Σελ. 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 328
  1. #301
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το εξηγήσω εγώ πιο απλά? Η MS είναι στόχος κυβερνοεπιθέσεων λόγω μεγέθους και υπηρεσιών. Αν πάρει και τα συστήματα του δημοσίου επάνω της θα γίνει αλλαλούμ με επιθέσεις εγω αυτό κατάλαβα
    Αν πάρει όλα τα συστήματα με το αζημίωτο, αν κάνουμε και 100κ εκπαιδεύσεις να δω τι θα μας μείνει στο τέλος σαν κέρδος από τα δισεκατομμύρια που θα έρθουν να... σκορπίσουν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #302
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάρει όλα τα συστήματα με το αζημίωτο, αν κάνουμε και 100κ εκπαιδεύσεις να δω τι θα μας μείνει στο τέλος σαν κέρδος από τα δισεκατομμύρια που θα έρθουν να... σκορπίσουν.
    Κοίτα αν κάνεις μια γύρα στους δημόσιους υπαλλήλους σε ΔΟΥ ΚΕΠ κλπ κλπ ένα μεγάλο ποσοστό δεν ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές. Κάποια στιγμή πρέπει να ξοδέψουν για να εκπαιδεύσουν το προσωπικό τους. Τώρα θες παράλληλα με μια επένδυση, θες αργότερα, το παλούκι λούκ στον προυπολογισμό δεν θα το γλυτώσουν

  3. #303
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το εξηγήσω εγώ πιο απλά? Η MS είναι στόχος κυβερνοεπιθέσεων λόγω μεγέθους και υπηρεσιών. Αν πάρει και τα συστήματα του δημοσίου επάνω της θα γίνει αλλαλούμ με επιθέσεις εγω αυτό κατάλαβα
    Μα ναι τώρα που ίσως θα πάρει υπηρεσίες απο ενα κράτος των ~11 εκατομμυρίων τώρα θα τους την πέσουν απο τα πλάγια όλοι οι χακερς του κόσμου

  4. #304
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα αν κάνεις μια γύρα στους δημόσιους υπαλλήλους σε ΔΟΥ ΚΕΠ κλπ κλπ ένα μεγάλο ποσοστό δεν ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές. Κάποια στιγμή πρέπει να ξοδέψουν για να εκπαιδεύσουν το προσωπικό τους. Τώρα θες παράλληλα με μια επένδυση, θες αργότερα, το παλούκι λούκ στον προυπολογισμό δεν θα το γλυτώσουν
    Ναι δεν διαφωνώ αλλά το ερώτημα παραμένει, για το ποιες είναι οι συμφωνίες και ποιος θα κερδίσει από αυτό το όργιο του marketing που γίναμε μάρτυρες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #305
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ναι τώρα που ίσως θα πάρει υπηρεσίες απο ενα κράτος των ~11 εκατομμυρίων τώρα θα τους την πέσουν απο τα πλάγια όλοι οι χακερς του κόσμου
    Μιλάω για την δική μας χώρα, προφανώς και δεν είναι η 1η φορά που μπορεί να δεχτούν επίθεση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν διαφωνώ αλλά το ερώτημα παραμένει, για το ποιες είναι οι συμφωνίες και ποιος θα κερδίσει από αυτό το όργιο του marketing που γίναμε μάρτυρες.
    Στην παρούσα φάση με τον αναχρονισμό του δημοσίου θα μπεί βαθιά το χέρι στην τσέπη. Παιδιά λόγω λάθους των υπαλλήλων σε δημόσια υπηρεσία της πάτρας ήμουν ανύπαρκτος στην χώρα μέχρι το 2017 που έβγαλα ταυτότητα. Η καρτέλα ήταν εντελώς κενή με το μοναδικό μου στοιχείο ένα ΑΜΚΑ. Δεν τους έχουν εκπαιδεύσει για καταχώριση στοιχείων απο τότε που μπήκε ο εκσυγχρονισμός στο δημόσιο και είμαι σίγουρος οτι θα πληρώσουμε πολλά λεφτά για αυτόν τον λόγο. Τώρα αν θες την γνώμη μου. Άλλο τα κερατιάτικα που πληρώνουμε λόγω έλλειψης εκπαίδευσης και άλλο μια επένδυση, αργά η γρήγορα θα φαινόταν το έξοδο αυτο

  6. #306
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και έτσι να είναι μόνο η microsoft μπορεί να κάνει την εκπαίδευση; Γιατί όχι ένας διαγωνισμός να μείνουν και τα λεφτά ενδεχομένως εντός; Εκτός αν όντως στην Ελλάδα το επίπεδο είναι σκοιλ ελικικου. Από την άλλη αν δεν είναι, πως να εμπιστευτείς αυτόν που το έστησε έτσι ότι θα κάνει το πιο συμφέρον για το κοινωνικό σύνολο;

  7. #307
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μου κάνει εντύπωση ότι κάθε τι νέο που ενδεχομένως φέρει νέες θέσεις εργασίας, το απαξιώνουμε.

    Προσπαθείτε να βρείτε ψεγάδια ενώ τώρα όλα λειτουργούν άψογα?

    Αρχικά οι συνδέσεις στο cloud εφόσον το datacenter είναι επί ελληνικού εδάφους, θα είναι τοπικές. Το δίκτυο που θα σχηματιστεί είναι intranet και δεν θα υπάρχει επαφή με το internet εκτός από κάποιους προμαχώνες απομονωμένους από core πληροφορία.

    Δεύτερον, πρώτη φορά για τα ελληνικά δεδομένα, δεν θα περιμένεις από την κάθε υπηρεσία να αναλαμβάνει την ασφάλεια των δεδομένων αλλά θα υπάρξει μια ομπρέλα ομοιογένειας στα τελευταία πρότυπα ασφαλειας.

    Τριτον, θα αναπτυχθεί ένα δίκτυο κορμού έτοιμο να εξασφαλίσει την ακεραιότητα και την διαθεσιμότητα των δεδομένων,στοιχεία καθόλου αμελητέα.

    Δεν θα επεκταθώ σε κάτι αλλο,για να μην πλατιασω.

    Ευχαριστώ

  8. #308
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για την δική μας χώρα, προφανώς και δεν είναι η 1η φορά που μπορεί να δεχτούν επίθεση

    - - - Updated - - -



    Στην παρούσα φάση με τον αναχρονισμό του δημοσίου θα μπεί βαθιά το χέρι στην τσέπη. Παιδιά λόγω λάθους των υπαλλήλων σε δημόσια υπηρεσία της πάτρας ήμουν ανύπαρκτος στην χώρα μέχρι το 2017 που έβγαλα ταυτότητα. Η καρτέλα ήταν εντελώς κενή με το μοναδικό μου στοιχείο ένα ΑΜΚΑ. Δεν τους έχουν εκπαιδεύσει για καταχώριση στοιχείων απο τότε που μπήκε ο εκσυγχρονισμός στο δημόσιο και είμαι σίγουρος οτι θα πληρώσουμε πολλά λεφτά για αυτόν τον λόγο. Τώρα αν θες την γνώμη μου. Άλλο τα κερατιάτικα που πληρώνουμε λόγω έλλειψης εκπαίδευσης και άλλο μια επένδυση, αργά η γρήγορα θα φαινόταν το έξοδο αυτο
    Δλδ εισαι τωρα 15 ετων? Καθοτι ταυτότητα βγάζουμε στα 12

  9. #309
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτές είναι νέες θέσεις εργασίας με προοπτική εξέλιξης και αναφέρομαι στους κβαντικούς υπολογιστές (quantum Computing) και όχι απλά ένα datacenter. Η χρήση του quantum Computing είναι απεριόριστη στην Ιατρική, στο cloud, στο IoT, στις έξυπνες πόλεις. Οι άλλοι πάνε με ταχύτητα φωτός και εμείς με ρυθμούς χελώνας.

    Μας δουλεύουν ψηλό γαζί οι πολιτικοί, αλλά έτσι είναι στην Ελλάδα η τρίχα γίνεται τριχιά.
    Εγώ προσωπικά απαιτώ πολλά περισσότερα απο ένα datacenter. Θέλω η χώρα μου να πρωταγωνιστεί στα παγκόσμια δρώμενα και όχι απλά να ακολουθεί τις εξελίξεις.
    Να ρίξουν χρήμα στην εκπαίδευση των νέων, δηλαδή στα πανεπιστήμια της χώρας και πιο συγκεκριμένα στο ITE της Κρήτης όπου κάνουν απίστευτη δουλειά, αλλά να πέσει χρήμα και στη δημιουργία νεοσύστατων επιχειρήσεων απο εκεί θα έρθει η ανάπτυξη.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  10. #310
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα δεν είναι Linux vs Windows. Μιλάμε για το αν πράγματι θα βοηθήσει την οικονομία και πόσο. Και εγώ δεν βλέπω ξεκάθαρα πως μπορεί να βοηθήσει σοβαρά. Ούτε και να βλάψει απόλυτα. Σίγουρα όμως δεν είναι και άξιο φοβερού ενθουσιασμού. Να πεις ότι άνοιγε RnD Centre ας πούμε να το καταλάβω.
    R&D είναι ένα πράγμα,υποδομές ένα άλλο πράγμα, μυαλά (που αν κρίνω από τα μαργαριτάρια που πέφτουν εδω μέσα...) ένα τρίτο.

    Food for thought.


    - - - Updated - - -



    Μου κάνει εντύπωση ότι κάθε τι νέο που ενδεχομένως φέρει νέες θέσεις εργασίας, το απαξιώνουμε.
    Κόμπλεξ λέγεται.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #311
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.595
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές είναι νέες θέσεις εργασίας με προοπτική εξέλιξης και αναφέρομαι στους κβαντικούς υπολογιστές (quantum Computing) και όχι απλά ένα datacenter. Η χρήση του quantum Computing είναι απεριόριστη στην Ιατρική, στο cloud, στο IoT, στις έξυπνες πόλεις. Οι άλλοι πάνε με ταχύτητα φωτός και εμείς με ρυθμούς χελώνας.

    Μας δουλεύουν ψηλό γαζί οι πολιτικοί, αλλά έτσι είναι στην Ελλάδα η τρίχα γίνεται τριχιά.
    Εγώ προσωπικά απαιτώ πολλά περισσότερα απο ένα datacenter. Θέλω η χώρα μου να πρωταγωνιστεί στα παγκόσμια δρώμενα και όχι απλά να ακολουθεί τις εξελίξεις.
    Να ρίξουν χρήμα στην εκπαίδευση των νέων, δηλαδή στα πανεπιστήμια της χώρας και πιο συγκεκριμένα στο ITE της Κρήτης όπου κάνουν απίστευτη δουλειά, αλλά να πέσει χρήμα και στη δημιουργία νεοσύστατων επιχειρήσεων απο εκεί θα έρθει η ανάπτυξη.
    Θέλεις να ρίξει χρήμα στην εκπαίδευση η Microsoft?
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  12. #312
    Εγγραφή
    17-05-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m
    In September 2008, Transport and Communications Minister Kostas Hatzidakis announced plans to provide FTTH to 2 million homes in Athens, Thessaloniki and 50 other cities across Greece by 2013, at a cost of €2.1 billion and at speeds of "at least" 100Mbit/s. Starting 2016 no Greek ISP offers more than 50Mbit/s of download speed

    πηγη wikipedia....να τους χαιρομαστε, μια ζωη κοροιδια

  13. #313
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές είναι νέες θέσεις εργασίας με προοπτική εξέλιξης και αναφέρομαι στους κβαντικούς υπολογιστές (quantum Computing) και όχι απλά ένα datacenter. Η χρήση του quantum Computing είναι απεριόριστη στην Ιατρική, στο cloud, στο IoT, στις έξυπνες πόλεις. Οι άλλοι πάνε με ταχύτητα φωτός και εμείς με ρυθμούς χελώνας.

    Μας δουλεύουν ψηλό γαζί οι πολιτικοί, αλλά έτσι είναι στην Ελλάδα η τρίχα γίνεται τριχιά.
    Εγώ προσωπικά απαιτώ πολλά περισσότερα απο ένα datacenter. Θέλω η χώρα μου να πρωταγωνιστεί στα παγκόσμια δρώμενα και όχι απλά να ακολουθεί τις εξελίξεις.
    Να ρίξουν χρήμα στην εκπαίδευση των νέων, δηλαδή στα πανεπιστήμια της χώρας και πιο συγκεκριμένα στο ITE της Κρήτης όπου κάνουν απίστευτη δουλειά, αλλά να πέσει χρήμα και στη δημιουργία νεοσύστατων επιχειρήσεων απο εκεί θα έρθει η ανάπτυξη.
    Συγγνωμη αλλά μου φαίνεται οτι ξεχνάς οτι ζεις στην πιο αρχαία τεχνολογικά χώρα στην Ευρώπη.
    Δεν μπορείς να πας απο την εποχή της πέτρας στην εποχή του computing, λείπουν κάποιες εποχές που ειναι απαραίτητες για να θέσουν τα θεμέλια.
    Τα datacentres είναι μια καλή αρχή έτσι ώστε να εκσυγχρονιστεί η Ελλάδα και να πάρουμε λίγο φόρα και έρθουν και άλλες τεχνολογίες εδώ πέρα, εφόσον δείξουμε και εμείς ενδιαφέρον.
    Ένα respect το αξίζει ο Πιερρακάκης πάντως. Σε ένα χρόνο κατάφερε να συμμαζέψει τον εκσυγχρονισμό του δημοσίου και τώρα αυτή η επένδυση.
    Scuderia Ferrari

  14. #314
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνωμη αλλά μου φαίνεται οτι ξεχνάς οτι ζεις στην πιο αρχαία τεχνολογικά χώρα στην Ευρώπη.
    Δεν μπορείς να πας απο την εποχή της πέτρας στην εποχή του computing, λείπουν κάποιες εποχές που ειναι απαραίτητες για να θέσουν τα θεμέλια.
    Τα datacentres είναι μια καλή αρχή έτσι ώστε να εκσυγχρονιστεί η Ελλάδα και να πάρουμε λίγο φόρα και έρθουν και άλλες τεχνολογίες εδώ πέρα, εφόσον δείξουμε και εμείς ενδιαφέρον.
    Ένα respect το αξίζει ο Πιερρακάκης πάντως. Σε ένα χρόνο κατάφερε να συμμαζέψει τον εκσυγχρονισμό του δημοσίου και τώρα αυτή η επένδυση.
    Βασικά μακάρι να φτάσουμε να μιλάμε για ανάγκη για τέτοιες δουλειές στην Ελλάδα αλλά για να φτάσουμε εκεί πρέπει να περάσουμε από κάποια βήματα. Οι υποδομές ειναι ένα από αυτά.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #315
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GgeorgG Εμφάνιση μηνυμάτων
    In September 2008, Transport and Communications Minister Kostas Hatzidakis announced plans to provide FTTH to 2 million homes in Athens, Thessaloniki and 50 other cities across Greece by 2013, at a cost of €2.1 billion and at speeds of "at least" 100Mbit/s. Starting 2016 no Greek ISP offers more than 50Mbit/s of download speed

    πηγη wikipedia....να τους χαιρομαστε, μια ζωη κοροιδια
    Εσυ που ησουν το 2008 οταν εσκασε η lehman brothers? Μετα που ηρθαν κατι μνημονιαρες? Οι καταληψιες που εκλεισαν τραπεζες και θελαν να κανουν ντου και στην εξουσια, με great firewall φυσικα, και κομμενα τα πολλα πολλα twitter fb και αλλα τετοια καπιταλιστικα κολπα.
    Θα εφτιαχναν gigabit στα κολχοζ, οπου ο καθενας θα ειχε προσβαση ανταλλασοντας με τα IOU του μπαρουφα.

    Παλι καλά να λες. Για υποσαχάρια περιοχή είμαστε μπροστά.

Σελ. 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 111619202122 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας