Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Η ΕΕΤ ενημερώνει το συναλλακτικό κοινό για μια νέα τυπολογία απάτης που έχει εμφανιστεί και γίνεται με τη μέθοδο της επισκευής υποτιθέμενης βλάβης υπολογιστή ή παροχής υπηρεσιών τεχνικής υποστήριξης (“technical support scams”). Οι δράστες τηλεφωνούν, συνήθως από το εξωτερικό, σε ανυποψίαστους πολίτες και υποδύονται τεχνικούς από μεγάλη εταιρεία πληροφορικής. Η τηλεφωνική συνομιλία γίνεται μάλιστα αρκετές φορές στα αγγλικά. Με πρόφαση ότι ο υπολογιστής τους ή / και η φορητή συσκευή τους είναι «μολυσμένα» από κακόβουλο λογισμικό ζητούν να εγκαταστήσουν λογισμικό απομακρυσμένης πρόσβασης, για τη δήθεν επιδιόρθωση - αποκατάσταση του προβλήματος.

    Οι εφαρμογές αυτές, αφότου εγκατασταθούν, επιτρέπουν στους δράστες να έχουν πλήρη έλεγχο στις ηλεκτρονικές συσκευές των ανυποψίαστων πολιτών, τους οποίους στη συνέχεια εξαπατούν για να τους «δώσουν» και τους προσωπικούς κωδικούς τους πρόσβασης στο e-banking (user name, password, κ.λπ.), καθώς και τους κωδικούς μίας χρήσης που λαμβάνουν μέσω SMS (SMS One-Time-Password/OTP). Οι δράστες προβαίνουν στη συνέχεια σε μεταφορές χρημάτων από τους λογαριασμούς (e-banking) των θυμάτων τους σε τραπεζικούς λογαριασμούς που ελέγχουν οι ίδιοι ή οι συνεργοί τους.

    Καθώς οι δράστες χρησιμοποιούν τα πραγματικά στοιχεία που έχουν υποκλέψει από τους πολίτες, οι τράπεζες δεν μπορούν να γνωρίζουν ότι ο πελάτης τους στο e-banking έχει πέσει θύμα τέτοιας εξαπάτησης και δεν μπορούν οι ίδιες να προβούν σε κατάλληλα μέτρα πρόληψης και αποτροπής τέτοιων κακόβουλων ενεργειών. Για τον λόγο αυτό ενημερώνουν το συναλλακτικό κοινό, καθώς η ευαισθητοποίηση και η συνεργασία όλων των εμπλεκόμενων μερών αποτελεί τον βέλτιστο τρόπο πρόληψης και αποτροπής των ηλεκτρονικών απατών, ειδικά αυτή την περίοδο, όπου η χρήση ηλεκτρονικών υπηρεσιών έχει αυξηθεί σημαντικά σε παγκόσμιο επίπεδο λόγω της πανδημικής κρίσης. Τη συγκυρία αυτή προσπαθούν να εκμεταλλευτούν οι επίδοξοι δράστες και πρέπει με την πρόληψη να τους εμποδίσετε.

    Χρήσιμες Συμβουλές, Τι μπορώ να κάνω;

    • Εάν κάποιος σας καλεί από άγνωστο αριθμό, ειδικά από το εξωτερικό και ισχυρίζεται ότι είναι από οποιαδήποτε εταιρεία πληροφορικής, χωρίς να έχετε δηλώσει κάποια βλάβη του υπολογιστή σας, να διακόπτετε την κλήση.
    • Mην προχωράτε ποτέ στην εγκατάσταση του προτεινόμενου από αγνώστους λογισμικού απομακρυσμένης διαχείρισης.
    • Μην αποκαλύπτετε για κανέναν λόγο σε τρίτους τους κωδικούς πρόσβασής σας στο e-banking, τους κωδικούς μίας χρήσης που λαμβάνετε μέσω SMS, καθώς και τα προσωπικά και οικονομικά σας στοιχεία.
    • Εάν έχετε πέσει θύμα αυτού του τύπου απάτης και έχετε διαπιστώσει συναλλαγές οι οποίες δεν έχουν την έγκρισή σας ενημερώστε άμεσα την Τράπεζά σας.


  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι ότι μας πέρνουν από το εξωτερικό κι ΕΕΤΤ παίζει ξυστό...

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Δεν έχω λόγια... δηλαδή κάποιοι έκαναν αυτό που τους είπε κάποιος από τηλέφωνο του εξωτερικού?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2008
    Μηνύματα
    1.207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΟΥΤΡΑΚΙ
    εμενα με πηραν δυο φορες η μια απο κρητη και ηταν ενας ινδος και την αλλη απο το εξωτερικο και ηταν μια κοπελα μαλλον αγγλιδα

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι μας πέρνουν από το εξωτερικό κι ΕΕΤΤ παίζει ξυστό...
    Δηλαδή τι ακριβώς θα έπρεπε να κάνει;
    Να κόψουμε την πρόσβαση σε όλους απο το εξωτερικό προς την χώρα;

  6. #6
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Και μένα με πήραν από Γερμανία και Κρήτη και ίσα που καταλάβαινα τα ινδοαγγλικά τους. Ήταν πολύ προφανές για μένα ότι ήταν απάτη. Όμως έχουν κάνει και έλληνες αυτό το κόλπο και σαφώς είναι πολύ πιο εύκολο κάποιος που δεν γνωρίζει πολλά να πέσει θύμα. Δεν θυμάμαι το λινκ αλλά διάβασα ότι τους έχουν βρει.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή τι ακριβώς θα έπρεπε να κάνει;
    Να κόψουμε την πρόσβαση σε όλους απο το εξωτερικό προς την χώρα;
    Δεν λέω αυτό αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να λαμβάνω κλήσεις από Ηνωμένο Βασίλειο από εταιρείες επενδύσεων και άλλα τουλάχιστον ένα νούμερο τη βδομάδα εγώ εντάξει ξέρω να τα μπλοκάρω αλλά υπάρχουν κι πιο μεγάλη άνθρωποι όπου έχουνε το Σταθερό για ώρα ανάγκης κι όχι για παιχνίδι ούτε είναι υποχρεωμένοι να κάθονται να ξέρουν κι να μπλοκάρουν αριθμούς...

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω αυτό αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να λαμβάνω κλήσεις από Ηνωμένο Βασίλειο από εταιρείες επενδύσεων και άλλα τουλάχιστον ένα νούμερο τη βδομάδα εγώ εντάξει ξέρω να τα μπλοκάρω αλλά υπάρχουν κι πιο μεγάλη άνθρωποι όπου έχουνε το Σταθερό για ώρα ανάγκης κι όχι για παιχνίδι ούτε είναι υποχρεωμένοι να κάθονται να ξέρουν κι να μπλοκάρουν αριθμούς...
    Δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησε ο sdikr. Τι προτείνεις να κάνει η ΕΕΤΤ ?

  9. #9
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω αυτό αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να λαμβάνω κλήσεις από Ηνωμένο Βασίλειο από εταιρείες επενδύσεων και άλλα τουλάχιστον ένα νούμερο τη βδομάδα εγώ εντάξει ξέρω να τα μπλοκάρω αλλά υπάρχουν κι πιο μεγάλη άνθρωποι όπου έχουνε το Σταθερό για ώρα ανάγκης κι όχι για παιχνίδι ούτε είναι υποχρεωμένοι να κάθονται να ξέρουν κι να μπλοκάρουν αριθμούς...
    Καταλαβαίνεις ότι αυτά που λες είναι άκυρα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Επίσης, πάρα πολλές φορές οι αριθμοί από τους οποίους καλούν ανήκουν σε νόμιμες επιχειρήσεις. Και αυτό επειδή τα τηλεφωνικά τους κέντρα έχουν παραβιαστεί ή δε είναι επαρκώς προστατευμένα, οπότε οι κακόβουλοι τα χρησιμοποιούν για εξερχόμενες κλήσεις, εν αγνοία των νόμιμων κατόχων.
    Ανυπόγραφος

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Με έχουν πάρει περισσότερες από πέντε φορές, λέγοντάς μου ότι πρόκειται για εταιρία επενδύσεων και με καλούν μετά την εκδήλωση ενδιαφέροντος από μεριάς μου για επενδύσεις στον χώρο.

    Όταν ρωτάω που βρήκατε το τηλέφωνό μου, λένε ότι εσείς μας το δώσατε.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #12
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έχουν πάρει περισσότερες από πέντε φορές, λέγοντάς μου ότι πρόκειται για εταιρία επενδύσεων και με καλούν μετά την εκδήλωση ενδιαφέροντος από μεριάς μου για επενδύσεις στον χώρο.

    Όταν ρωτάω που βρήκατε το τηλέφωνό μου, λένε ότι εσείς μας το δώσατε.
    Και σε εμενα το ιδιο ακριβώς σε Σουηδικο νούμερο. Ειχα αρχίσει να υποψιάζομαι οτι το πούλησε ο πάροχος της καρτοκινητης που έχω μια και η ολη ιστορια ξεκίνησε μετα την μετατροπή του αριθμού σε καρτοκινητό.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #13
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με την ίδια ακριβώς μέθοδο που περιγράφει, πριν απο 2-3 χρόνια, πελάτης μας τη πάτησε. Δήθεν είχε κολλήσει ιο και μπήκανε να του καθαρίσουνε τον υπολογιστή απομακρυσμένα, αρχικά του ζητάγανε 75€ την ώρα για την υποστήριξη. Του τρέχανε ενα CMD οτι δήθεν καθαρίζουν το σύστημα. Η τιμή έπεσε στα 30-35€ και όταν έφτασε η ώρα της πληρωμή οι μαγκες μπήκανε απο τον ίδιο του Η/Υ στο web banking του ώστε να πραγματοποιήσουν τη μεταφορά χρημάτων σε μία υπηρεσία money transfer αλλά λόγο οτι ηταν μη αξιόπιστη η τράπεζα μπλόκαρε αυτόματα τη συναλλαγή. Αφου προσπαθήσανε 2-3 φορές με διαφορετικούς broswers αποσυνδέθηκαν.

    Όταν μας έφερε ο κύριος για έλεγχο τον Η/Υ και έκανα διερεύνηση δε βρήκα κάποιο κακόβουλο λογισμικό να τρέχει. Είχανε μπει με τη μέθοδο της απομακρυσμένης βοήθειας των Windows, αφου πρώτα του ζητήσανε να μπει με Internet Explorer σε μια διεύθυνση.
    Τα μόνα ίχνη που αφήσανε ήταν το ιστορικό στους broswers και οι εισερχόμενες IPs (ινδια)

    Εαν ψάξετε στο youtube "Microsoft Support scammer" εχει πολύ υλικό

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι γνωστό το κόλπο εδώ και καιρό παίρνουν τηλέφωνο και ισχυρίζονται ότι είναι απο τη M$
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #15
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Eσείς για τα scam τώρα τα μάθατε?

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας