Σελ. 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 172
  1. #151
    Εγγραφή
    28-08-2005
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΣΠΑΡΤΗ
    Καλησπέρα και από εμένα. Ερώτηση: Είμαι στον Cosmote και τελειώνει στις αρχές του επόμενου μήνα το διετές μου συμβόλαιο με FTTH 100Mbps και έχω κάνει αίτηση για φορητότητα σε 200Mbps στη NOVA με 33€. Ο εξοπλισμός μου είπε ο Cosmote ότι είναι χρησιδάνειο και πρέπει να παραδοθεί σε κατάστημα εντός 10 ημερών από την ενεργοποίηση του νέου παρόχου. Παραδίδω μαζί με το Router και το ONT που είναι για τερματισμό της οπτικής ή μόνο το router; Επίσης μου είχαν δώσει λόγω συναγερμού και ένα Lamtech UPS, πρέπει να επιστραφεί και αυτό; Ο νέος πάροχος μήπως ξέρει κάποιος τι μάρκα router δίνει και εάν αυτό έχει ξεχωριστό ή ενσωματωμένο ΟΝΤ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  2. #152
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jstath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα. Ερώτηση: Είμαι στον Cosmote και τελειώνει στις αρχές του επόμενου μήνα το διετές μου συμβόλαιο με FTTH 100Mbps και έχω κάνει αίτηση για φορητότητα σε 200Mbps στη NOVA με 33€. Ο εξοπλισμός μου είπε ο Cosmote ότι είναι χρησιδάνειο και πρέπει να παραδοθεί σε κατάστημα εντός 10 ημερών από την ενεργοποίηση του νέου παρόχου. Παραδίδω μαζί με το Router και το ONT που είναι για τερματισμό της οπτικής ή μόνο το router; Επίσης μου είχαν δώσει λόγω συναγερμού και ένα Lamtech UPS, πρέπει να επιστραφεί και αυτό; Ο νέος πάροχος μήπως ξέρει κάποιος τι μάρκα router δίνει και εάν αυτό έχει ξεχωριστό ή ενσωματωμένο ΟΝΤ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
    H nova σου δίνει το ΝΟΚΙΑ G-2425G-A που είναι ONT+Router πακέτο

  3. #153
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jstath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα. Ερώτηση: Είμαι στον Cosmote και τελειώνει στις αρχές του επόμενου μήνα το διετές μου συμβόλαιο με FTTH 100Mbps και έχω κάνει αίτηση για φορητότητα σε 200Mbps στη NOVA με 33€. Ο εξοπλισμός μου είπε ο Cosmote ότι είναι χρησιδάνειο και πρέπει να παραδοθεί σε κατάστημα εντός 10 ημερών από την ενεργοποίηση του νέου παρόχου. Παραδίδω μαζί με το Router και το ONT που είναι για τερματισμό της οπτικής ή μόνο το router; Επίσης μου είχαν δώσει λόγω συναγερμού και ένα Lamtech UPS, πρέπει να επιστραφεί και αυτό; Ο νέος πάροχος μήπως ξέρει κάποιος τι μάρκα router δίνει και εάν αυτό έχει ξεχωριστό ή ενσωματωμένο ΟΝΤ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
    To ONT ειναι με χρησιδάνειο, το επιστρέφεις. Το mini UPS το έδιναν δώρο κάποτε σε όποιον είχε συναγερμό, μένει σε σένα.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  4. #154
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    αν κάποιος αναβαθμίσει σε 500/1000αρα και η επιδότηση της 100/200αρς του λήγει σε 6μηνες, η δέσμευση του στην 500αρα θα είναι για τους υπόλοιπους 6μήνες ή το συμβολαιο ανανεώνεται για τα επόμενα 2χρόνια και χωρίς επιδότηση?

  5. #155
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κάποιος αναβαθμίσει σε 500/1000αρα και η επιδότηση της 100/200αρς του λήγει σε 6μηνες, η δέσμευση του στην 500αρα θα είναι για τους υπόλοιπους 6μήνες ή το συμβολαιο ανανεώνεται για τα επόμενα 2χρόνια και χωρίς επιδότηση?
    Νεο συμβολαιο 24μηνες. Τους πρωτους 6 θα εχεις την επιδοτουμενη τιμη.
    [c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

  6. #156
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Δυστυχώς ήθελα να πάω στο 1Gbps γιατί μου λήγει η επιδότηση!! Αλλά 140 ευρώ το δίμηνο και με τον πιο δύσκολο χειμώνα όλον τον εποχών που θα έχουμε με τίποτα δεν μπορούσα!! Ενώ έχουμε οικογενειακό πακέτο με κινητά στην COSMOTE τα πάντα όλα!! Δεν μου έριξαν την τιμή ούτε ένα ευρώ!! Και αναγκαστικά θα πάω στο 500ρι!! Και πρέπει να διακόψω το COSMOTE tv για να προχωρήσει η αίτηση!!

  7. #157
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ήθελα να πάω στο 1Gbps γιατί μου λήγει η επιδότηση!! Αλλά 140 ευρώ το δίμηνο και με τον πιο δύσκολο χειμώνα όλον τον εποχών που θα έχουμε με τίποτα δεν μπορούσα!! Ενώ έχουμε οικογενειακό πακέτο με κινητά στην COSMOTE τα πάντα όλα!! Δεν μου έριξαν την τιμή ούτε ένα ευρώ!! Και αναγκαστικά θα πάω στο 500ρι!! Και πρέπει να διακόψω το COSMOTE tv για να προχωρήσει η αίτηση!!
    Δεν σε ανάγκασε και κανεις να πας στο 1Gbps, οι τιμές είναι με επιδότηση νέων συνδρομητών και τα πακέτα Cosmote TV θα βγουν αργότερα.
    Και εγώ έχω δυνατότητα για 1000Mbps αλλά θα πάω στα 100Mbps λόγο οικονομικών δυνατοτήτων αλλά και αναγκών του ίντερνετ. Οκ, δουλεύω μέσα απο το ίντερνετ αλλά και τα 100 είναι υπεραρκετά για αυτά που κάνω
    Scuderia Ferrari

  8. #158
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε ανάγκασε και κανεις να πας στο 1Gbps, οι τιμές είναι με επιδότηση νέων συνδρομητών και τα πακέτα Cosmote TV θα βγουν αργότερα.
    Και εγώ έχω δυνατότητα για 1000Mbps αλλά θα πάω στα 100Mbps λόγο οικονομικών δυνατοτήτων αλλά και αναγκών του ίντερνετ. Οκ, δουλεύω μέσα απο το ίντερνετ αλλά και τα 100 είναι υπεραρκετά για αυτά που κάνω
    Τα 100 δεν φτάνουν ούτε για για αστείο!! Το 1Gbps μου φαίνεται σαν ψέμα για Ελλάδα!! Να είσαι στο χωριό σου και να έχεις 1Gbps!! Τρελαίνεσαι!! Το θες άμεσα!! Αλλά μια το κουπόνι που έληξε μια η ακρίβεια!! Και να είσαι πελάτης να σκας 200 ευρώ το μήνα στον ΟΤΕ!! Και να μην σου κάνει 1 ευρώ έκπτωση!!

  9. #159
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 100 δεν φτάνουν ούτε για για αστείο!! Το 1Gbps μου φαίνεται σαν ψέμα για Ελλάδα!! Να είσαι στο χωριό σου και να έχεις 1Gbps!! Τρελαίνεσαι!! Το θες άμεσα!! Αλλά μια το κουπόνι που έληξε μια η ακρίβεια!! Και να είσαι πελάτης να σκας 200 ευρώ το μήνα στον ΟΤΕ!! Και να μην σου κάνει 1 ευρώ έκπτωση!!
    Πλέον στα πακέτα όλοι παίρνουν τις ίδιες τιμές, μόνο στο κινητό να κάνουν καμιά προσφορά.
    Ανάλογα την χρήση που κάνεις και δεν κατεβάζεις όλη μέρα όλο το Steam ή 10 συσκευές cloud gaming streaming, ή να ανεβάζεις όλη μερα αρχεία σε dropbox δεν βρίσκω άλλο λόγο για το 1 gbps. Ναι είναι nice to have, αλλά η τιμή του είναι εκεί που είναι για κάποιον λόγο...
    Scuderia Ferrari

  10. #160
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ισως να ηταν καλύτερα να μην συνεχίζονταν οι επιδοτήσεις.... Ειναι αποδεδειγμένο οτι οι εταιρειες τσιμπάνε προς τα πανω τις τιμες με το σκεπτικο οτι ο πελάτης θα πληρωσει μονο το ποσο που του αναλογει. Δειτε τι εγινε μολις κοπηκαν για λιγο διαστημα οι επιδοτησεις τον Αυγουστο: αμεσως οι τιμες προσαρμοστηκαν προς τα κατω.
    Τωρα διαφημιζουν τα πακετα και παλι τονιζοντας την τιμη με την αφαιρεση της επιδοτησης.
    Το ιδιο εγινε και με τα vouchers για τις ηλεκτρικες συσκευες. Αμεσως ανεβασαν τις τιμες για να σου φανε την επιδοτηση και να νομιζεις οτι εισαι και κερδισμενος. Φυσικα την πατάνε και οσοι δεν εχουν voucher γιατι με τις φουσκωμενες τιμες δυσκολευονται να αγορασουν.
    Το θεμα ειναι ο καταναλωτης να εχει σταθερα χαμηλη τιμη για το 1gbps και οχι να το πληρωνει χρυσο μετα απο 2 ή λιγοτερα χρονια. Διαφορετικα δεν προκειται να ξεκολλησουμε απο τον πατο της Ευρωπης στις ταχυτητες.

    Με την υπαρχουσα κατασταση των vouchers, για τους early adapters που χρησιμοποιησαν το voucher στις τσμπημενες τιμες των 57euro για μολις 200mbps θα μπορούσαν οι εταιρειες να κανουν καποια εκπτωση κρατωντας τους την ιδια τιμη μετα τη 2ετια αλλα στο 1gbps. ολοι ευχαριστημένοι θα ηταν Και οι πελατες θα αναβαθμιζαν και η cosmote θα εξακολουθουσε να παιρνει τα 57 euro. Διαφορετικα μετα τη 2ετια ολοι θα ψαχνονται να χαμηλωσουν ταχυτητα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 18-09-22 στις 10:14.

  11. #161
    Εγγραφή
    03-05-2015
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα.Μια ερωτηση εμενα το συμβολαιο μου ληγει 5/10 ποτε μπορω να κανω αιτηση για να παω σε αλλο παροχο???Ευχαριστω παιδια για να μην πληρωσω τζαμπα ρητρα

  12. #162
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Ίσως να είμαι σε λάθος νήμα για την ερώτηση, όμως επειδή πρόκειται για αναβάθμιση γραμμής ενόψει 300-500-1000 Mbps το θέτω εδώ.
    Είμαι σε COSMOTE FTTH 100 με επιδότηση SFBB και λήγει το 2ετές συμβόλαιο στο τέλος Οκτώβρη 2022. Το πάγιο είναι μέχρι στιγμής 29,90€ και θα γίνει μόλις λήξει η επιδότηση 37€.
    Εάν ζητήσω αναβάθμιση σε 200 ή 300 πριν λήξει το συμβόλαιο (σήμερα π.χ.) το πάγιο πως θα διαμορφωθεί? Η λογική (μου) λέει πως θα υπάρχει επιδότηση μέχρι τον Οκτώβριο και μετά το όποιο τρέχων πάγιο άνευ επιδότησης SFBB?
    Το ρωτώ διότι σε τηλ επικοινωνία με εκπρόσωπο της COSMOTE είπε ότι δεν γίνεται (από όσο κατάλαβα δεν γνώριζε ακριβώς να πει) και πρότεινε να ζητήσω την αλλαγή 10 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο. Εντωμεταξύ στο site τους αφήνει να κάνεις μόνος σου αναβάθμιση της ταχύτητας, όμως αναφέρει την τιμή με την επιδότηση SFBB.
    Αν υπάρχει άποψη/εμπειρία από κάποιον φίλο θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

  13. #163
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Αν κάνεις τώρα πχ θα έχεις επιδότηση στο 300αρι για 1 μήνα και τους υπόλοιπους 23 μήνες θα πληρώνεις 44.9

  14. #164
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δηλαδή, για όσους είμαστε π.χ. FTTH 100 με κουπόνι+συμβόλαιο που λήγει σε 6 μήνες, συμφέρει να κάνουμε αναβάθμιση στα 300 τώρα δεσμευόμενοι για 24 μήνες εκ των οποίων επιδοτούμενοι θα είναι οι 6 ή να περιμένουμε να λήξει το συμβόλαιο/κουπόνι μήπως υπάξει τότε καλύτερη τιμή για την 24 μηνη δέσμευση ?

  15. #165
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    καλυτερη τιμη απ τα 40euro χωρις επιδοτηση δε νομιζω να δωσει ο οτε.
    Μπορει σε λιγους μηνες να δωσει την 500αρα στην τιμη της 300αρας, οπως εκανε τωρα με την 300αρα στην τιμη της 200αρας.
    οποτε αναβαθμιζεις σε 6μηνες σε 500αρα στα ιδια λεφτα.

    επισης το gigabit voucher θα προυποθετει οτι δε λειτουργει η προηγουμενη συνδρση ως ftth οποτε δε θα μπορεις να μεταφερεις τη γραμμη και την επιδοτηση σε αλλο συγγενικο προσωπο για να ξαναλαβεις επιδοτηση.

    το μονο φθηνοτερο σεναριο ειναι να μπει δυναμικα η δεη με 1000αρα στο 50αρικο και να συμφερει να φυγεις τελειως απο την cosmote. Με ρητρα αποχωρησης δε θα μπορεις να φυγεις αν αναβαθμισεις τωρα και δεσμευτεις για αλλα 2ετη

Σελ. 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας