Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-51 από 51
  1. #46
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι παλιός γνωστός που ήταν μπογιατζής και τώρα το κάνει σαν δεύτερη δουλειά..

  2. #47
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παλιό μεν αλλά μιας που το ανέφερες, είπα να ρωτήσω...
    Τα powerline ποια ήταν; Τι ταχύτητες έδιναν; Και πόσο συχνά κόλλαγαν; Και πως ξεκόλλαγαν; Με απλό βγάλε βάλε; Το ένα μόνο η και τα 2;
    Εγώ σε παρόμοια θέματα συσκευών που κολλάνε ενώ λείπω, έχω κάνει 2 πράγματα.. Η έχω remote access και τα επανεκκινώ.. Η τα έχω βάλει πάνω σε χρονοδιακόπτη που τα ανοιγοκλείνει 1-2 φορές την ημέρα, Η έχω βάλει wifi πρίζες που τις έχω ρίξει σε άλλο ρουτερ/a.p ώστε αν κολλήσουν να τα on/off... Αυτό..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #48
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.204
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα τα TP-Link TL-PA7010P
    Ειναι με Gbit πορτες, ειχα όμως 4, οποτε λόγω του τρόπου που δουλεύουν οι ταχύτητες ήταν πεσμένες, γύρω στα 200κατι Mbit.
    Δεν μου κολλαγαν συχνά, συνήθως αυτό που κολλαγε έβγαζες και έστρωναν, αλλά φυσικά κολλαγαν όταν δεν υπήρχε κανεις σπιτι για να κανει το βαλε-βγαλε (π.χ. μια φορά είχαν να κολλήσουν κανα χρονο και κόλλησαν όταν ήμασταν διακοπές )
    Ναι ΟΚ το να έχεις smart πρίζες και 2 ή περισσότερες wan για να μπορέσεις να κάνεις restart καποιο που θα κολλήσει ειναι λύση, αλλά εδώ που τα λέμε για κάποιον που δεν εχει ούτε πολλαπλές συνδέσεις, ούτε smart πρίζες, το να τα προμηθευτει αυτά μαλλον ακριβότερο βγαινει από το να βαλει καλωδιο και να τελειώνει, συν ότι θα κερδίσει σε ταχύτητα αλλά και σε άλλα (π.χ. PoE)

  4. #49
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα τα TP-Link TL-PA7010P
    Ειναι με Gbit πορτες, ειχα όμως 4, οποτε λόγω του τρόπου που δουλεύουν οι ταχύτητες ήταν πεσμένες, γύρω στα 200κατι Mbit.
    Δεν μου κολλαγαν συχνά, συνήθως αυτό που κολλαγε έβγαζες και έστρωναν, αλλά φυσικά κολλαγαν όταν δεν υπήρχε κανεις σπιτι για να κανει το βαλε-βγαλε (π.χ. μια φορά είχαν να κολλήσουν κανα χρονο και κόλλησαν όταν ήμασταν διακοπές )
    Ναι ΟΚ το να έχεις smart πρίζες και 2 ή περισσότερες wan για να μπορέσεις να κάνεις restart καποιο που θα κολλήσει ειναι λύση, αλλά εδώ που τα λέμε για κάποιον που δεν εχει ούτε πολλαπλές συνδέσεις, ούτε smart πρίζες, το να τα προμηθευτει αυτά μαλλον ακριβότερο βγαινει από το να βαλει καλωδιο και να τελειώνει, συν ότι θα κερδίσει σε ταχύτητα αλλά και σε άλλα (π.χ. PoE)
    Πως καταλάβαινες αν κόλλαγε αυτό που ήταν κοντά στο ρουτερ η το άλλο; Φαινόταν κάπως από το ίντερνετ Η από τα λαμπάκια κάπως; Τα είχες κατευθείαν στη πρίζα αλήθεια; Η όχι;
    Αυτό που είχα κάνει εγώ για να μη κολλάνε ήταν με κάποιο a.p πριν τον έξυπνο διακόπτη, πως να το πω δεν ξέρω.. Στην ίδια γραμμή πάντως.. Μόνο αν έκανα κάτι παρόμοιο στο κεντρικό ρουτερ για να μη κολλάει,που ευτυχώς δεν, θα χρειαζόταν άλλη γραμμή.. Αλλά και πάλι έχω 4g mifi...Αν χρειαστεί.. Οι χρονοδιακόπτες πάντως έχουν 2-3ε...
    Σε ότι αφορά το καλώδιο δεν λέω όχι, σαφώς είναι καλύτερο και πιο φθηνό... Αλλά θέλει βαβούρα να το περάσεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-04-23 στις 15:23.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #50
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τοσες φορες που εγραψες ποσο βαριεσαι το περασμα του καλωδιου, θα το ειχες περασει.

    Αφου στο τελος αυτο θα κανεις, γιατι αντιστεκεσαι??

  6. #51
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοσες φορες που εγραψες ποσο βαριεσαι το περασμα του καλωδιου, θα το ειχες περασει.

    Αφου στο τελος αυτο θα κανεις, γιατι αντιστεκεσαι??
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας