Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    24-08-2004
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους!

    Στο σαλόνι έρχεται 24άρα γραμμή που πάει στο splitter και μετά στο modem και την σταθερή τηλεφωνική συσκευή που είναι δίπλα. Το σπίτι δεν έχει τηλεφωνικές πρίζες. Θέλω να βάλω μία σταθερή συσκευή σε άλλο δωμάτιο. Δεν θέλω ασύρματη συσκευή λόγω της ακτινοβολίας που έχουν τα Dect και είναι εξαιρετικά δύσκολο να τραβήξω καλώδιο εξωτερικό τοίχο τοίχο. Σε έναν τέλειο κόσμο θα έβαζα (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) πριζάκι μέσω του δικτύου των πριζών ρεύματος (όπως τα tp-link που έχω με τα οποία στέλνω internet σε άλλα δωμάτια του σπιτιού).
    Τι λύσεις έχω (αν έχω) ώστε να έχω μία σταθερή τηλεφωνική συσκευή σε άλλο δωμάτιο χωρίς να τραβήξω καλώδιο;
    Κάθε σκέψη και πρόταση ευπρόσδεκτη!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει άλλη λύση για μεταφορά τηλεφωνικού σήματος, εκτός του να περάσεις καλώδιο ή να χρησιμοποιήσεις ασύρματες συσκευές.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-08-2004
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση (την οποία φοβόμουν...)
    Voip τηλέφωνο περνάει μέσα από πριζάκια δικτύου (τύπου tp-link)?
    Εναλλακτικά αν οι κλήσεις γίνονται μέσω PC η τάμπλετ υπάρχει κάποια υπηρεσία τύπου Skype η Viber κλπ που να δίνει σταθερό ελληνικό νούμερο;

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μπορείς να συνδέσεις στο δίκτυο ένα voip adapter και πάνω του ένα σταθερό τηλέφωνο.
    Θες αριθμό από πάροχο voip ή αν παίρνεις Internet από τον ΟΤΕ, μπορείς να ζητήσεις τους κωδικούς της τηλεφωνίας.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-08-2004
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ και σένα gcf!
    Το Voip adapter είναι για να μπορώ να συνδέσω μία κοινή τηλεφωνική συσκευή στο δίκτυο του σπιτιού σωστά; Άρα δεν χρειάζεται ο router να υποστηρίζει voip αν χρησιμοποιείς voip adapter σωστά? Υπάρχει πρόταση για voip adapter για μία συσκευή;
    Υπάρχει κάποια πρόταση για voip πάροχο; Η Nova δίνει voip γραμμή; Θα θεωρείται κανονικό ελληνικό νούμερο (αυτό που λέμε εθνική κλήση) όταν με καλεί κάποιος;

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Από τους παρόχους Internet που δίνουν και voip τηλεφωνία, η Cosmote δίνει τους κωδικούς της και άρα η παραπάνω λύση θα δούλευε.
    Αν ο πάροχος δεν δίνει κωδικούς τηλεφωνίας, θα μπορούσε να πάρει κανείς γεωγραφικό αριθμό Ελλάδας από εταιρίες όπως Omnivoice, Modulus κλπ και τότε όταν τον καλούν θα είναι εθνική κλήση. Αυτό βέβαια σημαίνει παραπάνω κόστος και δεν χρησιμοποιείται (στο απομακρυσμένο δωμάτιο τουλάχιστον) η τηλεφωνία του παρόχου internet.
    Πέρα από αυτό πιο σύνθετη λύση είναι να χρησιμοποιήσει κανείς μόνο του ή σε συνδυασμό με το router του παρόχου κάποιο Fritzbox στο οποίο θα συνδέεται το voip adapter.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας