Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    12-10-2020
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Καλησπέρα σας την προηγούμενη πέμπτη ήρθε τεχνικός προκειμένου να αλλάξει το ρούτερ για να γίνει η αναβάθμιση της γραμμηής σε 200mbs. Με το νέο ρούτερ δεν γίνεται με την καμία να ανοίξω DMZ ενώ με το παλιό ανοιγε κανονικά. Το νεό ρούτερ είναι το Huawei EG8141A5 όταν πάω να του βάλω την wan ip που έχω δηλώσει στο ρούτερ μου που θέλω να βάλω πάνω προκειμένου να τρέξει σε DMZ μου βγάζει error duplicate wan name. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα? Δοκίμασα να αλλάξω ip, τα πάντα αλλά βγάζει το ίδιο error. Το τεχνικό τμήμα που μιλάω σχεδόν κάθε μέρα της Inalan προσπαθεί να μου βρεί λύση αλλα δεν το βλέπω, μέχρι και block ip μου πρότειναν (μου ανέφεραν το φόρουμ εδω για να βρώ πως γίνεται να φανταστείτε) αλλα δεν προτίθεμαι να πληρώσω μηνιαιο παγίο για κάτι τέτοιο, ενα απλό DMZ θελώ ο κακομοίρης. Εχει κανείς άλλο παρόμοιο θέμα? Απο ότι βλέπω τα νέα ρούτερ που δίνουν είναι κλειδωμένα σε ολες τις ρυθμισεις ή είναι bug στο software. Το δεύτερο ρούτερ είναι ένα netgear R7000 που δούλευε ρολόι με το παλιό ρούτερ της Inalan.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    τα 2 router ειναι σε διαφορετικό subnet ?

  3. #3
    Εγγραφή
    12-10-2020
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Στο ίδιο subnet είναι, τελικά το έκανα και δούλεψε αλλά μόνο όταν έβαλα στο ρούτερ μου σε θηρα lan, πάνω στην wan είχα θέμα ,στην ουσία δεν το έβλεπε παρόλο που του έβαζα σταθερή ip στην wan.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από okeanos82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ίδιο subnet είναι, τελικά το έκανα και δούλεψε αλλά μόνο όταν έβαλα στο ρούτερ μου σε θηρα lan, πάνω στην wan είχα θέμα ,στην ουσία δεν το έβλεπε παρόλο που του έβαζα σταθερή ip στην wan.
    καλό είναι αν έχουμε διαθέσιμα lan ports να βάζουμε εκεί τις συσκευές

    έχω πετύχει πολλές επιπλοκές σε θύρες τύπου Lan/Wan port
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    το αναποδο εννοει ο φιλος
    LAN -> WAN είναι το μεταξυ 2 router.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Inalan
    Προσπαθώ να κάνω το ίδιο με το EG8141A5 και το Mi Router 4A αλλά όταν βάζω το Huawei στη θύρα LAN του Xiaomi δεν γίνεται τίποτα, δεν καταφέρνει να μπει στο ίντερνετ. Any ideas τι μπορεί να πηγαίνει στραβά;

    [ΤΗΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ] --> [EG8141A5 με DHCP disabled] ---> LAN1 output --> Mi Router WAN input --> [Mi Router με DHCP] --> wifi --> συσκευές μου.

    Βασικά όταν συνδέσω και τα 2 στα LAN1-LAN τότε το Mi Router δεν βλέπει ποτέ το άλλο, δεν μπαίνει ποτέ στο ίντερνετ και εγώ δεν μπορώ να βρω το EG8141A5 πατώντας την αντίστοιχη IP που θα περίμενα να έχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος powerfool : 21-10-20 στις 21:47.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας