Σελ. 11 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #151
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον ακολουθεί την (λάθος/κακη) συνδεσμολογία του οδηγού του ΟΤΕ, που συστήνει το splitter και επιστροφή τηλεφωνίας ανεξάρτητα με το αν θέλει όντως ο πελάτης να έχει τηλέφωνο σε άλλες πρίζες.

  2. #152
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Σας ευχαριστώ και τους δυο για το ενδιαφέρον.
    Ακριβώς, μέχρι τώρα ήμουν με το Speedport plus με την προτεινόμενη από τον ΟΤΕ συνδεσμολογία, όπως είναι στο manual. Και το router και το ασύρματο τηλέφωνο στην ίδια πρίζα με splitter, φίλτρα και άπειρα καλώδια! Χαχα!
    Απλά ήθελα να δω αν θα είμαι οκ με το smart αν το βάλω απευθείας πάνω στην πρίζα, εφόσον το νέο router λειτουργεί πια και σαν βάση για το ασύρματο. Άλλη τηλεφωνική πρίζα ενεργή δεν έχω στο σπίτι έτσι κι αλλιώς

    Edit: η καταχώρηση του DECT είναι εύκολη διαδικασία; Ξέρετε;

  3. #153
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Και με το PLUs και με το SMART εφοσον εχεις voip τηλεφωνια , ειναι η ιδια συνδεσμολογια .
    ΑΦΟΥ το τηλεφωνο το εχεις διπλα στο ρουτερ ΚΑΙ ΔΕΝ χρησιμοποιεις αλλη πριζα τηλεφωνου.

    Ενα καλωδιο απο την πριζα τηλεφωνου θα παει απευθειας στο ρουτερ . και απο το PHONE ενα καλωδιο παει στο τηλεφωνο σου.
    Ουτε σπλιτερ ουτε φιλτρα ουτε τιποτα.

    ΠΑντως στο manual του PLUS στην σελιδα 18 εχει ενα πολυ απλο σχημα για συνδεση απευθειας τηλεφωνου πανω στο ρουτερ.
    The gr81 .

  4. #154
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Λοιπον έχω και εγω το smart απο προσφατη αναβαθμιση σε 200 FTTH. Για το wifi δεν ξερω να σας πω απλα να σας αναφερω, αν δεν γνωριζετε ηδη οτι η συσκευη δεν εχει υποδοχες πανω της rj11 αλλα tae connectors που χρησιμοποιουνται στην Γερμανια. Τα ανταπτορακια για μετατροπη απο tae σε rj11 δινονται μεσα στην συσκευασια αλλά παρατηρησα ότι αν δεν κουμπώσουν πολύ καλά πάνω στην συσκευή τα τηλέφωνα που θα του συνδέσετε πάνω του δεν θα παίξουν. Για να σας δωσω να καταλαβετε ημουν εγω και ο τεχνικός στο σπιτι και ενώ είχε γίνει η μετατροπή απο 100 σε 200 και η συσκευή είχε παρει και την τηλεφωνία για κάποιο λόγο τα τηλέφωνα ήταν νεκρά. Οπότε ψαχνόμασταν να δουμε τι επαιζε. Ε μετα από κάποια ώρα μου ήρθε εμένα να πιέσω λίγο τα βύσματα προς τα μέσα. Μετά από αυτό τα τηλεφωνα παίξανε κατ'ευθείαν. Απλά έστω και πολύ λίγο να έχουν βγεί, που με το μάτι όυτε που το καταλαβαίνεις, τα τηλέφωνα δεν παίζουν.

  5. #155
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με το PLUs και με το SMART εφοσον εχεις voip τηλεφωνια , ειναι η ιδια συνδεσμολογια .
    ΑΦΟΥ το τηλεφωνο το εχεις διπλα στο ρουτερ ΚΑΙ ΔΕΝ χρησιμοποιεις αλλη πριζα τηλεφωνου.

    Ενα καλωδιο απο την πριζα τηλεφωνου θα παει απευθειας στο ρουτερ . και απο το PHONE ενα καλωδιο παει στο τηλεφωνο σου.
    Ουτε σπλιτερ ουτε φιλτρα ουτε τιποτα.

    ΠΑντως στο manual του PLUS στην σελιδα 18 εχει ενα πολυ απλο σχημα για συνδεση απευθειας τηλεφωνου πανω στο ρουτερ.
    Σε ευχαριστώ. Δεν ισχύει όμως ότι στο smart δε χρειάζεται καν να συνδέσεις τη βάση του ασυρμάτου πάνω στο phone με καλώδιο, εφόσον το router λειτουργεί πια σαν «βάση» του ασύρματου; Έχω καταλάβει λάθος; Γιατί σε προηγούμενες σελίδες είδα να γράφεται πως την παλιά βάση του ασυρμάτου τη χρησιμοποιείς πια μόνο για φόρτιση αν θες.

  6. #156
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Σωστα, μπορείς να συνδέσεις το ασύρματο (ακουστικό σου) στη κεραία του ρουτερ και η βάση του να χρησιμοποιείται μόνο με σύνδεση στο ρεύμα σαν φορτιστής.
    Με αυτή την μέθοδο κερδίζεις το ότι ο φορτιστής θα μπορεί να είναι σε αλλο σημείο χωρίς να κανεις επιστροφή τηλεφωνίας, αλλά μπορεί να μην παίξει 100% σωστα (ιδίως αν είναι παλιο σταθερό).
    Όπως και να’χει, μπορείς να δοκιμάσεις και αν δεν παίξει το επαναφέρεις όπως ήταν με τη βάση του.

  7. #157
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα, μπορείς να συνδέσεις το ασύρματο (ακουστικό σου) στη κεραία του ρουτερ και η βάση του να χρησιμοποιείται μόνο με σύνδεση στο ρεύμα σαν φορτιστής.
    Με αυτή την μέθοδο κερδίζεις το ότι ο φορτιστής θα μπορεί να είναι σε αλλο σημείο χωρίς να κανεις επιστροφή τηλεφωνίας, αλλά μπορεί να μην παίξει 100% σωστα (ιδίως αν είναι παλιο σταθερό).
    Όπως και να’χει, μπορείς να δοκιμάσεις και αν δεν παίξει το επαναφέρεις όπως ήταν με τη βάση του.
    Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω αύριο μόλις παραλάβω το router και θα σας στείλω νεότερα! Χαχα!

  8. #158
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    δεν εχω καταλαβει και πολλα , θα εχει πιο καλη εμβελεια ; θα παιζει μονο του ; βγαζοντας το παλιο βαζοντας αυτο και παιζει κανονικα ; .

  9. #159
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Αν έχεις (πρώην ISDN) δικάναλη τηλεφωνία και θύρα BRI το smart σου δίνει κάτι αντίστοιχο όπως π.χ. το Oxygen ή το FritzBox?

  10. #160
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις (πρώην ISDN) δικάναλη τηλεφωνία και θύρα BRI το smart σου δίνει κάτι αντίστοιχο όπως π.χ. το Oxygen ή το FritzBox?
    Όχι, μόνο δύο αναλογικές.

  11. #161
    Εγγραφή
    17-01-2016
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εγω τι να πω που εχω ακομα το speedport entry 2i με 30 γραμμη και λεω να κανω αναβαθμιση απο τον δεκεμβριο στο 50 L λετε να ζητησω να δωσουν το speedport PLUS γιατι ο γερμανος μου ειπε οτι θα δουμε αν μας το βγαλει στο συστημα να σου δωσουμε νεο εξοπλησμο.

  12. #162
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Πλέον το δίνουν και σε 24mbps, μάλλον θα πρέπει να έχει εμφανιστεί και στα 30. Ρώτησέ τους ξανα στο 13788 (δωρεάν από όλα τα δίκτυα).

  13. #163
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Γενικά το δίνουν παντού απλά με 2,5€/μήνα . Μόνο στις 200αρες είναι δωρεαν. Εγω παντως σε κάτι συνομιλίες που είχα με τον ΟΤΕ για το ρουτερ στο 13788 μου έλεγαν άμα θέλετε να σας συνδέσουμε με κάποιον για να το αγοράσετε κτλ. Το δίνουν παντού ότι και να έχεις

  14. #164
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπόψη ότι δεν πωλείται, αλλά τα 2,5€ είναι νοίκι για χρήση του όσο διαρκεί η σύνδεση. Όταν αυτή τερματιστεί, η συσκευή επιστρέφεται.

  15. #165
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψη ότι δεν πωλείται, αλλά τα 2,5€ είναι νοίκι για χρήση του όσο διαρκεί η σύνδεση. Όταν αυτή τερματιστεί, η συσκευή επιστρέφεται.
    Kαι σου μένει το mesh που έχεις αγοράσει 49 € ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 11 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας