56 ευρώ.

  12. #87
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.241
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    vangel γιατι δε ζήτησες νέα επιδότηση σε 100αρα μεταφέροντας τη γραμμη στο όνομα της συζύγου?
    Γενικά το να έχει κάποιος και πάλι 50αρα με FTTH ειναι λίγο ξενέρα ακομα κι αν με καλή διαχείριση τα κουτσοκαταφέρνεις.

    Θα είχες 100αρα με λιγότερα χρήματα απ' αυτα που έδινες για vdsl.

    Eγώ έκανα αίτηση για 200αρα όχι γιατι η 100αρα δε θα με κάλυπτε, αλλα γιατι θεωρώ ότι για κανα 10euro το μήνα η διαφορά ειναι αστεία.

  13. #88
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    To συμβόλαιο έληγε 5 Φεβ.
    Κάνω αίτηση μέσα από το site της cosmote για 50L

    Δεν με παίρνει κανένας τηλέφωνο και 9 Φεβ ξανακαλώ, η ταχύτητα είχε μείνει στα 100.
    Την άλλη μέρα μου στέλνουν συμβόλαιο, υπογράφω και το στέλνω πίσω, μία μέρα ακόμα και πήγα στα 50.

    Τι θα πληρώνω ? Δεν ξέρω, στο site γράφουνε για 50€ τέλος ενεργοποίησης, στο συμβόλαιο τίποτα.
    Θα μάθω όταν έλθει ο 1ος λογαριασμός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    vangel γιατι δε ζήτησες νέα επιδότηση σε 100αρα μεταφέροντας τη γραμμη στο όνομα της συζύγου?
    Γενικά το να έχει κάποιος και πάλι 50αρα με FTTH ειναι λίγο ξενέρα ακομα κι αν με καλή διαχείριση τα κουτσοκαταφέρνεις.

    Θα είχες 100αρα με λιγότερα χρήματα απ' αυτα που έδινες για vdsl.

    Eγώ έκανα αίτηση για 200αρα όχι γιατι η 100αρα δε θα με κάλυπτε, αλλα γιατι θεωρώ ότι για κανα 10euro το μήνα η διαφορά ειναι αστεία.
    Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι.
    10 από δω, 10 από κεί φεύγουν πολλά λεφτά.
    Κι όπως λέγανε κι οι παλιοί εργολάβοι οικοδομών, κόψε 10 από δώ κόψε 10 από κει η σούμα μεγαλώνει.

    ΥΓ
    Πχ σε 6 μήνες παίρνω ένα 500άρι ssd δωρεάν

    ΥΓ2
    Θεωρώ τα 42€/μήνα για 100άρα κλοπή.
    Τους κρατάω φυλαγμένα και από την κινητή

    ΥΓ3
    Το βρίσκω χλωμό σε διαμέρισμα με ftth να επιδοτείται ο κάθε καινούργιος νοικάρης. Δεν είναι αυτός ο σκοπός της επιδότησης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 17-02-21 στις 21:47.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #89
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    vangel γιατι δε ζήτησες νέα επιδότηση σε 100αρα μεταφέροντας τη γραμμη στο όνομα της συζύγου?
    Γενικά το να έχει κάποιος και πάλι 50αρα με FTTH ειναι λίγο ξενέρα ακομα κι αν με καλή διαχείριση τα κουτσοκαταφέρνεις.

    Θα είχες 100αρα με λιγότερα χρήματα απ' αυτα που έδινες για vdsl.

    Eγώ έκανα αίτηση για 200αρα όχι γιατι η 100αρα δε θα με κάλυπτε, αλλα γιατι θεωρώ ότι για κανα 10euro το μήνα η διαφορά ειναι αστεία.
    έχω την κάρτα της eurobank και κερδίζω δέκα ευρώ περίπου κάθε μήνα από εκεί. περίπλοκη η αλλαγή. και έπρεπε το όλο πράγμα να γίνει γρήγορα

    - - - Updated - - -

    για τέλος ενεργοποίησης στο τηλέφωνο δεν μου είπαν τίποτα. αν ίσχυε στην υποβάθμιση της γραμμής θα μου το λέγανε. θέλω να πιστεύω. μάλλον είναι για αυτούς που συνδέονται για πρώτη φορά και δεν χρησιμοποιούν sfbb.

    για την ταχύτητα ειλικρινά δεν έχω κανένα παράπονο. θα φανεί στον μικρό όταν αναβαθμίζει το playstation ή κατεβάζει παιχνίδια. αλλά κατά τα άλλα δεν βρίσκω ακόμα λόγο (ανάγκη που πρέπει να καλυφθεί), ώστε να έχω 100άρα ή 200άρα. Ας βάλουν σε όλο το δίκτυο οπτικές ίνες για να απολαμβάνουμε όλοι σταθερές και ποιοτικές γραμμές και βλέπουμε για ταχύτητες.

    - - - Updated - - -

    Ενημέρωση για την ποιότητα στην 50άρα. Συνολικά πάνω στο Fritz box αυτή τη στιγμή είναι 3 Η/Υ και ένα iPad όλα συνδεδεμένα στο διαδίκτυο. Στο iPad και σε έναν Η/Υ (lan) γίνονται μαθήματα με Microsoft Teams. Στον δικό μου δουλεύω (χρήση διαδικτυακής βάσης δεδομένων) με ανοικτό ένα παράθυρο στο Eurosport όπου βλέπω Djokovic. Η γυναίκα μου δουλεύει και αυτή στο δικό της. Το online monitor στο fritz μου δείχνει Throughput in Mbit/s μόνο 6,4 με κάποια αραιά peak στο 19,5 και στο 52,5. Ή το φριτζάκι είναι σούπερ μηχάνημα και κάνει τρομερή διαχείριση ή είναι λάθος οι ενδείξεις. πάντως μέχρι στιγμής καλύπτονται οι ανάγκες τηλεργασίας και με το παραπάνω. Μόνο για δέκα περίπου λεπτά σήμερα έχασα σύνδεση στο διαδίκτυο και δεν ξέρω τι φταίει. Μπορεί η γραμμή; να τα έπαιξε το φριτζάκι προσωρινά; Καμία ιδέα;

  15. #90
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.241
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    κι ομως επιδοτείται ο κάθε νοικάρης εφόσον το αφμ μου το δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ το voucher.
    Αντίστοιχα σε 2 ξεχωριστες νέεες συνδέσεις FTTH (πχ οικία και γραφείο) που ανήκουν στον ίδιο κάτοχο ΔΕΝ δικαιούται κάποιος και για τις 2 επιδότηση. Εγω γι' αυτο το λόγο μετεφερα το σταθερο του σπιτιού στη γυναίκα μου για να μπορώ να χρησιμοποιήσω το δικο μου αφμ στο γραφείο.

    Ο μεγάλος περιορισμος ειναι στο upload που ειναι στο 1/10 σε όλες τις συνδέσεις. Εκει ειναι που χρειάζεται μια 200αρα που έχει ένα απλά αξιοπρεπες 20αρι upload. Η διαφορά τιμης ειναι για μένα τουλάχιστον αστεία (43euro η 200αρα με την επιδότηση + cosmoteTV basic και 41euro που εδινα απλά για 50αρα vdsl με to speed booster του ΟΤΕ)

Σελ. 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας