Σελ. 7 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 267
  1. #91
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στήν θέση σου θα έκανα καταγκελλία στιν ΕΕΤΤ...
    Καλό είναι πρώτα να δει τι ακριβώς αρμοδιότητες έχει η ΕΕΤΤ.

  2. #92
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikgreekk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω, ενώ έχω δηλώσει από την αρχή ότι τα καρτοκινητα μου ότι δεν θέλω να μπουν σε κανέναν κατάλογο, με παιρνουν τηλ για προσφορες και ξέρουν και το όνομα μου. Απλά πονταρουν στον Έλληνα του "δεν βαριέσαι τώρα"
    Πριν 2 μήνες περίπου έκανα νέο καρτοκινητό (Cosmote). Κυριολεκτικά την επόμενη ημέρα, ήρθε κλήση για «φτηνότερο ρεύμα». Εγώ δεν ήξερα καλά-καλά τον αριθμό μου, οι εναλλακτικοί πάροχοι τον ήξεραν ήδη πολύ καλά.

  3. #93
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 2 μήνες περίπου έκανα νέο καρτοκινητό (Cosmote). Κυριολεκτικά την επόμενη ημέρα, ήρθε κλήση για «φτηνότερο ρεύμα». Εγώ δεν ήξερα καλά-καλά τον αριθμό μου, οι εναλλακτικοί πάροχοι τον ήξεραν ήδη πολύ καλά.
    Στις αιτήσεις συνήθως είσαι εσυ που κάνεις opt-out από προωθητικές ενέργειες (κοινώς κάνεις tick σε κουτάκι που λέει ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ επιθυμεις το processing δημογραφικών στοιχείων για προωθητικές ενέργειες από συνεργάτες εταιρίες).
    Αν (που το 99% των περιπτώσεων) δεν το εχεις κάνει, είναι και ο λόγος.
    Αν το είχες κάνει, ειναι άλλο θέμα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #94
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikgreekk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην βονταφον (που η "αναβαθμιση" θα έφτιαχνε την Κυριακή απόγευμα) τα αππς δεν ανοίγουν ακόμη και σήμερα...
    Σβήσε τα δεδομένα/cache των εφαρμογών. Εμένα παίζουν κανονικά από Τρίτη πρωί.

  5. #95
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως έχει σχέση κί με το παρακάτω;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...83%CF%84%CE%AE


    Όσοι διαφωνούν με τήν ανάπτυξη του δικτύου 5G θα έχουν έναν ακόμα λόγο,κι πλέον τον πιο σημαντικό

  6. #96
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεδομένα = GDPR.
    Tέτοιο σενάριο απλά δε παίζει.

    Επίσης κανένας οργανισμός δε θέλει να εκτίθεται σε τέτοια περιστατικά δημόσια.
    το να λες οτι σε "χακαραν" σιγουρα σε βαζει σε καλυτερη θεση"ηθικα" απο το να λες οτι εκανα μαλακια και το ηξερα και απλα τωρα παω να τα μπαλωσω και να δειξω πως καποιος εξωτερικος δαχτυλος το εκανε

  7. #97
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε και πιο πριν, αλλά μήπως έχει σχέση και με αυτό:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...%89%CE%BD-DDoS
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  8. #98
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να λες οτι σε "χακαραν" σιγουρα σε βαζει σε καλυτερη θεση"ηθικα" απο το να λες οτι εκανα μαλακια και το ηξερα και απλα τωρα παω να τα μπαλωσω και να δειξω πως καποιος εξωτερικος δαχτυλος το εκανε
    το ότι "έκανα" λαλακια δεκτό και μη σου πω και light, αλλά το "ήξερα" δεν το καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια.

  9. #99
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως η τελευταία φορά που είχα τηλέφωνο στον ΟΤΕ (σταθερό) ήταν το 2007. Κινητό είχα σχεδόν πάντα στην Vodafone με ένα μικρό διάστημα στη Wind και πλέον στην Nova. Δεν ξέρω αλλά η μόνο πιθανότητα να αποκτούσα τηλέφωνο (σταθερό ή κινητό) στην cosmote θα ήταν να κλείσουν όλες οι υπόλοιπες εταιρίες...

  10. #100
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Χμμμμ...πονηρές πάντως είναι και οι εποχές και οι καταστάσεις...τα όσα συμβαίνουν και με τους γείτονες ανατολικά κλπ κλπ...δεν θα μπορούσε δηλαδή όλο αυτό να ήταν έργο κυβερνοεπίθεσης με άρωμα μυστικών υπηρεσιών; Το αποκλείουμε;

  11. #101
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις αιτήσεις συνήθως είσαι εσυ που κάνεις opt-out από προωθητικές ενέργειες (κοινώς κάνεις tick σε κουτάκι που λέει ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ επιθυμεις το processing δημογραφικών στοιχείων για προωθητικές ενέργειες από συνεργάτες εταιρίες).
    Αν (που το 99% των περιπτώσεων) δεν το εχεις κάνει, είναι και ο λόγος.
    Αν το είχες κάνει, ειναι άλλο θέμα.
    Νομίζω αυτό είναι opt-in. Αλλα σε κάθε περίπτωση opt-out/opt-in ο υπάλληλος ποτέ δεν σε ενημερώνει για αυτές τις δυνατότητες. Τις κλικάρει όλες και μετά σου λέει βάλε υπογραφή στο ταμπλετ. Όπου το ταμπλετ δείχνει μόνο το πεδίο της υπογραφής χωρίς να έχεις δυνατότητα να κάνεις επισκόπηση αυτού που υπογράφεις. Αλλά και να έχεις τέτοια δυνατότητα, το τάμπλετ έχει πολύ χαμηλή ανάλυση και δεν θα μπορείς να το διαβάσεις εύκολα ειδικά όταν χρησιμοποιούν μικρές γραμματοσειρές.

    Μου έτυχε στην vodafone όταν πήγα να περάσω από πρώην cyta σε νέο συμβόλαιο vodafone. Ευτυχώς είχα προσπαθήσει να το κάνω και ηλεκτρονικά και ήξερα ότι υπήρχαν αυτές επιλογές/αποεπιλογές. Φυσικά η υπάλληλος δεν μου είπε τίποτα. Αλλά επειδή φαινόταν από την υπολογιστής της, της λέω αυτό και αυτό και αυτό δεν τα θέλω. Και πριν την υπογραφή τους είπα ότι θέλω να δω τι υπογράφω και τους ανάγκασα να το εκτυπώσουν πριν την υπογραφή έτσι για σπάσιμο. Του έριξα μια ματιά και έπειτα το υπέγραψα στο τάμπλετ.

    - - - Updated - - -

    Αυτό που λέτε για τρίτον συνεργαζόμενο ότι τα υπέκλεψε/διέρρευσε μάλλον δεν ισχύει. Λόγω GDPR σίγουρα θα έκαναν σύμβαση μαζί του για προϋποθέσεις, τρόπο χρήσης, χρόνο χρήσης, σκοπό χρήσης δεδομένων. Για πολιτικές προστασίας δεδομένων κλπ. Αν τυχόν ο συνεργαζόμενος έκανε πατατιά τότε η cosmote μπορεί να τον δώσει στεγνά και να είναι απόλυτα καλυμμένη η ίδια από τις ρήτρες της μεταξύ τους σύμβασης. Αυτός ο συνεργαζόμενος όμως θα είχε τεράστιο πρόβλημα GDPR έπειτα.
    Σε τέτοια περίπτωση δεν θα είχε λόγω η cosmote να μιλάει για χακερς κλπ, γιατί αυτό δεν την σώζει αυτόματα από πρόστιμα-ζητήματα GDPR. Ενδεχομένως να έχει ευθύνη. Για χάκερς η ΑΠΔΠΧ μάλλον θα της πει "έπρεπε να έχεις καλύτερα συστήματα/διαδικασίες ασφαλείας πάρε ΧΧΧΧ ευρώ πρόστιμο".
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  12. #102
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ότι "έκανα" λαλακια δεκτό και μη σου πω και light, αλλά το "ήξερα" δεν το καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια.
    μιλαμε για μια εταιρεια που ξεκινησε το καρτελ... μια εταιρεια διαχρονικα αηδιαστικη δεν θα μου φανει παραξενο να πουλαει δεδομενα under the radar

  13. #103
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλαμε για μια εταιρεια που ξεκινησε το καρτελ... μια εταιρεια διαχρονικα αηδιαστικη δεν θα μου φανει παραξενο να πουλαει δεδομενα under the radar
    Ξεκίνησε το καρτέλ;
    είχαμε δηλαδή πριν με παναφον και τελεστετ ανταγωνισμό;

    Θα πρέπει να σου φανεί περίεργο το να πουλάει δεδομένα, καθώς δεν έχει ανάγκη είναι κερδοφόρα

  14. #104
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.954
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Τα κενά ασφάλειας πάντοτε ανακοινώνονται αφού έχουν κλείσει. Δείτε τι γίνεται στο software.

  15. #105
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα μου φανει παραξενο να πουλαει δεδομενα under the radar
    αυτός που κάνει κάτι τέτοιο το τελευταίο που θέλει είναι η δημοσιότητα και την εμπλοκή ελεγκτικών αρχών.

Σελ. 7 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας