Σελ. 20 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 328
  1. #286
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ είναι ωραίο το cloud computing προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα αλλά τίθενται θέματα ασφάλειας που αγνοούν οι περισσότεροι, τύπου sql injection,0 day exploits, social engineering κτλ.
    Παρακαλώ αν μπορείς να μας αναπτύξεις το παραπάνω, είμαστε και τεχνολογικό forum εδώ... υποτίθεται...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάς το "τι θες το adsl, να βλέπεις τσόντες;"

    Σχόλιο από τεχνικό ΟΤΕ σύμφωνα με ποστ στο παρόν φόρουμ που διάβασα το '03-'04 και μου έμεινε

  2. #287
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Αφηστε τους αμορφωτους και ηλιθιους, που δεν μεγαλωσαν με forward-thinking mindset, στη μοιρα τους. Τα ωφελη αυτης της επενδυσης σε χρημα, σε θεσεις εργασιας και στον μεσο πολιτη, εχουν αναλυθει πληρως και χωρις δημιουργικες ασαφειες (βλ. δελτια τυπου)
    Η απάτη ΔΝΤ και τραπεζών:
    http://www.youtube.com/watch?v=bhJZN96hw5A

  3. #288
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xriantw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφηστε τους αμορφωτους και ηλιθιους, που δεν μεγαλωσαν με forward-thinking mindset, στη μοιρα τους. Τα ωφελη αυτης της επενδυσης σε χρημα, σε θεσεις εργασιας και στον μεσο πολιτη, εχουν αναλυθει πληρως και χωρις δημιουργικες ασαφειες (βλ. δελτια τυπου)

    Τελικά μια χαρά ξέρεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xriantw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη το ωφελος του μεσου Ελληνα ειναι οτι αν τα eshop πανε στο cloud, δεν θα πεφτουν οι σελιδες τους στην black friday. Και αν το taxis παει στο cloud, δεν θα πεφτει οταν ειμαστε αναγκασμενοι να μπαινουμε ολοι ταυτοχρονα?
    Spoiler:
    Ειμαι στο 95% των Ελληνων που δεν γνωριζει. Διαβαζω το θεμα για να μαθω.

  4. #289
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακαλώ αν μπορείς να μας αναπτύξεις το παραπάνω, είμαστε και τεχνολογικό forum εδώ... υποτίθεται...

    - - - Updated - - -



    ας είναι καλά η Python & το github και διάφορα άλλα σάιτς, δυστυχώς θα τα βρούμε μπροστά μας
    Το να συγκεντρώνονται όλα τα δεδομένα σε μια εταιρεία αυτό αυτομάτως την κάνει στόχο.
    Γνωρίζω πόσο αυστηρά είναι τα πρωτόκολλα ασφάλειας σε μια database με biometrics,cctv,περιορισμένη πρόσβαση στους υπαλλήλους κτλ. μπορεί να μην δούλεψα αλλά έχω διαβάσει.
    Δυστυχώς το προσωπικό στο δημόσιο που θα χειρίζεται το δίκτυο της βάσης δεδομένων είναι ανημέρωτο σε θέματα κοινωνικής μηχανικής κτλ.
    Και επειδή ξέρω τι εστί δημόσιο ετοιμαστείτε για επικές γκάφες και πατάτες.
    πχ vishing in action χωρίς να έχει ιδιέτερες γνώσεις προγραμματισμού κατάφερε να αλλάξει τον κωδικό επειδή ο/η υπάλληλος ήταν άσχετος/η


    btw τσόντες βλέπουν και στο δημόσιο οι υπάλληλοι, ορισμένοι που δεν έχουν τι να κάνουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 17-10-20 στις 13:00.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #290
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    BTW την πάτησαν στο Twitter με την κοινωνική μηχανική, βλ. Elon και BTC.

    Για τεχνολογικό φόρουμ πάντως έχουμε πολλούς Λουδίτες
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #291
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάς το "τι θες το adsl, να βλέπεις τσόντες;"

    Σχόλιο από τεχνικό ΟΤΕ σύμφωνα με ποστ στο παρόν φόρουμ που διάβασα το '03-'04 και μου έμεινε
    Αν κατάλαβα καλά ποιόν λες, αυτός είχε τρυπώσει στον παλιό καλό πΟΤΕ με την κλαδική του ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ. Ζήτω το ISDN και ο ΕΠΑΚ!

  7. #292
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας είναι καλά η Python & το github και διάφορα άλλα σάιτς, δυστυχώς θα τα βρούμε μπροστά μας
    Το να συγκεντρώνονται όλα τα δεδομένα σε μια εταιρεία αυτό αυτομάτως την κάνει στόχο.
    Γνωρίζω πόσο αυστηρά είναι τα πρωτόκολλα ασφάλειας σε μια database με biometrics,cctv,περιορισμένη πρόσβαση στους υπαλλήλους κτλ. μπορεί να μην δούλεψα αλλά έχω διαβάσει.
    Δυστυχώς το προσωπικό στο δημόσιο που θα χειρίζεται το δίκτυο της βάσης δεδομένων είναι ανημέρωτο σε θέματα κοινωνικής μηχανικής κτλ.
    Και επειδή ξέρω τι εστί δημόσιο ετοιμαστείτε για επικές γκάφες και πατάτες.
    πχ vishing in action χωρίς να έχει ιδιέτερες γνώσεις προγραμματισμού κατάφερε να αλλάξει τον κωδικό επειδή ο/η υπάλληλος ήταν άσχετος/η
    δηλαδή για παράδειγμα, αν ανεβούν τα δεδομένα του δημοσίου στο cloud της MS αυτόματα θα είναι μεγαλύτερος στόχος από ότι είναι τώρα που βρίσκονται σε άλλο datacenter;;; ή υπονοείς ότι αφού θα ανεβούν στο cloud της MS και ταυτόχρονα επειδή οι δημόσιοι είναι άμπαλοι θα μας υποκλέψει η MS;;;
    δεν έχω καταλάβει

  8. #293
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν κατάλαβα καλά ποιόν λες, αυτός είχε τρυπώσει στον παλιό καλό πΟΤΕ με την κλαδική του ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ. Ζήτω το ISDN και ο ΕΠΑΚ!
    Όπως είπα είναι απο ποστ άλλου πριν 16-17 χρόνια, απλά ήταν τόσο εξωφρενικό που μου έμεινε, δεν θυμάμαι τίποτα άλλο.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  9. #294
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή για παράδειγμα, αν ανεβούν τα δεδομένα του δημοσίου στο cloud της MS αυτόματα θα είναι μεγαλύτερος στόχος από ότι είναι τώρα που βρίσκονται σε άλλο datacenter;;; ή υπονοείς ότι αφού θα ανεβούν στο cloud της MS και ταυτόχρονα επειδή οι δημόσιοι είναι άμπαλοι βλέπουν τσόντες θα μας υποκλέψει η MS;;;
    δεν έχω καταλάβει
    φιξντ.-
    Ανυπόγραφος

  10. #295
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα είναι απο ποστ άλλου πριν 16-17 χρόνια, απλά ήταν τόσο εξωφρενικό που μου έμεινε, δεν θυμάμαι τίποτα άλλο.
    Δεν ξέρω σε ποιόν αναφέρεστε αλλά υπάρχουν ακόμα πολλοί που πετάνε τέτοια μαργαριτάρια λες και είμαστε το 2000. Τι θα τις κάνετε τις 200αρες, τι θα το κάνετε το upload, τι τα θέλετε τα mb στο κινητό.

    Και το πρόβλημα δεν είναι οι χρήστες σε ένα φόρουμ. Το πρόβλημα είναι οταν διαβάζεις συνεντεύξεις απο άτομα που έχουν τα κλειδιά των τηλεπικοινωνιών της χώρας, να λένε ότι δεν χρειάζονται τα δεδομένα στο κινητό, διότι το 80% είναι για social media οπότε καλά και τα 600MB
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #296
    Εγγραφή
    17-05-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω σε ποιόν αναφέρεστε αλλά υπάρχουν ακόμα πολλοί που πετάνε τέτοια μαργαριτάρια λες και είμαστε το 2000. Τι θα τις κάνετε τις 200αρες, τι θα το κάνετε το upload, τι τα θέλετε τα mb στο κινητό.

    Και το πρόβλημα δεν είναι οι χρήστες σε ένα φόρουμ. Το πρόβλημα είναι οταν διαβάζεις συνεντεύξεις απο άτομα που έχουν τα κλειδιά των τηλεπικοινωνιών της χώρας, να λένε ότι δεν χρειάζονται τα δεδομένα στο κινητό, διότι το 80% είναι για social media οπότε καλά και τα 600MB
    και μην ξεχνατε το 5G ειναι του σατανα και θα προκαλεσει καρκινο και μαλακυνση εγκεφαλου αθανατη ελλαδα

  12. #297
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω σε ποιόν αναφέρεστε αλλά υπάρχουν ακόμα πολλοί που πετάνε τέτοια μαργαριτάρια λες και είμαστε το 2000. Τι θα τις κάνετε τις 200αρες, τι θα το κάνετε το upload, τι τα θέλετε τα mb στο κινητό.

    Και το πρόβλημα δεν είναι οι χρήστες σε ένα φόρουμ. Το πρόβλημα είναι οταν διαβάζεις συνεντεύξεις απο άτομα που έχουν τα κλειδιά των τηλεπικοινωνιών της χώρας, να λένε ότι δεν χρειάζονται τα δεδομένα στο κινητό, διότι το 80% είναι για social media οπότε καλά και τα 600MB
    Ακριβώς, αυτή η λογική, δεν βλέπουν πέρα από μύτη τους.

    Αξίζει να δει κανείς μια παρουσίαση που έκανε ο Steve Jobs (σόρρυ είπα κακιά κουβέντα) το 90, πείτε ότι θέλετε για τον τύπο, αλλά έβλεπε μπροστά. Η παρουσίαση ήταν Ε.Φ. το 90, αλλά είναι πραγματικότητα σήμερα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #298
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, αυτή η λογική, δεν βλέπουν πέρα από μύτη τους.

    Αξίζει να δει κανείς μια παρουσίαση που έκανε ο Steve Jobs (σόρρυ είπα κακιά κουβέντα) το 90, πείτε ότι θέλετε για τον τύπο, αλλά έβλεπε μπροστά. Η παρουσίαση ήταν Ε.Φ. το 90, αλλά είναι πραγματικότητα σήμερα.
    Συνήθως όμως τα του Steve Jops είχανε πάντα ενα premium premium,

  14. #299
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Sorry για το offtopic, αλλά αξίζει να το δείτε, από το 1983!!!!
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #300
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή για παράδειγμα, αν ανεβούν τα δεδομένα του δημοσίου στο cloud της MS αυτόματα θα είναι μεγαλύτερος στόχος από ότι είναι τώρα που βρίσκονται σε άλλο datacenter;;; ή υπονοείς ότι αφού θα ανεβούν στο cloud της MS και ταυτόχρονα επειδή οι δημόσιοι είναι άμπαλοι θα μας υποκλέψει η MS;;;
    δεν έχω καταλάβει
    Να το εξηγήσω εγώ πιο απλά? Η MS είναι στόχος κυβερνοεπιθέσεων λόγω μεγέθους και υπηρεσιών. Αν πάρει και τα συστήματα του δημοσίου επάνω της θα γίνει αλλαλούμ με επιθέσεις εγω αυτό κατάλαβα

Σελ. 20 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας