Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 54
  1. #31
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.279
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Όσο δεν μετακομιζεις και μέχρι να βάλουν ftth δεν αλλάζει κάτι. Πολλοί ήμασταν σε πολύ χειρότερη θέση μέχρι να έρθει το πολυπόθητο vdsl. Αν σε ενδιαφέρει χαμηλότερη τιμή το διαπραγματευεσαι, αν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα βάζεις ένα speed booster, αφού είσαι και στον ΟΤΕ δεν ειναι θέμα.
    hnesne

  2. #32
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν ο άνθρωπος πληρώνει 50αρι πακέτο σε αυτή τη κατάσταση δε λέει..
    Πέφτει στα 24 και βάζει booster όπως είπαμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #33
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Δυστυχώς έτσι είναι η ζωή.. Όταν to 80% των συνδρομητών ήταν για χρόνια ατελείωτα με 5-10 Mbps γιατί ηταν μακρια από το κέντρο, αυτοί που ήταν κοντά στο ΑΚ επιαναν 16-20 Mbps σε ADSL και ήταν και οι πρώτοι που πήραν VDSL. Αυτη τη στιγμή τα πράγματα γύρισαν, και το 80% των συνδρομητών πιανει καλυτερες ταχύτητες από το 20%. Και προφανώς τα πράγματα θα ξανααλλαξουν γιατί όσοι είναι κοντα στο ΑΚ θα πάρουν κανονική οπτική ίνα ενώ οι υπόλοιποιι θα μείνουμε με απλό VDSL Vectoring για χρονια πολλά..
    Για μενα λογικά όλα αυτά..Δε μπορεί να είναι κάποιοι οι προνομιούχοι .. μόνιμα. Και τα 25 -30 Mbps επαρκούν για το οτιδήποτε αυτή τη στιγμή οπότε υπομονή και σύντομα θα γίνεις και πάλι ..βεζύρης..

  4. #34
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.279
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο άνθρωπος πληρώνει 50αρι πακέτο σε αυτή τη κατάσταση δε λέει..
    Συμφωνώ, κακώς του το πρότειναν ως λύση, ξέρουν με ακρίβεια εκατοστού πόσο απέχει ο καθένας από το κέντρο.
    hnesne

  5. #35
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς έτσι είναι η ζωή.. Όταν to 80% των συνδρομητών ήταν για χρόνια ατελείωτα με 5-10 Mbps γιατί ηταν μακρια από το κέντρο, αυτοί που ήταν κοντά στο ΑΚ επιαναν 16-20 Mbps σε ADSL και ήταν και οι πρώτοι που πήραν VDSL. Αυτη τη στιγμή τα πράγματα γύρισαν, και το 80% των συνδρομητών πιανει καλυτερες ταχύτητες από το 20%. Και προφανώς τα πράγματα θα ξανααλλαξουν γιατί όσοι είναι κοντα στο ΑΚ θα πάρουν κανονική οπτική ίνα ενώ οι υπόλοιποιι θα μείνουμε με απλό VDSL Vectoring για χρονια πολλά..
    Για μενα λογικά όλα αυτά..Δε μπορεί να είναι κάποιοι οι προνομιούχοι .. μόνιμα. Και τα 25 -30 Mbps επαρκούν για το οτιδήποτε αυτή τη στιγμή οπότε υπομονή και σύντομα θα γίνεις και πάλι ..βεζύρης..

    Φίλε μου έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό όπως το λες ΑΛΛΑ. Οταν κάποιοι είχαν για καιρό 5 & 10 Mbps ο ΟΤΕ εδινε πακέτα 1,2,4,8 & 24 Είχες την επιλογή να πληρώσεις στο περίποου όσο παίρνεις.

    Οπότε ηταν η Adsl ...εως 24 αλλά καπου ισορροπούσε η κατασταση. (Βεβαια μετα αν θυμαμαι καλα πάλι το ..χαλασε δινοντας σου επιλογη η 2 η 24 νομιζω)

    Το ίδιο πανω κατω έκανε όταν απο 30 Mbps που ειχα και για τοσα πλήρωνα με πηγε με το ζορι στα 50. Οπότε δεν ηταν ακριβώς έτσι ως προς το προνόμιο μια και για να εχω 17-18 mbps πρεπε να ειμαι στο ακριβο πακετο.

    - - - Updated - - -

    δεν μου προτειναν κάτι .. Με υποχρέωσαν ή 50αρα και οσο παει , η σε ριχνουμε σε 24 (οχι ομως με προφιλ VDSL)

  6. #36
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Συμφωνούμε.. απλά για την ιστορία.. για το ΑΛΛΑ.. Το πιλοτικό VDSL ξεκίνησε την περίοδο 2009-2010. Το 2010 ο ΟΤΕ σταμάτησε όλα τα άλλα πακέτα ADSL και έδινε μόνο 2 Mbps και 24 Mbps.. Με άλλα λόγια ποτέ δε συνέπεσε δυνατότητα για VDSL& επιλογή μεταξύ πακέτων 2, 4,8,24 Mbps στο ADSL). Παντα αδικημένος ήταν αυτός που επιανε 5-10 Mbps.. και ο Οτε του ελεγε κρατα την 24αρα αλλιώς πέσε στα 2 (ή στα 4 οταν καταργήθηκε η 2αρα). Οταν μπήκαν οι καμπίνες ο αδικημένος έγινε αυτός που ειναι κοντά στο ΑΚ.

  7. #37
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνούμε.. απλά για την ιστορία.. για το ΑΛΛΑ.. Το πιλοτικό VDSL ξεκίνησε την περίοδο 2009-2010. Το 2010 ο ΟΤΕ σταμάτησε όλα τα άλλα πακέτα ADSL και έδινε μόνο 2 Mbps και 24 Mbps.. Με άλλα λόγια ποτέ δε συνέπεσε δυνατότητα για VDSL& επιλογή μεταξύ πακέτων 2, 4,8,24 Mbps στο ADSL). Παντα αδικημένος ήταν αυτός που επιανε 5-10 Mbps.. και ο Οτε του ελεγε κρατα την 24αρα αλλιώς πέσε στα 2 (ή στα 4 οταν καταργήθηκε η 2αρα). Οταν μπήκαν οι καμπίνες ο αδικημένος έγινε αυτός που ειναι κοντά στο ΑΚ.
    Εστω κάπως έτσι λοιπόν. Δεν θυμάμαι ακριβως πότε μου δώσαν VDSL ( νομιζω καπου μεταξυ 11 με 12 ) και μεσα του 16 είχε καμπίνες η υπόλοιπη περιοχη.

  8. #38
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, κακώς του το πρότειναν ως λύση, ξέρουν με ακρίβεια εκατοστού πόσο απέχει ο καθένας από το κέντρο.
    Από τότε που άρχισαν να καταργούν τις 30αρες, που απ'ότι έχω δει γενικά έπαιζαν καλύτερα, και άρχισαν να τις κάνουν 50αρες, ήρθαν τα πάνω κάτω.. Και με 17a από α.κ.. Τι περίμεναν δλδ; Χώρια το κάτι παραπάνω σε πάγιο.. Δεν ξέρω τι γινόταν με τις δεσμεύσεις, νομίζω περίμεναν να τελειώσουν η σε άφηναν να φύγεις; Δεν ξέρω..
    Αλλά χώρια από αυτά δεν είναι και λίγα τα παραδείγματα που πάνε και δίνουν 50αρες εκεί που δεν πρέπει..
    Το πρόβλημα νομίζω δημιουργείται από τις πωλήσεις που δίνουν 50αρια πακέτα και οι τεχνικοί "αναγκάζονται" ίσως ( ; ) να το εκτελούν, με τα όποια αποτελέσματα.. Και να είσαι στα όρια, και να παίξει καλά στην αρχή δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα συνεχίσει έτσι.. Ιδίως από α.κ..
    Αν το πρώτο λόγο τον είχε καθαρά τεχνικός πριν προχωρήσει ίσως δεν γινόταν αυτό..
    Τώρα αν γίνεται η όλη διαδικασία αλλιώς και αν το επιτρέπει γενικά και ο πάροχος, δεν ξέρω..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralliboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό όπως το λες ΑΛΛΑ. Οταν κάποιοι είχαν για καιρό 5 & 10 Mbps ο ΟΤΕ εδινε πακέτα 1,2,4,8 & 24 Είχες την επιλογή να πληρώσεις στο περίποου όσο παίρνεις.

    Οπότε ηταν η Adsl ...εως 24 αλλά καπου ισορροπούσε η κατασταση. (Βεβαια μετα αν θυμαμαι καλα πάλι το ..χαλασε δινοντας σου επιλογη η 2 η 24 νομιζω)

    Το ίδιο πανω κατω έκανε όταν απο 30 Mbps που ειχα και για τοσα πλήρωνα με πηγε με το ζορι στα 50. Οπότε δεν ηταν ακριβώς έτσι ως προς το προνόμιο μια και για να εχω 17-18 mbps πρεπε να ειμαι στο ακριβο πακετο.

    - - - Updated - - -

    δεν μου προτειναν κάτι .. Με υποχρέωσαν ή 50αρα και οσο παει , η σε ριχνουμε σε 24 (οχι ομως με προφιλ VDSL)
    Μιλάς για πολύ πίσω.. Τότε με τα 2,4,8 έχω την εντύπωση ότι δεν υπήρχαν 24αρες..
    Όταν έγιναν όλες 30αρες -> 50αρες μόνο καλά δεν πήγε γενικά, ανέβηκαν μεν τα up αλλά τα down πήγαν ακόμα πιο down και επόμενο..
    Ιδίως και με το 17a και το crosstalk.. Το vdsl από α.κ αν δεν είσαι αρκετά κοντά είναι ρουλέτα όπως συνηθίζω να λέω..
    Σκέφτεσαι να αντιμετωπίσεις τη κατάσταση κάπως; Τι πάγιο-πακέτο σου έχουν τώρα;
    Πάντως καλύτερα νομίζω το καθαρό adsl ~24/1, παρά ~24/1 σε 17a vdsl προφίλ.. Δεν δείχνει να κερδίζεις κάτι.. Αν δεν σε έχουν κλειδωμένο.. Πάντως αν θες ταχύτητα, είπαμε adsl & booster..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνούμε.. απλά για την ιστορία.. για το ΑΛΛΑ.. Το πιλοτικό VDSL ξεκίνησε την περίοδο 2009-2010. Το 2010 ο ΟΤΕ σταμάτησε όλα τα άλλα πακέτα ADSL και έδινε μόνο 2 Mbps και 24 Mbps.. Με άλλα λόγια ποτέ δε συνέπεσε δυνατότητα για VDSL& επιλογή μεταξύ πακέτων 2, 4,8,24 Mbps στο ADSL). Παντα αδικημένος ήταν αυτός που επιανε 5-10 Mbps.. και ο Οτε του ελεγε κρατα την 24αρα αλλιώς πέσε στα 2 (ή στα 4 οταν καταργήθηκε η 2αρα). Οταν μπήκαν οι καμπίνες ο αδικημένος έγινε αυτός που ειναι κοντά στο ΑΚ.
    Οι ρόλοι άλλαξαν..
    Αλλά αν ήμουν κοντά στο α.κ και έπιανα έστω μια καλή 50/5 δεν θα είχα θέμα..
    Πάντως όπως λέω το vdsl από α.κ είναι ρουλέτα.. Δεν ξέρεις πόσο θα κρατήσει το "καλό" κλείδωμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #39
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Απο ότι φαίνεται εκτός απο το οτι δεν υπάρχει απο τον ΟΤΕ καμία διάθεση για την όποια προσπάθεια να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση ( αφου με έχουν κλειδώσει και ακόμα πιο κάτω απο όσο ίσως να τραβαγε η γραμμή ..)ηρθε σήμερα το τελειωτικό χτύπημα απο το γειτονικό σπίτι που με VODAFONE και καλωδίωση ότι του φανεί του λολοστεφανη (εσωτερικά) ειδα ταχυτητες VDSL κλειδωμα 30 /2,5 με atainable 39 (!!!) .


    Να τονίσω εδώ οτι ένιωσα πολυ μ...ας οταν έμαθα τι εδινε τον μηνα για αυτή την υπηρεσία και τί εδινα και δίνω εγω για τα μαυρα χάλια που έχω.

    ΒΑΣΙΚΟ ειμαστε στην ίδια κολωνα ΙΔΙΟ κουτακι τα καλωδια που μπαινουν στους κατανεμητες μας είναι διπλα διπλα (αδελφάκια που λένε ) και εννοείται οτι έχω κανει μέτρηση πανω στον κατανεμητη με καμία διαφορα απο το σπιτι μου.

    Κατα τα άλλα πλέον δίνω 28,90 σαν να είμαι σε DP.

    Αυτα

  10. #40
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν μπορούσες να πάρεις ένα printscreen από το γείτονα που λες, θα σου ήταν χρήσιμο στην όποια μελλοντική επικοινωνία με το πάροχο..

    Κατά τ'άλλα ο οτε κοιτάζει πρώτα τους πελάτες του.. Το διαβάζω συχνά εδώ μέσα.. Αν και αλήθεια ίσως σε κάποιο βαθμό.. Ότι & όπως κάτσει λέω εγώ.. Άποψη μου..

    Στο attenuation μη δίνεις κ πολύ σημασία, μπορεί να λέει ότι να 'ναι το ρουτερ.. Ρουτερ με ρουτερ λένε άλλα.. Αλλά βγάζεις μια εικόνα.. Πάντως τέτοιο αληθινό attenuation και τέτοια ταχύτητα, πάρα πολύ δύσκολο..
    Για δοκίμασε με το δικό σου στη γραμμή του να δείτε κλείδωμα.. Έτσι για σύγκριση.. Αν έχετε τέτοια οικειότητα βέβαια..

    Αυτό που σκέφτομαι πάντως είναι ότι στη γραμμή του η βόντα μπορεί να έχει προφίλ 8b που είναι για vdsl από α.κ.. Και μαζί noise margin 6.. Και μετά από αυτά επομένως να παίζει λίγο καλύτερα.. Ο οτε δεν τις παρέχει τις παραπάνω ρυθμίσεις.. Το προφίλ 17a που δίνει είναι για γραμμές από νέες καμπίνες vdsl, κακώς το δίνει και από α.κ.. Πολλοί προσπάθησαν να ζητήσουν 8b από οτε, αλλά οι προσπάθειες τους έπεσαν στο κενό.. Οι τεχνικοί δοκίμασαν κυρίως άλλα ζεύγη και ότι κ για όσο έκατσε..

    Πάρε τα στατιστικά που σου είπα επάνω, αν μπορείς και θες να το παλέψεις και πάλι άγνωστο το πόσο θα κρατήσει γενικά το vdsl από α.κ.. Και επίσης σημαντικό, το τι μπορείς να πετύχεις στον οτε με noise margin 8 στην καλύτερη και το προφίλ 17a δεν το ξεφορτώνεσαι.. Δυστυχώς.. Είναι trial & error η όχι..

    Αν τώρα έχεις βαρεθεί με αυτά, ζήτα τους να σε γυρίσουν σε adsl mode αν ακόμα σε έχουν σε vdsl στα ~24/1, η παράτησε το όπως είναι, μετά σφύρα ένα booster αν έχεις καλό 4g εκεί (αν και ανεβαίνει το πάγιο, αλλά θεωρητικά θα έχεις παραπάνω ταχύτητα) Η δες sky telecom αν έχεις πρόσβαση σε ταράτσα χωρίς εμπόδια γύρω της και με πρόσβαση για να κατέβει το καλώδιο σπίτι, δλδ θα θέλει ίσως και κάτι λίγα μερεμετάκια μικρού βαθμού.. Αλλά εδώ μπαίνει και η χρήση του σταθερού αν μιλάς.. Πρέπει να το έχεις και αυτό κατά νου όταν ψάχνεις πακέτα..
    Η μετά πάλι με αμφίβολα αποτελέσματα ψάχνε για μελλοντική αλλαγή παρόχου.. Ο οτε πάντως είναι ένα κλικ πιο ακριβός από τους άλλους, δεν είναι νέο αυτό..
    Αν και έχουν να κάνουν και με τα πακέτα γενικότερα οι τιμές..

    Καταλαβαίνω τη δυσκολία σου αλλά τι να κάνεις; Ότι μπορείς..
    Όλοι έχουμε περάσει κάτι ανάλογο.. Θέλει υπομονή & επιμονή ανάλογα τη φάση..

    Αλήθεια, κάτι που είδα, δεν ξέρω αν το έχω ρωτήσει ξανά.. Το fastpath το θες; Σε έχουν ακόμα εκεί; Παίζεις online games;

    Αυτά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 23-10-20 στις 02:36.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #41
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορούσες να πάρεις ένα printscreen από το γείτονα που λες, θα σου ήταν χρήσιμο στην όποια μελλοντική επικοινωνία με το πάροχο..

    Κατά τ'άλλα ο οτε κοιτάζει πρώτα τους πελάτες του.. Το διαβάζω συχνά εδώ μέσα.. Αν και αλήθεια ίσως σε κάποιο βαθμό.. Ότι & όπως κάτσει λέω εγώ.. Άποψη μου..

    Στο attenuation μη δίνεις κ πολύ σημασία, μπορεί να λέει ότι να 'ναι το ρουτερ.. Ρουτερ με ρουτερ λένε άλλα.. Αλλά βγάζεις μια εικόνα.. Πάντως τέτοιο αληθινό attenuation και τέτοια ταχύτητα, πάρα πολύ δύσκολο..
    Για δοκίμασε με το δικό σου στη γραμμή του να δείτε κλείδωμα.. Έτσι για σύγκριση.. Αν έχετε τέτοια οικειότητα βέβαια..

    Αυτό που σκέφτομαι πάντως είναι ότι στη γραμμή του η βόντα μπορεί να έχει προφίλ 8b που είναι για vdsl από α.κ.. Και μαζί noise margin 6.. Και μετά από αυτά επομένως να παίζει λίγο καλύτερα.. Ο οτε δεν τις παρέχει τις παραπάνω ρυθμίσεις.. Το προφίλ 17a που δίνει είναι για γραμμές από νέες καμπίνες vdsl, κακώς το δίνει και από α.κ.. Πολλοί προσπάθησαν να ζητήσουν 8b από οτε, αλλά οι προσπάθειες τους έπεσαν στο κενό.. Οι τεχνικοί δοκίμασαν κυρίως άλλα ζεύγη και ότι κ για όσο έκατσε..

    Πάρε τα στατιστικά που σου είπα επάνω, αν μπορείς και θες να το παλέψεις και πάλι άγνωστο το πόσο θα κρατήσει γενικά το vdsl από α.κ.. Και επίσης σημαντικό, το τι μπορείς να πετύχεις στον οτε με noise margin 8 στην καλύτερη και το προφίλ 17a δεν το ξεφορτώνεσαι.. Δυστυχώς.. Είναι trial & error η όχι..

    Αν τώρα έχεις βαρεθεί με αυτά, ζήτα τους να σε γυρίσουν σε adsl mode αν ακόμα σε έχουν σε vdsl στα ~24/1, η παράτησε το όπως είναι, μετά σφύρα ένα booster αν έχεις καλό 4g εκεί (αν και ανεβαίνει το πάγιο, αλλά θεωρητικά θα έχεις παραπάνω ταχύτητα) Η δες sky telecom αν έχεις πρόσβαση σε ταράτσα χωρίς εμπόδια γύρω της και με πρόσβαση για να κατέβει το καλώδιο σπίτι, δλδ θα θέλει ίσως και κάτι λίγα μερεμετάκια μικρού βαθμού.. Αλλά εδώ μπαίνει και η χρήση του σταθερού αν μιλάς.. Πρέπει να το έχεις και αυτό κατά νου όταν ψάχνεις πακέτα..
    Η μετά πάλι με αμφίβολα αποτελέσματα ψάχνε για μελλοντική αλλαγή παρόχου.. Ο οτε πάντως είναι ένα κλικ πιο ακριβός από τους άλλους, δεν είναι νέο αυτό..
    Αν και έχουν να κάνουν και με τα πακέτα γενικότερα οι τιμές..

    Καταλαβαίνω τη δυσκολία σου αλλά τι να κάνεις; Ότι μπορείς..
    Όλοι έχουμε περάσει κάτι ανάλογο.. Θέλει υπομονή & επιμονή ανάλογα τη φάση..

    Αλήθεια, κάτι που είδα, δεν ξέρω αν το έχω ρωτήσει ξανά.. Το fastpath το θες; Σε έχουν ακόμα εκεί; Παίζεις online games;

    Αυτά..

    Ξεκιναω αναποδα. το Fastpath το έβαλαν μονοι τους. Δεν ζητησα κάτι εγω.
    Σχετικά με τον γείτονα έιδα με τα ματια μου το speedtest να ακουμπαει 26 Mbps (Οσο έπαιρνα και εγω στις καλές μέρες).Σε Adsl2+ το έχω κάνει force απο την πλευρά μου μιας και δεν είχε νοημα κατι άλλο . (συγχρονισε μια χαρα).
    Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά για τις εναλλακτικές που μου προτείνεις , αλλά είμαι λίγο σαν τους γέρους ανθρωπους σε αυτο. Αυτό που έιχα με εξυπηρετούσε μια χαρα για χρονια και τώρα που χωρίς λογο έχασα την βολή μου δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει και καλα να δεχτω το νεο status quo.
    Εχω αρχισει να σκέφτομαι σοβαρα άλλο παροχο (τουλαχιστον και το ιδιο χαλια χαλκο να εχω να πληρωνω λιγότερο) αλλά βαριέμαι τραγικά το κυνηγητο με τον ΟΤΕ οσο αφορα ΕΕΕΤ καταγγελείες mail κοντρα mail και δεν συμμαζεύεται. (εχω ακόμα ενα χρόνο συμβόλαιο)

  12. #42
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γκρινιαζεις απλα γιατι μπορεις. Αυτο που ειχες και σε εξυπηρετουσε δεν υπαρχει πια. Και οι δεινοσαυροι ειχαν αλλη αποψη, αλλα δεν τους βγηκε.

  13. #43
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γκρινιαζεις απλα γιατι μπορεις. Αυτο που ειχες και σε εξυπηρετουσε δεν υπαρχει πια. Και οι δεινοσαυροι ειχαν αλλη αποψη, αλλα δεν τους βγηκε.
    Γκρινιάζω γιατί αυτό που είχα υποβαθμίστικε επιπλέον ενω ηδη ηταν χειρότερο απο τους άλλους συνδρομητες στην περιοχή.

    Δεν ξέρω που ακριβώς θέλεις να καταλήξεις με το παραδειγμα με τους δεινοσαυρους άλλα μια μικρή αστοχία σου ειναι οτι δεν τους βγηκε globally στην περιπτωση αυτη και οχι locally και κατα συνθηκη.

    Εν προκειμένω δεν με εδιαφερει να ψοφήσει και η κατσίκα του γείτονα. Καλά κανει και είνια τροφαντη και θρεμμένη . Την δικια μου μην κανεις χτικιαρα Εκει χαλιεμαι.

  14. #44
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εφόσον εχεις εξαντλησει τα περιθώρια της βλαβης, και εχουν ηδη αναφερθεί οι εναλλακτικές, ειτε θα περιμενεις το ftth, ειτεθα κανεις κατι απο αυτες. Τα καλώδια δεν εχουν προηγουμενα μαζι σου

  15. #45
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Επανέρχομαι σε αυτό το Thread μιας και πραγματικά δεν ξέρω που να γραψω τον ..πονο μου. Αφου δέχτηκα οτι θα πρέπει να είμαι πολίτης Β κατηγορίας (οπως και αρκετοί άλλοι να λέμε την αλήθεια ) και σε εποχές καραντίνας με webex 3 παιδια + 1 με 2 τηλεργασίες καθημερινά να βολεύομαι με την υποβαθμησμένη adsl (πρωην vdsl) απο χθες το μεσημερι δεν έχουμε πια τίποτα.
    Ο λογος πιθανότατα οτι κανουν εργα αποχευτευσης στο στενο πισω μου και κατι ξηλωσαν. Αποτέλεσμα γυρω στα 30 σπιτια είμαστε που δεν εχουμε καμια υπηρεσια.

    Και εδω αρχιζει το εκνευριστικό της υπόθεσης. Εχεις δωσει και εσυ σαν πελατης ΟΤΕ και τουλάχιστον αλλα 2 ατομα στον ΟΤΕ βλαβη σχεδόν την στιγμή που εγινε το πρόβλημα. Ομοιως εχουν δώσει απο Forthnet vodafone , wind πελατες το ίδιο ακριβως μεχρι και πιθανη αιτιολογία εχεις δωσει με το που γίνονται τα εργα (ακριβες σημειο) , αλλά ο καλός μας ο ΟΤΕς ΑΦΑΝΤΟΣ.
    Ειναι Παρασκευη μεσημέρι, ειμαστε ηδη μια μέρα κατω και ενημερωση καμια. Οσο για συνεργείο ΟΤΕ;;; Οτι και οι καρρετα- καρρετα. Ειδος υπο εξαφάνηση. Το 13788 ;; ..Σου πεταει ενα ξερό ..θα ειδοποιηθειτε για την εξελιξη της βλαβης (ΝΟΟΟΤ) . Και εσυ ; Κανε δουλεια με tethering (δεν ειναι πανακεια ειδικα αν εχεις σταθερα συστηματα με lan και οχι wifi) και κατα τα άλλα ..κ0ψε το λαιμό σου φίλε...
    Ααα .και ενα Mini update.. Καποιο παλικάρι του ΟΤΕ μου είχε πει (φθινόπωρο θα τανε θαρρώ) οτι σε 3-4 μηνες max θα αρχίζαν τα σκαψίματα και σε εμάς για ftth . Ακόμα ψάχνουν μάλλον τον εκσκαφέα..... Γιατι από σκαψίματα στην περιοχή πολλά ...απο ΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ...

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας