Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    καλησπέρα σας.

    Να πω και εγώ τον πόνο μου και να ζητήσω όποια συμβουλή μου προσφέρετε. Πριν καποια χρόνια ο πολυχρονεμένος μας ΟΤΕς δέησε και μας εδωσε υπηρεσία VDSL στην σεβαστότατη για τότε ταχυτητα των 30Mbps down & 2,5Mbps up.

    Χωρίς να το έχω ψάξει πιο πολυ για το αν με εξυπηρετούσε καποια καμπίνα εκεί γύρω η έπαιρνα απευθείας απο κέντρο έβλεπα με χαρά το ρουτερακι μου να κουμπωνει στα 30/2,5 καρφωτα. Εβλεπα οτι attainable ηταν ελάχιστα πιο πανω στα 31 περίπου αλλά ..όλα καλα.
    Πριν ενα χρονο και κατι ψιλά σκάει ενα τηλεφώνημα απο ΟΤΕ ότι η συνδεση που έχω καταργείται (νταβατζηλίκι) και η θα πάρω το πακέτο 50/5 με την ανάλογη αύξηση τιμής , η θα παω στο απλό 24αρι.

    Βρε καλέ με βρε χρυσέ μου αφου δεν πιάνει ουτε bit πανω απο 28 με 28 μισο (οκ ψόφησαν μερικά Mbbp στο μεταξύ) γιατί ντε και καλά ή να υποβαθμιστώ ή να πληρώσω παραπάνω για κατι που ήδη εχω;;.

    Να μην πολυλογώ αν και ήξερα τι θα γίνει πήγα με βαριά καρδιά στα 50/5. Με το που εγινε η αύξηση της τιμής να σου και η ανάλογη υποβάθμηση υπηρεσίας. 25Mbps με τα χίλια ζορια ( υποθέτω τα ρέστα πήγαν στο Upload που όντως εγινε σχεδόν 5 ).

    Εννοείται ότι αρχισα να σκούζω στου ταλαίπωρους helpdeskades του ΟΤΕ και αφού δεν βρήκα άκρη έκανα τον κλασικο πια εκβιασμο <<Οκ κύριοι ..γεια σας ..Σε 24ρα θα παω αλλά απο εσας αντιο) , και φυσικά την επόμενη κιόλας μέρα τηλεφωνάκι για το ποσο μας αγαπάνε και ειδικά για εμάς θα εχουμε την 50/5 ( που ήταν πραγματικά 25/5) στην τιμή που είχα τα 30/2,5.

    Ε δεν παει στο Δ$%λο λέω κερδισα 2 και κάτι προς το πάνω (οχι οτι ειχα τι να τα κανω αλλα λεμε) έχασα 3 και κατι προς τα κάτω ... Οκ δεν μαμιεται.

    Και ερωτώ τώρα πια που ο συγχρονισμός ειναι πλεον στα 18 στο τσακιρ κεφι speedtest πανω απο 14 δεν παίζει με τίποτα . Τι θα προτείνατε να κάνω;
    Να γκρινιάξω να εχω τιμή ADSL μιος και ουσιατικά η υπηρεσία που έχω ειναι αντίστοιχη μιας καλούτσικης ADSL . η να περιμένω ποτε θα δεήσουν να μας βγαλουν απο το κεντρο και να αναβαθμιστούμε (Κοινώς θα το δουν τα παιδιά μου και αν)

    Ευχαριστώ και συγγνωμη αν κούρασα

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Αν οι αλλοι (vf-wind κτλ) ειναι χειροτεροι στην γειτονια σου τοτε μεινε εκει που εισαι και κατειγγειλε το γεγονος στην εεττ και συνηγορο καταναλωτη και ζητα μειωση τιμης λογο χαμηλης ταχυτητας και χαμηλου συγχρονισμου.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οι αλλοι (vf-wind κτλ) ειναι χειροτεροι στην γειτονια σου τοτε μεινε εκει που εισαι και κατειγγειλε το γεγονος στην εεττ και συνηγορο καταναλωτη και ζητα μειωση τιμης λογο χαμηλης ταχυτητας και χαμηλου συγχρονισμου.
    Απλά αυξήθηκε το crosstalk γιατί γύρισε
    τούς πελάτες του σε 50/5 είναι γενικό το θέμα αντί να τούς βάλει σε κλειδωμένο profile 30/5 και 8b τρέχει μέ 17α από ΑΚ
    κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ

  4. #4
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά αυξήθηκε το crosstalk γιατί γύρισε
    τούς πελάτες του σε 50/5 είναι γενικό το θέμα αντί να τούς βάλει σε κλειδωμένο profile 30/5 και 8b τρέχει μέ 17α από ΑΚ
    κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ
    Το ερωτημα ειναι αν θα πετυχει μειωση τιμης με την καταγγελια ,διαφορετικα φευγεις και πας αλλου και περιμενεις ποτε θα ερθουν οι καμπινες

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερωτημα ειναι αν θα πετυχει μειωση τιμης με την καταγγελια ,διαφορετικα φευγεις και πας αλλου και περιμενεις ποτε θα ερθουν οι καμπινες
    Καμπίνες εχει όοολη η περιοχη μας (Γλυκα Νερά αρχές Μεταξυ Μαραθωνος και Λαυριου για όποιον ξέρει) ΕΚΤΟΣ απο καποια τετράγωνα που τα μεγάλα μυαλά του ΟΤΕ αποφάσησαν οτι <<πιανουμε>> καλα απο το ΑΚ. Φαντασου φιλε μου τα σπιτια στον απο πισω δρομο ειναι ολοι καμπίνα και με πολύ καλα κλειδώματα ( Ειρωνία ειναι οτι η καμπινα απο το σπιτι μου ειναι στα 120 μετρα μετρημενη ... Το ΑΚ 1χλμ και βαλε... Τραβα βγαλε ακρη... Παντως καμπίνες δεν προβλέπονται για μας τους τυχερους. Εχω και εγω αρχίσει να σκεφτομαι την καταγγελεια και το κουβαδακι μου σε αλλο παροχο. Βέβαια και εκει λόγο οτι στο τετραγωνο μας καμπίνα ΔΕΕΝ μοναχα 24/1 δινουν..

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... σέ ανάλογη κατάσταση βρίσκομαι καί εγώ, ένα τετράγωνο πίσω από εμένα υπάρχει καμπίνα αλλά δυστυχώς ό δρόμος μου δεν έχει διαθεσιμότητα για Vdsl.Η καμπίνα ζήτημα νά είναι 100μ απ'το σπίτι μου... Γνωρίζω πώς αν πάρω τηλέφωνο στον ΟΤΕ θά μου δώσει αλλά βολευομαι και με την ταχύτητα που έχω τώρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τυχεροί οσοι ειναι στη περίπτωση που λετε. Ειστε υποψήφιοι για ftth.
    Ποια amstel....

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχεροί οσοι ειναι στη περίπτωση που λετε. Ειστε υποψήφιοι για ftth.
    Ποια amstel....
    Χαχαχα , ξέρω και ενα καλό με τον Τοτό .....

  9. #9
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά αυξήθηκε το crosstalk γιατί γύρισε
    τούς πελάτες του σε 50/5 είναι γενικό το θέμα αντί να τούς βάλει σε κλειδωμένο profile 30/5 και 8b τρέχει μέ 17α από ΑΚ
    κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ
    Το "αυξήθηκε το crosstalk" είναι η "επίσημη" άποψη και δεν έχει σχέση με τα πραγματικά γεγονότα... Το "δεν επενδύουμε" σε εξοπλισμό εδώ και 10-15 χρόνια είναι η άποψη που βρίσκεται ποιο κοντά στην πραγματικότητα. Ειδικά όσοι παίρνουν από Α/Κ είναι κατά κάποιο τρόπο "όμηροι" του ΟΤΕ.
    Γιατί με την άδεια της ΕΕΤΤ, υπάρχουν χαμηλά αποδεκτά κατώτατα όρια συγχρονισμού που είναι επίσης διαφορετικά για κάθε ξεχωριστό Αστικό Κέντρο. Αν στο ένα θεωρείται ως βλάβη η πτώση της ταχύτητας κάτω από τα 12Mbps για παράδειγμα (πχ για καλωδιακή απόσταση 400 μέτρων), σε κάποιο άλλο το όριο είναι στα 10Mbps και πάει λέγοντας.
    Επ' ευκαιρία,
    τα τελευταία χρόνια μερικά Α/Κ δεν δίνουν έως 24, αλλά έως 20 ή και 17Mbps σε ορισμένες ακραίες περιπτώσεις...

  10. #10
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mangare Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "αυξήθηκε το crosstalk" είναι η "επίσημη" άποψη και δεν έχει σχέση με τα πραγματικά γεγονότα... Το "δεν επενδύουμε" σε εξοπλισμό εδώ και 10-15 χρόνια είναι η άποψη που βρίσκεται ποιο κοντά στην πραγματικότητα. Ειδικά όσοι παίρνουν από Α/Κ είναι κατά κάποιο τρόπο "όμηροι" του ΟΤΕ.
    Γιατί με την άδεια της ΕΕΤΤ, υπάρχουν χαμηλά αποδεκτά κατώτατα όρια συγχρονισμού που είναι επίσης διαφορετικά για κάθε ξεχωριστό Αστικό Κέντρο. Αν στο ένα θεωρείται ως βλάβη η πτώση της ταχύτητας κάτω από τα 12Mbps για παράδειγμα (πχ για καλωδιακή απόσταση 400 μέτρων), σε κάποιο άλλο το όριο είναι στα 10Mbps και πάει λέγοντας.
    Επ' ευκαιρία,
    τα τελευταία χρόνια μερικά Α/Κ δεν δίνουν έως 24, αλλά έως 20 ή και 17Mbps σε ορισμένες ακραίες περιπτώσεις...
    Οπότε καταγγελιά και αλλαγη παρόχου ειναι η λυση. Ετσι και αλλιως 15 με 16 Mbps θα εχω ..ας ειναι με καμια 20ρια ευρω και οχι 30ντα φεύγα..

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralliboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε καταγγελιά και αλλαγη παρόχου ειναι η λυση. Ετσι και αλλιως 15 με 16 Mbps θα εχω ..ας ειναι με καμια 20ρια ευρω και οχι 30ντα φεύγα..
    Παραπάνω θα έχεις με 8b..

  12. #12
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralliboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε καταγγελιά και αλλαγη παρόχου ειναι η λυση. Ετσι και αλλιως 15 με 16 Mbps θα εχω ..ας ειναι με καμια 20ρια ευρω και οχι 30ντα φεύγα..
    Και πολλά από όσα έκανες πριν, και αυτό που σκέπτεσαι να κάνεις τώρα δεν ήταν ή είναι οι καλύτερες επιλογές:
    Τι έπρεπε να κάνεις τότε:
    - Δεν έπρεπε να δεχτείς να πας από 30 -->28 σε 50 -->25. Έπρεπε να ζητήσεις ή μια έστω και μικρή αναβάθμιση ταχύτητας είτε την αποδέσμευση σου από τον ΟΤΕ. Άλλοι πάροχοι συνέχισαν να δίνουν έως 30Mbps.
    Τώρα:
    - Γι αυτή την ταχύτητα που έχεις τώρα, υποβάλλεις παράπονα με την Φόρμα Επικοινωνίας της Εξυπηρέτησης Πελατών, ζητάς τεχνικό έλεγχο και γραπτή απάντηση. https://help.cosmote.gr/system/templ...048/contact_us

    - Αν δεν διορθωθούν κάποια πράγματα, μετά 20 ημέρες, έχεις τις παρακάτω επιλογές:
    - Ζητάς από την Cosmote αποδέσμευση (αν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο) και επιστροφή κάποιου ποσού. Αν δε γίνει κάτι από αυτά...
    - Υποβάλλεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και αναφέρεις όλα τα παραπάνω. Και φυσικά αν το επιθυμείς πηγαίνεις, τότε, σε όποιον άλλο πάροχο θέλεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mangare : 08-10-20 στις 10:25.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30700/3070
    ISP
    VDSL 30
    Router
    TP-Link 100v
    SNR / Attn
    (dB) / 17-9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mangare Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολλά από όσα έκανες πριν, και αυτό που σκέπτεσαι να κάνεις τώρα δεν ήταν ή είναι οι καλύτερες επιλογές:
    Τι έπρεπε να κάνεις τότε:
    - Δεν έπρεπε να δεχτείς να πας από 30 -->28 σε 50 -->25. Έπρεπε να ζητήσεις ή μια έστω και μικρή αναβάθμιση ταχύτητας είτε την αποδέσμευση σου από τον ΟΤΕ. Άλλοι πάροχοι συνέχισαν να δίνουν έως 30Mbps.
    Τώρα:
    - Γι αυτή την ταχύτητα που έχεις τώρα, υποβάλλεις παράπονα με την Φόρμα Επικοινωνίας της Εξυπηρέτησης Πελατών, ζητάς τεχνικό έλεγχο και γραπτή απάντηση. https://help.cosmote.gr/system/templ...048/contact_us

    - Αν δεν διορθωθούν κάποια πράγματα, μετά 20 ημέρες, έχεις τις παρακάτω επιλογές:
    - Ζητάς από την Cosmote αποδέσμευση (αν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο) και επιστροφή κάποιου ποσού. Αν δε γίνει κάτι από αυτά...
    - Υποβάλλεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και αναφέρεις όλα τα παραπάνω. Και φυσικά αν το επιθυμείς πηγαίνεις, τότε, σε όποιον άλλο πάροχο θέλεις.
    Δυστυχώς φίλε μου κανείς δεν έδινε μέχρι πέρυσι vDSL σε μας. Μονο ο ΟΤΕ. Μολις και μετα βιας φέτος εδωσε h VODA 30 (το εκανε γειτονας στο διπλανο σπιτι) και αυτό με πολλά προβλήματα. Οσο δεν κανουν κατι στο δίκτυο μας θα ειμαστε σε αυτο το θεμα ..αποπαιδια. Τουλαχιστον να πληρωνω το ελάχιστο δυνατο (αφού το ελάχιστο δυνατο σχεδόν παιρνω )

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ralliboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχα , ξέρω και ενα καλό με τον Τοτό .....
    Κανεις λαθος.
    Οι περιοχες που εμφανιζουν σταθερη οικιστικη αναπτυξη και εχουν μπει ηδη vdsl εκτος απο τις κοντινες στο ΑΚ ειναι στα αμεσα πλανα για επεκταση μεσω ftth.
    Και πανε γρηγορα αυτα τα πραγματα, πιθανοτατα και εντος του 20

    Δεν ξερω κατι πιο συγκεκριμενο να σου πω, αλλα εχε το νου σου για κορδελες και σκαψιματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ισχύει αυτό που λέει ο netblues.

    Όσο για τα περί τεχνικών ελέγχων και καταγγελιών, μόνο σαν πάτημα για να κόψουν κανένα διευράκι από το πάγιο, μην περιμένετε να διορθωθεί κάτι, είναι οι συγκεκριμένες περιπτώσεις που είναι μεν τόσο κοντά στο αστικό κέντρο ώστε να δίνουν vdsl, αλλά και τόσο μακριά ώστε να μην έχουν ικανοποιητική ταχύτητα. Και στις συγκεκριμένες συνδέσεις είναι δεδομένο πρόβλημα και το crosstalk.

    Αν ενδιαφέρει η ταχύτητα και όχι το χαμηλό πάγιο, η λύση είναι ένα speed booster από τον ΟΤΕ, μια χαρά δουλεύει σαν λύση και το κόστος είναι πολύ μικρό για αυτό που προσφέρει σε περιπτώσεις τέτοιες όπου δεν είναι τεχνικά δυνατή η μετάβαση σε VDSL ή όπου το VDSL έχει πολύ χαμηλές ταχύτητες.
    hnesne

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας