Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 5530
    Καλησπέρα σε όλους,
    αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα τις τελευταίες 2 βδομάδες με την σύνδεση στο ιντερνετ.
    Προσφατα αναβαθμίσα την γραμμή απο 100mbps σε 200. Το προβλημα που θα περιγραψω παροσυιαστηκε μετα την αναβάθμιση αλλα δεν ξερω αν σχετίζεται.
    καταρχάς αν εξαιρέσουμε τις αυτοματες ρυθμίσεις που παίρνει το 7590 απο την cosmote, οι αλλαγές που εγώ έχω κάνει είναι:
    -αλλαγή dns σε 1.1.1.1
    -ενεργοποίηση DoT
    -ενεργοποίηση remote management & vpn
    -DynDNS
    -αλλάγή eth4 gia πρόσβαση στο ιντερνετ (αντι για IPTV)

    Το πρόβλημα ειναι τυχαίες αποσυνδέσεις από το ιντερνετ 1-2 φορες την εβδομάδα.
    Κάποιες συσκευες εμφανίζουν μήνυμα για limited connectivity και ειναι αδύνατο να συνδεθούν σε κάποιες σελιδες/υπηρεσίες.

    Παράδειγμα: σε εταιρικο λαπτοπ δεν μπορώ να συνδεθώ σε outlook, teams, onedrive for business. Οι brwoser παιζουν κανονικα. Μπαίνω στο Hotmail Μου αλλά όχι στο εταιρικό office 365 Αν συνδεθω στο εταιρικο vpn το πρόβλημα διορθώνεται. Την ίδια στιγμή android κινητό δεν μπορει να μπει στο play store και ενα Iphone δεν ενημερώνει τον καιρό αλλά από τους Browsers έχουν σύνδεσιμότητα. Στον προσωπικό μου υπολογιστή δεν μπορώ να μπώ στο youtube αλλά από το κινητό μπαίνω.
    Παρατήρησα οτι αν αλλάξω την Mac address στο κινητο απο random σε device mac, το πρόβλημα διορθωνοταν προσωρινά. Αλλα μετά απο κάποιες ώρες ή μέρες εμφανιζοταν ξανά.
    Ενεργοποίησα το IPv6 στο router και παρατήρησα οτι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε για ολες τις συσκευες ταυτόχρονα.
    Μετά απο μια εβδομάδα το πρόβλημα εμφανιστηκε ξανα. Απενεργοποίησα το IPv6 και ολα καλά για μερικές μέρες. Τώρα εμφανίστηκε ξανά.

    Οσον αφορα τα OS Που τρεχουν οι συσκευες ειναι android 11, ios 14, Windows 10 2004 version Και windows 10 insider dev channel.
    Ολα τα παραπάνω συμβάινουν με fritzbox firmware 7.20 αλλά και 7.21

    Έχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω DoT, να επαναφέρω dns της comsote.Τιποτα.
    Το αστείο είναι οτι την στιγμή που υπάρχει το πρόβλημα, αν διαγράψω τα wifi settings στο κινητό και συνδεθώ σκανάροντας QR, παίζει κανονικά!!

    Σήμερα παρατήρησα ότι όταν άνοιξα το outlook εμφανίστηκε μήνυμα ασφαλείας για το certificate γιατί το outlook.office.com δεν αναγνώριζε το certificate που έχει το fritzbox για το MyFritzAccount (απο let's encrypt)!!!!!!!!

    Να απευθυνθώ στον οτε? στην avm?

    edit: to wifi ειναι σε wpa2+wpa3 mode αλλα αυτό δεν θα επρεπε να είναι πρόβλημα γιατι λειτουργουσε τοσο καιρο χωρίς θέμα και επίσης επηρεάζονται και ενσυρματες συσκευες.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Desosav Εμφάνιση μηνυμάτων
    -ενεργοποίηση DoT
    Τι είναι το DoT ?

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Πολλα και διαφορετικά πράγματα που μπερδεύουν.

    Το θέμα του εταιρικού laptop ειναι συνήθως policy της εταιρια για υποχρεωτική vpn σύνδεση για λόγους ασφαλείας.

    Αν πας σε αλλο άσχετο wifi λειτουργεί χωρίς vpn ? Τωρα , οχι παλια, γιατί μπορεί να αλλαξε κάποιο policy.

    Πχ σε εμενα όταν είμαι εκτός vpn θελει 2FA.

    (Για να τα λύνουμε 1-1 τα θεματα)

  4. #4
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/46000
    ISP
    o2 Germany
    Router
    FritzBox 7583VDSL
    SNR / Attn
    13(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να προτείνω δύο απλές κινήσεις ...μια για κάθε περίπτωση και μετά βλέπουμε...
    1. Internet - DSL information - Line settings (Use previous DSL version) και δες αν το πρόβλημα με τους αποσυγχρονισμούς σταματήσει.
    2. Internet - Filters - και κάνε τις συσκευές που έχουν πρόβλημα Unrestricted. Στην συνέχεια δες λίγο αν άλλαξε κάτι με την πρόσβαση.

    Εν συνεχεία το ξαναβλέπουμε.
    Με εκτίμηση

  5. #5
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 5530
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    Δεν υπαρχει καποιο policy στο laptop που να προκαλει προβλημα. Την ιδια συμπεριφορα εχουν ολες οι συσκευες που ειναι συνδεδεμενες στο router. Το λαπτοπ και ολες οι συσκευες που προανεφερα οπουδηποτε αλλου λειτουργουν κανονικα.

    Unrestricted εχω βαλει αλλα τζιφος.

    - - - Updated - - -

    Dns over TLS

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Desosav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    Δεν υπαρχει καποιο policy στο laptop που να προκαλει προβλημα. Την ιδια συμπεριφορα εχουν ολες οι συσκευες που ειναι συνδεδεμενες στο router. Το λαπτοπ και ολες οι συσκευες που προανεφερα οπουδηποτε αλλου λειτουργουν κανονικα.

    Unrestricted εχω βαλει αλλα τζιφος.

    - - - Updated - - -

    Dns over TLS
    Καλησπέρα, έχω το ίδιο θέμα. Βάλε το wifi security σε wpa2. το γεγονός ότι το ειχες καιρό πχ από 7.20 σε 7.21 δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι αυτο. επίσης αν έχεις ενεργοποιημένο κανάλι dfs,σε περίπτωση ανίχνευσης κίνησης εντός αυτών αλλάζει σε non dfs κανάλι.

    έχεις βάλει τα σωστά fqdn των dot servers? έχεις τικαρει την επιλογή να μην κάνει fallback σε non dot dns?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nicolasdr : 12-10-20 στις 21:40.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας