Σελ. 13 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 328
  1. #181
    Εγγραφή
    23-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    649
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Cosmote ZTE
    Πάλι θα φάει με χρυσά κουτάλια η Αγία Οικογένεια βεβαίως βεβαίως

  2. #182
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Πραγματικά στεναχωριέμαι όταν βλέπω άτομα να κατακρίνουν "ενέργειες" που δεν επηρεάζουν θετικά την τσέπη τους (και το φέρνουν και στον αντίποδα ότι θα επηρεαστεί αρνητικά.

    Η κυρα μαρίκα με το μπακάλικο της γειτονιάς δεν μπορεί να καταλάβει πως ακόμα και αυτή επηρεάζει θετικά μια τέτοια εξέλιξη, αλλά για αυτή το καταλαβαίνω. Για τους "τεχνολογικά καταρτησμένους" υπόλοιπους όμως, πραγματικά απορώ.
    Είναι οι ίδιοι προφανώς που σε πρόσφατη ανακοίνωση εξαγοράς μεγάλης εταιρίας με Έλληνες founders και με το τμήμα development της στην Ελλάδα, εξέφρασαν τις ίδιες απόψεις. + ότι είναι της Μαρέβας...

    Γιατί τι σημασία έχει αν θα βρουν δουλειά 1-2-5-10-50-100 συνάνθρωποι, επιστήμονες και μη; Αφού δεν θα είμαι εγώ μέσα σε αυτούς σημαίνει ότι θα τα φάει ο Κούλης και ο κάθε Κούλης. Ή ακόμα και αν ο μισθός για αυτά τα 10-20-50-500 άτομα είναι 500€, μας έχουν για σκλάβους. Πάλι σωστά;

    Για την ιστορία και όσους ξεχνούν, έτσι δουλεύουν οι εταιρείες έξω. Ακόμα και να έγινε κάτι παρόμοιο σε μικρότερη κλίμακα στην Ελλάδα, δεν θα μου φαινόταν περίεργο.
    Working from home

  3. #183
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Εκτός από "τεχνολογικά καταρτησμένους"
    Εχουμε και κάποια εμπειρία σε αυτή την χώρα

    Μπορεί που και που να πέφτω έξω
    Αλλά η στατιστική κερδάει
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #184
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Οριστε εδω θεσεις κι επενδυσεις

    https://www.youtube.com/watch?v=eQeyNCPUvCI

    Κορυφαια θεση στο 0:23 (ψυχολογικο backup) - μαλλον τετοιες θεσεις ονειρευονται μερικοι.

  5. #185
    Εγγραφή
    19-03-2010
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ρε παιδιά, σταματήστε να τους φωνάζετε όλους συριζαίους, μίζερους και χωριάτες επειδή είναι καχύποπτοι.
    Ζούμε σε μια χώρα με μια κυβέρνηση που εδώ και δεκαετίες δεν έφερε μια σοβαρή επένδυση απ'έξω.
    Οι τελευταίες συνδιαλλαγές των κυβερνήσεών μας με πολυεθνικές που μου έρχονται στο μυαλό είναι η siemens και η Νοβαρτις όπου όχι επενδύσεις ή κάτι παρόμοιο αλλά και χαμένοι βγήκαμε.
    Οπότε συγγνώμη που είμαι καχύποπτος αλλά δεν έχω δει να γίνεται και κάτι διαφορετικό τόσα χρόνια και ιδιαίτερα όποτε ακούω μεγάλα λόγια.
    Φυσικά και ελπίζω να είναι όντως μια αξιόλογη επένδυση και όχι απλά κάποιο επικοινωνιακό τρικ της κυβέρνησης όπου θα βγούμε ζημιωμένοι και πάλι στο τέλος.
    Πραγματικά το εύχομαι.
    Αλλά και πάλι, το να είσαι καχύποπτος είναι μια απόλυτα λογική αντίδραση σε αυτή τη χώρα με όσα έχουμε δει μέχρι τώρα.

  6. #186
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Το να είσαι καχύποπτος έχοντας δει τόσα και τόσα στην Ελλάδα να γίνονται με ορίζοντα μέχρι την άκρη της μύτης μας απο τους κυβερνώντες, σε κάνει ζαίο και μίζερο.

    Λοιπόν για να το ξεκαθαρίσω:

    Τα τελευταία χρόνια πιστέυω οτι η Microsoft έχει έρθει πολύ κοντά σε όλους εμάς που ασχολούμαστε με την πληροφορική. Μας έχει ανοίξει πόρτες που άλλες εταιρίες τις έκλειναν.
    Στην πραγματικότητα αν δεν ήταν η Microsoft η καριέρα μου θα ήταν σε δύσκολη κατάσταση ενώ αυτή τη στιγμή ψιλοκάνω party.
    Και το καλύτερο είναι οτι στην συνέχεια θα μου κάνει την ζωή ακόμα ευκολότερη σε σημείο που νομίζω οτι έχουν βάλει σκοπό να μου κερδίσουν το joker.
    Θα ακουστεί γελοίο ίσως αλλα η Microsoft είναι η λαϊκότερη εταιρία για εμάς τους πληροφορικάριους.

    Το πρόβλημά μου είναι όχι η Microsoft ούτε αυτό που πρεσβεύει. Είναι η συγκεκριμένη επένδυση που εύχομαι ολόψυχα να κάνω λάθος.
    Τα datacenter δεν δημιουργούν θέσεις εργασίας. Είναι λίγες και δεν είναι ιδιαίτερα αξιόλογες στην πλειοψηφία τους. Σαν επένδυση δεν δίνει ιδιαίτερο μύνημα.
    Δεν νομίζω (και είναι προσωπική γνωμη) οτι θα προσελκύσει κάτι πιο απαιτητικό περιφεριακά απο άλλες εταιρίες.

    Καλύτερο απο το τίποτα? ΣΑΦΩΣ ΝΑΙ!! ΣΑΦΩΣ ΝΑΙ!!!

    Όμως θα προτιμούσα να επένδυε στην έρευνα και στην ανάπτυξη προϊόντων. Έχουμε τόσο κόσμο εδω. Δεν χρειαζόμαστε μόνο δουλειές data center χρειαζόμαστε ανάπτυξη λογισμικού και υπηρεσιών πλατφόρμας.
    Εκεί θα ήταν μια επένδυση που θα μας απογείωνε.

    Φοβάμαι όμως με την παρούσα και παρελθοντικές κυβερνήσεις, αυτό που πρεσβέυουν είναι δύο μέτρα και δυο σταθμά, φοροαποφυγή, νομική ασυδοσία και φτηνό εργατικό δυναμικό.
    Θα το εκμεταλλευθεί αυτό η Microsoft? Άγνωστο αλλά ως εταιρία με σκοπό το κέρδος πολύ πιθανό.

  7. #187
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβάμαι όμως με την παρούσα και παρελθοντικές κυβερνήσεις, αυτό που πρεσβέυουν είναι δύο μέτρα και δυο σταθμά, φοροαποφυγή, νομική ασυδοσία και φτηνό εργατικό δυναμικό.
    Θα το εκμεταλλευθεί αυτό η Microsoft? Άγνωστο αλλά ως εταιρία με σκοπό το κέρδος πολύ πιθανό.
    Της Ιρλανδίας της κακόπεσε που το κάνει αυτό χρόνια και έχει μαζέψει όλες τις Big Tech και άλλες εκεί ?

    Δεν λέω πως θα γίνει, αλλά θα μας χαλάσει αν μαζευτούν και εδώ εταιρείες και βρουν δουλειά 5-10 χιλιάδες νέα παιδιά, που φυτοζωούν ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #188
    Το avatar του μέλους chriszah
    chriszah Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της Ιρλανδίας της κακόπεσε που το κάνει αυτό χρόνια και έχει μαζέψει όλες τις Big Tech και άλλες εκεί ?

    Δεν λέω πως θα γίνει, αλλά θα μας χαλάσει αν μαζευτούν και εδώ εταιρείες και βρουν δουλειά 5-10 χιλιάδες νέα παιδιά, που φυτοζωούν ?
    Εδώ μαθαίνουμε ότι η MS δίνει 500€ μισθό...

  9. #189
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να είσαι καχύποπτος έχοντας δει τόσα και τόσα στην Ελλάδα να γίνονται με ορίζοντα μέχρι την άκρη της μύτης μας απο τους κυβερνώντες, σε κάνει ζαίο και μίζερο.

    Λοιπόν για να τ
    Δεν είναι μόνο αυτό, ο σκοπός είναι να τραβήξει και άλλες τέτοιες εταιρείες, να έχεις την επιλογή να αλλάξεις. Να μη φοβάσαι το αύριο. Δεν υπάρχουν ιδεολογίες στο χρήμα και πρέπει να υπάρχουν ευκαιρίες για όλους.
    Πριν 2 χρόνια μου έκανε offer η Amazon αλλά ήταν για Ιρλανδία και δε με ενδιέφερε. Έφυγαν όμως φίλοι μου, εξαιρετικοί μηχανικοί που δεν έβρισκαν τίποτα. Γιατί να μην έχουν την ευκαιρία εδώ,να πληρώνουν φόρους και ασφαλιστικές εισφορές;

    Δε θα με χαλούσε Κ-Α-Θ-Ο-Λ-Ο-Υ να τα έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ.Ας μας έκανε Ελβετία ή Silicon Valley να μας ανοιγε τα μάτια.

    Ίσα ίσα θα σκεφτόμουν πως τους αδίκησα.

  10. #190
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της Ιρλανδίας της κακόπεσε που το κάνει αυτό χρόνια και έχει μαζέψει όλες τις Big Tech και άλλες εκεί ?

    Δεν λέω πως θα γίνει, αλλά θα μας χαλάσει αν μαζευτούν και εδώ εταιρείες και βρουν δουλειά 5-10 χιλιάδες νέα παιδιά, που φυτοζωούν ?
    Δεν έχω άποψη λόγω άγνοιας. Νομίζω οτι δεν έχουν καμία φορολογική υποχρέωση εκεί σωστά? Το θέμα είναι επιστέφεται κάτι γύρω, πέρα απο αυτούς που εργάζονται εκεί?
    Εχω ακούσει διφορούμενες απόψεις για την Ιρλανδία. Αλλους που ζουν ζωή όμορφη και άλλους που είναι στην μιζέρια. Ειλικρινά δεν ξέρω τι ισχύει.
    Παρόλα αυτά δεν είσαι έστω και λίγο καχύποπτος κοιτώντας το παρελθόν στη δική μας χώρα? Γιατί μιλάμε για την Ελλάδα και όχι την Ιρλανδία.

    - - - Updated - - -

    Για να το τελειώνουμε , καθώς μου είναι πραγματικά ψυχοφθόρος αυτός ο διάλογος.

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ! Όμως θέλω να μπορώ να εκφράζω την αμφισβήτηση και όχι τυφλή πίστη.

  11. #191
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της Ιρλανδίας της κακόπεσε που το κάνει αυτό χρόνια και έχει μαζέψει όλες τις Big Tech και άλλες εκεί ?

    Δεν λέω πως θα γίνει, αλλά θα μας χαλάσει αν μαζευτούν και εδώ εταιρείες και βρουν δουλειά 5-10 χιλιάδες νέα παιδιά, που φυτοζωούν ?
    Καθολου δεν της κακοπεσε.
    Αλλα η Ιρλανδια μαζεψε ολες τις big tech εταιριες δινωντας φορολογικα κινητρα.
    Εδω η φορολογικη μειωση των εταιριων (και των φυσικων προσωπων φυσικα) ειναι κοκκινο πανι για τους ιδεολογους.

  12. #192
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Insignia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, σταματήστε να τους φωνάζετε όλους συριζαίους, μίζερους και χωριάτες επειδή είναι καχύποπτοι.
    +1

  13. #193
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχάριστα νέα αλλά προσωπικά αν δεν δω να ξεκινάει κρατάω μικρό καλάθι, μας έχουν συνηθίσει στα μεγάλα λόγια τόσα χρόνια...

    Η amazon που ανακοίνωσε aws στην Ελλάδα τι έκανε μέχρι σήμερα πέρα από το cloudfront; Μεγάλα λόγια κ αυτή η ανακοίνωση για colocation στην Lamda αν δεν κάνω λάθος; Όχι ότι είναι κακό αλλά μιλάγανε για επένδυση με μεγάλα γράμματα. Ξέρουμε ποια η πρόοδος μέχρι τώρα; Έχουν σκοπό να φέρουν Ελλάδα κάτι άλλο εκτός από cloudfront;

    OXI. Αυτό ειναι το scope μεχρι στιγμής

  14. #194
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Speed Port Plus 2
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 16.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Το dc θα τραβήξει μαζί και άλλα πράγματα όπως υποστήριξη που τώρα είναι στη Ρουμανία.
    Αυτό το είδες κάπου σαφώς διατυπωμένο, ή απλά είναι wishful thinking?

  15. #195
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Insignia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, σταματήστε να τους φωνάζετε όλους συριζαίους, μίζερους και χωριάτες επειδή είναι καχύποπτοι.
    Ζούμε σε μια χώρα με μια κυβέρνηση που εδώ και δεκαετίες δεν έφερε μια σοβαρή επένδυση απ'έξω.
    Οι τελευταίες συνδιαλλαγές των κυβερνήσεών μας με πολυεθνικές που μου έρχονται στο μυαλό είναι η siemens και η Νοβαρτις όπου όχι επενδύσεις ή κάτι παρόμοιο αλλά και χαμένοι βγήκαμε.
    Οπότε συγγνώμη που είμαι καχύποπτος αλλά δεν έχω δει να γίνεται και κάτι διαφορετικό τόσα χρόνια και ιδιαίτερα όποτε ακούω μεγάλα λόγια.
    Φυσικά και ελπίζω να είναι όντως μια αξιόλογη επένδυση και όχι απλά κάποιο επικοινωνιακό τρικ της κυβέρνησης όπου θα βγούμε ζημιωμένοι και πάλι στο τέλος.
    Πραγματικά το εύχομαι.
    Αλλά και πάλι, το να είσαι καχύποπτος είναι μια απόλυτα λογική αντίδραση σε αυτή τη χώρα με όσα έχουμε δει μέχρι τώρα.
    Είναι άλλο πράγμα το είμαι καχύποπτος και άλλο πράγμα το θα μας βάλουν φέσι το ρεύμα

Σελ. 13 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας