Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 151
  1. #61
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F673AV9
    Είμαι σε διαδικασία αλλαγής γραμμής, από 24άρα να πάω σε 100άρα (FTTC, VoiP) και κοιτάζω διάφορες εταιρίες. Η τελική μου απόφαση θα βασιστεί αποκλειστικά στις δυνατότητες που μου παρέχει το router της κάθε εταιρίας. Το Cabinet είναι Wind, στον χώρο μου απενεργοποιώ τα WiFi της κάθε μαμάς και τρέχω TP-Link Deco για οτιδήποτε ασύρματο.
    Στις (περίπου 50αριά) συσκευές μου, που είναι από υπολογιστές μέχρι smart devices, υπάρχουν μερικές που συσκευές στις οποίες χρειάζομαι σταθερή IP χωρίς να έχω τη δυνατότητα να δηλώσω σε αυτές Static IP, και στο router που χρησιμοποιώ τώρα (ένα TP-Link) έχω αντιστοιχήσει μερικές IP σε συγκεκριμένες Mac Addresses (είναι στο μενού DHCP Address Reservation).
    Αυτό μπορεί να γίνει και μέσω του Deco εαν το Deco οριστεί ως router mode, δηλαδή αν γυρίσω το router του παρόχου σε bridge mode, αλλά η πρώτη μου επιλογή είναι να περάσω το DHCP address reservation στο router του παρόχου, και να κρατήσω το Deco σε απλό access point mode.

    Υπάρχει τέτοια δυνατότητα με το router της Wind; Μπορώ να αντιστοιχήσω IP-Mac στο router τους; (Προσοχή, δεν είναι το ίδιο με το MAC Binding!)

    Υπάρχει δυνατότητα ορισμού λογαριασμού DynDNS;

    Αν γυρίσουμε το router σε bridge mode, το voip παραμένει στο router της wind ή φεύγει στο bridged device όπου μετά χρειαζόμαστε τους κωδικούς του voip;

    Μπορούμε να περάσουμε τους κωδικούς voip σε δικό μας voip client (πχ σε εφαρμογή κινητού) και να χτυπάει το σταθερό στο κινητό μας όπως γίνεται σε κάποιες άλλες εταιρίες; Ή δεν μας δίνει η wind τους κωδικούς voip;

    Όταν πειράζουμε τις ρυθμίσεις, η Wind κάνει remote reset στο router και χάνουμε τις ρυθμισεις, όπως έκανε παλιά η Cyta δυο φορές την εβδομάδα;

  2. #62
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Για το τελευταίο που είπες, το είδα μόνο όταν έγινε αναβάθμιση από 50 σε 100 και άλλαξε η ρύθμιση για την IP μέσω NAT( μόνο αυτό από ότι είδα ).

  3. #63
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικός δεν έρχεται γιατί δεν βλέπουν βλάβη. Πρίζα πήρα προχθές καινούργια. Τώρα ποντάρω να πάρω ένα μόντεμ και να είναι έτσι ; Ο χαλκός μου είπαν κάνει σκαμπανεβάσματα.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα ένα φίλο και μου δάνεισε το μόντεμ του έχει ΝOVA το κούμπωσα και συγχρόνισε ορίστε φωτό.Συνημμένο Αρχείο 239758 .
    Βλέπω λάθη που δεν είχα με το άλλο πιο πριν με το αλλο στην μια ώρα αλλά τα σκαμπανεβάσματα έχουν μειωθεί. Μήπως χρειάζεται να βάλω κωδικούς WIND ;
    Mε ενα παλιο 7430 και γενικους κωδικους οτε πηγα σε εναν προχτες και του το εφτιαξα . Παιρνει IP και internet . Να περασεις και τους δικου σου κωδικους username@tellas.gr
    Και πες να σου κανουν reset τους κωδικους να βαλεις νεους - επεσα σε ενα bug που ειναι γ@μο το κερατο τους αμα σου τυχει ....

  4. #64
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    καλησπερα παιδια εχετε ν προτεινεται κανενα ρουτερακι γ bridge μ τ zte h288a , ν εχει wifi 6 μεχρι 150 170 ευρω , γραμμη 100 wind εχω

  5. #65
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με περιπου 220 παιρνεις το καλυτερο modem router τη ναυαρχιδα 7590

  6. #66
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με περιπου 220 παιρνεις το καλυτερο modem router τη ναυαρχιδα 7590
    TO 7590AX που υποστηριζει wifi 6 παιζει περιπου στα 280

  7. #67
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Aλλα νομιζω το chip του δε τα παει καλα με broadcom και το speed hack ; Wifi 6 παντα θα βρεις καλυτερο mesh

  8. #68
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Θ τ σκεφτώ τ απλο 7590 τ βρισκω 160 μ αποφορολογηση από amazon απλα μ ενδιαφέρει πολύ η αποδοση τ wifi

  9. #69
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE H288A
    Καλησπέρα.
    Έχω κι εγώ το Η288Α με νέα σύνδεση WIND FTTH 200.
    Προσπαθούσα μάταια να ανοίξω port για Utorrent αλλά δεν φαινόταν ανοιχτή.
    Μέχρι που κάλεσα στο 13700 και ζήτησα απενεργοποίηση του CGNAT και μετά από λίγη ώρα άνοιξε το port!
    Καλή συνέχεια και ελπίζω να βοήθησα.

  10. #70
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλώς σας βρίσκω, ερχόμενος από το διπλανό μαγαζί.

    Από 288 σε 288, προσπαθώ να καταλάβω τί δεν πάει καλά στην έκδοση της wind.

    Τη Δευτέρα ενεργοποιήθηκα, από Τρίτη άρχισα να το στήνω όπως με βολεύει σε σχέση με ότι είχα στη nova, και έχω δει 1-2 περίεργα.

    Ενώ λειτουργεί σταθερά, πιο καλά στη γραμμή σε ταχύτητα συγχρονισμού, errors κλπ, φοράει αρκετά παλιότερη έκδοση f/w σε σχέση με την τελευταία της nova, με αποτέλεσμα να λείπουν κάποια πράγματα (πχ ipv6 επιλογές, όπως αναφέρθηκε και παραπίσω) αλλά το κυριότερο που παρατήρησα ήταν ότι μετά τη 2η επαννεκίνηση που έκανα την Τρίτη, κάποιες σελίδες δεν λειτουργούσνα σωστά, δεν φόρτωναν όλο το υλικό (το απέδωσα αρχικά σε adblock κλπ αλλά σε άλλο δίκτυο δεν είχα θέμα) ή κολλούσαν χωρίς λόγο.

    Χτες βράδυ έκανα άλλη μια επανεκκίνση για άλλο λόγο και τα πάντα-όλα λειτούργησαν σωστά.

    Έχετε δει αντίστοιχη συμπεριφορά? Δεν έχει "κάτσει" ακόμα η γραμμή και η συσκευή?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anzac123456 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθούσα μάταια να ανοίξω port για Utorrent αλλά δεν φαινόταν ανοιχτή.
    Πέτα το utorrent από το σύστημά σου, κοντεύει να πιάσει επίπεδα limewire.

    Δοκίμασε άλλους client, πχ qbittorrent αν θες, λειτουργεί απροβλημάτιστα, ούτε θύρες χρειάζεται ούτε τίποτα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  11. #71
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    IPV6 η wind δεν υποστηρίζει ήταν η απάντηση της τεχνικης εξυπηρέτησης σε παλαιότερη απορία μου οπότε πιθανόν γιαυτό η έλλειψη επιλογής στο interface.

  12. #72
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι δεν μου πάει καλά.

    Χτες για κανένα μισάωρο το κινητό έχανε το ρούτερ ανά 30', το έβρισκε ξανά, το έχανε ξανά κλπ...σε σημείο με full σήμα.

    Προχτές έγινε το ίδιο στον σταθερό που τον γύρισα σε wifi από ethernet, μία φορά όμως. Απόσταση υπολογιστή-ρούτερ, ούτε 3μ και η μόνη παρεμβολή είμαι εγώ.

    Αυτά τα δύο σκηνικά, στα 5GHz. Η τηλεόραση αντίστοιχα, στα 5GHz έχει θέμα με τον dlna server, παίζει 10'', μπαφάρει άλλα 10'' κλπ.

    Στα 2.4GHz, όλα φαίνεται να λειτουργούν σωστά.

    Η τηλεόραση ήταν στα 5 στο προηγούμενο 288 (νόβα), ακριβώς στις ίδιες θέσεις και αποστάσεις, χωρίς το παραμικρό θέμα.

    Το ενσωματωμένο "ραντάρ" του ρούτερ, δεν δείχνει κανένα 5GHz δίκτυο εντός εμβέλειας, οι ρυθμίσεις είτε auto, είτε χεράτες δεν φαίνεται να αλλάζουν κάτι ως προς τα θέματα αυτά.

    Εξακολουθώ να έχω θέμα με κάποια sites, δεν φορτώνει ώρες-ώρες το περιεχόμενό τους, ενώ κατά τα άλλα δείχνει να λειτουργεί σωστά. Ρυθμίσεις σε adblocks/DNS κλπ, ίδιες με τη νοβα.

    Ντεν καταλαβαίνω.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  13. #73
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχει band steering ενεργό; Λέω μήπως και γιατί αυτό το πρόβλημα είχε το ZyXEL της Wind και έπρεπε και να το κλείσω και να βάλω δικά μου SSID στα 2.4 και 5GHz WiFi

  14. #74
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει band steering ενεργό; Λέω μήπως και γιατί αυτό το πρόβλημα είχε το ZyXEL της Wind και έπρεπε και να το κλείσω και να βάλω δικά μου SSID στα 2.4 και 5GHz WiFi
    Όχι, το έχω απενεργοποιήσει από την αρχή, στο στήσιμο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #75
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Kαντου ρεσετ- ρεσετ-ρεσετ ειπες περασες σωσμενο αρχειο ρυθμισεων απο νοβα σε wind ε κατι δε παει καλα

Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας