Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-2004
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Καλημέρα σε όλους,

    Προσπαθώ να βάλω το δικό μου router (Draytek) πρώτο (σε bridge mode) οπότε το DSL να τερματίζεται σε αυτό, και το ZTE (που δίνει η Nova) δεύτερο μόνο για την τηλεφωνία. Δοκίμασα να το κάνω αυτό με τους ΖΤΕ 267N & 288Α και δυστυχώς η τηλεφωνία δεν δούλεψε. Συγκεκριμένα ο ZTE αν δεν είναι πρώτος, το λαμπάκι της τηλεφωνίας δεν ενεργοποιείται με τίποτα, σαν να μην δοκιμάζει καν να συνδεθεί για τηλεφωνία, ενώ πρόσβαση στο Internet υπάρχει. Σε ένα άλλο thread στο Insomnia διάβασα ότι αυτό ίσως είναι περιορισμός στο Firmware των ΖΤΕ που δίνει η Nova, και ότι στο δορυφορικό Nova όπου αναγκαστικά ο router μπαίνει δεύτερος (μετά το modem που τερματίζει τη δορυφορική σύνδεση) ίσως να δίνεται router με ειδικό Firmware ή/και ειδικό configuration. Ρώτησα αν κάποιος που έχει δορυφορικό Nova μπορεί να μας πει περισσότερα αλλά δεν πήρα καμιά απάντηση ως τώρα (https://www.adslgr.com/forum/threads...%80%CF%8C-Nova).

    Σημείωση 1: Ο λόγος που θέλω ο Draytek να είναι πρώτος είναι ότι παρατήρησα ότι όταν ανεβάζω μεγάλα αρχεία στο OneDrive (π.χ. 7-8 αρχεία από 15GB το καθένα), o ΖΤΕ "μπουκώνει", δεν μπορεί να χειριστεί τα παράλληλα sessions, και άκουσον άκουσον, μπλοκάρει το κατέβασμα σελίδων/αρχείων! Με άλλα λόγια, δεν μπορώ να κάνω browsing. Παίζει για λίγα δευτερόλεπτα, μετά από λίγο δεν παίζει, μετά απο κανά λεπτό παίζει ξανά, κοκ. Μόλις σταματήσω το OneDrive το πρόβλημα παύει να υφίσταται και όλα παίζουν μια χαρά και οι ταχύτητες για upload/download είναι super, αλλά φυσικά δεν παίζει η τηλεφωνία. Δείτε και αυτό: https://forums.whirlpool.net.au/archive/2608702. Εαν συνδέσω πρώτο το ΖΤΕ (σε bridge mode) και δεύτερο τον Draytek, η τηλεφωνία παίζει μια χαρά αλλά εμφανίζεται πάλι το πρόβλημα με το upload με το OneDrive και κατά συνέπεια και το πρόβλημα στο browsing και downloading γενικότερα, όπως ακριβώς συμβαίνει και όταν έχω μόνο του τον ΖΤΕ (χωρίς τον Draytek). Το πρόβλημα παρουσιάζεται με όλους τους ΖΤΕ που έχω δοκιμάσει, συμπεριλαμβανομένων των 267Ν και του 288Α. Αν βάλω πρώτο τον Draytek το πρόβλημα αυτό με το OneDrive δεν υπάρχει. Τον 288A (τον οποίο και χρησιμοποιώ τώρα) τον αγόρασα αυτό το καλοκαίρι μπας και είχε λυθεί το πρόβλημα στον 267Ν, αλλά τζίφος. Για την ιστορία να αναφέρω ότι όλα ξεκίνησαν όταν πριν από λίγους μήνες αναβάθμισα τη γραμμή από 50Mbps σε 100Mbps. Τότε αποφάσισαν πλέον (για λόγους πολιτικής λένε) να δίνουν την τηλεφωνία αποκλειστικά μέσω VLU (μέχρι τότε ήμουν TLU και χρησιμοποιούσα μόνο τον Draytek χωρίς φυσικά κανένα πρόβλημα με το OneDrive).

    Σημείωση 2: Απευθύνθηκα στην ΕΕΤΤ προκειμένου να ελέγξει τους providers γιατί δεν δίνουν τους κωδικούς της VOIP τηλεφωνίας. Η απάντηση των providers ήταν ότι δεν δίνουν τους κωδικούς για λόγους ασφαλείας και ακεραιότητας του δικτύου τους, για προστασία του συνδρομητή από απάτη εις βάρος του, για λόγους αδυναμίας απομακρυσμένης βλαβοδιαχείρησης και τεχνικής υποστήριξης, και για πιθανή δυσλειτουργία τηλεφωνίας και ψηφιακών εθκολιών (FAX, POS, συναργερμοί, κλπ). Η ΕΕΤΤ με ενημέρωσε ότι δεν έχει ορίσει ακόμα τη θέση του "Σημείου Τερματισμού Δικτύου" (ΣΤΔ), του σημείου εκείνου δηλαδή που σταματά το δημόσιο δίκτυο ηλεκτρονικών επικοινωνιών του provider και ξεκινά το εσωτερικό δίκτυο του συνδρομητή. Έχει γίνει ωστόσο σχετική προεργασία από το Σώμα Ευρωπαίων Ρυθμιστών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών (BEREC), στην οποία συμμετείχε και η ΕΕΤΤ, και εκδόθηκαν σχετικές οδηγίες προσδιορισμού του σημείου ΣΤΔ (βλέπε https://berec.europa.eu/eng/document...ork-topologies). Η ΕΕΤΤ θα προχωρήσει σε προσδιορισμό του ΣΤΔ στο πλαίσιο της εφαρμογής των διατέξεων του νέου Κώδικα Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών της ΕΕ, βασιζόμενη αφενός στις ανωτέρω οδηγίες και αφετέρου διενεργώντας για το θέμα αυτό Δημόσια Διαβούλευση, στην οποία θα μπορούν να συμμετέχουν τόσο πολίτες όσο και οι λοιποί ενδιαφερόμενοι φορείς (providers και κατασκεταστές εξοπλισμού). Αυτό που σκέφτομαι τώρα να κάνω είναι να στείλω νέα επιστολή στην οποία να καλώ την ΕΕΤΤ να ζητήσει το λόγο από τους providers γιατί δεν επιτρέπουν τη σύνδεση του παρεχόμενου εξοπλισμού ως δεύτερο στη σειρά, πόσο μάλλον αν η Nova το επιτρέπει ήδη στο δορυφορικό Internet. Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο αντιτίθεται στους λόγους που υποστήριξαν και που ανέφερα συνοπτικά παραπάνω. Ίσως πάλι το πρόβλημα να είναι μόνο στη Nova και στους υπόλοιπους providers να μπορείς να βάλεις τον router του provider δεύτερο στη σειρά με τον δικό σου πρώτο (σε bridge mode). Επίσης προς ενημέρωσή σας, ενώ παλιότερα ο OTE έδινε τους κωδικούς, το καλοκαίρι αποφάσισαν όλοι οι providers από κοινού, πλέον να μην τους δίνουν. Το έμαθα αυτό από φίλο που δουλεύει στον OTE.

    Σημείωση 3: Να σημειώσω ότι ήδη προσπάθησα με διάφορους τρόπους να βρω τους κωδικούς SIP της τηλεφωνίας είτε προσπαθώντας να μπω στον router μέσω SSH (ως root), είτε κάνοντας decode το encrypted configuration αρχείο του router (config.bin). Δοκίμασα ακόμα και με παλιότερους routers της Nova που είχα στην κατοχή μου (πχ. Technicolor) αλλά τζίφος. Το βασικό πρόβλημα όταν βάζεις παλιότερους routers είναι ότι δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το TR-069 στους providers. Εννοώ ότι όταν αγοράσω ένα νέο router από τον provider (όπως τον 288Α που αγόρασα πρόσφατα), ο provider καταλαβαίνει από το serial προφανώς ότι αυτός είναι πλέον ο router μου και κατεβάζει τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Αν εγώ μπορώ να βρω έναν παλιότερο router που κάποια στιγμή είχα αγοράσει από τον provider και είχα "κουμπώσει" στη γραμμή μου (άρα το serial ήταν γνωστό στον provider), και ο οποίος δεν έχει προλάβει να αναβαθμιστεί στα τελευταία Firmware που μπλοκάρουν τις συνδέσεις μέσω SSH (στα παλιότερα Firmware υπήρχαν διάφορα κόλπα που μπορούσες να κάνεις και να μπεις μέσω SSH και να πάρεις το configuration του Router άρα και τους κωδικούς SIP για τηλεφωνία), πως μπορώ να "πείσω" το σύστημα του provider να τον "δεχτεί" πάλι πίσω? Διαφορετικά, υπάρχει άραγε τρόπος να αλλάξει κάποιος το serial ενός router ώστε βάζοντας έναν παλιότερο router με το serial ωστόσο του τελευταίου, να ξεγελάσει το σύστημα του provider ώστε να του pushάρει τις ρυθμίσεις τις οποίες μετά θα μπορέσω να δώ συνδεόμενος μέσω SSH?

    Οποιαδήποτε βοήθεια/σχόλια στα παραπάνω είναι ευπρόσδεκτη!

    Ευχαριστώ,
    Γιάννης

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορεί να κάνει κάτι η ΕΕΤΤ για τους κωδικους voip, ούτε για το bridge, δεν είναι κάτι που γίνεται μόνο εδώ στην Ελλάδα, είναι σχεδόν κοινή πρακτική το να μην δίνουν κωδικούς voip οι παρόχοι ανα τον κόσμο.

    Ο μόνος που παρέχει την δυνατότητα είναι ο ΟΤΕ, όποτε αν θέλεις κάτι τέτοιο ίσως να πρέπει να σκεφτείς το να αλλάξεις πάροχο.
    Ακόμα στην Vodafone υπάρχει δυνατότητα να πάρεις τον κωδικό μέσω του h300 Που παρέχουν

  3. #3
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Σε bridge mode παίζει. Δες εδώ. https://www.adslgr.com/forum/threads...%8C-Fritz-7490

    Ανάλογες ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνεις και εσύ στον εξοπλισμό σου.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-12-2004
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    @socstamatiou: Ευχαριστώ πολύ για το link. Τελικά κατάφερα να το κάνω να παίξει. Το μυστικό ήταν ότι το VoIP θέλει VLAN ID 836. Για να γίνει αυτό πρέπει να δημιουργηθεί ένα Virtual WAN (πέρα του φυσικού WAN για PPPoE), το οποίο παίρνει IP address της μορφής 10.x.x.x. Εν συνεχεία πρέπει να γίνει configured σε bridge mode (το έβαλα στην port 3 στον Draytek) και να συνδεθεί με καλώδιο στην WAN port του ΖΤΕ. Τώρα έχω επιτέλους τερματισμό του VDSL και routing αποκλειστικά από τον Draytek, και ο ZTE χρησιμοποιείται αποκλειστικά για τηλεφωνία. Επισυνάπτω και screenshots για το configuration. Το WiFi του ZTE το έκανα disable για να μην κάνει interfere με το WiFi του Draytek. Αν ο Draytek υποστήριζε και 5GHz WiFi, θα ήταν η απόλυτη τελειότητα.
    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gecon27 : 28-10-20 στις 16:59.

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gecon27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @socstamatiou: Ευχαριστώ πολύ για το link. Τελικά κατάφερα να το κάνω να παίξει. Το μυστικό ήταν ότι το VoIP θέλει VLAN ID 836. Για να γίνει αυτό πρέπει να δημιουργηθεί ένα Virtual WAN (πέρα του φυσικού WAN για PPPoE), το οποίο παίρνει IP address της μορφής 10.x.x.x. Εν συνεχεία πρέπει να γίνει configured σε bridge mode (το έβαλα στην port 3 στον Draytek) και να συνδεθεί με καλώδιο στην WAN port του ΖΤΕ. Τώρα έχω επιτέλους τερματισμό του VDSL και routing αποκλειστικά από τον Draytek, και ο ZTE χρησιμοποιείται αποκλειστικά για τηλεφωνία. Επισυνάπτω και screenshots για το configuration. Το WiFi του ZTE το έκανα disable για να μην κάνει interfere με το WiFi του Draytek. Αν ο Draytek υποστήριζε και 5GHz WiFi, θα ήταν η απόλυτη τελειότητα.
    Καλησπέρα. Επειδή δεν βλέπω τα επισυναπτόμενα αρχεία, μπορείς να τα ανεβάσεις ή να μου τα στείλεις με πμ; Προσπαθώ να κάνω τα ίδια με 288 και 2865 και δεν έχω καταφέρει τίποτα.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Δεν χρειάζεται να τα στείλει με pm. Προσπάθησε φίλε μου να τα ανεβάσεις εδώ, ώστε κάποιος που ενδιαφέρεται να βοηθηθεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-12-2004
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Παιδιά η έκδοση που έχω ανεβάσει είναι σε MS Word (.docx). Αν δεν έχετε Word, επισυνάπτω τώρα και ένα export σε PDF. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να είστε logged in για να κατεβάσετε attachments.
    @cospan: Μπόρεσες να κατεβάσεις το PDF?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Draytek.pdf  


  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρά καταιβένει το αρχείο με Google drive
    Θα σου πρότεινα σε pdf ή zip αρχείο καθός με άλλους τρόπους ενδέχεται να υπάρξουν ασυμβατότητες....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας