Σελ. 20 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 1015181920212225 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 437
  1. #286
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ ποιες ειναι οι χώρες που δίνουν 10 στην 100άρα και 20 στην διακοσάρα; επίσης ποιές ειναι που δίνουν 5 στην 50άρα και 3 στην 30άρα ή 1mbps στην 24άρα;

    Παλιότερα όταν είχαμε κάποια περιφάνεια για το δίκτυο θυμάμαι είχαμε 2mbps down και 1 mbps up και τα router ήταν fritzbox :P οχι Chinesium :P

    και αν αντι για 200-250kbps κατέβαζες πχ με 180 και κάτω δηλωνόταν βλάβη όχι όπως τώρα που αν κατεβάζεις τα μισά και κάτω απο την "εως" σου, σου την λένε και απο πάνω...
    Είπα το ίδιο, διαβάζεις πάλι ότι θέλεις

    Εδώ πχ έχει για την Αγγλία Bt (πρώην δημόσιος πάροχος)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  81,0 KB 
ID: 220051

    Μη ηθικοί και αυτοί που δεν παρέχουν ίδιο Upload, μη ηθικοί που μέσα στο πρόγραμμα έχουν και τηλέφωνο αναγκαστικά

    Και εδώ DT
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  67,4 KB 
ID: 220052

  2. #287
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα το ίδιο, διαβάζεις πάλι ότι θέλεις

    Εδώ πχ έχει για την Αγγλία Bt (πρώην δημόσιος πάροχος)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  81,0 KB 
ID: 220051

    Μη ηθικοί και αυτοί που δεν παρέχουν ίδιο Upload, μη ηθικοί που μέσα στο πρόγραμμα έχουν και τηλέφωνο αναγκαστικά
    Ναι εδώ τι δίχνει ; μήπως μπερδεύτηκες και νόμιζες ότι αριστερά δείχνει το "εως" και δεξιά δείχνει το πραγματικό;

    αριστερά ειναι το Down και δεξιά είναι το up κατα μέσο όρο!

    Είναι δύσκολο να το πιστέψει κάποιος αυτό βέβαια και γιαυτό θα νόμιζες ότι πρόκειται για "έως vs πραγματικό" γιατί είσαι εντρυφησμένος στην ελληνική πραγματικότητα :P

    Αυτό που δίχνεις απλά λέει πως

    όσοι έχουν 250άρα down κατεβάζουνπαραπάνω (300 ) και έχουν περίπου με 50 το up

    και πως το χαμηλότερο upload είναι στο "essential" που μάλλον είναι η πιο φθηνή σύνδεση και ειναι στα 9Mbps πραγματική/average ταχύτητα .... όταν εμάς στην φθηνότερη VDSL είναι "εως" 3 και στην ADSL "εως" 1



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη ηθικοί και αυτοί που δεν παρέχουν ίδιο Upload, μη ηθικοί που μέσα στο πρόγραμμα έχουν και τηλέφωνο αναγκαστικά
    Το πρόβλημα δεν είναι στο ότι το upload δεν είναι ίδιο το πρόβλημα στο είναι στο ότι ειναι μικροσκοπικό σε σχέση με το download κανέντας δεν θα παραπονιόταν για την ασυμμετρία αν πχ κατέβαζε με 200 και ανέβαζε με 100

    ή τουλάχιστον θα παραπονιόταν λιγότερο απο το 10% που παραπονιέται σήμερα (που ειναι οι περισσότεροι δηλαδή ανεξάρτητα τον τύπο σύνδεσης τους)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και εδώ DT
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  67,4 KB 
ID: 220052
    Αυτό το έβαλες μετά..

    Οκ η DT έχει τις "χειρότερες" συνδέσεις απο θέμα ταχύτητας στην γερμανία αλλά και πάλι η χειρότερη τους σύνδεση έχει διπλάσιο Upload απο εμάς οπότε πάλι δεν βλέπω το point

  3. #288
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απατεώνες; για σοβαρευτείτε λίγο
    Εχεις απόλυτο δίκιο.
    Είναι απολύτως νόμιμοι απατεώνες.
    Κάτι σαν τις Nόμιμες Τράπεζες.

    Το ότι οι νόμιμοι απατεώνες μούχουν κάτσει στο σβέρκο από τότε που γεννήθηκα, είναι άλλο θέμα, κάτι σαν offtopic

    ΥΓ
    Δυσκολεύομαι να σοβαρευτώ με κουστουμαρισμένους νόμιμους.
    Θα παραμείνω αστείος και ασόβαρος.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #289
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ ποιες ειναι οι χώρες που δίνουν 10 στην 100άρα και 20 στην διακοσάρα; επίσης ποιές ειναι που δίνουν 5 στην 50άρα και 3 στην 30άρα ή 1mbps στην 24άρα;
    Στα πρώτα να συμφωνήσω ότι υπάρχει περιθώριο για μεγαλύτερο upload, στο τελευταίο όμως τι περιμένεις με ADSL? 2.5Mbps?

  5. #290
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις απόλυτο δίκιο.
    Είναι απολύτως νόμιμοι απατεώνες.
    Κάτι σαν τις Nόμιμες Τράπεζες.

    Το ότι οι νόμιμοι απατεώνες μούχουν κάτσει στο σβέρκο από τότε που γεννήθηκα, είναι άλλο θέμα, κάτι σαν offtopic

    ΥΓ
    Δυσκολεύομαι να σοβαρευτώ με κουστουμαρισμένους νόμιμους.
    Θα παραμείνω αστείος και ασόβαρος.
    Ελα και εσύ, έχει ξεφύγει εδώ και αρκετό καιρό το νήμα, εσυ έλειπες!

  6. #291
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδώ DT
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  67,4 KB 
ID: 220052
    Μακάρι να είχαμε τόσο κι εμείς...

  7. #292
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εδώ τι δίχνει ; μήπως μπερδεύτηκες και νόμιζες ότι αριστερά δείχνει το "εως" και δεξιά δείχνει το πραγματικό;

    αριστερά ειναι το Down και δεξιά είναι το up κατα μέσο όρο!

    Είναι δύσκολο να το πιστέψει κάποιος αυτό βέβαια και γιαυτό θα νόμιζες ότι πρόκειται για "έως vs πραγματικό" γιατί είσαι εντρυφησμένος στην ελληνική πραγματικότητα :P

    Αυτό που δίχνεις απλά λέει πως

    όσοι έχουν 250άρα down κατεβάζουνπαραπάνω (300 ) και έχουν περίπου με 50 το up

    και πως το χαμηλότερο upload είναι στο "essential" που μάλλον είναι η πιο φθηνή σύνδεση και ειναι στα 9Mbps πραγματική/average ταχύτητα .... όταν εμάς στην φθηνότερη VDSL είναι "εως" 3 και στην ADSL "εως" 1





    Το πρόβλημα δεν είναι στο ότι το upload δεν είναι ίδιο το πρόβλημα στο είναι στο ότι ειναι μικροσκοπικό σε σχέση με το download κανέντας δεν θα παραπονιόταν για την ασυμμετρία αν πχ κατέβαζε με 200 και ανέβαζε με 100

    ή τουλάχιστον θα παραπονιόταν λιγότερο απο το 10% που παραπονιέται σήμερα (που ειναι οι περισσότεροι δηλαδή ανεξάρτητα τον τύπο σύνδεσης τους)

    - - - Updated - - -



    Αυτό το έβαλες μετά..

    Οκ η DT έχει τις "χειρότερες" συνδέσεις απο θέμα ταχύτητας στην γερμανία αλλά και πάλι η χειρότερη τους σύνδεση έχει διπλάσιο Upload απο εμάς οπότε πάλι δεν βλέπω το point
    Της Bt το βάζω για να δεις οτι Παλι και εκεί οι ταχύτητες Upload Που δίνουν είναι μικρότερες απο το download, το ίδιο και την DT
    Τώρα μας λές η DT είναι χειρότερη, το άλλο δεν σου κάνει, εκείνο δεν το πιστεύεις και φυσικά θα βάλουνε όλοι ασύρματα και θα τρέχει ο ΟΤΕ

  8. #293
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα και εσύ, έχει ξεφύγει εδώ και αρκετό καιρό το νήμα, εσυ έλειπες!
    Με πεθύμησες ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #294
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να είχαμε τόσο κι εμείς...
    Και 5κ μισθό έτσι?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #295
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ, δεν χρειάστηκε ποτέ στην ζωή σου, να χρειαστεί να μιλήσεις από σταθερό τηλέφωνο ?
    Ολοι όσοι χρειάζεται να επικοινωνήσεις μαζί τους , χρησιμοποιούν άλλα μέσα επικοινωνίας, εκτός του σταθερού τηλεφώνου ?
    Εξάλλου, ο κάθε πάροχος θα μπορούσε να πουλήσει το nacked internet , στην τιμή που έχει σήμερα το double play
    και να λέει: η τηλεφωνία είναι δωρεάν.
    Πως μπορεί να έχει όφελος ο πελάτης - καταναλωτής ?
    Προσωπικά όχι δεν το χρειάζομαι το σταθερό. Στο σπίτι μου που έχω VDSL δεν είναι καν συνδεδεμένη τηλεφωνική συσκευή ενώ όσες φορές χρειάστηκε να βάλω το νούμερο μου κάπου απλά το είδα από το site του παρόχου γιατί απλά δεν το έχω απομνημονεύσει. Αν το χρειαστώ υπάρχουν ένα σωρό υπηρεσίες VoIP από τις οποίες μπορώ να πάρω τηλέφωνο σε σταθερά. Όσο για το αν μπορεί να πουλήσει το naked internet στην τιμή του double play. Κι αυτό σχετικό είναι διότι αν ξαφνικά μου φέρει ένα πακέτο που έχει μόνο naked internet στην τιμή των double play που έχει σήμερα αυτομάτως πάλι φαίνεται οτι αισχροκερδεί γιατί θα υπάρχει η σύγκριση με τα παλιότερα. Επιπλέον όταν υπάρχουν ήδη στην Ελλάδα πάροχοι που δίνουν naked internet σε ανταγωνιστικές τιμές θα αναγκαστεί προσαρμοστεί για να πει οτι ειναι περίπου στα ίδια. Με λίγα λόγια αν σε κάποια φάση φέρει internet 100/10 σκέτο με τιμή γύρω στα 28 € θα πω οκ μια χαρά και θα το πάρω χωρίς πρόβλημα γιατί θα είμαι προσωπικά κερδισμένος καθώς τώρα πληρώνω 30 € για 50/5. αν μπορούσα να πάω σε περιοχή που μπορώ να βάλω inalan θα ήμουν κερδισμένος χωρίς πρόβλημα γιατί απλά θα ειχα διπλάσιο download, 20πλάσιο upload, που είναι κάτι που θέλω πολύ περισσότερο απο το τηλέφωνο, με 2 € λιγότερα. Εκεί είναι το κέρδος για τον καταναλωτή. Ο κάθε καταναλωτής βλέπει το κέρδος του πάντα σε συνάρτηση με τις ανάγκες του. Εγώ λοιπόν βλέπω οτι πληρώνω επιπλέον για υπηρεσίες που δεν έχω ανάγκη και δεν παίρνω την υπηρεσία που θελω όπως την θέλω. Αν κάποιος άλλος θέλει να μιλάει πολυ΄στο σταθερό μπορεί να επιλέξει κάποιο άλλο πρόγραμμα. Στην τελική αυτό που ζητάω δεν είναι παρά μόνο η δυνατότητα να πάρω την υπήρεσία που θέλω χωρίς να πληρώσω λιγότερο η περισσότερο από αυτή την υπηρεσία

  11. #296
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα πρώτα να συμφωνήσω ότι υπάρχει περιθώριο για μεγαλύτερο upload, στο τελευταίο όμως τι περιμένεις με ADSL? 2.5Mbps?
    Γιατί το γελάς; όταν ειδικά μιλάμε για "εως" και οι περισσότεροι λόγω χαμιλής υποδομής παίρνουν απο χιλιόμετρα μακριά το κάθε kbps μετράει κάνε video κλήση με "εως" 1 που θα έιναι καμια 50kbps -dial up επίπεδα δηλαδή- ή σήκωσε φωτογραφίες ή περίμενε να κάνουν sync τα save σου στο steam cloud κτλ... με τόσο χαμιλό upload μέχρι και email αν εχουν κάνα συννημένο θέλουν αναμονή....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της Bt το βάζω για να δεις οτι Παλι και εκεί οι ταχύτητες Upload Που δίνουν είναι μικρότερες απο το download, το ίδιο και την DT
    Τώρα μας λές η DT είναι χειρότερη, το άλλο δεν σου κάνει, εκείνο δεν το πιστεύεις και φυσικά θα βάλουνε όλοι ασύρματα και θα τρέχει ο ΟΤΕ
    Μου κάνουν και οι δύο (απλά αναφέρω ότι βρίσκεις καλύτερες ταχύτητες σε άλλους ) και στις δύο περιπτώσεις το upload σε συγκρίσιμα προγράμματα σύνδεσης πχ 50άρες ειναι διπλάσιο και βάλε...

    αλλά για έναν ακατανόητο για εμένα λόγο εσύ πάντα δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω και πάντα τα βλέπεις όλα να λειτουργούν ρολόι εδώ :P

  12. #297
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η αλήθεια είναι πως δεν μας χαλούσε να έχουμε 2.5Mbps upload σε σχέση με το 1Mbps που παίζει τώρα και γελάνε οι ευρωπαίοι όταν τους το αναφέρω. Έχω γίνει ο κλόουν του discord.

    Πολύ πιο χρήσιμο από το να προσθέτουν 5 γειτονιές 100 οικογενειών σε "FTTH" Κάθε 6 μήνες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #298
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το γελάς; όταν ειδικά μιλάμε για "εως" και οι περισσότεροι λόγω χαμιλής υποδομής παίρνουν απο χιλιόμετρα μακριά το κάθε kbps μετράει κάνε video κλήση με "εως" 1 που θα έιναι καμια 50kbps -dial up επίπεδα δηλαδή- ή σήκωσε φωτογραφίες ή περίμενε να κάνουν sync τα save σου στο steam cloud κτλ... με τόσο χαμιλό upload μέχρι και email αν εχουν κάνα συννημένο θέλουν αναμονή....
    Γιατί το όπως λες κι εσύ και το upload είναι έως, οπότε απειροελάχιστοι θα έπιαναν το μέγιστο του Annex-M στα 2.5Mbps το οποίο θα είχε χασούρα στο downstream συγχρονισμό.

    Μόνο αν έδιναν αποκλειστικά 24αρι από καμπίνα VDSL θα ήταν ρεαλιστική τέτοια απαίτηση, το οποίο κάνει ο ΟΤΕ ο οποίος δίνει και μεγάλο upload στο "24αρι" του.

  14. #299
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το όπως λες κι εσύ και το upload είναι έως, οπότε απειροελάχιστοι θα έπιαναν το μέγιστο του Annex-M στα 2.5Mbps το οποίο θα είχε χασούρα στο downstream συγχρονισμό.

    Μόνο αν έδιναν αποκλειστικά 24αρι από καμπίνα VDSL θα ήταν ρεαλιστική τέτοια απαίτηση, το οποίο κάνει ο ΟΤΕ ο οποίος δίνει και μεγάλο upload στο "24αρι" του.
    Είχα κάποτε 24άρα με μεγαλύτερο upload απο 1 mbps χρόνια πριν τις καμπίνες (δεν θυμάμαι όμως ακριβώς ποιον απο τους πρώην παρόχους μου είχα τότε μάλλον hol ή η Οn) και νομίζω πως μπορείς να έχεις και 3.5 mbps απλά δεν είχαμε εδώ στην ελλάδα (μάλλον γιατί τα έχω ξεχάσει τι έπαιζε εμπορικά στην χώρα μια δεκαετία πριν :P)

  15. #300
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα κάποτε 24άρα με μεγαλύτερο upload απο 1 mbps χρόνια πριν τις καμπίνες (δεν θυμάμαι όμως ακριβώς ποιον απο τους πρώην παρόχους μου είχα τότε μάλλον hol ή η Οn) και νομίζω πως μπορείς να έχεις και 3.5 mbps απλά δεν είχαμε εδώ στην ελλάδα (μάλλον γιατί τα έχω ξεχάσει τι έπαιζε εμπορικά στην χώρα μια δεκαετία πριν :P)
    Ναι αλλά πόσο downstream? Είχες συγκρίνει πόσο έπεφτε το downstream πριν και μετά από την ενεργοποίηση του μεγαλύτερου από 1Mbps upload? Ναι μπορείς να έχεις έως 3.5Mbps (misstype το 2.5), αλλά κι αυτό με έως, πρέπει δλδ να είσαι πολύ κοντά στο Αστικό Κέντρο.

    Στην περίπτωση των VDSL καμπινών, αυτοί που παίζουν με vdsl modulation και κόφτη στα 24, δεν έχουν θέμα. Σε adsl2+ όμως από Α/Κ τα προβλήματα είναι αρκετά...

Σελ. 20 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 1015181920212225 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας