Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 51
  1. #31
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν όπως είπα και παραπάνω, τράβηξα και μερικές φωτογραφίες από τη διαδικασία..
    Η λογική λοιπόν που αποφασίστηκε ήταν οι εξής:
    1. Θα ξεκινήσουν 4 πρίζες από το σαλόνι. Οι πρίζες αυτές θα είναι χωνευτές και τα καλώδια θα βγαίνουν, θα πηγαίνουν σοβατεπί και μετά ταβάνι χρησιμοποιώντας το κενό ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο.
    2. Φτάνοντας στον τοίχο που ενώνει το σαλόνι με το διάδρομο θα χρειαστεί σκάψιμο στον τοίχο, καθώς στην ευθεία υπάρχει δοκάρι.
    3. Μπαίνουμε στο διάδρομο με 4 καλώδια και ανεβαίνουμε ξανά στο γύψινο. Επειδή το κενό εδώ είναι λίγο πιο μικρό, τα καλώδια θα χωριστούν δύο δεξιά που θα καταλήξουν στο παιδικό και δύο αριστερά που θα πάνε στην δική μου κρεβατοκάμαρα που έχω και το γραφείο μου
    4. Στο παιδικό δωμάτιο το ένα καλώδιο θα κατέβει γύρω από το κάσωμα της πόρτας, σοβατεπί και μετά σε χωνευτή πρίζα δίπλα στην πόρτα
    5. Το άλλο καλώδιο ακολουθεί το γυψινο και καταλήγει στον απέναντι τοίχο (κατεβαίνει από μια γωνιά, σοβατεπί και χωνευτή πρίζα)
    6. Στο δικό μου δωμάτιο, μπαίνουν τα 2 καλώδια από πάνω από την πόρτα μου. Το ένα κατεβαίνει δίπλα στο κάσωμα, σοβατεπί και σε χωνευτή πρίζα δίπλα στην τηλεόρασή μου.
    7. Το δεύτερο ανεβαίνει ταβάνι, γύψινο, πάει στον απέναντι τοίχο, κατεβαίνει σοβατεπί και φτάνει στο γραφείο μου δίπλα, σε χωνευτή πρίζα

    Εδώ είναι και η κάτοψη με τις οδεύσεις
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΚΑΤΟΨΗ.JPG 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  91,7 KB 
ID: 220243
    Ξεκινήσαμε λοιπόν πιάνοντας με μονωτική την τετράδα των καλωδίων που θα υπάρχει στο σαλόνι. Είχαμε κόψει 2 καλώδια 25μετρα (για τα RJ45 2 & 3) και 2 καλώδια 35μετρα (για τα RJ45 1 & 4). Αποφασίσαμε ότι είναι πιο βολικό να μείνει η αρμαθιά των καλωδίων στο διάδρομο και να ξεκινήσουμε βάζοντας την τετράδα από το διάδρομο μετρώντας 10 μέτρα που χρειάζονταν μέχρι να φτάσουμε στις πρίζες. Οπότε βήμα πρώτο ήταν το σκάψιμο στον τοίχο του σαλονιού
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  28,9 KB 
ID: 220249
    Αποφασίσαμε επίσης, εφόσον γνωρίζαμε που θέλουμε να πάμε, να τελειώσουμε με όλα τα τρυπήματα/σκαψίματα εξαρχής και να μείνουν μετά μόνο οι οδεύσεις. Οπότε συνεχίσαμε τρυπώντας (με προσοχή γιατί είχαμε και τις γραμμές από τα ρεύματα στη μέση) την όδευση από το διάδρομο στη δική μου κρεβατοκάμαρα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  26,1 KB 
ID: 220250
    Κατόπιν στο παιδικό
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  20,8 KB 
ID: 220251
    Και τέλος έγιναν τα σκαψίματα για τις πρίζες. Ενδεικτικά μερικές.. Η πρώτη δίπλα στην πόρτα στο παιδικό
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  44,3 KB 
ID: 220252
    Αυτή είναι η πρίζα δίπλα στην τηλεόραση, στην κρεβατοκάμαρά μου
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  36,1 KB 
ID: 220248
    Ξεκινήσαμε κατόπιν να περνάμε καλώδια από το διάδρομο ανάποδα προς το σαλόνι. Εδώ είχαμε την πρώτη αναποδιά.. Ενώ έχουμε δει τους σωλήνες του ρεύματος (παπεμπιπτόντως, ενώ το κουτί ήταν ακριβώς πάνω από την πόρτα, οι σωλήνες ανεβαίναν διαγώνια ακριβώς στο τελείωμα του δοκαριού και όχι στην ευθεία 15 πόντους πιο χαμηλά.. ) στην προσπάθεια να ανοίξουμε λίγο την τρύπα προς τον τοίχο από τη μεριά του διαδρόμου για να περάσει εύκολα η τετράδα και να είναι το μερεμέτι όσο πιο κοντά στον τοίχο γίνεται, το τρυπάνι γράπωσε και ξήλωσε κάποια καλώδια. Όπως αποδείχτηκε, ακόμη πιο μέσα και σταυρωτά, είχε άλλη σωλήνα που περνάνε τα καλώδια της θυροτηλεόρασης
    Οπότε μας καθυστέρησε κανα 40λεπτο αυτό για να μπουν τσόντες στα κομμένα καλώδια, να ελεγχτεί η σωστή λειτουργία της θυροτηλεόρασης και να αντικατασταθεί το κομμάτι του σωλήνα που τρυπήθηκε..

    Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται η αρμαθιά, η οποία πλέον έχει περάσει από το ταβάνι, κατέβηκε από κει με κανάλι και περιμένει να μπει στον τοίχο στις νέες πρίζες που φαίνονται στα δεξιά της φωτό.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6.jpg 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  35,2 KB 
ID: 220253
    Εδώ είχαμε μια δεύτερη - μικρή - καθυστέρηση... Όπως μπορείτε να δείτε έχω τερματίσει τα καλώδια με κλιπς RJ45 για να τα δοκιμάσω πριν μπουν τελειωτικά στις θέσεις τους. Ήθελα πρώτα να δω ότι δουλεύουν κανονικά σε αυτή τη φάση (για να μην έχουμε εκπλήξεις στο τέλος, ποτέ δεν ξέρεις.. ) και δεύτερον να αναγνωρίσω ποιο είναι το 1, ποιό το 2, ποιό το 3 και ποιο το 4, καθώς στην πορεία τα μπλέξαμε... τερμάτισα λοιπόν από την άλλη το 1 και το 4 και νομίζοντας ότι έχω τερματίσει το 2 και το 3, σπάγαμε το κεφάλι μας γιατί δεν παίζουν όταν τα δοκίμαζα. Κόψιμο του καλωδίου και ξανά τερμάτισμα μην τυχόν και δεν μου πάτησε καλά το βύσμα, μέχρι που τελικά συνηδειτοποιήσαμε ότι είμαι βλήμα και δοκίμαζα λάθος άκρο..
    Τεσπα φάγαμε κανα 20λεπτο τσάμπα και εκεί, αλλά τέλος καλό όλα καλά.. τα καλώδια αναγνωρίστηκαν και επιβεβαιώθηκαν ότι όλα συχρονίζουν κανονικά gigabit
    Η εγκατάσταση από κει συνεχίστηκε κανονικά.. Τα καλώδια περάσαν όπως τα θέλαμε και έφτασαν στον τελικό τους προορισμό. Στην παρακάτω φωτογραφία είναι οι δύο διπλές πρίζες τερματισμένες για να κάνω την τελική δοκιμή με το άλλο άκρο τους.
    Φαίνεται και το homeplug που θα πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  37,6 KB 
ID: 220254
    Και εδώ είναι τελειωμένες (με ενοχλεί που έγινε λάθος υπολογισμός και βγήκαν λίγο πιο κάτω, αλλά ούτως ή άλλως δεν φαίνονται γιατί είναι μπροστά το έπιπλο της TV..)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  40,2 KB 
ID: 220255
    Στην παρακάτω φωτογραφία είναι αριστερά το κανάλι που ανεβαίνει στο ταβάνι και έχει στοκαριστεί το κενό ανάμεσα στο γύψινο και τον τοίχο. Δεν φαίνεται πραγματικά τίποτα..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9.jpg 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  28,0 KB 
ID: 220256

    Η παρακάτω φωτογραφία δείχνει σοβατισμένο το σκάψιμο που έγινε δίπλα στο δοκάρι
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10.jpg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  23,1 KB 
ID: 220257

    Εδώ είναι το κανάλι στο διάδρομο.. Στην πάνω μεριά του μπαίνουν 2 καλώδια μέσα στο παιδικό. Στην κάτω μεριά του μπαίνουν αριστερά 2 καλώδια στη δική μου κρεβατοκάμαρα. Τα γύψινα στο διάδρομο δεν πρόκειται να τα στοκάρω από κάτω.. Και έτσι που είναι, σχεδόν δεν φαίνονται τα καλώδια, όταν θα φάνε και χρώμα από πάνω, εκεί δεν θα φαίνονται καθόλου..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  26,6 KB 
ID: 220258

    Τέλος 2 φωτογραφίες με τελειωμένες πλέον τις πρίζες στο δικό μου δωμάτιο.. Η πρώτη είναι η πρίζα δίπλα στην τηλεόραση της κρεβατοκάμαρας:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  13.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  36,3 KB 
ID: 220259

    Και τέλος η πρίζα δίπλα στο γραφείο μου. Ο τοίχος είχε ταπετσαρία η οποία ξηλώθηκε τοπικά για να μπει η πρίζα. Η ταπετσαρία ούτως ή άλλως θα ξηλωθεί εντελώς σε μερικές εβδομάδες που θα βαφτεί η δική μου κρεβατοκάμαρα και ούτως ή άλλως για την ώρα η πρίζα αυτή είναι πίσω από το κρεβάτι, οπότε δεν φαίνεται τίποτα..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  14.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  61,1 KB 
ID: 220262


    Γενικώς από το αποτέλεσμα είμαι πολύ ικανοποιημένος.
    την επόμενη εβδομάδα θα βαφτεί και το παιδικό δωμάτιο, οπότε ίσως ενημερώσω με κάποιες φωτογραφίες μετά το βάψιμο που θα δείχνουν το τελειωτικό αποτέλεσμα..

    Αυτά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 29-10-20 στις 13:23.

  2. #32
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων


    Γενικώς από το αποτέλεσμα είμαι πολύ ικανοποιημένος.
    την επόμενη εβδομάδα θα βαφτεί και το παιδικό δωμάτιο, οπότε ίσως ενημερώσω με κάποιες φωτογραφίες μετά το βάψιμο που θα δείχνουν το τελειωτικό αποτέλεσμα..

    Αυτά..
    Και εγω ειμαι ικανοποιημενος.

    ολα μοιαζουν ενταξει . Οποτε και με το βαψιμο δεν θα φαινεται τιποτα.


    Απλα τις πριζες , να τις γυρισεις αναποδα. το καλωδιο μολις κουμπωσει στην πριζα πρεπει να κοιταει προς τα κατω.
    Επισης οταν ΔΕΝ εχεις καλωδιο κουμπωμενο , δεν μαζευει σκονες .

    Κατα τα αλλα μια χαρα ολα .

    Πες μας την εμπειρια οταν κοπηκαν τα καλωδια... χααχχα ποσα ευαγγελια εψαλες ? χααχαχαχ

    λογικα ειχατε κλεισει το ρευμα στο σαλονι οταν εγινε η αναποδιά ε ?
    Το τρυπανι λογικα το ειχατε με μπαλαντεζα σε αλλη πριζα ε?
    Η οχι ? και επεσε η ασφαλεια ?
    The gr81 .

  3. #33
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα τις πριζες , να τις γυρισεις αναποδα. το καλωδιο μολις κουμπωσει στην πριζα πρεπει να κοιταει προς τα κατω.
    Επισης οταν ΔΕΝ εχεις καλωδιο κουμπωμενο , δεν μαζευει σκονες .

    Κατα τα αλλα μια χαρα ολα .
    Επίτηδες τις έβαλα έτσι, με εκνευρίζουν απ' την άλλη... είμαι ανώμαλος τι να κάνω χεχε
    Ένα ζεύγος από πρίζες μόνο είναι κενό.. Νόμιζα ότι είχα λαστιχένιες τάπες RJ45, αλλά δεν τις βρήκα και για την ώρα έχω βάλει κενά κλιπς RJ45..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας την εμπειρια οταν κοπηκαν τα καλωδια... χααχχα ποσα ευαγγελια εψαλες ? χααχαχαχ

    λογικα ειχατε κλεισει το ρευμα στο σαλονι οταν εγινε η αναποδιά ε ?
    Το τρυπανι λογικα το ειχατε με μπαλαντεζα σε αλλη πριζα ε?
    Η οχι ? και επεσε η ασφαλεια ?
    Ε, ΟΚ κατέβασα μερικά ευαγγέλια είναι η αλήθεια...
    Δεν έπεσε πάντως καθόλου το ρεύμα. Απ' ότι καταλαβαίνω το ρεύμα για τη θυροτηλεόραση είναι χαμηλής τάσης και ίσως και αυτόνομο από τα υπόλοιπα; Δεν ξέρω σίγουρα, πάντως ρεύμα δεν έπεσε.
    Επειδή είχαμε ήδη βρει το σωλήνα με τα καλώδια ρεύματος, πάντως, το πηγαίναμε αργά το τρυπάνι και προσεκτικά. Μόλις πήρε πρέφα ότι κάτι δεν πάει καλά σταμάτησε το τρυπάνι - είχε γραπώσει 2-3 πόντους από 4 καλώδια. Το μόνο που έγινε εκεί, ήταν ότι άνοιξε η οθόνη της θυροτηλεόρασης και έμεινε αναμμένη για λίγο.. Μέχρι που φτιάχτηκαν τα καλώδια η θυροτηλεόραση άναβε κανονικά, αλλά ούτε κουδούνι ακουγόταν, ούτε ήχο είχα, ούτε έδινε εντολή το κυπρί για ξεκλείδωμα.. Και όση ώρα έβαζε τσόντες στα κομμένα καλώδια, δεν έκλεισα κανένα γενικό και καμία ασφάλεια, ρεύμα δεν τον χτύπησε... (προφανώς...)

  4. #34
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίτηδες τις έβαλα έτσι, με εκνευρίζουν απ' την άλλη... είμαι ανώμαλος τι να κάνω χεχε
    χαχαχα ισχυει... οπως βολευεται ο καθενας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, ΟΚ κατέβασα μερικά ευαγγέλια είναι η αλήθεια...
    Δεν έπεσε πάντως καθόλου το ρεύμα. Απ' ότι καταλαβαίνω το ρεύμα για τη θυροτηλεόραση είναι χαμηλής τάσης και ίσως και αυτόνομο από τα υπόλοιπα; Δεν ξέρω σίγουρα, πάντως ρεύμα δεν έπεσε.
    Νομιζα καλωδια ρευματος οτι βρηκατε.

    Τα καλωδια θυροτηλεορασης ειναι απο μετασχηματιστη (συνηθως στο ισογειο) οποτε ειναι χαμηλοτερης τασης και ισχυος .
    Οποτε παλι καλα.
    The gr81 .

  5. #35
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, πάλι καλά... τα καντήλια πάντως πέσανε για την καθυστέρηση, χεχε..
    Μέσα στο σωλήνα που είχε αυτά τα καλώδια που κόπηκαν είχε και ένα ομοαξονικό το οποίο δεν πειράχτηκε.. τώρα αυτό ή της κεντρικής κεραίας είναι και το πέρασαν από κει, είτε της εικόνας για τη θυροτηλεόραση, δεν ξέρω σίγουρα, μαντεύω το δεύτερο...;

  6. #36
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πάλι καλά... τα καντήλια πάντως πέσανε για την καθυστέρηση, χεχε..
    Μέσα στο σωλήνα που είχε αυτά τα καλώδια που κόπηκαν είχε και ένα ομοαξονικό το οποίο δεν πειράχτηκε.. τώρα αυτό ή της κεντρικής κεραίας είναι και το πέρασαν από κει, είτε της εικόνας για τη θυροτηλεόραση, δεν ξέρω σίγουρα, μαντεύω το δεύτερο...;
    το δευτερο ειναι. περναει η εικονα της θυρο-τηλεορασης απο εκει. τα αλλα ειναι σηματοδοσιας και φωνης.

    Απλα για την ιστορια... της τηλεορασης της κανονικης , στις πολυκατοικιες παει κατακορυφα.
    Δεν παει οριζοντια σε ολο το σπιτι.
    Οποτε αν για καποιο λογο αποσυνδεσεις εσυ πχ στον 3ο οροφο την πριζα της τηλεορασης τελειως (και τα 2 καλωδια ) τοτε θα αφησεις τους απο κατω οροφους στην αντιστοιχη πριζα τους χωρις καναλια.
    The gr81 .

  7. #37
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα... θενκς για αυτό όντως δεν το ήξερα...
    Και έχω ψιλοπρόβλημα με την κεραία και είμαι και στον 1ο..
    Αλλά η αποπάνω βλέπει κανονικά, οπότε μάλλον κάτι με την πρίζα μου στο σαλόνι παίζει.. τραβολογάγαν τα παιδιά το καλώδιο της κεραίας όταν ήταν μικρότερα. Και εδώ και κάμποσα χρόνια έχω βάλει μια φορητή κεραία γιατί βαρέθηκα να αλλάζω τα καλώδια που τα τσακίζαν όταν ήταν κουμπωμένα στην πρίζα..
    Νομίζω ήρθε ο καιρός να ξαναασχοληθώ με το θέμα αλλά δεν καίγομαι πολύ γιατί δεν πολυβλέπουμε τηλεόραση ούτως ή άλλως...

  8. #38
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σχετικα με στερεωση των καλωδιων στο ταβανι ...

    ποια μεθοδο ακολουθησες ? και ποια υλικα ? ηταν ευκολο τελικα ?
    The gr81 .

  9. #39
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρχίσαμε βάζοντας λίγη θερμόκολλα ανα 30 πόντους και τον ακρυλικό στόκο ενδιάμεσα.. Αλλά στην πορεία είδαμε ότι πιο πολύ καθυστέρηση ήταν, οπότε μετά το μισό ταβάνι του σαλονιού συνεχίσαμε μόνο με θερμόκολλα. Στο σαλόνι μπήκε από κάτω ο ακρυλικός στόκος, αλλά πιο πολύ για ομορφιά ώστε να κρύψει τα καλώδια. Τα καλώδια ούτως ή άλλως μπαίναν σφηνωτά και καθόταν στη θέση τους χωρίς καν θερμόκολλα. Η διαδικασία ήταν σχετικά εύκολη αφού το πιστόλι του ηλεκτρολόγου ήταν ένα Bosch επαγγελματικό και πραγματικά γάζωνε. (Έχω και γω θερμοπίστολο, αλλά είναι χειροτεχνίας, ακόμη θα κολλάγαμε αν χρησιμοποιούσαμε τετοιο... )
    O ακρυλικός στόκος ήταν ένας Starseal Den Braven σε σωληνάριο για πιστόλι σιλικόνης, οπότε και αυτός όπου χρειάστηκε εφαρμοζόταν εύκολα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 29-10-20 στις 16:31.

  10. #40
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίτηδες τις έβαλα έτσι, με εκνευρίζουν απ' την άλλη.
    Nα σε εκνευρίζουν τα λάθος, εντάξει, όχι να σε εκνευρίζουν τα σωστά, οι πρίζες πρέπει να είναι ανάποδα απ' ότι τις έχεις γιατί γεμίζουν και σκόνες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #41
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ντάξει μωρε μια πρίζα είναι κενή και την έχω καλυμένη...
    Πραγματικά με εκνευρίζει να έχω το κλιπσάκι από την πάνω μεριά, γι' αυτό τις έβαλα τελικά έτσι.. Και θα χρειαστεί να ξεκουμπώσω τα keystone που έχουν οι διπλές και να τα κουμπώσω αλλιώς αν τις τουμπάρω, οπότε βαριέμαι.
    Μπορεί να το κάνω όταν είναι να βαφτεί το δωμάτιο...

  12. #42
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το καλύτερο είναι το κλιπ να είναι από πάνω για να μπορείς να το πατήσεις με τον αντίχειρα και συγχρόνως να το βλέπεις αν πατιέται σωστά, ειδικά αν έχεις φις με κάλυμμα στο κλιπ την έχεις βάψει αν προσπαθήσεις να το πατήσεις με την δείκτη, δεν θα πατιέται σωστά κι' εσύ θα το τραβάς να το βγάλεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #43
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ωραία δουλειά!

    Χρήσιμο νήμα, γιατί θέλω κάποια στιγμή να κάνω κάτι αντίσττοιχο.

  14. #44
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θενκς φίλε μου.. το μόνο πρόβλημά μου τώρα είναι ότι φάγαμε το lockdown και δεν μπορεί να έρθει ο μπογιατζής για να μου βάψει το παιδικό δωμάτιο.
    Και ξέρω τι θα πουν κάποιοι, να το βάψω μόνος...
    Αλλά πρώτον και να ήθελα τώρα, δεν μπορώ λογικά να αγοράσω χρώματα (μόνο online) και κατα δεύτερον και σημαντικότερο, επειδή έχουν γίνει και κάποια άλλα μερεμέτια στο παιδικό, θέλω να έρθει να την κάνει τη δουλειά επαγγελματίας για να γίνει σωστά. Στην πάροδο των χρόνων το έχω βάψει το σπίτι και μόνος, αλλά τότε ήθελε απλό φρεσκάρισμα, ή το πολύ κάποιο μικρό τοπικό στοκάρισμα...

  15. #45
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Γιατι δεν ερχεται ο μπογιατζης ?

    Υδραυλικος σε μενα κανονικα ηρθε προχτες που βουλωσε ο νιπτηρας της κουζινας.
    και απο τα κατω πατησια κιολας ( εχει γινει ο οικογενειακος υδραυλικος μας χχαχα )
    The gr81 .

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας