Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα σας,

    Έχω αναφερθεί ξανά για το θέμα της ταχύτητας μου και άκρη δεν βρήκα... θεώρησα δε πως αυτές είναι οι ταχύτητες στην περιοχή μου.
    Πρόσφατα όμως στην γειτονιά μου έβαλαν και κάποιοι άλλοι VDSL50 και κλειδώνουν στα 52-55.

    Τον πρώτο καιρό που έβαλα VDSL50 κλείδωνα στα 40-42 με Maximum Downstream τα 46. Πλέον κλειδώνω από 32 έως 36 με Maximum Downstream 39-42 ανάλογα.
    Έχω κάνει έλεγχο στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή στο σπίτι μου, έχω αλλάξει ζεύγος, έχω αλλάξει τα εσωτερικά καλώδια και τέλος έβγαλα το Plus με μπαλαντέζα στον κατανεμητή (είναι έξω από το σπίτι μου και παίρνω γραμμή μόνο εγώ), αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
    Σε επικοινωνία που είχα με cosmote, μου είπαν πως θα το δουν οι τεχνικοί και την επόμενη μερά μου ήρθε sms να ελέγξω την εσωτερική μου καλωδίωση (πράγμα που είχα ήδη κάνει).

    Τα στατιστικά μου είναι τα παρακάτω. Πιστεύετε πως είναι φυσιολογική η ταχύτητα μου οπότε να σταματήσω να το ψάχνω ή μήπως υπάρχει κάποιο θέμα; Π.χ. στο router ή στο καλώδιο του ΟΤΕ από την κολόνα μέχρι το σπίτι μου ή κάπου αλλού;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Speedport_Plus_Configuration_Program.png  


  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το Line Attenuation(Down) που έχεις θα μπορούσες να έχεις το Max που δείχνει το ρούτερ, αλλά παίζει ρόλο και το πόσο έχουν φορτωθεί οι γραμμές στην περιοχή σου.
    Έχουμε δει με 17 και με 17+ να πηγαίνουν σε 50αρια.
    Θα σου πρότεινα να κάνεις μια δοκιμή στον κατανεμητή και με διαφορετικό ρούτερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς δεν έχω άλλο ρούτερ. Θα δω μήπως δανειστώ κάποιο άλλα λίγο δύσκολο...
    Μάνος

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Όπως αναφέρθηκε, αρχικά δοκιμή με άλλο ρουτερ..
    Και αφού λες ότι έχεις δει τα της καλωδίωσης..
    Επέμεινε για αλλαγή πόρτας η ζεύγους..
    Οι άλλες γραμμές που λες ότι είδες, είναι από το ίδιο καφάο, καμπίνα, α.κ, από όπου παίρνετε δηλαδή..
    Από errors πάντως καλά φαίνεσαι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα το απόγευμα θα δοκιμάσω και με άλλο ρούτερ (speedport plus και αυτό).
    Τα της καλωδίωσης είναι 100% τσεκαρισμένα, μάλιστα χτες που είχα χρόνο, άλλαξα ζεύγη στο καλώδιο που έχω βάλει από το κουτί εξωτερικά του σπιτιού μέχρι την πρίζα (το καλώδιο είναι cat5e με 4 ζεύγη) και ξανάβαλα το ρούτερ απ'ευθειας στο κουτί του ΟΤΕ, μήπως και μου είχε ξεφύγει κάτι, αλλά τα ίδια αποτελέσματα.
    Βρίσκομαι σε χωριό και όλοι (οι έχοντες VDSL και κάποιοι με ADSL Cosmote) παίρνουμε από την ίδια καμπίνα.
    Σήμερα βλέπω πως έχει μαζέψει 5900 CRC και 700 FEC Errors, σε σχεδόν ένα 24ωρο online.
    Ο συγχρονισμός ήταν το πρωί στα 34 και τώρα στα 36 με max Downstream τα 44,5
    Μάνος

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Υποθέτω ότι εννοείς παλιό καφάο έτσι; Δλδ παίρνετε από α.κ..
    Εκτός αν υπάρχει κάπου ενδιάμεσα νέα καμπίνα με ενεργό εξοπλισμό που δίνει adsl & vdsl, αλλά σε αυτή τη περίπτωση δε θα είναι vectoring..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΝΩΣΗ ΠΕΖΩΝ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όχι καφάο, καμπίνα! Μπήκε πρόσφατα από cosmote συνδεδεμένη με link (κεραία) με το ΑΚ το οποίο βρίσκεται 1,5-2χλμ σε ευθεία γραμμή από την καμπίνα, με καθαρή οπτική επαφή.
    Βέβαια, προφανώς λόγω της σύνδεσης της με link και οχι οπτικής, δίνουν μόνο vdsl 50 προς το παρόν και μόνο η cosmote. Επίσης όσοι έχουν adsl από cosmote και τους πάρουν τηλέφωνο, τους γυρίζουν στην καμπίνα με κλειδωμένο προφίλ στα 27/1. Έτσι το είχα στην αρχή αλλά το γύρισα σε 50 λόγω ότι η διαφορά στην τιμή ήταν 2€.

    Κάπου είχα φωτογραφίες, πρέπει να τις είχα ανεβάσει σε κάποιο post παλαιότερα. Θα το βρω και θα τις ξαναβάλω.
    Μάνος

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πες έτσι..
    Άρα adsl 24αρα μέσω vdsl profile..
    Και κάπου αλλού είχα διαβάσει εδώ μέσα ίδια φάση με κεραία σε καμπίνα.. Να ήσουν εσύ πάλι;
    Πάντως αν δεν υποστηρίζει vectoring (που μάλλον δεν) δε νομίζω να δώσουν πάνω από 50..
    Μετά μόνο booster..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας