Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    02-09-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Με αφορμή μια δυσλειτουργία στο VDSL (ξαφνικά έχω αποσυνδέσεις κάθε 2-3 και για 5-10 λεπτά) σκέφτομαι να αλλάξω την λογική που έχω στήσει τα μηχανήματα, δηλαδή
    1. τηλεφωνική γραμμή
    2. ASUS DSL-AC68U σαν modem/router
    3. το μοντεμάκι της Cosmote μόνο για το VOIP

    Επειδή βλέπω και η πολιτική των κατασκευαστριών είναι να βγάζουν 10 μοντέλα routers στη 2ετία και 1 ή το πολύ 2 μοντέλα Modem/routers
    προσανατολίζομαι να αφήσω το speedport να φέρει το internet (σκέτο modem) και να βάλω έναν router για τα wifi και γενικά το εντός σπιτιού
    δίκτυο. Ενδεχομένως έτσι θα έχω και ισχυρότερα επιχειρήματα σε τυχόν επικοινωνίες με cosmote για την ποιότητα της σύνδεσης, πράγμα που
    δεν μπορώ να έχω τώρα 100% εφόσον χρησιμοποιώ άλλο modem/router.

    Θα ήθελα απόψεις αν τελικά το μοντέλο: αφήνω το modem της εταιρείας σε μια γωνιά να φέρει το internet και βάζω έναν ισχυρό router για
    το εσωτερικό δίκτυο (lan, wifi, +dhcp) είναι καλύτερο από το να έχω ένα modem/router δικό μου, έστω και των 250€-300€.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Την έχεις ήδη δώσει την απάντηση.
    Το 1ο είναι καλύτερο.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Πανόραμα Παλλήνης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99998/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    SNR / Attn
    2(dB) / 12.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ότι θα έχεις καλύτερα υποστήριξη ισχύει αλλά προσωπικά εγώ το έχω στημένο όπως το έχεις τώρα και όποτε είχα πρόβλημα δεν έφεραν αντίρρηση να με εξυπηρετήσουν... αυτό έλειπε κιόλας...
    Το αρνητικό με το μαμά είναι ότι δεν κλειδώνει ψηλά για να έχει σταθερότητα, από την άλλη το καλό μηχανάκι που αναφέρεσαι μπορεί και να τερματίσει τη γραμμή σου με πουσάρισμα (εφόσον χρειαστεί)
    Στη δική μου περίπτωση το μαμά έπιανε 75 με 70 και το asus στο αυτόματο 87 και με ελάχιστο πουσάρισμα 100 χωρίς προβλήματα! Εγώ θα έλεγα να το ρίξεις την ταχύτητα να δεις πως συμπεριφέρεται, αν μπορείς βεβαία να κάνεις κάτι τέτοιο...

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fz6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή μια δυσλειτουργία στο VDSL (ξαφνικά έχω αποσυνδέσεις κάθε 2-3 και για 5-10 λεπτά)
    Τι ακριβως κανει? εχεις καθυστερηση ? παγωμα ? αποσυγχρονιζει ? επανεκκινηση ?
    Τι αναφερει το log ? Καλυτερα να βρεις το προβλημα απο το να αλλαζεις setup .

    Ειχα πολλα setup με αυτο τον τροπο. και η μονη δυσλειτουργια ηταν σε διακοπη ρευματος επειδη τα ειχα σε ups ολα, δεν δουλευε το voip και ηθελε restart μονο το speedport.

    Anyway , σαφως και μπορεις να βαλεις μπροστα το speedport. ΑΛΛΑ :

    1) αν ειναι bridge , θα χασεις την τηλεφωνια. θα πρεπει να παρεις τους κωδικους και να τους βαλεις σε δικη σου συσκευη.
    2) αν ειναι router , θα εχεις τηλεφωνο και θα βαλεις απο πισω το asus και θα του δωσεις στο WAN . και θα το δηλωσεις DMZ απο το speedport.

    Εναλλακτικα , μπορεις πολυ ευκολα να καλεσεις την cosmote Τ.Υ. και να ζητησεις να σου περασουν CLI κωδικους στο speedport.
    Ετσι θα δουλευει κανονικα η τηλεφωνια και θα κανεις PPPoE passthru στο asus και εκει θα βαλεις τους κωδικους σου για κληση. και εχει και την public ΙΡ.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fz6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή μια δυσλειτουργία στο VDSL (ξαφνικά έχω αποσυνδέσεις κάθε 2-3 και για 5-10 λεπτά) σκέφτομαι να αλλάξω την λογική που έχω στήσει τα μηχανήματα, δηλαδή
    1. τηλεφωνική γραμμή
    2. ASUS DSL-AC68U σαν modem/router
    3. το μοντεμάκι της Cosmote μόνο για το VOIP

    Επειδή βλέπω και η πολιτική των κατασκευαστριών είναι να βγάζουν 10 μοντέλα routers στη 2ετία και 1 ή το πολύ 2 μοντέλα Modem/routers
    προσανατολίζομαι να αφήσω το speedport να φέρει το internet (σκέτο modem) και να βάλω έναν router για τα wifi και γενικά το εντός σπιτιού
    δίκτυο. Ενδεχομένως έτσι θα έχω και ισχυρότερα επιχειρήματα σε τυχόν επικοινωνίες με cosmote για την ποιότητα της σύνδεσης, πράγμα που
    δεν μπορώ να έχω τώρα 100% εφόσον χρησιμοποιώ άλλο modem/router.

    Θα ήθελα απόψεις αν τελικά το μοντέλο: αφήνω το modem της εταιρείας σε μια γωνιά να φέρει το internet και βάζω έναν ισχυρό router για
    το εσωτερικό δίκτυο (lan, wifi, +dhcp) είναι καλύτερο από το να έχω ένα modem/router δικό μου, έστω και των 250€-300€.
    νομιζω οτι πρεπει να επικεντρωθεις στη λυση του προβληματος που εχεις και σαν μια μακρινη λυση να εχεις την αλαγη που αναφερεις.εγω εχω οτι ακριβως κι'εσυ δηλαδη το asus πρωτο και απο αυτο στο speedport για το τηλεφωνο.τερματιζω τη γραμμη και παιρνω wifi απο το asus.ναι βλεπω λαθη ομως δεν εχω η αν θες δεν καταλαβαινω καμια αποσυνδεση η κολληματα κτλ.αντιθετα εχω σερφαρισμα αψογο,ping χαμηλα λογο fastpath και speedtest(otenet,okla) σταθερα και παρα τα ορισμενα στατιστικα που λογο γνωσεων δεν κατανοω στο log του asus,ολα βαινουν καλως.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας