Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 151
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Καλησπέρα στην ομάδα.

    Έχω παραλάβει το συγκεκριμένο ρούτερ με την αναβάθμιση της γραμμής και μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στην τεχνική εξυπηρέτηση
    να μου κάνουν αναβάθμιση το firmware (ή ότι χρειαζόταν) ώστε να εμφανιστούν στο μενού του ρούτερ DMZ / Port Forwarding κτλ, παρατηρώ ότι οι κανόνες
    δεν πιάνουν. Είναι αρκετά πιο εύκολο από άλλα ρούτερ να δημιουργήσεις ένα κανόνα, αλλά ακόμα και με telnet που δοκίμασα την εντολή να δώ αν είναι ανοιγμένο το port που ήθελα το δείχνει κλειστό.

    Αναρωτιέμαι αν χρειάζεται να μπείς με άλλους root κωδικούς για να πιάσουν οι ρυθμίσεις (που δεν θα τους δώσουν και ποτέ , ακόμα και Nova τους είχα βρεί τυχαία και έκανα αλλαγές σε ένα παλιό h168n που έχω ακόμα σαν bridge πλέον.) Πάντως ΄στα DHCP settings που έκανα αλλαγές στο subnet έπιασαν. ίσως στα καονούργια μενού που εμφανίστηκαν μετά να υπάρχουν μόνο για οπτικούς λόγους τι να πω....

    Είχε κανείς επιτυχία με αυτό το ρούτερ και port forward? Σε πιο firmware είναι (να είναι και wind) και πώς το τσέκαρε (για να χω μια κοινή βάση αναζήτησης του προβλήματος)

    Προσπαθώ να σετάρω ένα raspberry με wireguard / openvpn και δεν λέει να παίξει με τίποτα (και λογικά κολλάει στο port forwarding πιστεύω. )

  2. #2
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Αν δεν το εχεις ζητησει ηδη, ζητα απο τεχνικη υποστηριξη να αφαιρεσουν το cgnat.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν το εχεις ζητησει ηδη, ζητα απο τεχνικη υποστηριξη να αφαιρεσουν το cgnat.
    Καλησπερα. Μην πετας ετσι μια βομβα και φευγεις μες την νυκτα. Τι ειναι το cgnat (αν βγαλω το cg) καποιου ειδους εξτρα nat?
    Καπου ειχε παρει το ματι μου για το cgnat <<If you have an IP that is 100.64.XXX.XXX, you are on the CG-NAT>> και δεν ξεκιναει απο 100 εμενα

    Εχεις το ιδιο router (φανταζομαι με τον ιδιο παροχο?) Επισης το firewall level σε ποιο επιπεδο το εχεις?

    Δοκιμασα αφου εκανα reset το configuration (περιεργο πηρε τα voip settings μονο του) και software-ικα και πανω απο το router και δοκιμασα παλι τα port με
    telnet open router_ip port και πηρα απαντηση αναμενομενη could not open connection to the host on port ταδε Connection failed.

    ΥΓ Μηπως εχει ξεφυγει καποιος κωδικος να μπαινουμε σαν οντως admin/root στο ρουτερ?

    Ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ieronymus : 13-10-20 στις 17:03.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Απλα γνωριζω οτι η Wind χρησιμοποιει CGNAT profile by default στις γραμμες. Ειναι κατι που πρεπει να ζητησεις να σε βγαλουν ωστε να μπορεις να ανοιγεις τα ports που θελεις και να λειτουργουν. Ισχυει για ολα τα ρουτερ και ολες τις γραμμες της wind.

    edit: Το εδωσα σαν κατι που πρεπει να τσεκαρεις. Δυστυχως δεν εχω το συγκεκριμενο router για να εχω παιξει με το firmware του και τα updates του.

    Ολο και καποιος εδω στο φορουμ θα μπορει να μας διαφωτισει.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα γνωριζω οτι η Wind χρησιμοποιει CGNAT profile by default στις γραμμες. Ειναι κατι που πρεπει να ζητησεις να σε βγαλουν ωστε να μπορεις να ανοιγεις τα ports που θελεις και να λειτουργουν. Ισχυει για ολα τα ρουτερ και ολες τις γραμμες της wind.

    edit: Το εδωσα σαν κατι που πρεπει να τσεκαρεις. Δυστυχως δεν εχω το συγκεκριμενο router για να εχω παιξει με το firmware του και τα updates του.

    Ολο και καποιος εδω στο φορουμ θα μπορει να μας διαφωτισει.
    Καταφερα και πετυχα εδω και μιαμιση ωρα (ακομα στο online chat ειμαστε) ενα παιδι και μου το απενεργοποιησε. Τιποτα . Reset τιποτα .... καναπερασε το ιδιο firmware (μιας και εχω το ιδιο) τιποτα.....

    Στο https://www.whatsmyip.org/port-scanner/p2p/ βαζω ενα port που εχει καποια απο τις εκει υπηρεσιες και τρωω timed out οπως και σε ολα

    Στο https://www.canyouseeme.org/
    Error: I could not see your service on my_public_ip on port (custom port)
    Reason: Connection timed out

    Σε telnet με open touters_ip custom port τρωω παλι connection error

    Δοκιμασα και upnp και παραλληλαu pnp manager προγραμμα που τα ανοιγει τιποτα φυσικα

    Τι διαολο με αυτο το ρουτερ μονο εγω εχω θεμα τι αλλο να κανω!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Δωσε λιγο χρονο γιατι εχει συμβει να αργησει να απενεργοποιηθει και 1-2 μερες το cgnat σε πολλους. Πολυ πιθανον το παιδι που μιλισες στο support να εκανε το αιτημα το οποιο θα γινει τις επομενες ωρες απο καποιον αλλο τεχνικο. Μεχρι και κει γραφειοκρατια

  7. #7
    Εγγραφή
    16-06-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωσε λιγο χρονο γιατι εχει συμβει να αργησει να απενεργοποιηθει και 1-2 μερες το cgnat σε πολλους. Πολυ πιθανον το παιδι που μιλισες στο support να εκανε το αιτημα το οποιο θα γινει τις επομενες ωρες απο καποιον αλλο τεχνικο. Μεχρι και κει γραφειοκρατια
    Μου ειπε παντως οτι ειναι οκ.... bridge και ξανα bridge και pfsense απο πισω οπως εχω το δικο μου και κανω οτι θελω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ieronymus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ειπε παντως οτι ειναι οκ.... bridge και ξανα bridge και pfsense απο πισω οπως εχω το δικο μου και κανω οτι θελω
    Επαιξεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!! Σαν τελευταια λυση δοκιμασα το PortForwardNetworkUtilities που ελενγχει πιο σωστα τα ports και μου τα βγαλε open. Στα καπακια εφταιξα ενα 100στο ovpn profile (μιας και δεν εχω σεταρει ακομα ddns και παιζω με την public) και μπηκε!

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Και bridge να το βάλεις, αν είναι να σε χώσουν σε CGNAT θα σε χώσουν και απλώς θα πάρει το pfsense σου την 100άρα IP, δεν αλλάζει κάτι.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Το ποσταρω και εδω αφου αφορά το συγκεκριμένο router.

    Δευτέρα και Τρίτη (2/11 & 3/11) αναμένεται να γίνει αναβάθμιση firmware κατα τις νυχτερινές ώρες στο FW (V1.1.0_WND1T8) των ZTE H288A routers. Σε κάποια έχει ήδη γίνει απ την Πέμπτη

  10. #10
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    καλησπέρα σας,

    βρηκα αυτο το θεμα μιας και εγω ταλαιπωρούμε με το port forwarding σε αυτο το Router με σύνδεση στην WIND (Vdsl).
    (εχω την εκδοση ZTE H288A V1.1.0_WND1T8, δεν ξερω εαν εγινε αυτοματα το βραδυ αναβαθμιση)

    Προσπαθώ να κανω port forword και στην ουσια οι κανονες ειναι σαν να μην πιανουν.
    (εχω ξανακάνει port forword στο ZTE H268 που ειναι ιδιο σαν διαδικασία)

    Ευτυχώς ειδα στο thread αυτο για την απενεργοποίηση του CGNAT !!!
    (σας ευχαριστω πολυ, το ψαχνω ηδη 15ωρες και παω να σπασω το κεφαλι μου, αφου εχω ξανακάνει port forword στο ZTE H268)

    Ετσι πηρα στις βλαβες (13700) και τους ειπα να το βγαλουν.
    (δεν γινεται αμεσως απ οτι καταλαβα, και θα με ειδοποιησουν οπως μου ειπαν.)

    * αναμένω να δω τα αποτελέσματα και εαν θα παιξει το port forwarding :-)

  11. #11
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Ισως και να μην λαβεις ειδοποιηση αλλα θα γινει. Αν βιαζεσαι στειλε chat fb μηνυμα να πιεσεις

  12. #12
    Εγγραφή
    15-11-2005
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α
    Παιδιά ψάχνω να βρω ipv6 DHCP server στο ρουτερ δεν έχει? Παω στο LAN και έχει μόνο ipv4!

  13. #13
    Εγγραφή
    17-12-2014
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά!
    Υπάρχει καμία ενημέρωση για κωδικός root...?
    Είναι ένα σχετικά καλό router, αλλά η wind το έχει full κλειδωμένο...

  14. #14
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Όχι φυσικά, αφού το router σου δεν παίρνει καν public IPv4 address και αυτό δεν αλλάζει από εσένα αλλά από το router του παρόχου στο «πιο πάνω επίπεδο».

  15. #15
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αλλά δεν θα βασιζόμουν σε αυτό. Φαντάσου ότι μπορεί να θες την πόρτα 80 και να την έχει ανοίξει (π.χ. με τον τρόπο σου αν όντως γίνεται) άλλος χρήστης που χρησιμοποιεί την ίδια public IPv4 με εσένα. Σε εκείνη την περίπτωση δεν θα μπορούσες να έχεις το ίδιο port και για εσένα. Προτείνω να καλέσεις τον πάροχο και να ζητήσεις να σε βγάλουν. Στη χειρότερη μπορείς να πεις ότι έχεις IP cams και θες να έχεις πρόσβαση από έξω. Δεν ξέρω κάποια περίπτωση που να το έχουν αρνηθεί σε κάποιον.

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας