Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα σας παιδια.

    Αυτα ειναι τα στατιστικα της γραμμης μου---> https://prnt.sc/uwkxtw
    Θα παρακαλουσα καποιος απο εσας που ειναι πιο του θεματος να μου πει εαν ειναι καλης ποιοτητας.

    Οταν πρωτοενεργοποιηθηκε ειχα το ρουτερ σε μια πριζα στο σαλονι και επιανα 62 mbps download.
    Μετα απο ερευνα στο internet ειδα πως για να πιασω το μαξιμουμ πρεπει να χρησιμοποιησω διπλο πριζακι στην κυρια πριζα
    ωστε να ερχεται ατοφιο το καλωδιο του ΟΤΕ και να κουμπωνει στο μοντεμ.Το εκανα και πλεον εχω download 85-88 mbps.
    Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Επειδη θα μετακομισω στον απο πανω οροφο σκοπευα να τραβηξω ethernet καλωδιο απτο μοντεμ
    στον Η/Υ μου πανω.Εαν τραβηξω καλωδιο κατευθειαν απτον κατανεμητη στην εισοδο υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η ταχυτητα περισσοτερο?

    Δηλαδη στο καλωδιο που μπενει στην εισοδο να βαλω ενα εξωτερικο πριζακι τηλεφωνου και να το συνδεσω με το μοντεμ πριν την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου.Απ'το μοντεμ να φευγει ενα καλωδιο και να συνδεεται με ενα αλλο εξωτερικο πριζακι στην εσωτερικη καλωδιωση γιατι εχω και voip ωστε να εχουμε τηλεφωνια στο σπιτι.Και απο το μοντεμ που θα ειναι στην εισοδο να φευγει καλωδιο ethernet που θα πηγαινει πανω σε εμενα στον Η/Υ.
    Υπαρχει περιπτωη να ανεβει η ταχυτητα?.Υπαρχει περιπτωση να πιασω 100 download?
    Το μοντεμ μου ειναι το ZXHN H268N

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Η άποψή μου (κάποιοι διαφωνούν εδώ μέσα με αυτό) είναι ότι δύσκολα θα ξεπεράσεις τα 88Mbps και όχι λόγο γραμμής αλλά λόγω ρούτερ. Το H268N έχει 100άρες LAN οπότε αν συνυπολογίσεις και κάποια απαραίτητα δεδομένα που προσθέτει το ethernet για την επικοινωνία τα 88Mbps που βλέπεις είναι το όριο σου λόγω ethernet. Η γραμμή σου συγχρονίζει περίπου στα 102 οπότε σε εκείνο το κομμάτι είσαι καλά.
    Αν ήμουν στη θέση σου θα πίεζα τον πάροχο να μου αντικαταστήσει το ρουτεράκι με κάποιο με 1000άρι LAN (αυτό έχει νόημα βέβαια αν και ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου (PC, τυχών switch) έχουν 1000άρες πόρτες. Από την άλλη δεν ξέρω και πόση πραγματικά διαφορά θα σου κάνουν τα περίπου 10Mbps που μπορεί να κερδίσεις

    Τώρα η λύση που προτείνεις με το εξωτερικό καλώδιο σίγουρα θα σου δώσει μια πιο σταθερή γραμμή με λιγότερα λάθη αλλά δεν φαίνεται να είναι και απαραίτητο να το κάνεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η άποψή μου (κάποιοι διαφωνούν εδώ μέσα με αυτό) είναι ότι δύσκολα θα ξεπεράσεις τα 88Mbps και όχι λόγο γραμμής αλλά λόγω ρούτερ. Το H268N έχει 100άρες LAN οπότε αν συνυπολογίσεις και κάποια απαραίτητα δεδομένα που προσθέτει το ethernet για την επικοινωνία τα 88Mbps που βλέπεις είναι το όριο σου λόγω ethernet. Η γραμμή σου συγχρονίζει περίπου στα 102 οπότε σε εκείνο το κομμάτι είσαι καλά.
    Αν ήμουν στη θέση σου θα πίεζα τον πάροχο να μου αντικαταστήσει το ρουτεράκι με κάποιο με 1000άρι LAN (αυτό έχει νόημα βέβαια αν και ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου (PC, τυχών switch) έχουν 1000άρες πόρτες. Από την άλλη δεν ξέρω και πόση πραγματικά διαφορά θα σου κάνουν τα περίπου 10Mbps που μπορεί να κερδίσεις

    Τώρα η λύση που προτείνεις με το εξωτερικό καλώδιο σίγουρα θα σου δώσει μια πιο σταθερή γραμμή με λιγότερα λάθη αλλά δεν φαίνεται να είναι και απαραίτητο να το κάνεις.
    Μολις πηρα και στην τεχνικη υπηρεσια και στις πωλησεις για αλλαγη router και με ακυρωσαν και οι 2

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Ε προφανώς δεν θεωρούν πρόβλημα το 88 στα 100 . Επίσης τα υπόλοιπα Mbps λογικά μπορείς να τα πάρεις με άλλη συσκευή συνδεμένη σε άλλη πόρτα ή με wifi.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-10-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda
    Θέλει σίγουρα "σημαζεμα" βελτιωση η εγκατάσταση-δικτιο μέσα στο σπιτι.

    - - - Updated - - -

    Επειδη θα μετακομισω στον απο πανω οροφο σκοπευα να τραβηξω ethernet καλωδιο απτο μοντεμ
    στον Η/Υ μου πανω.Εαν τραβηξω καλωδιο κατευθειαν απτον κατανεμητη στην εισοδο υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η ταχυτητα περισσοτερο?

    Όχι ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristosglezellisITT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει σίγουρα "σημαζεμα" βελτιωση η εγκατάσταση-δικτιο μέσα στο σπιτι.

    - - - Updated - - -

    Επειδη θα μετακομισω στον απο πανω οροφο σκοπευα να τραβηξω ethernet καλωδιο απτο μοντεμ
    στον Η/Υ μου πανω.Εαν τραβηξω καλωδιο κατευθειαν απτον κατανεμητη στην εισοδο υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η ταχυτητα περισσοτερο?

    Όχι ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
    Πως είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που του λες;
    Κατ' αρχάς δεν κατάλαβα τελικά τι του προτείνεις: αν θα πρέπει τελικά να συμμαζέψει την εγκατάσταση στο σπίτι ή αν αυτό με την πιο εύκολη και σίγουρη λύση του απευθείας τηλεφωνικού καλωδίου θα κάνει χειρότερα τα πράγματα.
    Και πως μπορείς να πάρεις μια τέτοια απόφαση αν δεν ξέρεις την απόσταση του από την καμπίνα, την ταχύτητα της σύνδεσης στον κατανεμητή, την ποιότητα της τρέχουσας εσωτερικής καλωδίωσης κλπ.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που του λες;
    Κατ' αρχάς δεν κατάλαβα τελικά τι του προτείνεις: αν θα πρέπει τελικά να συμμαζέψει την εγκατάσταση στο σπίτι ή αν αυτό με την πιο εύκολη και σίγουρη λύση του απευθείας τηλεφωνικού καλωδίου θα κάνει χειρότερα τα πράγματα.
    Και πως μπορείς να πάρεις μια τέτοια απόφαση αν δεν ξέρεις την απόσταση του από την καμπίνα, την ταχύτητα της σύνδεσης στον κατανεμητή, την ποιότητα της τρέχουσας εσωτερικής καλωδίωσης κλπ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1ος οροφος.png 
Εμφανίσεις:  73 
Μέγεθος:  65,3 KB 
ID: 219620
    Μετρηση στον πρωτο οροφο που εχω το ρουτερ τωρα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΚατανεμητηςΕισοδος.png 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  66,4 KB 
ID: 219621
    Μετρηση στον κατανεμητη στην εισοδο

    Η ταχυτητα download οταν το router ειναι κουμπωμενο στον κατανεμητη ειναι 91,40.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ryanoth : 11-10-20 στις 18:49.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι ping έχεις; Οι μετρήσεις καλό θα ήταν να γίνονται με ethernet καλώδιο τώρα για να μεταφέρεις τίν γραμμή σου στόν από πάνω όροφο θα πρέπει να βρείς το ζεύγος που πάει στον κατανέμιτη από τόν πάνω όροφο το ζεύγος όπου είναι τώρα η γραμμή κουμπομένη να βγάλεις το ζεύγος όπου έρχεται η γραμμή κι να το κουμπώσεις στο ζεύγος του πάνου ορόφου, τι ρεγκλέτες έχετε;

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ολες οι μετρησεις εγιναν με ethernet καλωδιο.Το ping στον κατανεμητη ηταν 13.Δεν θελω να μεταφερω την γραμμη.Το κτιριο ειναι ιδιοκτητο της οικογενειας.Τα ιδια ατομα ειμαστε πανω κατω.Απλως εγω θα παω στο απο πανω οροφο και θα μεταφερω τον Η/Υ μου και θελω να τραβηξω καλωδιο για να ειμαι με wired συνδεση οπως ημουν κατω.Απλως ελεγα αφου θα τραβηξω που θα τραβηξω καλωδιο να κουμπωσω το ρουτερ κατω στον κατανεμητη και να τραβηξω απο τον κατανεμητη για να εχω το μαξιμουμ της ταχυτητας.Δεν εχουμε ρεγκλετες ολα ειναι στριμμενα.

    Εφοσον συγχρονιζει στα 106 κατω δεν θα επρεπε να μου δινει 100 download?.Γνωριζεις μηπως εαν ειχα ρουτερ με Gigabit θυρες θα εκανε διαφορα?.Γιατι αυτο που εχω τωρα ειναι με 100mbit πορτες.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενωείς με ταινία;:
    Αν ναι καλό θα ήταν να βάλεις ρεγκλέτα θα χρειαστείς κι ένα lsa...:
    Μίλησα σχετικά πρίν για μετρήσεις με καλώδιο γιατί στο κινητό σου βγάζει WiFi εγώ σκέψου κλειδώνο 110 κι στο speedtest πιάνω 100...Κάνε πρώτα αυτά που σου είπα άν θες κι πές μας

  11. #11
    Εγγραφή
    10-10-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τι ειναι το LSA?
    Με το κινητο απλα συνδεθηκα προσωρινα για να κοιταξω τον συγχρονισμο και να βγαλω screenshots.
    Μετα κατεβασα το laptop και το συνδεσα με ethernet για να τρεξω το speedtest.
    Η βλακεια ειναι οτι τα καλωδια ειναι ψηλα πανω απο την εισοδο και πρεπει να στηνω σκαλες και μπαλαντεζες.
    Το καφαο ειναι καμμια 100σταρια μετρα μακρια.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ryanoth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ειναι το LSA?
    Με το κινητο απλα συνδεθηκα προσωρινα για να κοιταξω τον συγχρονισμο και να βγαλω screenshots.
    Μετα κατεβασα το laptop και το συνδεσα με ethernet για να τρεξω το speedtest.
    Η βλακεια ειναι οτι τα καλωδια ειναι ψηλα πανω απο την εισοδο και πρεπει να στηνω σκαλες και μπαλαντεζες.
    Το καφαο ειναι καμμια 100σταρια μετρα μακρια.
    Το παρακάτω, θα το χρειαστείς για να τα βάλεις σε ρεγκλέτα....
    https://www.skroutz.gr/s/16231786/Ce...l?from=catspan

  13. #13
    Εγγραφή
    10-10-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ααα το ξερω αυτο το εργαλειο αλλα δεν ηξερα πως λεγεται ετσι.
    Αμα βαλω τα καλωδια σε ρεγκλετα θα αυξηθει ο συγχρονισμος?

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ryanoth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες οι μετρησεις εγιναν με ethernet καλωδιο.Το ping στον κατανεμητη ηταν 13.Δεν θελω να μεταφερω την γραμμη.Το κτιριο ειναι ιδιοκτητο της οικογενειας.Τα ιδια ατομα ειμαστε πανω κατω.Απλως εγω θα παω στο απο πανω οροφο και θα μεταφερω τον Η/Υ μου και θελω να τραβηξω καλωδιο για να ειμαι με wired συνδεση οπως ημουν κατω.Απλως ελεγα αφου θα τραβηξω που θα τραβηξω καλωδιο να κουμπωσω το ρουτερ κατω στον κατανεμητη και να τραβηξω απο τον κατανεμητη για να εχω το μαξιμουμ της ταχυτητας.Δεν εχουμε ρεγκλετες ολα ειναι στριμμενα.

    Εφοσον συγχρονιζει στα 106 κατω δεν θα επρεπε να μου δινει 100 download?.Γνωριζεις μηπως εαν ειχα ρουτερ με Gigabit θυρες θα εκανε διαφορα?.Γιατι αυτο που εχω τωρα ειναι με 100mbit πορτες.
    To max στο 100αρι είναι αυτό, καθώς υπάρχουν τα overhead, περίπου 92mbit είναι το φυσιολογικό

  15. #15
    Εγγραφή
    10-10-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δηλαδη οποιαδηποτε ενεργεια(Νεο μοντεμ,ρεγκλεττα, κλπ.)δεν θα κανει διαφορα?.
    92 ειναι το max?
    Ουτε με αλλα profile?Τιποτα απολυτως?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας