Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά, μετα απο συζητηση στο sticky μου προτειναν να κανω ενα νεο νημα. Χρειάζομαι λίγη βοήθεια να στίσω σωστά το δίκτυο μου με τον εξοπλισμο που εχω.

    Αρχικά ο εξοπλισμος που διαθέτω:
    Speedport plus (100αρα σύνδεση)
    1x Mikrotik routerboard RB951UI-2HnD
    3x tplink TL-WA801ND access points.

    Ειναι για χρηση σε 3οροφο κτιριο οπου υπαρχει το mt routerboard στο ισογειο και ενα ap σε καθε οροφο με PoE. Με τον εξοπλισμο που διαθετω ποιο θα ητανε ενα καλο setup για να παρεχω οσο καλυτερα μπορω. Θα ηθελα κατα προτιμηση να βαλω και hotspot. Επισης δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει mikrotik αρα η οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχουμενη.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    1) Το κτίριο είναι εταιρεία ή κάτι άλλο, πχ ξενοδοχείο, διαμερίσματα κτλ?
    2) πόσοι χρήστες περίπου θα συνδέονται σε κάθε όροφο?
    3) ενα access point για καθε όροφο είναι αρκετό? θα μπορέσει να καλύψει με καλό σήμα τον όροφο?
    4) Πάει κρίμα η 100αρα σύνδεση. Ο εξοπλισμός που έχεις είναι παλιός και δουλεύει στα 2,4GHz. Προτείνω ένα καλύτερο mikrotik ( πχ 4011, αν όντως χρειάζεσαι mikrotik) και καλύτερα access points (Ubiguiti Unifi).

    Απο εκεί και πέρα δημιουργείς ένα ενιαίο δίκτυο για όλο τον χώρο (ίδιο SSID σε όλα τα access points)

  3. #3
    Εγγραφή
    04-10-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ashtaroth Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Το κτίριο είναι εταιρεία ή κάτι άλλο, πχ ξενοδοχείο, διαμερίσματα κτλ?
    2) πόσοι χρήστες περίπου θα συνδέονται σε κάθε όροφο?
    3) ενα access point για καθε όροφο είναι αρκετό? θα μπορέσει να καλύψει με καλό σήμα τον όροφο?
    4) Πάει κρίμα η 100αρα σύνδεση. Ο εξοπλισμός που έχεις είναι παλιός και δουλεύει στα 2,4GHz. Προτείνω ένα καλύτερο mikrotik ( πχ 4011, αν όντως χρειάζεσαι mikrotik) και καλύτερα access points (Ubiguiti Unifi).

    Απο εκεί και πέρα δημιουργείς ένα ενιαίο δίκτυο για όλο τον χώρο (ίδιο SSID σε όλα τα access points)
    Ειναι ξενοδοχείο, max 10 άτομα ανα οροφο. Υπάρχουνε και κάποια range extenders για να επαναλαμβανεται το σημα. Οταν συνδεω τα access points να βαζω διαφορετικη IP στο καθενα στο setup και θα παιρνει αυτοματα απ'το mikrotik; Ειδα καποια video για settarisma αλλα καπου το χάνω καθε φορά. Επίσης παλια ήτανε 50αρα η συνδεση αρα μαλλον για αυτο εγινε αυτη η επιλογη για εγκατασταση. Είχα θέμα αφου εκανα το πρώτο setup στα access points δεν μπορουσα να τα κάνω access στην default ip tous.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jignick : 05-10-20 στις 12:57.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας