Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    14-08-2008
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    Το Μάρτιο του 2020 αναβάθμισα σε 200ΜΒ από 100ΜΒ που βρισκόμουν. Η μετάβαση έγινε αποβλημάτιστα και οι ταχύτητες που παρατηρούσα ήταν απο 190-210ΜΒ.

    Περίπου πριν 2 μήνες και χωρίς καμία αλλαγή είτε εσωτερικά στο σπίτι αλλά ούτε και στα στατιστικά της γραμμής εντός του router (line attuation/ SNR κτλ) η ταχύτητα "έπεσε" στα 100-120 και το router γράφει CRC errors περίπου 5-10/sec.

    Κατόπιν δήλωσης βλάβης, ήρθε Τεχνικός του ΟΤΕ και μέτρησε με το φορητό του router, απευθείας στην κύρια τηλεφωνική πρίζα όπου βρίσκεται το δικό μου router, το οποίο έδειξε τη γραμμή πεντακάθαρη με 0 CRC /FEC errors και του συγχρονισε κανονικά στα 190ΜΒ. Μου άλλαξε 2 router (Speedport Plus) για να εξαλείψουμε την πιθανότητα ελαττωματικού, ωστόσο κάθε Speedport που δοκίμαζε συνέχιζε να γράφει CRC errors και να συγχρονίζει χαμηλότερα , ενώ το δικό του φορητό router, συνέχιζε να τα δείχνει όλα φυσιολογικά.

    Έχω ήδη δοκιμάσει τα παρακάτω:

    1. Άλλαξα πριζα στο router , άλλαξα καλώδιο παροχής + 2 νέα router (speedport plus)
    2. Αποσύνδεσα όλες τις συσκευές απο τις πρίζες του σπιτιού και άφησα μόνο το router μήπως κάτι δημιουργούσε παρεμβολές.
    3. έριξα το ρεύμα απο τον γενικό για ώρες για να προσομοιώσω το συμβάν με την καταιγίδα, χωρίς αποτελέσμα το πρόβλημα συνεχίζεται.

    Το πρόβλημα σταμάτησε προσωρινά (τυχαία (?)) μετά από την προχθεσινή καταιγίδα όπου κόπηκε το ρεύμα σε όλη την περιοχή για ώρες λόγω βλάβης. Όταν επέστρεψε, το router συγχρόνισε και πάλι κανονικά χωρίς CRC errors και η ταχύτητα έφτασε 193ΜΒ. Η χαρά μου δεν κράτησε πολύ, καθώς μετά απο 2 μέρες έγινε reboot το router και το πρόβλημα επέστρεψε.

    Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσα να βρω την αίτια του προβλήματος θα ήμουν ευγνώμων.

    Να σημειώσω οτι δεν υπάρχουν Power lines, μονο 2 TP link smart plugs. Επιπλέον, το router ειναι συνδεδεμένο απευθείας στην κύρια πρίζα (όλες οι υπολοιπες ειναι αποσυνδεδεμένες) και δεν υπάρχουν τηλεφωνικές συσκευές.
    Η "προβληματική" κατάσταση είναι η παρακάτω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport_issue_stats.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  49,4 KB 
ID: 219792


    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Αφού το πρόβλημα "εξαφανίζεται" προσωρινά μετά από γενική διακοπή ρεύματος, μάλλον το modem σου προλαβαίνει και συγχρονίζει πρώτο έναντι των γειτονικών, πριν πέσει πολύς θόρυβος στην τηλεφωνική εγκατάσταση του κτιρίου. Αφότου συγχρονίσουν κι εκείνα, τότε κάθε μετέπειτα δικός σου συγχρονισμός πλήττεται από τον θόρυβο που έχει δημιουργηθεί και ως εκ τούτου είναι αρκετά χαμηλότερος.

    Όλα αυτά χωρίς απόλυτη σιγουριά βεβαίως. Μπορεί το πρόβλημα τελικά να μην είναι οι παρεμβολές/crosstalk των γειτονικών συνδρομητών, αλλά κάποια άλλη βλάβη.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-08-2008
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

    Το σενάριο των παρεμβολών ήταν και μένα απο τα πρώτα που μου ήρθε στο μυαλό, αλλά πως εξηγείται το γεγονός οτι ο τεχνικός που μέτρησε μέσα στο σπίτι μου χρησιμοποιώντας το ίδιο τηλεφωνικό καλώδιο του router μου, να βλέπει στο δικό του router 0 errors και την σωστή ταχύτητα στο συγχρονισμό. Την στιγμή μάλιστα που όπως μου ειπε οτι το δικό του router ειναι περισσότερο "ευαίσθητο" σε θορύβους και οτι το παραμικρό πρόβλημα στην γραμμή θα φαινόταν.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Δεν ξέρω τι να πω. Μήπως το εργαλείο του μάστορα έχει ρυθμιζόμενη ευαισθησία? Μήπως το Speedport σου χρειάζεται κάποια διαφορετική ρύθμιση σε modulation ή/και SNR? Μήπως όλα τα modem που δοκιμάστηκαν είχαν πρόβλημα? Ποιο απ'όλα αυτά ακούγεται πιο πιθανό?

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stevecool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Το Μάρτιο του 2020 αναβάθμισα σε 200ΜΒ από 100ΜΒ που βρισκόμουν. Η μετάβαση έγινε αποβλημάτιστα και οι ταχύτητες που παρατηρούσα ήταν απο 190-210ΜΒ.

    Περίπου πριν 2 μήνες και χωρίς καμία αλλαγή είτε εσωτερικά στο σπίτι αλλά ούτε και στα στατιστικά της γραμμής εντός του router (line attuation/ SNR κτλ) η ταχύτητα "έπεσε" στα 100-120 και το router γράφει CRC errors περίπου 5-10/sec.

    Κατόπιν δήλωσης βλάβης, ήρθε Τεχνικός του ΟΤΕ και μέτρησε με το φορητό του router, απευθείας στην κύρια τηλεφωνική πρίζα όπου βρίσκεται το δικό μου router, το οποίο έδειξε τη γραμμή πεντακάθαρη με 0 CRC /FEC errors και του συγχρονισε κανονικά στα 190ΜΒ. Μου άλλαξε 2 router (Speedport Plus) για να εξαλείψουμε την πιθανότητα ελαττωματικού, ωστόσο κάθε Speedport που δοκίμαζε συνέχιζε να γράφει CRC errors και να συγχρονίζει χαμηλότερα , ενώ το δικό του φορητό router, συνέχιζε να τα δείχνει όλα φυσιολογικά.

    Έχω ήδη δοκιμάσει τα παρακάτω:

    1. Άλλαξα πριζα στο router , άλλαξα καλώδιο παροχής + 2 νέα router (speedport plus)
    2. Αποσύνδεσα όλες τις συσκευές απο τις πρίζες του σπιτιού και άφησα μόνο το router μήπως κάτι δημιουργούσε παρεμβολές.
    3. έριξα το ρεύμα απο τον γενικό για ώρες για να προσομοιώσω το συμβάν με την καταιγίδα, χωρίς αποτελέσμα το πρόβλημα συνεχίζεται.

    Το πρόβλημα σταμάτησε προσωρινά (τυχαία (?)) μετά από την προχθεσινή καταιγίδα όπου κόπηκε το ρεύμα σε όλη την περιοχή για ώρες λόγω βλάβης. Όταν επέστρεψε, το router συγχρόνισε και πάλι κανονικά χωρίς CRC errors και η ταχύτητα έφτασε 193ΜΒ. Η χαρά μου δεν κράτησε πολύ, καθώς μετά απο 2 μέρες έγινε reboot το router και το πρόβλημα επέστρεψε.

    Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσα να βρω την αίτια του προβλήματος θα ήμουν ευγνώμων.

    Να σημειώσω οτι δεν υπάρχουν Power lines, μονο 2 TP link smart plugs. Επιπλέον, το router ειναι συνδεδεμένο απευθείας στην κύρια πρίζα (όλες οι υπολοιπες ειναι αποσυνδεδεμένες) και δεν υπάρχουν τηλεφωνικές συσκευές.
    Η "προβληματική" κατάσταση είναι η παρακάτω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport_issue_stats.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  49,4 KB 
ID: 219792


    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    Ζήτα reset στίν πόρτα σου...
    Κι τράβα reset κι στο plus...
    Πέστους να κοιτάξουν τιν τροφοδοσία στο καφάο μίπος κάηκε κανάς μετασχηματιστής
    ...

  6. #6
    Εγγραφή
    14-08-2008
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα,

    Πραγματοποιήθηκε reset και από τις 2 πλευρές, χωρίς αποτέλεσμα. Από πλευράς ΟΤΕ συνεχίζουν να τα βρίσκουν όλα καλα. Σε περαιτέρω δοκιμή κούμπωσα το SpeedPort Entry που είχα παλιά το οποίο έχει ταβάνι στα 100ΜΒ όπου και κλείδωσε, αλλα το περίεργο είναι οτι αντί να γράφει CRC error, έγραφε μόνο FEC errors. Υπάρχει τρόπος να μετρήσω ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές ή μονο μέσω ηλεκτρολόγου μπορεί να γίνει τέτοια ανάλυση ;
    Επίσης, έχετε να μου προτείνετε κάποιο third-party router γιατι ασχέτως του προβλήματος σκεφτόμουν να επενδύσω σε ένα καλύτερο.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τι πάει να πει όλα καλά; Δικό τους δεν είναι το plus; Να κάτσουν να βρουν λύση..
    Δοκίμασε από περιέργεια να κουμπώσεις το ρουτερ κατευθείαν στο κατανεμητή με αποσυνδεδεμένη την καλωδίωση του σπιτιού να δεις αν υπάρχει και εκεί θέμα.. Αυτό κανονικά έπρεπε να το έχει τσεκάρει και ο τεχνικός τους..
    Αν υπάρχει και εκεί θέμα τότε το μπαλάκι είναι στο δικό τους γήπεδο.. Αρχικά κοιτάνε χαλκό (ζεύγος) κλπ, και μετά πάτε για αλλαγή πόρτας..
    Αν όμως δεν υπάρχει εκεί θέμα, τότε ψάχνεσαι εσύ στην εσωτερική σου καλωδίωση..
    Αυτά.. Και βλέπουμε..
    Α.. Και για το άλλο ρουτερ που λες, πολλοί κοιτάνε προς φρίτζ μεριά..
    Αλήθεια, καμιά παλιά εικόνα από στατιστικά έχεις;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    14-08-2008
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο τεχνικός μέτρησε απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα και επειδή το δικό του router συγχρόνισε απευθείας χωρίς errors και το πήρε ως δεδομένο ότι όλο το pipeline απο μεριάς ΟΤΕ είναι οκ,και μετά "έκλεισε" την βλάβη.
    Στο μεταξύ ούτε αυτός είχε εξήγηση για το πως γίνεται το SpeedPort Plus μου και το φορητό του router, το 1 συγχρονίζει μια χαρά, το άλλο στη μισή ταχύτητα και με CRC errors.
    Και όλα αυτά με το ίδιο τηλεφωνικό καλώδιο και ακριβώς δίπλα δίπλα μεταξύ τους. 'Οπως το καταλαβαίνω, αν υπήρχαν παρεμβολές στο σπίτι θα έπρεπε να τα επηρέαζε και τα 2.
    Η μόνη διαφορά ήταν ότι το δικό του λειτουργούσε με μπαταρία, οπότε δεν πήρε ρεύμα από εμένα. Ωστόσο, δοκιμάσαμε επι τόπου να δώσουμε ρεύμα στο Plus με παλαντέζα από άλλα δωμάτια μήπως διορθωθεί, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

    Η κανονική κατάσταση της γραμμής μου η οποία ήταν σταθερή από την 1η μέρα που αναβάθμισα σε 200ΜΒ είναι η παρακάτω:
    Συνημμένο Αρχείο 219920

    Η τωρινή μετά από 3 μέρες uptime:
    Συνημμένο Αρχείο 219921

    Όσον αφορά για το router σε ευχαριστώ θα κοιτάξω να δώ για φρίτζ τι επιλογές υπάρχουν.

    Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Οι εικόνες δεν παίζουν..
    Ο τεχνικός μάλλον ήταν κουρασμένος η βαριόταν για να μη πάει στο box..
    Τώρα...
    Αν δεν γνωρίζεις να κάνεις τη μέτρηση στο κατανεμητή, που είναι must, η βρίσκεις ηλεκτρολόγο που να γνωρίζει από τηλεπικοινωνίες..
    Η δήλωσε πάλι βλάβη και αυτή τη φορά όταν έρθει ο τεχνικός κάντε τα ίδια στο κατανεμητή (box) και με το analyzer του τεχνικού και με το plus.. Έχω περιέργεια δλδ..
    Κανένας γείτονας με άλλο ρουτερ που να υποστηρίζει 200αρα δεν υπάρχει να βλέπατε κανα κλείδωμα; Πριν μπεις σε έξοδα.. Αλλά μάλλον πολλά ζητάω..
    Περίεργο πάντως αυτό που σου συμβαίνει.. Αλλά καλύτερα πριν βιαστούμε να πούμε η να κάνεις το οτιδήποτε, κάντε το από πάνω..
    Και ζήτα και μια αλλαγή πόρτας.. Σαν ύστατο μέτρο αυτό..
    Εμένα πάντως απ'ότι θυμάμαι σε ελέγχους γραμμής τα analyzer έδειχναν πιο γρήγορα τη κατάσταση της γραμμής σε errors παρά τα όποια ρουτερ.. Σε εσένα συμβαίνει το αντίθετο.. Για να δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν δεν κανεις Έλεγχο εσωτερικής εγκατάστασης και σωστή συνδεσμολογία πριζών. δεν προκειται να λυσεις το προβλημα σου.

    Εφοσον μετρησε στον κατανεμητη σου και ηταν ολα ενταξει , φταιει η καλωδιωση του σπιτιου.
    Ολα ειναι μια χαρα ..... μεχρι τη στιγμη που χαλανε.
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κανεις Έλεγχο εσωτερικής εγκατάστασης και σωστή συνδεσμολογία πριζών. δεν προκειται να λυσεις το προβλημα σου.

    Εφοσον μετρησε στον κατανεμητη σου και ηταν ολα ενταξει , φταιει η καλωδιωση του σπιτιου.
    Ολα ειναι μια χαρα ..... μεχρι τη στιγμη που χαλανε.
    Απ'ότι λέει και κατάλαβα, μόνο στη πρίζα μέτρησε ο τεχνικός, όχι κατανεμητή..
    Γι'αυτό του λέω να το δουν και εκεί..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stevecool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο, δοκιμάσαμε επι τόπου να δώσουμε ρεύμα στο Plus με παλαντέζα από άλλα δωμάτια μήπως διορθωθεί, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
    Δεν κάνεις κάτι έτσι, σύνδεσε το ρούτερ σε UPS(εννοείται ότι το βγάζεις από την πρίζα αν είναι Line Interactive, ώστε η έξοδος να είναι από την μπαταρία) και κάνε δοκιμή.

    Κάνε μια δοκιμή και με διαφορετικό ρούτερ, όχι SpeedPort.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας