Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
  1. #46
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralliboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι σε αυτό το Thread μιας και πραγματικά δεν ξέρω που να γραψω τον ..πονο μου. Αφου δέχτηκα οτι θα πρέπει να είμαι πολίτης Β κατηγορίας (οπως και αρκετοί άλλοι να λέμε την αλήθεια ) και σε εποχές καραντίνας με webex 3 παιδια + 1 με 2 τηλεργασίες καθημερινά να βολεύομαι με την υποβαθμησμένη adsl (πρωην vdsl) απο χθες το μεσημερι δεν έχουμε πια τίποτα.
    Ο λογος πιθανότατα οτι κανουν εργα αποχευτευσης στο στενο πισω μου και κατι ξηλωσαν. Αποτέλεσμα γυρω στα 30 σπιτια είμαστε που δεν εχουμε καμια υπηρεσια.

    Και εδω αρχιζει το εκνευριστικό της υπόθεσης. Εχεις δωσει και εσυ σαν πελατης ΟΤΕ και τουλάχιστον αλλα 2 ατομα στον ΟΤΕ βλαβη σχεδόν την στιγμή που εγινε το πρόβλημα. Ομοιως εχουν δώσει απο Forthnet vodafone , wind πελατες το ίδιο ακριβως μεχρι και πιθανη αιτιολογία εχεις δωσει με το που γίνονται τα εργα (ακριβες σημειο) , αλλά ο καλός μας ο ΟΤΕς ΑΦΑΝΤΟΣ.
    Ειναι Παρασκευη μεσημέρι, ειμαστε ηδη μια μέρα κατω και ενημερωση καμια. Οσο για συνεργείο ΟΤΕ;;; Οτι και οι καρρετα- καρρετα. Ειδος υπο εξαφάνηση. Το 13788 ;; ..Σου πεταει ενα ξερό ..θα ειδοποιηθειτε για την εξελιξη της βλαβης (ΝΟΟΟΤ) . Και εσυ ; Κανε δουλεια με tethering (δεν ειναι πανακεια ειδικα αν εχεις σταθερα συστηματα με lan και οχι wifi) και κατα τα άλλα ..κ0ψε το λαιμό σου φίλε...
    Ααα .και ενα Mini update.. Καποιο παλικάρι του ΟΤΕ μου είχε πει (φθινόπωρο θα τανε θαρρώ) οτι σε 3-4 μηνες max θα αρχίζαν τα σκαψίματα και σε εμάς για ftth . Ακόμα ψάχνουν μάλλον τον εκσκαφέα..... Γιατι από σκαψίματα στην περιοχή πολλά ...απο ΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ...
    Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου, αλλά τα συνεργεία του ΟΤΕ πιθανόν είναι απασχολημένα κάπου. Δεν σημαίνει ότι επειδή έχει υπάρξει κάποια βλάβη, σε μια μέρα θα τη διορθώσουν! Υπομονή και είσαι τυχερός που σε έδωσαν data δωρεάν. Σκέψου να ήσουν Νόβα! Επίσης, το πιο λογικό είναι να τελειώσει πρώτα η αποχέτευση, και μετά να μπει ο ΟΤΕ.

  2. #47
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.732
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Διαβασε τους ορους της συμβασης που εχεις υπογραψει για τους χρονους αποκαταστασης.
    Σκαψιμο ειναι, κατι κοπηκε.
    Θα μεινεις ετσι για 5-6 μερες, αυτο προβλεπεται.
    Μεχρι τοτε σου εχουν δωσει gigabyte. Χρησιμοποιησε τα. Το οτι δεν εχεις το καταλληλο εξοπλισμο για ολα δεν ειναι θεμα του παροχου.

    Α, και αμα μπει η μπουλντοζα, κοβει και τις οπτικες ινες, το ιδιο ευκολα, μη σου πω ευκολοτερα.

    ΥΓ. Ετσι διαχειριζονται αυτες τις βλαβες σε ολο το κοσμο. Αυτο δεν προκειται να αλλαξει, με κανενα μαγικο τροπο. Οταν τα πραγματα γινονται κρισιμα για σενα οφειλεις να εχεις εναλλακτικες.
    Για ολα τα πραγματα.
    Αν δλδ το πρωι δεν παρει μπρος το αυτοκινητο και δεν πας στη δουλεια, ποιος θα φταιει? Το service που δεν αλλαξε τη μπαταρια πχ?

  3. #48
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασε τους ορους της συμβασης που εχεις υπογραψει για τους χρονους αποκαταστασης.
    Σκαψιμο ειναι, κατι κοπηκε.
    Θα μεινεις ετσι για 5-6 μερες, αυτο προβλεπεται.
    Μεχρι τοτε σου εχουν δωσει gigabyte. Χρησιμοποιησε τα. Το οτι δεν εχεις το καταλληλο εξοπλισμο για ολα δεν ειναι θεμα του παροχου.

    Α, και αμα μπει η μπουλντοζα, κοβει και τις οπτικες ινες, το ιδιο ευκολα, μη σου πω ευκολοτερα.

    ΥΓ. Ετσι διαχειριζονται αυτες τις βλαβες σε ολο το κοσμο. Αυτο δεν προκειται να αλλαξει, με κανενα μαγικο τροπο. Οταν τα πραγματα γινονται κρισιμα για σενα οφειλεις να εχεις εναλλακτικες.
    Για ολα τα πραγματα.
    Αν δλδ το πρωι δεν παρει μπρος το αυτοκινητο και δεν πας στη δουλεια, ποιος θα φταιει? Το service που δεν αλλαξε τη μπαταρια πχ?

    Φίλε το τι προβλέπεται , με το τι μπορεί να γίνει και το τι γινεται είναι πραγματα πολύ διαφορετικά μεταξύ τους και έχουν πολλές παραμέτρους που πρέπει να ληφθούν υπ'οψη.
    Επειδή μεχρι και πριν 2 χρονια δούλευα σε ετιαρία που έχει πάρει αμετρητα εργα του ΟΤΕ υποεργαλαβία μπορώ να σου εγγυηθω οτι αν υπάρχει σωστή ιεράρχηση (ή και θέληση ή και πίεση αναλογα) οι 5- 6 μερες των ορων που λες μπορούν να γίνουν και ώρες.. Δεν σου μιλάω οτι επαθα μόνο εγω ζημιά αλλα 2-3 οικοδομικά τετραγωνα,. Ποσο ποιο σημαντικές βλάβες έχουν να αποκατασταθούν στην περιοχή ώστε να μην δωθεί προτεραιότητα να πανε εκεί ενα συνεργέίο;;
    Σε ευχαριστώ που με συμβουλευεις δε , για το πως πρέπει να χειρίζομαι τις κρίσεις αλλά και παλι όπως μου είχες αναφέρει παλαιότερα κατι για τους ...δεινοσαύρους είσαι ολίγον αστοχος.
    Κρισιμο και για μενα και για σενα ειναι το νερο...Εχεις καμια δεξαμενή στην αυλή σου αμα τυχει και κοπεί; Μηπως έχεις γεννητρια ρευματος αν κοπεί το ρευμα; Εναλλακτικες ..σε όλα τα κρισιμα πραγματα είπες...
    Καλώς η κακώς με την πανδημία άλλαξε και η μορφη της δουλειάς για χιλιάδες κόσμου. Θα έπρεπε να εχουμε ολοι τι;,, Δορυφορικό ιντερνετ;; Πολλοί εργαζόμενοι είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν ετσι χωρίς να εχουν την δυνατότητα να δωσουν λεφτά για εναλλακτικες δυστυχως.

    Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι δεν φταίει ο παροχος ουτε που <<τσαπησαν>> το καλωδιο ουτε που δεν εχω την δυνατιτητα να με <<βολεψουν>> τα gigabyte. Καμια απολύτως αντιρρηση σε αυτο.
    Οσο για το αμαξι θα το περιέγραφα αλλιως ...Σαν να βρηκα ένα πρωι χαλασμένο το ..πουλμαν που με παει δουλεια (γιατι ειπαμε δεν ειμαι μονο εγω με πρόβλημα ) το παω στο συνεργειο και μαλιστα δείχνω και στον μαστορα την βλάβη . Αν τώρα για το χ λόγο ο μαστορας δεν μπορεί να κάνει εγκαιρα την επισκευή .. ε ναι στο κομματι που του αναλογεί ο μάστορας φταιει.

  4. #49
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.732
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχω μερικα μπουκαλια εμφιαλωμενο, που το ανακυκλωνω, εχω και μια μικρη δεξαμενη στο μπαλκονι.
    Επισης γκαζακι φωτισμου και φορητη γκαζιερα.
    Φακους και 2-3 powebank. Μακαρονια, ρυζι, γαλα εβαπορε και κονσερβες. Δεν θα ερθει η καταστροφη αν χαθει καποια υποδομη για μερικες μερες.
    Εαν δε τα πραγματα ειναι τοσο κρισιμα εκτος απο τα laptop, υπαρχουν φτηνες λυσεις και για το lan.
    Εφοσον αλλαξε η μορφη της δουλειας, εδω και ενα χρονο, υπηρχε ο χρονος για τις προσαρμογες.
    Ολα αυτα ειναι ζητημα αν κανουν 2 ντεποζιτα βενζινη που δεν εκαψες πηγαινοντας στη δουλεια (η 2-3 μηνιαιες καρτες ΜΜΜ)

    Αφου εχεις δουλεψει σε υπεργολαβο, τοτε ξερεις οτι η ιεραρχηση και η πιεση ειναι δυο διαφορετικα πραγματα, και οτι τελικα μπορει να πηγαν να φτιαξουν την βλαβη του ενος και οχι των 3 οικοδομικων τετραγωνων, ΑΝ υποθεσουμε οτι το σκαψιμο που γινεται τους επετρεπε να το φτιαξουν
    Γιατι αν εχει σπασει κανας αγωγος και ειναι ολα μεσα σε 2 μετρα νερο, προφανως το καλωδιο αναγκαστικα θα περιμενει.

  5. #50
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    @ralliboy
    Όπως γράφει και ο netblues, αν έρχονταν σε εσάς,
    τα ίδια με σένα θα έγραφαν , αυτοί στους οποίους είναι τώρα το συνεργείο
    και δουλεύει για την αποκατάσταση, άλλης βλάβης.

  6. #51
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μερικα μπουκαλια εμφιαλωμενο, που το ανακυκλωνω, εχω και μια μικρη δεξαμενη στο μπαλκονι.
    Επισης γκαζακι φωτισμου και φορητη γκαζιερα.
    Φακους και 2-3 powebank. Μακαρονια, ρυζι, γαλα εβαπορε και κονσερβες. Δεν θα ερθει η καταστροφη αν χαθει καποια υποδομη για μερικες μερες.
    Εαν δε τα πραγματα ειναι τοσο κρισιμα εκτος απο τα laptop, υπαρχουν φτηνες λυσεις και για το lan.
    Εφοσον αλλαξε η μορφη της δουλειας, εδω και ενα χρονο, υπηρχε ο χρονος για τις προσαρμογες.
    Ολα αυτα ειναι ζητημα αν κανουν 2 ντεποζιτα βενζινη που δεν εκαψες πηγαινοντας στη δουλεια (η 2-3 μηνιαιες καρτες ΜΜΜ)

    Αφου εχεις δουλεψει σε υπεργολαβο, τοτε ξερεις οτι η ιεραρχηση και η πιεση ειναι δυο διαφορετικα πραγματα, και οτι τελικα μπορει να πηγαν να φτιαξουν την βλαβη του ενος και οχι των 3 οικοδομικων τετραγωνων, ΑΝ υποθεσουμε οτι το σκαψιμο που γινεται τους επετρεπε να το φτιαξουν
    Γιατι αν εχει σπασει κανας αγωγος και ειναι ολα μεσα σε 2 μετρα νερο, προφανως το καλωδιο αναγκαστικα θα περιμενει.
    Καταστροφή σίγουρα δεν έγινε . Καλη η πλάκα σου με τα μπουκαλια τα powerbank κτλ . αλλά στα λόγια μου έρχεσαι ετσι. Και αντε για να μην λες οτι είμαι μονο γκρινιάρης να σου πω οτι υπάρχει καποια backup υποδομη που λεγεται δεύτερη γραμμή εδω και καποιους μηνες σε άλλο πάροχο (vodafone) αλλά και repeater αν χρειαστεί απο γειτονα -(νες) . ΑΛΛΑ μαντεψε... δεν εχουν ουτε αυτοι τιποτα. Ποσο backup up πια να εχω;;
    Τα όσα ειπες μονος σου για ιεραρχηση - πιεση επιβεβαιωνουν αυτα που αναφερω για πολιτες β κατηγορίας .
    ο σκαψιμο εινα για δημιουργία νεας υποδομής (δεν υπαρχει ακομα αποχετευση) και ειναι χωρις νερα.
    Αν μπορέσω αργοτερα δε ,θα ποσταρω φωτογραφίες απο την υποδομη.-καλωδιωση που εχουμε στην περιοχη (οσοι εχουμε την τυχη να περνουμε απο Α.Κ) να μου πεις αν την θεωρεις εστω αξιοπρεπή λαμβανοντας υπόψη οτι μιλάμε για σχετικά νέα περιοχη εντός Αττικής
    Και κάτι τελευταίο . Θα έπρεπε οταν ειναι μια βλάβη γενική να εχει Ο ΟΤΕ τουλ'αχιστον την ευαισθησια να σου δινει απεριοόριστα δεδομένα για όσο δεν εχεις αποκατάσταση βλάβης (όπως εν προκειμένω δίνει η Vodafone) και οχι να παιρνεις κάθε φορα που τελειώνουν τα δεδομένα , να χρεωνεσαι 1,κατι ευρω την κληση για να πετυχεις καποιον μηπως και σου δωσει καποα data ακομα. Το 18788 που ειναι ατελως βλέπεις απαξ και δωσεις το νουμερο που εχει το προβλημα πλεον δεν σε βαζει να επικοινωνησεις με εκπροσωπο αλλα πεταει ενα μυνημα οτι ΘΑ ενημερωθω για την πορεια της βλαβης μς SMS και κλεινει.

  7. #52
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralliboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι τελευταίο . Θα έπρεπε οταν ειναι μια βλάβη γενική να εχει Ο ΟΤΕ τουλ'αχιστον την ευαισθησια να σου δινει απεριοόριστα δεδομένα για όσο δεν εχεις αποκατάσταση βλάβης (όπως εν προκειμένω δίνει η Vodafone) και οχι να παιρνεις κάθε φορα που τελειώνουν τα δεδομένα , να χρεωνεσαι 1,κατι ευρω την κληση για να πετυχεις καποιον μηπως και σου δωσει καποα data ακομα. Το 18788 που ειναι ατελως βλέπεις απαξ και δωσεις το νουμερο που εχει το προβλημα πλεον δεν σε βαζει να επικοινωνησεις με εκπροσωπο αλλα πεταει ενα μυνημα οτι ΘΑ ενημερωθω για την πορεια της βλαβης μς SMS και κλεινει.
    Πάτα φρένο γίγαντα, θες να μας πεις ότι δεν έχεις ούτε έναν φορητό υπολογιστή ώστε να μπεις τζάμπα, με του κωδικούς σου ... σε ΟΤΕ WiFi ?

  8. #53
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτα φρένο γίγαντα, θες να μας πεις ότι δεν έχεις ούτε έναν φορητό υπολογιστή ώστε να μπεις τζάμπα, με του κωδικούς σου ... σε ΟΤΕ WiFi ?
    Ποιο ΟΤΕ wi-fi και απο που αδελφε;;

  9. #54
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    .... και πάμε έτσι σε σύντομο διάστημα πραξη τριτη... Οπως σωστα προέβλεψε ο NETBLUES απο Πέμπτη απόγευμα η βλάβη αποκαταστάθηκε Δευτέρα απογευμα . Οκ παέι στον @#$$% πάμε παρακάτω . Σήμερα ο αγαπημένος ΟΤΕ το τερματισε..
    Απο το πρωί δεν έιχε πάρει στο σταθερο κανείς.Παραξενο λέω αλλά παει στην ευχή . Κατα τις 7 το απογευμα ενω ήμουν με την συζυγο σε δουλέια εκτός γυρναμε σπίτι και ακουμε τον γιο της οικογένειας να λεει μου κάνουν πλάκα παίρνουν συνεχεια μιλάω και μου το κλείνουν. Πριν προλάβω να πω κατι πετάγεται η καλή μας η γιαγιά που ειχε ερθει επισκεψη και λεει << Το σήκωσα εγώ και μου μίλησαν . Ειναι μια κυρία ..Ταδε και μου λεει οτι προσπαθεί να παρει τηλέφωνο από το σπίτι της ,οποιοδήποτε νούμερο και πάντα βγαίνει το δικό μας !!!!!!. ΟΟΟκκκ λέω πλακα κάνεις. Αμ δε !!! κανει η συζυγος να πάρει εμας απο το κινητο και ΜΑΝΤΕΨΤΕ !!!! απάντησε ο σύζυγος της κυρίας Ταδε .....
    Ε μιλήσαμε με τον άνθρωπο ο οποίος έιχε δηλώσει την βλάβη ήδη και του έδωσαν ημερομηνια αποκατάστασης 15/6 . Λέω κάτσε να πάρουμε και εμείς να τσιρίξουμε λιγάκι... Αμ δε... για να τσιρίξεις πρεπει να είναι κάποιος απο την αλλη Το 13788 ...αργεί και το 13888 εκει πλερωνεις οπότε οσο και ναναι σε προσεχουνε ... σου λεει <<λογο των πρωτογνωρων συνθηκων.... κλπ κλπ θα εχετε αναμονη 25 λεπτα μα σας καλεσουμε;;; ΝΑΙ ΑΜΕ ειπαμενν . Στις 8 και περιπου..... 23¨04 ... Ακόμα μας καλει ο ΟΤΕ ο πολυχρονεμενος...

    Ο ρε Χρηστο Δαντη πως το έλεγες ;; Α ναι << οταν μπλέκει δεν ξεπλεκει η κατάσταση ποτέ . όπως γίνεται όταν βρέχει στα καλώδια του πΟΤΕ !!!!! >>
    ΑΛΛΑ με VOIP ρε φίλε πια το μπερδεγουεί να γουσταρουμε......

    - - - Updated - - -

    .... Update ... δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω με τα χάλια τους ή να κλάιω από τα νεύρα.
    Εμ κανουν ΠΡΟΦΑΝΩΣ μ...α Εμ χάνουμε την υπηρεσία EM ΑΠΟΦΑΣΪΖΕΙ και κάποιο ξεφτέρι τεχνικός ""δεν ρίχνουμε ενα <<ρεσετ>> στο router μπας και παίξει;;; "".
    Τι και αν εσύ εχεις αλλάξει Inside IP . εχεις static routing port forwarding ddns .. κλπ κλπ... << ΔΕΝ βαριέσαι μωρε τωρα .. ασε τον μλκ να ψάχνεται ..δεν φτάνει που με βάζουν Σαββατιάτικα να κοιτάω προβλήματα Να τα ξαναπερασει ο π@@@ας >> Τερμα το 21066ΧΧΧΧ στα Γλυκα Νερα κυριοι .. Πλεον ΜΠΟΥΡΝΑΖΙ, ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ, ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ χαρις στον ΟΤΕ (που μας φέρνει πιο κοντά) Ειναι στο ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ registered number ..21026xxxxx
    ΡΕ

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας