Σελ. 2 από 30 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 437
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τα 50-100 Mbps είναι άχρηστο το download αφού κανένα site δεν έχει bandwidth να σου δώσει παραπάνω.
    Άρα ουσιαστικά σου πουλάνε upload και αυτό θα έπρεπε να συγκρίνουμε σε τιμή σε σχέση με την Ευρώπη.
    Και όμως download σου πουλάνε, καθώς υπάρχουν πολλές υπηρεσίες που το παρέχουν, ακόμα πλέον έχουμε παραπάνω απο εναν χρήστες πίσω απο μια σύνδεση.
    Απο την άλλη ναι, μπορούμε να τα συγκρίνουμε όπως βολεύει κάθε φόρα, με κάποιο τρόπο θα είμαστε χειρότεροι απο τους άλλους!

  2. #17
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Χαιδάρι ; που εχει FTTH και δεν εχω ιδέα ;


  3. #18
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως download σου πουλάνε, καθώς υπάρχουν πολλές υπηρεσίες που το παρέχουν, ακόμα πλέον έχουμε παραπάνω απο εναν χρήστες πίσω απο μια σύνδεση.
    Απο την άλλη ναι, μπορούμε να τα συγκρίνουμε όπως βολεύει κάθε φόρα, με κάποιο τρόπο θα είμαστε χειρότεροι απο τους άλλους!
    Όσο να πεις το 100/10 προκαλεί δυσφορία ως προς το upload. Ας ήταν 100/20 και 200/40 αντίστοιχα.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  4. #19
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Ακούστε τι έκανε στο χωριό μου ο υπέρτατος ΟΤΕ. (4000 μόνιμοι κάτοικοι άρα κωμόπολη είναι, αλλά απο συνήθεια το λέω χωριό)
    Το είδα σε πρόσφατη επίσκεψη μου εκεί.

    Είχαμε 5 καμπίνες περίπου διάσπαρτες στο χωριό.
    Την εποχή που άλλαζαν τα ΚΑΦΑΟ τις πήραν ΟΛΕΣ και τις έβαλαν στην μια άκρη του χωριού!!
    Αποτέλεσμα, έχουμε καμπίνες για VDSL αλλά λόγω απόστασης μπορούν να το έχουν μόνο τα 10 σπίτια που είναι κοντά τους!!

    Επίσης, έχουν αφήσει κάποιες παλιές καμπίνες στην θέση τους, αυτό δεν το καταλαβαίνω.

    Τί κάνουν λοιπόν?
    Μας δίνουν ADSL over VDSL και οι συνδέσεις συγχρονίζουν σχετικά σταθερά απο 15000-23000 mbps, ανάλογα πόσο μακριά είσαι απο το ΚΑΦΑΟ.

    "Καταδικάσαν" 4000 μόνιμους κατοίκους σε αργό internet.

    Κι εσείς ψάχνεται να βρείτε τα κριτήρια του FTTH...Ότι γουστάρουν κάνουν, έλεγχος δεν υπάρχει, οπότε...

  5. #20
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.873
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τα 50-100 Mbps είναι άχρηστο το download αφού κανένα site δεν έχει bandwidth να σου δώσει παραπάνω.
    Που βασίζεται αυτό?

  6. #21
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιδάρι ; που εχει FTTH και δεν εχω ιδέα ;
    την ιδια απορια εχω και εγω.... ειμαι στο χαιδαρι και δεν μου δειχνει διαθεσιμοτητα

  7. #22
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στη Λάρισα υλοποιείται FTTH απο την cosmote στο 1 απ' τα 3 βασικά αστικά κέντρα της πόλης που έχει αναλάβει ο ΟΤΕ (Μεταμόρφωσης).
    Πιστεύω εως το τέλος του ετους να έχει ολοκληρωθεί.

    1GBPS γιατι δε δίνουν ακόμη? Εχουν περάσει 2 χρόνια+ απο τότε που ξεκίνησαν οι 200αρες FTTH με δυνατότητα αναβάθμισης σε 1gbps
    Καλά όχι σε όλο το κομμάτι.
    Μόνο δίπλα στο κέντρο της Μεταμόρφωσης.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Meanwhile, εγώ μένω κέντρο και δεν έχω τίποτα πέρα από (μισό) ADSL
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  9. #24
    Εγγραφή
    31-01-2006
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritzBox
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακούστε τι έκανε στο χωριό μου ο υπέρτατος ΟΤΕ. (4000 μόνιμοι κάτοικοι άρα κωμόπολη είναι, αλλά απο συνήθεια το λέω χωριό)
    Το είδα σε πρόσφατη επίσκεψη μου εκεί.

    Είχαμε 5 καμπίνες περίπου διάσπαρτες στο χωριό.
    Την εποχή που άλλαζαν τα ΚΑΦΑΟ τις πήραν ΟΛΕΣ και τις έβαλαν στην μια άκρη του χωριού!!
    Αποτέλεσμα, έχουμε καμπίνες για VDSL αλλά λόγω απόστασης μπορούν να το έχουν μόνο τα 10 σπίτια που είναι κοντά τους!!

    Επίσης, έχουν αφήσει κάποιες παλιές καμπίνες στην θέση τους, αυτό δεν το καταλαβαίνω.

    Τί κάνουν λοιπόν?
    Μας δίνουν ADSL over VDSL και οι συνδέσεις συγχρονίζουν σχετικά σταθερά απο 15000-23000 mbps, ανάλογα πόσο μακριά είσαι απο το ΚΑΦΑΟ.

    "Καταδικάσαν" 4000 μόνιμους κατοίκους σε αργό internet.

    Κι εσείς ψάχνεται να βρείτε τα κριτήρια του FTTH...Ότι γουστάρουν κάνουν, έλεγχος δεν υπάρχει, οπότε...
    Ομοίως και σε προάστιο της Δράμας (4 χιλ από το κέντρο) και μετά πληρωνουμε vdsl 50αρα και έχουμε 33αρα Συγχαρητήρια στον (Π)ΟΤΕ ουστ ξεφτίλες ειδικά στα προάστια θα ήταν πιο εύκολο να σκάψουν για FTTH αφού είναι αραιοκατοικημένα

  10. #25
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    την ιδια απορια εχω και εγω.... ειμαι στο χαιδαρι και δεν μου δειχνει διαθεσιμοτητα
    Ένα τυχαίο παράδειγμα.

    https://ibb.co/xXLvs1x

  11. #26
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα τυχαίο παράδειγμα.

    https://ibb.co/xXLvs1x
    Ειναι γνωστο απο πριν οτι καποιες λιγες διευθυνσεις της ειχε. Αλλα με το Δελτιο τυπου του πΟΤΕ υποθετεις οτι ολο το χαιδαρι εχει μπει. Βαζω τυχαια διευθυνσεις και δεν μου τις βγαζει. Δοκιμασε να βαλεις κατω απο την Καραισκακη οδους αλλα και πανω απο την καραισκακη και παλι δεν θα σου βγαλει. Κοντα στο κολυμβητηριο βγαζει ομως FTTH

  12. #27
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεσσήνη, για να απολαμβάνουν οι Ρομα τις αξεπέραστες δυνατότητες των οπτικών ινών
    τόρα κι στο τσαντίρ
    Γιατί, αυτοί άνθρωποι δεν είναι;

  13. #28
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως download σου πουλάνε, καθώς υπάρχουν πολλές υπηρεσίες που το παρέχουν, ακόμα πλέον έχουμε παραπάνω απο εναν χρήστες πίσω απο μια σύνδεση.
    Απο την άλλη ναι, μπορούμε να τα συγκρίνουμε όπως βολεύει κάθε φόρα, με όποιονδήποτε τρόπο θα είμαστε χειρότεροι απο τους άλλους!
    Fixed :P

    FTTH σε 36 περιοχές με αστερίσκο (με επιδοτήσεις για να το κάνουμε τζαμπέ μέσω EE ) και (κάποια σπίτια κυρίως στου δυαόλου την μάνα μακριά απο αστικά κέντρα θα έχουν αυτή την δυνατότητα)

    Αλλά βάζει 36 περιοχές και λες πω η μισή ελλάδα τώρα έχει FTTH ! Αυτά στέλνουν μετά και στην Ευρώπη σαν στατιστικά και νομίζουν οι Ευρωπαίοι ότι είμαστε κοντά εξελικτικά μαζί τους :P Που να ξέρουν οι Ευρωπαίοι ότι εδώ οι περισσότεροι δύσμοιροι ακόμη και μέσα στο κέντρο της πρωτεύουσας παλεύουν με 5 και με 10 mbps και μόνο στα χωριά και στα λαγκάδια (λόγω επιδότησης) υπάρχει υπηρεσία αλλά δεν υπάρχει εκεί και το ενδιαφέρον/πελατεία

  14. #29
    Εγγραφή
    17-05-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fixed :P

    FTTH σε 36 περιοχές με αστερίσκο (με επιδοτήσεις για να το κάνουμε τζαμπέ μέσω EE ) και (κάποια σπίτια κυρίως στου δυαόλου την μάνα μακριά απο αστικά κέντρα θα έχουν αυτή την δυνατότητα)

    Αλλά βάζει 36 περιοχές και λες πω η μισή ελλάδα τώρα έχει FTTH ! Αυτά στέλνουν μετά και στην Ευρώπη σαν στατιστικά και νομίζουν οι Ευρωπαίοι ότι είμαστε κοντά εξελικτικά μαζί τους :P Που να ξέρουν οι Ευρωπαίοι ότι εδώ οι περισσότεροι δύσμοιρη ακόμη και μέσα στο κέντρο της πρωτεύουσας παλεύουν με 5 και με 10 mbps και μόνο στα χωριά και στα λαγκάδια (λόγω επιδότησης) υπάρχει υπηρεσία αλλά δεν υπάρχει εκεί και το ενδιαφέρον/πελατεία
    πολυ σωστα τα λεει ο papajo. εγω που δουλευα στην wind ως πωλητης το μονο που τους ενοιαζε ηταν τα κινητα. χεστηκαν για ιντερνετ και αναβαθμισεις γιατι ο περισσοτερος κοσμος δεν θελει η δεν ξερει η και τα 2. και επισης δεν υπαρχουν υπομοδομες για ftth γιαυτο και ο ρυθμος χελωνας. το πα πας στον μεσο ελληνα που ειναι και βλαχος και να του πεις σου δινω 100αρα απο FTTC στα 35 ευρω θα του γυρισει το ματι γιατι νομιζει ακομα οτι ο ηλιος ειναι πρασινος. μνημονια μεχρι να βαλουμε μυαλο

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fixed :P

    FTTH σε 36 περιοχές με αστερίσκο (με επιδοτήσεις για να το κάνουμε τζαμπέ μέσω EE ) και (κάποια σπίτια κυρίως στου δυαόλου την μάνα μακριά απο αστικά κέντρα θα έχουν αυτή την δυνατότητα)

    Αλλά βάζει 36 περιοχές και λες πω η μισή ελλάδα τώρα έχει FTTH ! Αυτά στέλνουν μετά και στην Ευρώπη σαν στατιστικά και νομίζουν οι Ευρωπαίοι ότι είμαστε κοντά εξελικτικά μαζί τους :P Που να ξέρουν οι Ευρωπαίοι ότι εδώ οι περισσότεροι δύσμοιροι ακόμη και μέσα στο κέντρο της πρωτεύουσας παλεύουν με 5 και με 10 mbps και μόνο στα χωριά και στα λαγκάδια (λόγω επιδότησης) υπάρχει υπηρεσία αλλά δεν υπάρχει εκεί και το ενδιαφέρον/πελατεία
    Οχι λέει 36 νέες περιοχές, δεν λεει κάπου η μισή Ελλάδα, άπλα ελληνικά είναι.

    Ακόμα περιμένω κάποια λινκ απο το άλλο νήμα
    Αλλά ναι συνέχισε να λες πως είμαστε χάλια, δεν θα σου το χαλάσω

    Ούτε επιδοτήσεις στους παροχους παίζουν για FTTH, το είπαμε και στο άλλο νήμα αλλά αν δεν θέλει κάποιος να μάθει...... δεν θα μάθει

Σελ. 2 από 30 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας