Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα.

    Σκέφτομαι να αρχίσω ένα μικρό eshop με το πολύ 60-70 κωδικούς χρησιμοποιώντας το website builder eshop από το Papaki. Υπάρχουν πολύ λίγες γνώσεις προγραμματισμού και ενδεχομένως ο χρόνος που θα χρειαστεί θα καταναλωθεί όχι για να μάθω προγραμματισμό αλλά για την δημιουργία του site. Το αντικείμενο θα είναι γυναικεία ρούχα και θα απευθύνεται βασικά σε Ελληνίδες αλλά και στο εξωτερικό αν προκύψει.Σκέφτομαι το papaki γιατί είναι ελληνικό και πιστεύω ότι θα έχει καλύτερο support καθώς και καλύτερη σύνδεση με ελληνικές τράπεζες σε σχέση με shopify ,wix. Επίσης λέω να χρησιμοποιήσω το pixida SEO που προτείνει το papaki. Το εκτιμώμενο αρχικό κόστος είναι 264 + ΦΠΑ συν ότι άλλο προκύψει για ένα έτος. Οι τρόποι πληρωμής θα είναι κατάθεση,πιστωτική, paypal. Το έχει δουλέψει κάποιος να μου πει εντυπώσεις ή κάποια άλλη δοκιμασμένη λύση ;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν την ξέρω τη συγκεκριμένη υπηρεσία από παπάκι. Μπορεί να είναι καταπληκτική και σούπερ. Το θέμα είναι πως σε παντρεύει εσένα και το eshop με το παπάκι. Και για υποστήριξη, άλλες λύσεις κάνουν ό,τι φανταστείς, το παπάκι μπορεί να θέτει (και σαφώς θα θέτει) τα όριά του. Η μία ερώτηση που θα προσπαθούσα να βρω απάντηση είναι η εξής: Αν στο μέλλον το μαγαζί απογειωθεί και η συγκεκριμένη λύση δεν μου αρκεί, μπορώ να κάνω export τα πάντα (προϊόντα, τιμές, φωτογραφίες, περιγραφές, χρώματα, μεγέθη, αλληλοσυνδέσεις προϊόντων) και να τα έχω έτοιμα για εισαγωγή σε μια άλλη λύση που θα καλύπτει τις αυξημένες απαιτήσεις μου;

    Η προφανής λύση είναι wordpress + woocommerce + όποια δωρεάν plugins χρειαστούν για την εύρυθμη λειτουργία του καταστήματος. Το κόστος είναι αυτό της φιλοξενίας όπου κι αν πας, συν τυχόν πληρωτικά plugins (μπορείς να τα αποφύγεις εντελώς) + τυχόν πληρωτικό theme (αν και κάνεις μια χαρά με δωρεάν, αλλά και τα default του woocommerce) με λίγο σχετικά διάβασμα και αναζήτηση. Η διαφορά είναι όχι αναγκαστικά ότι θα έχεις στα χέρια σου κάτι καλύτερο, αλλά ότι θα μπορείς πανεύκολα να βρίσκεις λύσεις, μιας και πρόκειται για πολύ δημοφιλείς πλατφόρμες. Αν έχεις συγκεκριμένα ερωτήματα, εδώ είμαστε.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.156
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Ευχαριστώ φίλε jap είσαι to the point. To papaki έχει και πακέτα woocommerce αλλά αν υπάρχει και κάτι άλλο που αξίζει είμαι διαθέσιμος να πάω και εκεί. Είναι όντως βλέποντας και κάνοντας η κατάσταση αλλά πρέπει να το αρχίσω. Επίσης ενδιαφέρομαι αν υπάρχουν κάποια λινκς για woocommerce για μελέτη. Το μόνο που δεν μπορώ είναι να μπω στην λογική (τουλάχιστον όχι για την ώρα) ότι για να αρχίσω θα πρέπει να διαβάσω πάλι html, css, κλπ. Ξέρω ότι βοηθάει πολύ να γνωρίζεις και τον κώδικα γιατί το είχα κάνει παλιά αλλά τώρα το μυαλό πρέπει να το χρησιμοποιώ για τα απολύτως απαραίτητα! Άρα θα ψαχτώ άμεσα με το woocommerce για μελέτη αλλά και όσο το δυνατόν κάποια έτοιμη λύση για αρχή με τις παραμέτρους που έθεσες και αν έχεις να προτείνεις και κάτι συγκεκριμένο ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Προτείνω να ξεκινήσεις από εδώ, διαβάζοντας το υλικό στο λινκ View Documentation. Αυτό είναι ένα συγκεκριμένο δωρεάν theme για WordPress το οποίο συνεργάζεται με Woocommerce και οι οδηγίες που σε παραπέμπω σου δίνουν μια καλή ιδέα για το τι χρειάζεται να κάνεις για να δουλέψει το site. Είναι ένα theme ενδεικτικό (το οποίο όμως έχει όλες τις βασικές δυνατότητες), εσύ μπορεί να διαλέξεις ένα άλλο. Όπως θα δεις, δεν χρειάζεται να ξέρεις κώδικα, ίσως μόνο να πειράξεις κάπου το CSS για να φαίνεται κάτι όπως θες, μέχρι εκεί όμως.
    Και για wordpress χρειάζεται διάβασμα, γενικά θα βρεις πολλά tutorials. Θα κοίταζα εδώ, που δίνει έγκυρες απαντήσεις στα περισσότερα ερωτήματα, αν παραβλέψεις ότι προτείνει συγκεκριμένα προϊόντα.
    Αν θες μια γνώμη, αν σκαλώσεις, εδώ είμαστε.
    hnesne

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας