Σελ. 29 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 9192427282930 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 437
  1. #421
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Που σημαίνει ότι έχουν παραπάνω απο 10% του πληθυσμού πρόσβαση αν είναι έτσι εκτός αν σε κάθε κτήριο πχ πολυκατοικία είναι μόνο 1 χρήστης :P


    Γενικά δεν καταλαβαίνω την ανάγκη αντιπαράθεσης και εύρεσης γωνία στο δεκάρικο... το ποσοστό δίπλα που λέει 49% συνολικά των Ευρωπαίων (ή των κτηρίων όπως θες) έχει πρόσβαση δεν σε συγκινεί έναντι του 1% σε εμάς;


    Είναι σαν να λέτε ο Έλληνας αρσιβαρίστας είναι ανταγωνιστικός εξίσου καλός με τους υπόλοιπους και να σας δείχνω εγώ 20 αρσιβαρίστες απο άλλες χώρες που σήκωσαν έως 50 κιλά παραπάνω... και εσείς να πιάνεστε απο τον 20ο της λίστας και να λέτε ναι αλλά αυτός σήκωσε 1 κιλό μόνο παραπάνω και έκανε περισσότερα δευτερόλεπτα για να το σηκώσει... ε και; οι άλλοι 19 γαργάρα απλά επειδή βολεύει να πάρετε τον τελευταίο απο τους 20 πρέπει να το αναλύσουμε;;

    Που εκει θα το καταλάβαινα βέβαια γιατί παίζει ρόλο και η εθνική υπηρηφάνεια γιατί μιλάμε για αγωνίσματα

    Αλλά εδώ τι υπερηφάνειά να έχει κάποιος για να είναι μεροληπτικός; Ιδιωτική εταιρία ειναι ο ΟΤΕ που μας χρεώνει πάγια αντίστοιχα ή μεγαλύτερα (συνήθως μεγαλύτερα) απο πλούσιες χώρες για να μας παρέχει κατώτερες υπηρεσίες απο φτωχές χώρες (μιλάω για Ευρώπη μην φέρεις παράδειγμα τι γίνεται σε κάποιο μέρος στην αφρική)

    Άρα εις βάρος σου πάνε οι όποιες προσπάθειες για να τον υποστηρίξεις...

    Εκτός αν έχει μεγαλύτερη σημασία το να διαψεύσεις εμένα απο το να βρεις εσύ το δίκαιο σου έναντι στην κομπίνα των καρτέλ που μας αρμέγουν με τα χάλκινα καλώδια που πήραν τζάμπα απο τον καιρό της χούντας και τις καμπίνες που βάζουν τζαμπέ σχεδόν με επιδότηση στα κατσάβραχα!
    Δεν το είπα για να αντιπαρατεθώ μαζί σου. Αντίθετα όπως είδες τα στοιχεία που έδωσα βοηθάνε την αυτό που λες. Απλά την ώρα που έγραφα το post βιαζόμουν και δεν πρόσεξα πως ακριβώς το έγραψα. Αν σε πρόσβαλα ζητώ συγγνώμη, δεν ηταν καθόλου αυτός ο στόχος μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Attenuation στην ίνα;
    Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην ινα, στο gpon που γίνεται χρήση στις περισσότερες περιπτώσεις απο την στιγμή που το ont κάνει σύνδεση έχει κλειδώσει στα 2,5/1,2Gbit για αποστάσεις εως 20Km.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν μπαίνει όριο σε άλλο επίπεδο.


    όσο για το Homes passed, η σύγκριση γίνεται και στις δυο περιπτώσεις με αυτά τα ποσοστά,
    Δεν νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό. Υπάρχει εξασθένηση αλλά θεωρείται αμελητέα. Όπως βλέπεις λέω ακριβώς το ίδιο. Ότι οι διακυμάνσεις στην ταχύτητα μπορεί να οφείλονται στον εξοπλισμό ή στην πολιτική του παρόχου ή στην ώρα και την χρήση του δικτύου αλλά οχι στο μέσο μετάδοσης. Άρα αν ο πάροχος λέει έως και στις συνδέσεις FTTH, αυτό το έως και περιλαμβάνει κανονικά πολύ μικρό ευρος τιμών και οχι πάνω από το μισό της συνδεσης όπως γινόταν στις ADSL. Κατά συνέπεια αν κάποιος βλέπει μεγάλες διακυμάνσεις στην ταχύτητα της σύνδεσεις του θα πρέπει να ξέρει πως κατά πάσα πιθανότητα ευθύνεται για αυτές ο πάροχος κι ότι εκεί θα πρέπει να αναζητήσει τις ευθύνες. Συνεπώς αν σε μια 100αρα συνδεση ξαφνικά η ταχύτητα πέσει από το 100 στο 70 (σε συνεχή βάση. Οχι στο κατέβασμα ενός αρχείου μόνο από ένα site) αυτό δεν είναι λογικό και ευθύνεται αποκλειστικά ο πάροχος και πρέπει να δηλωθεί σαν βλάβη και ο πάροχος να την αποκαταστήσει διότι σε αυτή την περίπτωση δικαιολογίες του τύπου "Είστε μακριά από την καμπίνα, το κέντρο, το DSLAM" δεν πρέπει να περάσουν ουτε για πλάκα. Επίσης δεδομένων των τεχνικών χαρακτηριστικών της ινας οι πάροχοι πρεπει πλέον να ποσοτικοποιήσουν το έως ας πουμε στο 5-7,5% της ταχύτητας κι οτιδήποτε πάνω από αυτό να θεωρείται βλάβη ή εκ του πονηρού μείωση της ταχύτητας από τον πάροχο

  2. #422
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων


    Δεν νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό. Υπάρχει εξασθένηση αλλά θεωρείται αμελητέα. Όπως βλέπεις λέω ακριβώς το ίδιο. Ότι οι διακυμάνσεις στην ταχύτητα μπορεί να οφείλονται στον εξοπλισμό ή στην πολιτική του παρόχου ή στην ώρα και την χρήση του δικτύου αλλά οχι στο μέσο μετάδοσης. Άρα αν ο πάροχος λέει έως και στις συνδέσεις FTTH, αυτό το έως και περιλαμβάνει κανονικά πολύ μικρό ευρος τιμών και οχι πάνω από το μισό της συνδεσης όπως γινόταν στις ADSL. Κατά συνέπεια αν κάποιος βλέπει μεγάλες διακυμάνσεις στην ταχύτητα της σύνδεσεις του θα πρέπει να ξέρει πως κατά πάσα πιθανότητα ευθύνεται για αυτές ο πάροχος κι ότι εκεί θα πρέπει να αναζητήσει τις ευθύνες. Συνεπώς αν σε μια 100αρα συνδεση ξαφνικά η ταχύτητα πέσει από το 100 στο 70 (σε συνεχή βάση. Οχι στο κατέβασμα ενός αρχείου μόνο από ένα site) αυτό δεν είναι λογικό και ευθύνεται αποκλειστικά ο πάροχος και πρέπει να δηλωθεί σαν βλάβη και ο πάροχος να την αποκαταστήσει διότι σε αυτή την περίπτωση δικαιολογίες του τύπου "Είστε μακριά από την καμπίνα, το κέντρο, το DSLAM" δεν πρέπει να περάσουν ουτε για πλάκα. Επίσης δεδομένων των τεχνικών χαρακτηριστικών της ινας οι πάροχοι πρεπει πλέον να ποσοτικοποιήσουν το έως ας πουμε στο 5-7,5% της ταχύτητας κι οτιδήποτε πάνω από αυτό να θεωρείται βλάβη ή εκ του πονηρού μείωση της ταχύτητας από τον πάροχο
    Δεν λέμε ακριβώς το ίδιο, αλλά οκ.
    Στο gpon υπάρχουν τα διάφορα σπλιτ που γίνονται στην γραμμή, αυτά τα 2,5/1,2 τα μοιράζεσαι με άλλους 32 ή 64, σε κάθε περίπτωση η σύνδεση που πληρώνεις είναι Best effort. Στις 100αρες συνδέσεις δύσκολα θα το δείς, σε αυτές του 1Gbps αρκετά πιο εύκολα για αυτό πχ πάροχος στην Βουλγαρία σου λέει εγώ σου δίνω 1Gbps με ελάχιστο που μπορείς να πιάσεις τα 150Mbps, αν πιάσεις λιγότερο τότε θα το δούμε σαν βλάβη.
    Δεν έχεις κάτι εγγυημένο

  3. #423
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Attenuation στην ίνα;
    Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην ινα, στο gpon που γίνεται χρήση στις περισσότερες περιπτώσεις απο την στιγμή που το ont κάνει σύνδεση έχει κλειδώσει στα 2,5/1,2Gbit για αποστάσεις εως 20Km.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν μπαίνει όριο σε άλλο επίπεδο.


    όσο για το Homes passed, η σύγκριση γίνεται και στις δυο περιπτώσεις με αυτά τα ποσοστά,
    Επίσης μια ερώτηση. Εφόσον το gpon κλειδώνει στα 2.5/1.25 Gbps και στο μέλλον θα κλειδώνει στα 10/0 Gbps για ποιον λόγο δεν δίνουν οι ελληνες πάροχοι συνδέσεις με upload στο 50% του download? Στο κάτω κάτω αυτός ειναι και ο πιο λογικός διαχωρισμός του bandwidth, καθόσον μπορούν να εκμεταλλευτούν πλήρως όλο το bandwidth της ίνας. Αν για παράδειγμα σε μια οικιστική περιοχή βάλουν όλοι γραμμές 100/10 που πεφτουν στην ίδια οπτική τότε σε εκείνη την οπτική θα έχει χονδρικά 25 συνδέσεις 100/10 που θα κατανaλώνουν χονδρικά τα 2.5 Gbps down αλλά 1 Gbps up θα παραμένει ανεκμετάλλευτο πλήρως. Πραγματικά θα ήθελα να μου πεις την γνώμη σου γιατί συμβαίνει αυτό

  4. #424
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποιον λόγο δεν δίνουν οι ελληνες πάροχοι συνδέσεις με upload στο 50% του download?
    Γιατί θα χάσουν πελάτες από άλλα πακέτα.

  5. #425
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μια ερώτηση. Εφόσον το gpon κλειδώνει στα 2.5/1.25 Gbps και στο μέλλον θα κλειδώνει στα 10/0 Gbps για ποιον λόγο δεν δίνουν οι ελληνες πάροχοι συνδέσεις με upload στο 50% του download? Στο κάτω κάτω αυτός ειναι και ο πιο λογικός διαχωρισμός του bandwidth, καθόσον μπορούν να εκμεταλλευτούν πλήρως όλο το bandwidth της ίνας. Αν για παράδειγμα σε μια οικιστική περιοχή βάλουν όλοι γραμμές 100/10 που πεφτουν στην ίδια οπτική τότε σε εκείνη την οπτική θα έχει χονδρικά 25 συνδέσεις 100/10 που θα κατανaλώνουν χονδρικά τα 2.5 Gbps down αλλά 1 Gbps up θα παραμένει ανεκμετάλλευτο πλήρως. Πραγματικά θα ήθελα να μου πεις την γνώμη σου γιατί συμβαίνει αυτό
    Γιατί έτσι έχουν επιλέξει, πχ στην Γερμανία η Vodafone δίνει 1Gbps/50mbps.
    Μπορεί να μην θέλουν να χάσουν κόσμο απο τα μισθωμένα.

    Οχι 25 συνδέσεις, /32 στην καλύτερη με /64 το πιο σύνηθες

  6. #426
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέμε ακριβώς το ίδιο, αλλά οκ.
    Στο gpon υπάρχουν τα διάφορα σπλιτ που γίνονται στην γραμμή, αυτά τα 2,5/1,2 τα μοιράζεσαι με άλλους 32 ή 64, σε κάθε περίπτωση η σύνδεση που πληρώνεις είναι Best effort. Στις 100αρες συνδέσεις δύσκολα θα το δείς, σε αυτές του 1Gbps αρκετά πιο εύκολα για αυτό πχ πάροχος στην Βουλγαρία σου λέει εγώ σου δίνω 1Gbps με ελάχιστο που μπορείς να πιάσεις τα 150Mbps, αν πιάσεις λιγότερο τότε θα το δούμε σαν βλάβη.
    Δεν έχεις κάτι εγγυημένο
    Όπως είπα και στο άλλο post. Καταλαβαίνω να υπάρχουν διακυμάνσεις στις ταχύτητες για πολλούς λόγους εκ των οποίων όμως τουλάχιστον από τις γνώσεις που διαθέτω μόνο για έναν δεν ευθύνεται ο πάροχος (φορτο δικτύου) Από κει και πέρα και με βάση τα τεχνικά δεδομένα δεν δικαιολογείται ο πάροχος να παρέχει υποβαθμισμένη υπηρεσία με μεγάλες διακυμάνσεις στην ταχύτητα. Προσωπικά, ειδικά με την οπτική, το βλέπω αποκλειστικά και μόνο σαν κολπάκι των παρόχων για να διευκολύνονται οι ίδιοι και να έχουν δικαιολογία για τις υποβαθμισμένες υπηρεσίες που προσφέρουν, εκμεταλλευόμενοι την άγνοια του περισσότερου κόσμου. Με λίγα λόγια. Δεν είναι δυνατό να μπορώ εγώ με το απλό pfsense που έχω στήσει στο σπίτι μου να μπορώ να περιορισω το bandwidth της αδερφής μου στο maximum που θέλω ώστε να μην δημιουργεί προβλήματα στους υπόλοιπους κάθε φορά που κάνει streaming και να μην μπορεί να το κάνει ο πάροχος που διαθέτει μηχανήματα σαφώς καλύτερα και πολύ ακριβότερα από τα δικά μου.

  7. #427
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δλδ ΘΕΣ. traffic shaping? Αλήθεια? Πριν κατι χρόνια τοκαναν και ειχε γίνει της τρελλης

  8. #428
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα και στο άλλο post. Καταλαβαίνω να υπάρχουν διακυμάνσεις στις ταχύτητες για πολλούς λόγους εκ των οποίων όμως τουλάχιστον από τις γνώσεις που διαθέτω μόνο για έναν δεν ευθύνεται ο πάροχος (φορτο δικτύου) Από κει και πέρα και με βάση τα τεχνικά δεδομένα δεν δικαιολογείται ο πάροχος να παρέχει υποβαθμισμένη υπηρεσία με μεγάλες διακυμάνσεις στην ταχύτητα. Προσωπικά, ειδικά με την οπτική, το βλέπω αποκλειστικά και μόνο σαν κολπάκι των παρόχων για να διευκολύνονται οι ίδιοι και να έχουν δικαιολογία για τις υποβαθμισμένες υπηρεσίες που προσφέρουν, εκμεταλλευόμενοι την άγνοια του περισσότερου κόσμου. Με λίγα λόγια. Δεν είναι δυνατό να μπορώ εγώ με το απλό pfsense που έχω στήσει στο σπίτι μου να μπορώ να περιορισω το bandwidth της αδερφής μου στο maximum που θέλω ώστε να μην δημιουργεί προβλήματα στους υπόλοιπους κάθε φορά που κάνει streaming και να μην μπορεί να το κάνει ο πάροχος που διαθέτει μηχανήματα σαφώς καλύτερα και πολύ ακριβότερα από τα δικά μου.
    Το κομμάτι που γράφω πως αυτό που πληρώνεις δεν είναι εγγυημένο το πρόσεξες;
    Όλες οι συνδέσεις δίνονται με contention ratio, παντού σε όλο τον κόσμο.

    Δεν υπάρχει κάτι πονηρό ή υποχθόνιο

  9. #429
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ ΘΕΣ. traffic shaping? Αλήθεια? Πριν κατι χρόνια τοκαναν και ειχε γίνει της τρελλης
    Είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνουν και τώρα;

  10. #430
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mangare Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνουν και τώρα;
    Θα είχε βουήξει το forum.

  11. #431
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κομμάτι που γράφω πως αυτό που πληρώνεις δεν είναι εγγυημένο το πρόσεξες;
    Όλες οι συνδέσεις δίνονται με contention ratio, παντού σε όλο τον κόσμο.

    Δεν υπάρχει κάτι πονηρό ή υποχθόνιο
    Δεν μίλησα για πονηρό ή υποχθόνιο. Μίλησα για υποβαθμισμένη υπηρεσία. Ας πούμε στο παράδειγμα που έδωσες με το 1 Gbps στην Βουλγαρία. Δέχομαι λόγω φόρτου δικτύου ή κάποιου άλλου τεχνικού λόγου η Ταχύτητα κάποια στιγμή για ένα περιορισμένο χρονικό διάστημα να πέσει στα 150 Mbps όπως λες. Αυτό το οποίο δεν δέχομαι και θεωρώ υποβαθμισμένη υπηρεσία είναι να μου λέει ο πάροχος οτι πληρώνω για 1 Gbps και θα έχω μόνιμα 150 Mbps. Αυτό είναι υποβαθμισμένη υπηρεσία ειδικά αν ο πάροχος μου πει ότι πριν από αυτό το όριο δεν το βλέπει σαν βλάβη. Και λέω ότι εκμεταλλεύονται την άγνοια διότι ως τώρα ο κόσμος ήξερε με τον χαλκό ότι το έως και οι χαμηλές ταχύτητες είναι το σύνηθες και όχι η εξαίρεση. Με την οπτική όμως τεχνικά πάντα αυτό δεν ισχύει στον βαθμό που ίσχυε με τις ADSL. Επίσης επειδή από προσωπική εμπειρία έχω διαπιστώσει ότι πολλές φορές οι πάροχοι εφάρμοζαν πολιτικές του τύπου να μειώνουν το Bandwidth σε συνδέσεις με μικρή κίνηση και όταν παραπονιόταν ο συνδρομητής να λένε ότι το συμβόλαιο λέει έως και δεν πάει παραπάνω για τεχνικούς λόγους. Μόλις όμως χτύπαγε τηλέφωνο κάποιος που φαινόταν ότι ήξερε τι του γίνεται και μίλαγε με τεχνικά δεδομένα αμέσως η ταχύτητα έπιανε οτι μπορούσε και έπρεπε να πιάνει πολύ κοντά στα θεωρητικά. Και το λέω μετά λόγου γνώσεως διότι μου συνέβη 2 φορές μετά από μεγάλες άδειες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είχε βουήξει το forum.
    Και ποιος θα το καταλάβει και πως? Εγώ το κατάλαβα οταν μου συνέβη επειδή στην 24αρα που είχα το download είχε πέσει στα 4 ενώ συνηθως είχα 12 και το Attenuation και SNR μου έλεγαν οτι υπάρχει πρόβλημα διότι θα έπρεπε να πιάνω γυρω στα 11 - 13. Στα 100 αν πέσει στα 90 αν δεν κάνεις speedtest συνέχεια η συμβεί κάτι άλλο πολύ περίεργο δύσκολα θα καταλάβεις οτι έχεις χάσει το 10% download σου.

  12. #432
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    η περιοχή μας έχει εμπορικά only 24αρες... και σε αυτόν έφταναν το πολύ 4-5down.... booster δεν παίζει γιατί δεν έχει καλό σήμα εκεί (ίσως και καθόλου)
    Θα είσαι η εξαίρεση μάλλον απότι διαβάζω εδώ :P

    Δεν μου λες ρε άρχοντα μήπως ξέρεις περίπου την απόσταση που τράβηξαν την ίνα;

    Γιατί για να λες 3 χιλιάρικά (αν μπορείς να το ρωτήσεις αυτό μιας και απότι κατάλαβα ξέρεις κάποιον είτε απο το ξενοδοχείο είτε τεχνικό που την πέρασε) και για να λές 4-5 down υποψιάζομαι ότι θα είχε γύρο στα 2 με 3 χιλιόμετρα απόσταση απο το ΑΚ οπότε πάει περίπου 1 ευρώ το μέτρο...

    Βέβαια μπορεί καμπίνα να είχε πιο κοντά.


    Έχει ενδιαφέρον να μπεις σε παρακαλώ λίγο στον κόπο να ψάξουμε το κόστος για να περάσεις οπτική γιατί πχ απο εδώ https://www.ebay.de/itm/Huawei-Smart...Cclp%3A2334524


    βλέπουμε ότι ένα καινούργιο DSLAM (το συγκεκριμένο μεταχειρισμένο με ενεργή εγγύηση κατασκευαστή στα 1600 ευρώ) να κοστίζει γύρο στα 10.000 ευρώ με Vectoring και πλακέτες για 256 χρήστες.


    Μπορούμε με λίγα λόγια να βγάλουμε ένα γενικό ρεζουμε του κόστους για τον ΟΤΕ να περάσει τις περιβόητες καμπίνες :P

  13. #433
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Οβίδιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος θα το καταλάβει και πως? Εγώ το κατάλαβα οταν μου συνέβη επειδή στην 24αρα που είχα το download είχε πέσει στα 4 ενώ συνηθως είχα 12 και το Attenuation και SNR μου έλεγαν οτι υπάρχει πρόβλημα διότι θα έπρεπε να πιάνω γυρω στα 11 - 13. Στα 100 αν πέσει στα 90 αν δεν κάνεις speedtest συνέχεια η συμβεί κάτι άλλο πολύ περίεργο δύσκολα θα καταλάβεις οτι έχεις χάσει το 10% download σου.
    Όπως το έχουν καταλάβει τις προηγούμενες φορές που είχε στο παρελθόν. Δεν είμαστε το site του Κοσμοπόλιταν, είναι αναμενόμενο να υπάρχουν άτομα ανάμεσά μας που κάνουν αρκετά συχνά speedtests και τσεκάρουν πόσο κατεβάζουν με torrents κτλπ.

    Σε παλιότερες περιπτώσεις αν θυμάμαι καλά, έπεφτε traffic shaping σε torrents.

  14. #434
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως το έχουν καταλάβει τις προηγούμενες φορές που είχε στο παρελθόν. Δεν είμαστε το site του Κοσμοπόλιταν, είναι αναμενόμενο να υπάρχουν άτομα ανάμεσά μας που κάνουν αρκετά συχνά speedtests και τσεκάρουν πόσο κατεβάζουν με torrents κτλπ.

    Σε παλιότερες περιπτώσεις αν θυμάμαι καλά, έπεφτε traffic shaping σε torrents.
    Καλά και αυτό αλλά αν θυμάσαι πόσο πρέπει να κατεβάζεις ή ακόμη καλύτερα να ξέρεις ότι 8mbit = 1MegaByte μπορείς απλά να δεις την ώρα που κατεβάζεις ότι έχει πέσει η ταχύτητα στα torrents που εφόσον έχουν πολλά seeds θα έπρεπε να κατεβάζεις σχεδόν καρφωτά (υπάρχει ένα μικρό overhead ανάλογα με τον συνολικό αριθμό seeds που συνδέονται με εσένα και την ποιότητα τους) οπότε αν έχεις κανονική 100άρα και κατεβάζεις με 10.5-12 ΜΒ/s ξέρεις ότι όλα πάνε καλά αν κατεβάζεις με κάτω απο 9 υπάρχει πρόβλημα (εφόσον υπάρχουν τα seeds βέβαια αν έχεις 2,3 seeds στο torrent που κατεβάζεις είσαι δέσμιος του συνολικού upload που μπορούν να δώσουν σε εσένα)


    Το να βλέπεις το max της ταχύτητας σου μέσω torrent με πάρα πολλά seeds είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να δεις την πραγματική σου ταχύτητα γιατί τα p2p clients έχουν εξελιχθεί αρκετά και βρίσκουν πάντα τα ιδανικότερα seeds απο την άλλη αν είναι δημοφιλές torrent θα έχει seeds απο διάφορα IP(= διάφορες χώρες) και το client θα διαλέξει αυτά με το μεγαλύτερο upload ως προς εσένα.

  15. #435
    Εγγραφή
    03-05-2021
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κομμάτι που γράφω πως αυτό που πληρώνεις δεν είναι εγγυημένο το πρόσεξες;
    Όλες οι συνδέσεις δίνονται με contention ratio, παντού σε όλο τον κόσμο.

    Δεν υπάρχει κάτι πονηρό ή υποχθόνιο
    που σε χανει που σε βρισκει κανεις,εδω να εξυψωνεις τις σαπιογραμμες, μωρε μπραβο

Σελ. 29 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 9192427282930 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας