Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 57
  1. #16
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Γι'αύτο δίνω ένα σκασμό λεφτά στο amazon και το ebay.
    Γνωστό eshop μου έστειλε ανοιγμένο προϊόν, το οποίο όταν επέστρεψα επειδή το παρέλαβα ανοιγμένο και δεν το εμπιστευόμουν, με χρέωσε 10% της αξίας του επειδή πίστευαν οτι το άνοπιξα εγώ και με έβγαλαν ψεύτη. Λουκέτο να βάλουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fadasma : 10-10-20 στις 18:55.

  2. #17
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.300
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μισές δουλειές... Πες και ποιο είναι το μαγαζί.
    hnesne

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι'αύτο δίνω ένα σκασμό λεφτά στο amazon και το ebay.
    Γνωστό eshop μου έστειλε ανοιγμένο προϊόν, το οποίο όταν επέστρεψα επειδή το παρέλαβα ανοιγμένο και δεν το εμπιστευόμουν, με χρέωσε 10% της αξίας του επειδή πίστευαν οτι το άνοπιξα εγώ και με έβγαλαν ψεύτη. Λουκέτο να βάλουν.
    ebay; το ebay δεν είναι κατάστημα, τι ακριβώς εμπιστεύεσαι; αν περάσουν οι 45 ημέρες (ή οι 180 του Paypal) απλά δεν υπάρχει εγγύηση.
    Το ίδιο και στο amazon marketplace (3ους πωλητές).

  4. #19
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ebay; το ebay δεν είναι κατάστημα, τι ακριβώς εμπιστεύεσαι; αν περάσουν οι 45 ημέρες (ή οι 180 του Paypal) απλά δεν υπάρχει εγγύηση.
    Το ίδιο και στο amazon marketplace (3ους πωλητές).
    To amazon marketplace είναι μέσα σε κάθε αλληλογραφία με το κατάστημα και το τρέμουν. Προτιμούν να δεχθούν την επιστροφή του προϊόντος από σένα παρά να τους πετάξει εκτός και να χάσουν τις πωλήσεις.

  5. #20
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    To amazon marketplace είναι μέσα σε κάθε αλληλογραφία με το κατάστημα και το τρέμουν. Προτιμούν να δεχθούν την επιστροφή του προϊόντος από σένα παρά να τους πετάξει εκτός και να χάσουν τις πωλήσεις.
    Καλά στραβές γίνονται και εκεί. Είχαμε και μια περίπτωση στον φόρουμ αν θυμάμαι καλά.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ebay; το ebay δεν είναι κατάστημα, τι ακριβώς εμπιστεύεσαι; αν περάσουν οι 45 ημέρες (ή οι 180 του Paypal) απλά δεν υπάρχει εγγύηση.
    Το ίδιο και στο amazon marketplace (3ους πωλητές).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    To amazon marketplace είναι μέσα σε κάθε αλληλογραφία με το κατάστημα και το τρέμουν. Προτιμούν να δεχθούν την επιστροφή του προϊόντος από σένα παρά να τους πετάξει εκτός και να χάσουν τις πωλήσεις.
    Έχω σημερινό παράδειγμα. Αγόρασα από τρίτο πωλητή στην Κίνα ακουστικά. Μετά από 3 μήνες χάλασαν (είχαν 12 μήνες εγγύηση). Ο πωλητής δεν απαντάει από το site της εταιρείας των ακουστικών. Από το Amazon marketplace δεν βγάζω άκρη για επικοινωνία, μιλάω με Amazon, μου λένε ότι όντως δεν έχει βάλει στοιχεία επικοινωνίας, οπότε κατ' εξαίρεση να το στείλω πίσω σε αυτούς και θα μου κάνουν refund. Λίγες ΩΡΕΣ μετά από αυτή τη συζήτηση (μέσω chat), έχω επιστρέψει τα ακουστικά και έχω ήδη πάρει τα λεφτά μου πίσω.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω σημερινό παράδειγμα. Αγόρασα από τρίτο πωλητή στην Κίνα ακουστικά. Μετά από 3 μήνες χάλασαν (είχαν 12 μήνες εγγύηση). Ο πωλητής δεν απαντάει από το site της εταιρείας των ακουστικών. Από το Amazon marketplace δεν βγάζω άκρη για επικοινωνία, μιλάω με Amazon, μου λένε ότι όντως δεν έχει βάλει στοιχεία επικοινωνίας, οπότε κατ' εξαίρεση να το στείλω πίσω σε αυτούς και θα μου κάνουν refund. Λίγες ΩΡΕΣ μετά από αυτή τη συζήτηση (μέσω chat), έχω επιστρέψει τα ακουστικά και έχω ήδη πάρει τα λεφτά μου πίσω.
    Αυτό που λες το κατ εξαίρεση, έχει μεγάλη σημασία, γενικά το ebay, amazon θέλουν να έχουν χαρούμενους πελάτες που ξοδεύουν, όποτε σε μερικές ειδικές περιπτώσεις θα καλύψουν απο την ασφάλιση τον πελάτη.

    Είχα αγοράσει κάτι απο amazon, full filled απο αυτούς μετά απο τους 12 μήνες δεν με ξέρανε, τελικά με κάλυψε ο κατασκευαστής
    το amazon είπε sorry we cannot help you.
    Φυσικά αν κάτι είναι μέσα στην εγγύηση σε καλύπτουν χωρίς ερωτήσεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες το κατ εξαίρεση, έχει μεγάλη σημασία, γενικά το ebay, amazon θέλουν να έχουν χαρούμενους πελάτες που ξοδεύουν, όποτε σε μερικές ειδικές περιπτώσεις θα καλύψουν απο την ασφάλιση τον πελάτη.

    Είχα αγοράσει κάτι απο amazon, full filled απο αυτούς μετά απο τους 12 μήνες δεν με ξέρανε, τελικά με κάλυψε ο κατασκευαστής
    το amazon είπε sorry we cannot help you.
    Φυσικά αν κάτι είναι μέσα στην εγγύηση σε καλύπτουν χωρίς ερωτήσεις.
    Έτσι είναι.

    Ξέχασα να πω ότι έχω Amazon Prime, οπότε με προσέχουν μάλλον λίγο παραπάνω.

  9. #24
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    υπαναχωρηση σε ανοιγμενη συσκευασια ειναι περα για πςρα τραγικο, μονο το διαχειριστικο κοστος της υπαναχωρησης θα το εβαζα 20% κατω στην αξια επιστροφη χρηματων να δω μετα ποσοι θα επαιρναν πισω τηλεφωνο για να το στειλουν πισω. Δεν καταλαβα τι ειναι η συσκευη κανα φορεμα που δε μου αρεσε το χρωμα? η δε μου αρεσουν οι γωνιες του κινητου και το ηθελα πιο στρογγυλεμενο, ερευνα απο τα λιντλ αυτη.

  10. #25
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχει και χειρότερα.
    Πηρα ψυγειο και κανει θορυβο. Εντωμεταξυ και σε κατάστημα να πας, δεν στο βαζουν στη πριζα, και αν το βαζανε μπορεις να καταλαβεις αν θα ακούγεται στη κουζινα σου? Αστεία πράγματα.
    Δλδ αν παραγγειλω αυτοκινητο online μπορώ να το επιστρεψω επειδη δε μαρεσει η υφη του πλαστικού? Εκτελωνισμενο στο ονομα μου...

    Το υπουργείο καλα θα κάνει να στησει διαβούλευση ωστε να παρει γνωμη απο καταναλωτες αλλα και καταστηματα.και .ετα να βγάλει οδηγια.

  11. #26
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Υπάρχει και η άλλη λύση. Μη βάζετε σαβούρες στα μαγαζιά σας. Δοκιμάστε τα προϊόντα, περάστε τα από κόσκινο και βάλτε 5 και καλά. Μετά δεν θα έχετε επιστροφές.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πρόσφατα αγόρασα μια συσκευή και στο site ανέφερε σαν διάρκεια εγγύησης το ένα έτος, Όταν ρώτησα γιατί ένα έτος όταν η ευρωπαϊκή οδηγία λέει 2 μου απάντησε τόσο λέει ο κατασκευαστής αλλά αν χρειαστείς κάτι μέσα στη διετία επικοινώνησε μαζί μας και θα το φροντίσουμε...

    Επίσης συγγενής μου αγόρασε ένα booster να βάζει το αυτοκίνητο μπροστά και ήταν ελαττωματικό δεν φόρτιζε στο 100% ποτέ ούτε μετά από μέρες συνδεμένο στον φορτιστή τερμάτιζε στο 75%, όταν πήγε στο κατάστημα μετά από μια εβδομάδα για να του αλλάξουν το ελαττωματικό στην εγγύηση του είπαν ότι η συσκευή δεν έχει εγγύηση!
    Όταν τον ενημέρωσα σχετικά με την ευρωπαϊκή οδηγία του την έδωσα εκτυπωμένη και πήγε πίσω του το άλλαξαν...
    Μου στέλνεις σε παρακαλώ την ευρωπαική οδηγία που επικαλείσαι ?

  13. #28
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η άλλη λύση. Μη βάζετε σαβούρες στα μαγαζιά σας. Δοκιμάστε τα προϊόντα, περάστε τα από κόσκινο και βάλτε 5 και καλά. Μετά δεν θα έχετε επιστροφές.
    Πολύ σωστός

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαναχωρηση σε ανοιγμενη συσκευασια ειναι περα για πςρα τραγικο, μονο το διαχειριστικο κοστος της υπαναχωρησης θα το εβαζα 20% κατω στην αξια επιστροφη χρηματων να δω μετα ποσοι θα επαιρναν πισω τηλεφωνο για να το στειλουν πισω. Δεν καταλαβα τι ειναι η συσκευη κανα φορεμα που δε μου αρεσε το χρωμα? η δε μου αρεσουν οι γωνιες του κινητου και το ηθελα πιο στρογγυλεμενο, ερευνα απο τα λιντλ αυτη.
    Φυσικά και όχι, και ευτυχώς που υπάρχει η Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή για να προστατέψει εμάς τους καταναλωτές από τέτοιες πρακτικές.

    Όταν η περιγραφή στο site είναι "τηλέφωνο", όταν δεν αναγράφεται το MPN ή στην χειρότερη το SKU ώστε να μπορείς να κάνεις έρευνα, όταν η φωτογραφία στο site δείχνει ένα ενσύρματο ακουστικό όταν ο τίτλος λέει wireless, να είσαι έτοιμος όχι μόνο να ανοιχτεί η συσκευασία, αλλά να αποσυσκευαστεί πλήρως το προϊόν.
    Και γιατί να χρειάζεται να κάνω deep dive έρευνα εγώ; Αποφάσισες σαν κατάστημα να πουλήσεις ένα προϊόν. Κάνε εσύ κατάστημα την έρευνα, δώσε όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για το προϊόν για να πάρει ο πελάτης μια συγκροτημένη απόφαση αγοράς ώστε να έχεις και δίκαιο να γκρινιάξεις μετά αν ανοίξει την συσκευασία.
    Θα πρέπει να διαλέξουν τα καταστήματα, ή θα έχουν διαχειριστικό κόστος διαχείρισης inventory, ή θα έχουν διαχειριστικό κόστος επιστροφών.

    Να μην μιλήσω για το tab technical specs που έχουν τα περισσότερα eshops που απλά ήρθε πακέτο με το wordpress/magento theme που επέλεξαν και είναι μονίμως κενό... έτσι απλά για διακόσμιση.
    Working from home

  14. #29
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου στέλνεις σε παρακαλώ την ευρωπαική οδηγία που επικαλείσαι ?
    Δεν χρειάζεται η Ευρωπαική Οδηγία, αφού υπάρχει εφαρμοστικός νόμος στην Ελλάδα (αναφέρεται στην είδηση).
    Επίσης, υπάρχει ο Συνήγορος του Καταναλωτή, στον οποίο μπορούμε να απευθυνθούμε για διαμεσολάβηση σε προβληματικές περιπτώσεις.
    Εκείνοι γνωρίζουν πλήρως τους σχετικούς νόμους και τους επικαλούνται εφόσον χρειαστεί.
    Ενδεικτικά, ο ΣτΚ είχε καθοριστική συμβολή στην αναθεώρηση του πλαισίου λειτουργίας των 5ψήφιων από τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.

  15. #30
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει και χειρότερα.
    Πηρα ψυγειο και κανει θορυβο. Εντωμεταξυ και σε κατάστημα να πας, δεν στο βαζουν στη πριζα, και αν το βαζανε μπορεις να καταλαβεις αν θα ακούγεται στη κουζινα σου? Αστεία πράγματα.
    Κι εγώ την έπαθα μ' ένα ψυγείο Siemens το οποίο μ' έχει τρελάνει.
    Κάνει ένα θόρυβο περίεργο. Δεν είναι το το κλασικό βουητό.
    Μού αλλάξανε και πλακέτα αλλά ο θόρυβος συνεχίζει.
    Ποτέ ξανά Siemens.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαναχωρηση σε ανοιγμενη συσκευασια ειναι περα για πςρα τραγικο, μονο το διαχειριστικο κοστος της υπαναχωρησης θα το εβαζα 20% κατω στην αξια επιστροφη χρηματων να δω μετα ποσοι θα επαιρναν πισω τηλεφωνο για να το στειλουν πισω. Δεν καταλαβα τι ειναι η συσκευη κανα φορεμα που δε μου αρεσε το χρωμα? η δε μου αρεσουν οι γωνιες του κινητου και το ηθελα πιο στρογγυλεμενο, ερευνα απο τα λιντλ αυτη.
    Δεν είναι η ανοιγμένη συσκευασία το πρόβλημα. Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η υπαναχώρηση ΓΕΝΙΚΩΣ. Είτε σφραγισμένη, είτε ανοιγμένη.
    Στο εξωτερικό, είναι δεδομένο ότι μπορείς να επιστρέψεις το προϊόν και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Εδώ πέρα, αν μπούνε τα χρήματα στο ταμείο, ξέχασε τα..
    Θα σου πούνε να πάρεις κάτι άλλο. Τελευταία καθιερώθηκε κι εδώ το δικαίωμα αναιτιολόγητης υπαναχώρησης για τις αγορές ΜΕΣΩ INTERNET.
    Για τα φυσικά καταστήματα όμως;

    Ευτυχώς υπάρχουν ξενόφερτες εταιρίες, οι οποίες σου δίνουν αυτή τη δυνατότητα.
    Ενδεικτικά αναφέρω:
    IKEA
    Lidl
    Leroy Merlin
    Όμιλος Zara

    Ας καθιερώσουμε πρώτα την επιστροφή χρημάτων στα σφραγισμένα προϊόντα και καθιερώνουμε μετά κι ένα νομικό πλαίσιο για τις αποσφραγισμένες συσκευασίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος outSSIDer : 11-10-20 στις 15:28.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας