Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    14-07-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα
    Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα
    Μετακόμισα πρόσφατα και συνέχισα με τον ίδιο πάροχο(nova) στο νέο μου σπίτι. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι η γραμμή μου σε διάφορες στιγμές μέσα στην ημέρα παρουσιάζει αστάθεια στην ταχύτητα. Τι εννοώ. Μπορεί να δουλεύει για λίγη ώρα σαν 50αρα και ξαφνικά μπορεί να πέσει η ταχύτητα στα 20Mbs στα 10mbs στα 2mbs κτλ. Οι ώρες-μέρες που το παρουσιάζει δεν είναι συγκεκριμένες. Την στιγμή που συμβαίνει αυτό κάνω διάφορες μετρήσεις με wifi αλλά και με ethernet για να δω αν είναι κάπου συγκεκριμένα το πρόβλημα. Το παρουσιάζει και στο wifi και με ethernet. (μετρήσεις με speedtest αλλά και με αρχεία που δοκιμάζω να κατεβάσω εκείνη την στιγμή δείχνουν ότι η πτώση της ταχύτητας συμβαδίζει πάνω κάτω με την μέτρηση που κάνω στο speedtest.) Έφτασα να κατεβάζω από nvidia με 500kbps. Επίσης παρουσιάζει πρόβλημα με υψηλό Latency σε online gaming. Δοκίμασα διαφορετικά καλώδια ethernet και τηλεφώνου καθώς και δοκίμασα και στις 3 πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού να συνδέσω το router. Επίσης να πω ότι δεν υπάρχει τηλέφωνο ούτε και splitter. Έχω μιλήσει με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της Nova εδώ και μια βδομάδα 2 φορές(την μια στο Live chat) και είμαι εν αναμονή επικοινωνίας από τεχνικό. Στο live chat απλά μου ζήτησαν να τρέξω Ping test το οποίο και δεν έδειξε τίποτα γιατί εκείνη την στιγμή δούλευε κανονικά η γραμμή. Άνοιξα τις πρίζες του σπιτιού μου για να κάνω έλεγχο γραμμής αλλά και στις 3 πρίζες είδα ακριβώς τα ίδια καλώδια. Δεν φαίνεται να είναι κάποια η κεντρική. Όλες έχουν το ζευγάρι που είναι συνδεδεμένο στο πριζάκι και όλες έχουν 3 ζεύγη τα οποία είναι ενωμένα μεταξύ τους.(τα έχουν συνδέσει όλα μαζί κάπου εξωτερικά? Στο κουτί ας πούμε?). Η φωτογραφία είναι από την κεντρική σελίδα του ρούτερ την στιγμή που είχα το πρόβλημα το οποίο και δεν στρώνει πάντα με επανεκκίνηση αυτού. Καμία ιδέα μέχρι να γίνει(?) η επικοινωνία από τον τεχνικό της nova? Χρειάζεστε κάποια παραπάνω πληροφορία που θα μπορέσει να σας βοηθήσει? Επί τη ευκαιρία η καμπίνα του ΟΤΕ με το σπίτι έχουν 10 μέτρα απόσταση.(το ρούτερ μου είναι το ZXHN H168N). Είχα ζητήσει να με βάλουν σε fastpath λίγες μέρες αφότου ενεργοποιήθηκε το vdsl στο νέο σπίτι. Δεν γνωρίζω αν είχα πρόβλημα χωρίς fastpath γιατί δεν είχα πολυασχοληθεί με την γραμμή του Internet λόγω παράλληλης μετακομίσεως.
    Σας ευχαριστώ πολύ!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  50,7 KB 
ID: 219820

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βλέποντας τα στατιστικά, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα πάρα πολλά CRC Errors που έχεις ειδικά για μόλις 19 ώρες (όσο και σου φαίνεται απίστευτο εγώ με 950 ώρες και έχω 0), άρα μάλλον το πρόβλημα βρίσκεται εκεί. Επίσης ο έλεγχος της γραμμής, πρέπει να γίνει από τον κατανεμητή και όχι μόνο κοιτώντας τις πρίζες... Είναι πολύ πιθανό κάποιο από αυτά τα 3 καλώδια που βλέπεις, να δημιουργεί βραχυκύκλωμα ή παρεμβολές στη γραμμή σου και για αυτό να μαζεύονται τόσα λάθη και να επηρεάζουν την ταχύτητα κατεβάσματος.

    Δεν είμαι "ειδικός", αλλά μιλάω εμπειρικά. Οι πιο έμπειροι στα τεχνικά θέματα χρήστες, ίσως μπορούν να σου πουν και περισσότερες λεπτομέρειες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 18-10-20 στις 22:06.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Ισχυει η γραμμη εχει πολλα λαθη . αντιμετωπιζα παρομοιο προβλημα δεν επαιρνε IP το ρουτερ και ανεβαζε 500.000 λαθη σε 1 ωρα μεχρι που ηρθε τεχνικος αλλαξε προφιλ και με κατεβασε στην αρχικη ταχυτητα που ειχα. Επισης νομιζω οτι ο θορυβος θα μπορουσε να κατεβει αλλα αμα ερθει τεχνικος ρωτα τον αν μπορει να κατεβει χωρις να δημιουργησει προβληματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Φτιάξε τα καλώδια. Το οτι δεν βρισκεις την κεντρική, δεν σημαινει οτι δεν υπάρχει. Επίσης οτι λειτουργεί το vdsl σε ολες τις πριζες ειναι απο μονο του προβλημα. Εντωμεταξυ βαζεις αμεσα interleave.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-07-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάξε τα καλώδια. Το οτι δεν βρισκεις την κεντρική, δεν σημαινει οτι δεν υπάρχει. Επίσης οτι λειτουργεί το vdsl σε ολες τις πριζες ειναι απο μονο του προβλημα. Εντωμεταξυ βαζεις αμεσα interleave.
    Έχω βάλει μονωτική για αρχή στα καλώδια που είδα γυμνά πίσω από τις πρίζες μήπως και ακουμπαγαν πουθενα και προκαλούσαν αυτά το πρόβλημα. Θα το τσεκάρω ξανά το μεσημέρι που θα πάω σπίτι. Τι εννοείς με το ότι είναι πρόβλημα να λειτουργεί το vdsl σε όλες τις πρίζες?

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εννοω οτι ειναι παραλληλα συνδεδεμενες οι πριζες, και αυτα τα πραγματα στο vdsl δημιουργουν προβληματα.
    Βρες το καλωδιο που ερχεται απο την εισαγωγη του κτιριου για αρχη.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stayros123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βάλει μονωτική για αρχή στα καλώδια που είδα γυμνά πίσω από τις πρίζες μήπως και ακουμπαγαν πουθενα και προκαλούσαν αυτά το πρόβλημα. Θα το τσεκάρω ξανά το μεσημέρι που θα πάω σπίτι. Τι εννοείς με το ότι είναι πρόβλημα να λειτουργεί το vdsl σε όλες τις πρίζες?
    Με μονωτική δεν κάνεις δουλειά..
    Θες τέτοια: https://www.hellasdigital.gr/electro...rease-filling/
    Ακόμα, αν θες να είσαι σίγουρος αν το πρόβλημα είναι σε εσένα η στο πάροχο (χαλκός οτε η σε κάποιο εξοπλισμό), πρέπει να πάρεις μέτρηση κατευθείαν στο κατανεμητή (box) με αποσυνδεδεμένη την καλωδίωση που πάει στο σπίτι..
    Κοινώς αν δεν γνωρίζεις θες ηλεκτρολόγο που να γνωρίζει και από τηλεπικοινωνίες..
    Αν κατάλαβα καλά τηλέφωνα δεν έχεις καθόλου, συναγερμό μήπως;
    Αν μπορείτε δοκιμάστε και μια αντικατάσταση ρουτερ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    14-07-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ για το Link! Θα την αλλάξω την μονωτική με αυτά που μου έδειξες. Ένα upadate όσο αφορά την κατάσταση της σύνδεσης. Δείχνει ότι το πρόβλημα βελτιώθηκε με την μόνωση των καλωδίων. Θα δω γενικώς την συμπεριφορά τις επόμενες ημέρες και θα επανέλθω! Η φωτογραφία είναι ένα 24ωρο μετά την μόνωση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  22.JPG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  45,6 KB 
ID: 219883

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας