Σελ. 18 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819202328 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 437
  1. #256
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το Ανατολικό Μπλόκ, που ανήκει ? Στην Δύση ή στην Ανατολή ?

    Αχ
    Ανήκει στο bloc
    Οπως ακριβώς αναφέρονται οι Βρεττανοί για την ΕΕ=bloc σε καιρούς brexit

    bloc = a group of countries or political parties with common interests who have formed an alliance


    Η Κούβα ανήκε στο bloc, ναι ή ου ?

    ΥΓ 2
    Γραμματική σχολείου

    1. Το επίθετο χαρακτηρίζει το ουσιαστικό
    Το ανατολικό μπλοκ είναι άλλο πράγμα από μπλόκ ανατολής

    2. Σύνθετες λέξεις
    Το δεύτερο συνθετικό έχει το βάρος
    πχ
    αλογόμυγα είναι μύγα όχι άλογο
    γουρουνότριχα είναι τρίχα όχι γουρούνι
    κλπ

    ΥΓ 3
    Κοπάνα έκανες ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 23-10-20 στις 15:31.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #257
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προφανώς και η Κούβα άνηκε στο bloc όπως και το Βιετνάμ, η Μογγολία, το Λάος, η Κορέα, η Κίνα. Το Ανατολικό Μπλοκ όπως ξέρουμε όλοι ήταν γνωστό και ως Σοσιαλιστικό, Κομμουνιστικό κλπ.

    Δε μπορω να καταλαβω γιατι το πολιτικοποιείτε το ζήτημα. Αν θελετε να είστε political correct, πείτε για τις χώρες του συμφώνου της Βαρσοβίας και ξεκολλάτε λίγο.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  3. #258
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheTiesThatBind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και η Κούβα άνηκε στο bloc όπως και το Βιετνάμ, η Μογγολία, το Λάος, η Κορέα, η Κίνα. Το Ανατολικό Μπλοκ όπως ξέρουμε όλοι ήταν γνωστό και ως Σοσιαλιστικό, Κομμουνιστικό κλπ.

    Δε μπορω να καταλαβω γιατι το πολιτικοποιείτε το ζήτημα. Αν θελετε να είστε political correct, πείτε για τις χώρες του συμφώνου της Βαρσοβίας και ξεκολλάτε λίγο.
    Υποτίθεται σε μια συζήτηση θα πρέπει να υπάρχει πάντα καλή θέληση... γιατί να γράψεις "χώρες του συμφώνου της Βαρσοβίας" όταν μπορείς να πεις "Ανατολικό Μπλοκ" ?

    Καλή θέληση σημαίνει ο συνομιλητής σου να προσπαθεί να καταλάβει τι λες και αν δεν ξέρει κάτι που αναφέρεις μέσα σε αυτά που λες ή να ρωτήσει τι εννοείς η να ξοδέψει 1 λεπτό google για να καταλάβει...

    Στα ελληνικά forum (όχι μόνο σε αυτό ) έχω καταλάβει ότι υπάρχουν πολλοί που απλά θέλουν να αντιπαρατεθούν σε αυτό που λέει κάποιος αντί να προσπαθήσουν να το καταλάβουν και ειναι πιο πιθανό να ξοδέψουν 10 ώρες για να ψάξουν να βρούν κάτι στο internet που να βοηθάει στο να βρούν "γωνία στο δεκάρικο" σε αυτά που λες παρά να ξοδέψουν 1 λεπτό για να καταλάβουν τι θες να πεις.

  4. #259
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν ξεκινήσει εδώ και καιρό οι ασύρματοι, έχουν αρχίσει να φαίνονται και τα προβλήματα του κορεσμού των 2,4Ghz και σύντομα και των 5Ghz
    Δεν νιώθει καμία απειλή κάποιος κανονικός πάροχος με καλώδια απο τους ασύρματους
    Εμπρός για WiFi 6E στα 6Ghz

  5. #260
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπρός για WiFi 6E στα 6Ghz
    Συμφωνώ και εγώ σε αυτό γιατί θα φέρει μεγάλη ευελιξία στους καταναλωτές.

    Αλλά όσο αφορά το θέμα WISP δεν αλλάζει πολλά γιατί ενα σωστό δίκτυο δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιεί τέτοια πρωτόκολλα για να μεταφέρει interent σε πολλαπλούς χρήστες σε μεγάλες αποστάσεις και δεν χρησιμοποιείται συνήθως αλλά θα βελτιώσει κατα πολύ την ποιότητα σύνδεσης (όσο αφορά πολλούς χρήστες) στο endpoint πχ στο μετρό στα γήπεδα κτλ


    Να το πω αλλιώς εγώ έχω ας πούμε 2 κεραίες που συνδέουν το σπίτι μου με το γκαράζ με ~300mbps αλλά το κινητό μου (wifi AC) δεν μπορεί να δει το σήμα αυτό που κάνω είναι να συνδέσω την κεραία πχ του γκαράζ με ένα switch το οποίο με την σειά του συνδέεται σε ένα wifi accesspoint το οποιό ειναι και αυτό που μοιράζει wifi σήμα στο γκαράζ και στον τριγύρω χώρο.

  6. #261
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Κάποιος ανέφερε για το latency της Starlink πως θα είναι μεγάλο. Λάθος. Θα είναι συγκρίσιμο με DSL σύμφωνα με τα αρχικά τεστ και θα βελτιωθεί στην πορεία σύμφωνα με τα λεγόμενα. Παραμένει να το δούμε στην πράξη αλλά ακούγεται σαν μια πολύ καλή εναλλακτική της VDSL αν όντως το βασικό πακέτο δίνει 100/40 ταχύτητες.

  7. #262
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποτίθεται σε μια συζήτηση θα πρέπει να υπάρχει πάντα καλή θέληση... γιατί να γράψεις "χώρες του συμφώνου της Βαρσοβίας" όταν μπορείς να πεις "Ανατολικό Μπλοκ" ?

    Καλή θέληση σημαίνει ο συνομιλητής σου να προσπαθεί να καταλάβει τι λες και αν δεν ξέρει κάτι που αναφέρεις μέσα σε αυτά που λες ή να ρωτήσει τι εννοείς η να ξοδέψει 1 λεπτό google για να καταλάβει...

    Στα ελληνικά forum (όχι μόνο σε αυτό ) έχω καταλάβει ότι υπάρχουν πολλοί που απλά θέλουν να αντιπαρατεθούν σε αυτό που λέει κάποιος αντί να προσπαθήσουν να το καταλάβουν και ειναι πιο πιθανό να ξοδέψουν 10 ώρες για να ψάξουν να βρούν κάτι στο internet που να βοηθάει στο να βρούν "γωνία στο δεκάρικο" σε αυτά που λες παρά να ξοδέψουν 1 λεπτό για να καταλάβουν τι θες να πεις.
    Να γραψεις συμφωνο της Βαρσοβιας για να μην παρεξηγουνται και εχουν πατήματα. Αν γφραψω την πραγματικη μου σκεψη μπορει να φαω ban για ατομα που πιανονται απο τις λέξεις.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  8. #263
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος ανέφερε για το latency της Starlink πως θα είναι μεγάλο. Λάθος. Θα είναι συγκρίσιμο με DSL σύμφωνα με τα αρχικά τεστ και θα βελτιωθεί στην πορεία σύμφωνα με τα λεγόμενα. Παραμένει να το δούμε στην πράξη αλλά ακούγεται σαν μια πολύ καλή εναλλακτική της VDSL αν όντως το βασικό πακέτο δίνει 100/40 ταχύτητες.
    Δεν γνώριζω πολλά για το Starlink είναι η αλήθεια αλλά συμφωνώ ότι ειναι υποσχόμενο.

    Το θέμα είναι βέβαια και με τι το συγκρίνουμε... εγώ ας πούμε με VDSL FTTC(καστοριά) έχω 26-36ms με τον server του ΟΤΕ στην Θεσσαλονίκη (καλά το ότι έχουν το VDSL δίκτυο γενικά με μεγαλύτερα latency απο το ADSL είναι ένας μικρός άθλος απο μόνος του :P )

    Οπότε στην εδώ πραγματικότητα τα 20ms latency είναι καλά.


    Βέβαια (και διόρθωσε με αν κάνω λάθος γιατί όπως είπα δεν το έχω ψάξει με το starlink) ουσιαστικά η δοκιμή έγινε κατευθείαν στον server που "μιλάει" με τον δορυφόρο και έβγαλε 20 ms σε πραγματικό σενάριο όταν λοιπόν κάποιος ISP θα παίρνει απο αυτούς για να δώσει internet στον πελάτι θα αυξηθεί έστω και λίγο αυτό (που πάλι για τα δεδομένα της ελλάδας μια χαρά θα ειναι βέβαια :P )

    Ενδεικτικά σε μια παρουσίαση που βρήκα για αυτό μιλάνε για λιγότερα απο 40 με 50 ms latency για "round trip to the internet" με άλλα λόγια πχ του λες εσύ "φόρτωσε μου το ADSLgr.com" και τρώει κάποιο latency για να φτάσει στον δορυφόρο μετά κάποιο άλλο για να ζητήσει ο δορυφόρος απο κάποιον server να του στείλει το ADSLgr.com και μετά κάποιο latency για να σου στείλει πίσω τα δεδομένα για να φορτώσεις ADSLgr.com

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  07ujpXtuolfi8nhHUsOrZDi-2.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  841,8 KB 
ID: 219961

    Που πάλι για ελληνικά δεδομένα δεν το λες και χάλια :P

    Και εδώ γεννάται η απορία του τι υποδομή θα χρειασθεί για να μπορεί να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός πολυπληθούς καταναλωτικού κοινού σε εφαρμογές που έχουν συχνή συναλλαγή μικρών πακέτων και άρα επηρεάζονται πολύ απο το latency (πχ online games)

    Αλλά μακάρι να γίνει κάτι μπας και ΟΤΕ ιδρώσει απο τον ανταγωνισμό και φτιάξει το δίκτυο στην Ελλάδα :P

  9. #264
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  10. #265
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκα στα σχόλια και έβγαλα καρκίνο στα μάτια...

  11. #266
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνώριζω πολλά για το Starlink είναι η αλήθεια αλλά συμφωνώ ότι ειναι υποσχόμενο.

    Το θέμα είναι βέβαια και με τι το συγκρίνουμε... εγώ ας πούμε με VDSL FTTC(καστοριά) έχω 26-36ms με τον server του ΟΤΕ στην Θεσσαλονίκη (καλά το ότι έχουν το VDSL δίκτυο γενικά με μεγαλύτερα latency απο το ADSL είναι ένας μικρός άθλος απο μόνος του :P )

    Οπότε στην εδώ πραγματικότητα τα 20ms latency είναι καλά.


    Βέβαια (και διόρθωσε με αν κάνω λάθος γιατί όπως είπα δεν το έχω ψάξει με το starlink) ουσιαστικά η δοκιμή έγινε κατευθείαν στον server που "μιλάει" με τον δορυφόρο και έβγαλε 20 ms σε πραγματικό σενάριο όταν λοιπόν κάποιος ISP θα παίρνει απο αυτούς για να δώσει internet στον πελάτι θα αυξηθεί έστω και λίγο αυτό (που πάλι για τα δεδομένα της ελλάδας μια χαρά θα ειναι βέβαια :P )

    Ενδεικτικά σε μια παρουσίαση που βρήκα για αυτό μιλάνε για λιγότερα απο 40 με 50 ms latency για "round trip to the internet" με άλλα λόγια πχ του λες εσύ "φόρτωσε μου το ADSLgr.com" και τρώει κάποιο latency για να φτάσει στον δορυφόρο μετά κάποιο άλλο για να ζητήσει ο δορυφόρος απο κάποιον server να του στείλει το ADSLgr.com και μετά κάποιο latency για να σου στείλει πίσω τα δεδομένα για να φορτώσεις ADSLgr.com

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  07ujpXtuolfi8nhHUsOrZDi-2.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  841,8 KB 
ID: 219961

    Που πάλι για ελληνικά δεδομένα δεν το λες και χάλια :P

    Και εδώ γεννάται η απορία του τι υποδομή θα χρειασθεί για να μπορεί να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός πολυπληθούς καταναλωτικού κοινού σε εφαρμογές που έχουν συχνή συναλλαγή μικρών πακέτων και άρα επηρεάζονται πολύ απο το latency (πχ online games)

    Αλλά μακάρι να γίνει κάτι μπας και ΟΤΕ ιδρώσει απο τον ανταγωνισμό και φτιάξει το δίκτυο στην Ελλάδα :P


    Σύνδεση 100αρα στην Cosmote.
    Με την ADSL είχα 40-60 δε νομίζω ότι το VDSL δίκτυο έχει μεγαλύτερο latency από το ADSL πάντως. Περιοχή Ιωάννινα.
    Έχω fastpath και στην ADSL με fastpath είναι το ms που αναφέρω. Σε Interleaved είχα μετρήσει 21-26ms δε θυμάμαι ακριβές νούμερο.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  12. #267
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκα στα σχόλια και έβγαλα καρκίνο στα μάτια...
    Καλά αυτοί εκεί είναι αλλού ...

    Πάντως το ζητούμενο για μένα δεν είναι οι τιμές της Ρουμανίας και της Βουλγαρίας αλλά οι υποδομές τους ,θες 1 Gigabit σύνδεση την έχεις ,ενώ εδώ ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  13. #268
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    δινουν 100 και στο up ειναι 10 . εγω θελω 100/100 οχι down μονο. οταν γινει 100/100 ή 200/200 τοτε τα λεμε

  14. #269
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    100/100 και 200/200 ειναι αδύνατο να δοθεί βάση τεχνολογίας οπως ειπαν τα παιδια τουλαχιστον
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  15. #270
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheTiesThatBind Εμφάνιση μηνυμάτων


    Σύνδεση 100αρα στην Cosmote.
    Με την ADSL είχα 40-60 δε νομίζω ότι το VDSL δίκτυο έχει μεγαλύτερο latency από το ADSL πάντως. Περιοχή Ιωάννινα.
    Έχω fastpath και στην ADSL με fastpath είναι το ms που αναφέρω. Σε Interleaved είχα μετρήσει 21-26ms δε θυμάμαι ακριβές νούμερο.

    Με την "καλή" 50άρα (20 μέτρα απο την καμπίνα) η άλλη που έχω δεν έχει μεγάλες διαφορές αλλά έβαλα την καλύτερη για να είμαι και εγώ καλός :P

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  18d362e6e8c24f676446c388deeb6913.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  68,0 KB 
ID: 219965

Σελ. 18 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819202328 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας