Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    18-10-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σας παιδιά.

    Λοιπόν χρειάζομαι καλή ταχύτητα στο Ίντερνετ στο σπίτι και ψάχνω να δω τις επιλογές μου.

    Προς το παρών έχω με την nova σταθερό πακέτο το οποίο φτάνει στις καλύτερες του 8mbps και πιο συχνά από 2 mbps έως 6. Δυνατότητα για αναβάθμιση του δικτύου είναι πολύ χλομό μένω στην εξοχή.

    Στο κινητο έχω 4g της cosmote ( whats up ) το οποίο φτάνει 43mbps down / 15 up.

    Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ταχύτητα του ασύρματου δικτύου και σκέφτομαι το εξής : να βάλω το πρόγραμμα απεριόριστων δεδομένων της cosmote που είναι 55€/ μήνα νομίζω με κάποιο ρούτερ ή έστω hotspot με κάποια παλιά συσκευή εάν δεν γίνεται.

    Πρόσφατα κοιτούσα το home booster αλλά δεν μου αρέσει ο περιορισμός στα δεδομένα και στην ταχύτητα μετά την εξάντληση των δεδομένων.

    Η χρήση του ιντερνετ στο σπίτι είναι κυρίως για gaming, streaming κτλ, οπότε το να έχεις όρια στα gigabyte / μήνα δεν βολεύει όταν το κάθε game φτάνει έως και 150 gb σε μέγεθος πια.

    Θα εκτιμούσα την γνώμη κάποιου που έχει δοκιμάσει κάτι ανάλογο, τους περιορισμούς που θα συναντήσω, εάν πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα ή όχι. Με ενδιαφέρει να ξέρω εάν στα προγράμματα των απεριόριστων δεδομένων της cosmote υπάρχει περιορισμός ταχύτητας όταν ξεπεραστεί κάποιο όριο ( όπως με το home speed booster για παράδειγμα )

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

  2. #2
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    (αφού ενδιαφέρεσαι για gaming) έχεις τσεκαρει το latency στο ασύρματο ότι σε καλύπτει;

  3. #3
    Εγγραφή
    18-10-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (αφού ενδιαφέρεσαι για gaming) έχεις τσεκαρει το latency στο ασύρματο ότι σε καλύπτει;
    Ναι έχει καλύτερο latency από το ενσύρματο δίκτυο. Γύρω στα 20 ms.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    20ms; Μήπως δεν είσαι και τόσο εξοχή;

  5. #5
    Εγγραφή
    18-10-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στο ενσύρματο έχω 100 ms στο 4g κάπου 20 ms. Στην ρόδο μένω αλλά εκτός οικισμού οπότε το βλέπω χλομό κάποια στιγμή σύντομα να αναβαθμιστούν οι γραμμές.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    ok, θα πας ομως στα ~55€/μηνα με το ασύρματο. Νομίζω δεν έχει κόφτη ταχύτητας.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iasonasz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά.

    Λοιπόν χρειάζομαι καλή ταχύτητα στο Ίντερνετ στο σπίτι και ψάχνω να δω τις επιλογές μου.

    Προς το παρών έχω με την nova σταθερό πακέτο το οποίο φτάνει στις καλύτερες του 8mbps και πιο συχνά από 2 mbps έως 6. Δυνατότητα για αναβάθμιση του δικτύου είναι πολύ χλομό μένω στην εξοχή.

    Στο κινητο έχω 4g της cosmote ( whats up ) το οποίο φτάνει 43mbps down / 15 up.

    Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ταχύτητα του ασύρματου δικτύου και σκέφτομαι το εξής : να βάλω το πρόγραμμα απεριόριστων δεδομένων της cosmote που είναι 55€/ μήνα νομίζω με κάποιο ρούτερ ή έστω hotspot με κάποια παλιά συσκευή εάν δεν γίνεται.

    Πρόσφατα κοιτούσα το home booster αλλά δεν μου αρέσει ο περιορισμός στα δεδομένα και στην ταχύτητα μετά την εξάντληση των δεδομένων.

    Η χρήση του ιντερνετ στο σπίτι είναι κυρίως για gaming, streaming κτλ, οπότε το να έχεις όρια στα gigabyte / μήνα δεν βολεύει όταν το κάθε game φτάνει έως και 150 gb σε μέγεθος πια.

    Θα εκτιμούσα την γνώμη κάποιου που έχει δοκιμάσει κάτι ανάλογο, τους περιορισμούς που θα συναντήσω, εάν πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα ή όχι. Με ενδιαφέρει να ξέρω εάν στα προγράμματα των απεριόριστων δεδομένων της cosmote υπάρχει περιορισμός ταχύτητας όταν ξεπεραστεί κάποιο όριο ( όπως με το home speed booster για παράδειγμα )

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !
    Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα για να σου πω τη γνώμη μου, έχω το home speed booster το οποίο ναι έχει περιορισμό στο κατέβασμα μετά την κατανάλωση των 100gb μετά τα οποία η ταχύτητα πέφτει στα 15 το ανώτερο + την σταθερή σου γραμμή άρα θα είσαι 15+8=23 περίπου και έχει σταθερό ανέβασμα στα 5, στην πράξη είμαστε 6 άτομα στο σπίτι που πολλές φορές 2-3 βλέπουν ταινία μέσο streaming και 1-2 παίζουν παιχνίδια διαδικτυακά και δεν έχουμε προβλήματα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας