Σελ. 28 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 406-420 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #406
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Σήμερα έβαλα το smart φαίνεται εντελώς διαφορετικό μηχανάκι άλλο interface και στον πάνω όροφο το mesh.
    Αυτό που παρατήρησα ανέβηκα 1 mbps down (104) και σχεδόν 2 mbps up (11.6)
    Έχω FTTH 100


    Από κινητο δεν μπορώ να μπω στο menu του router ούτε με chrome ούτε με Mozilla ενώ από ταμπλετ μπαίνει
    Ξέρετε γιατί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dleyteris : 27-02-21 στις 10:05.

  2. #407
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Τελικά το βρήκα όλα καλά

  3. #408
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άν έχεις μόνο μία (την FTTH) και απλά ο άλλος πάροχος δεν έχει απενεργοποιήσει ακόμη την γραμμή, απλά άνοιξε την πρώτη πρίζα του σπιτιού και αποσύνδεσε την γραμμή που έρχεται μόνο από τον κατανεμητή της οικοδομής.
    Σε αυτή θα παραμείνει συνδεδεμένο το καλώδιο που πάει προς τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού, έτσι αν θα κουμπώσεις πάνω της την 2η θύρα PHONE του Router, αυτόματα θα έχεις τηλεφωνία στις άλλες πρίζες του σπιτιού.
    Φίλε μία ερώτηση πάνω σε αυτό...
    Σε μένα τα συρματάκια του τηλεφώνου (τρια ζεύγη κόκκινο-μπλε) που μπαίνουν μέσα στους τοίχους του σπιτιού, βρίσκονται σε ένα σημείο ακριβώς έξω από αυτό. Εκεί λοιπόν συνδέεται η γραμμή που έρχεται απ' έξω.
    Τώρα που περιμένω να βάλουν FTTH μέσα στο σπίτι, πρέπει να κόψω αυτή την σύνδεση;
    Στο FTTH, αν συνδέσω το καλώδιο τηλεφώνου από το ρουτερ σε μια τηλεφωνικη πρίζα στο τοίχο θα πάρω τηλέφωνο και στις άλλες πρίζες του σπιτιού;
    Εννοώ από το ρουτερ σε οποιαδήποτε τηλεφωνική πρίζα για να δώσει τηλέφωνο σε οποιαδήποτε άλλη του σπιτιού... Ή πρέπει το ρούτερ να δώσει τηλέφωνο σε συγκεκριμένη πρίζα για να πάρουν κι οι άλλες;

  4. #409
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Montana321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μία ερώτηση πάνω σε αυτό...
    Σε μένα τα συρματάκια του τηλεφώνου (τρια ζεύγη κόκκινο-μπλε) που μπαίνουν μέσα στους τοίχους του σπιτιού, βρίσκονται σε ένα σημείο ακριβώς έξω από αυτό. Εκεί λοιπόν συνδέεται η γραμμή που έρχεται απ' έξω.
    Τώρα που περιμένω να βάλουν FTTH μέσα στο σπίτι, πρέπει να κόψω αυτή την σύνδεση;
    Στο FTTH, αν συνδέσω το καλώδιο τηλεφώνου από το ρουτερ σε μια τηλεφωνικη πρίζα στο τοίχο θα πάρω τηλέφωνο και στις άλλες πρίζες του σπιτιού;
    Εννοώ από το ρουτερ σε οποιαδήποτε τηλεφωνική πρίζα για να δώσει τηλέφωνο σε οποιαδήποτε άλλη του σπιτιού... Ή πρέπει το ρούτερ να δώσει τηλέφωνο σε συγκεκριμένη πρίζα για να πάρουν κι οι άλλες;
    Εφόσον όλες οι πρίζες είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους, σε όποια και να δώσεις, θα πάρουν όλες. Σου προτείνω πάντως να αποσυνδέσεις το καλώδιο που πηγαίνει στον έξω κόσμο.

  5. #410
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον όλες οι πρίζες είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους, σε όποια και να δώσεις, θα πάρουν όλες. Σου προτείνω πάντως να αποσυνδέσεις το καλώδιο που πηγαίνει στον έξω κόσμο.
    Όχι μόνο πρόταση, ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ.

  6. #411
    Εγγραφή
    11-03-2021
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Αγαπητοί συμφορουμίτες καλησπέρα,

    έχω διαβάσει ολόκληρο το νήμα και το έχω βρει εξαιρετικό, δίνετε φοβερές πληροφορίες. Το νήμα αυτό ήταν και η αφορμή να δημιουργήσω λογαριασμό στο φόρουμ ώστε να μπορώ να συμμετέχω.
    Είμαι αρχάριος στο θέμα των δικτύων καθώς ξεκίνησα να ασχολούμαι πιο εις βάθος τους τελευταίους μήνες ώστε να επιλύσω κάποια θέματα που έχω στην γραμμή του σπιτιού μου.

    Ο λόγος που γράφω στον εν λόγω νήμα είναι επειδή σκέφτομαι να πάρω το Speedport Smart όμως επιτρέψτε μου παρακαλώ να εξηγήσω το γιατί αρχικά. Εάν κρίνετε οτι είναι λάθος το post σε αυτό το νήμα παρακαλώ ενημερώστε με και θα το σβήσω άμεσα και θα δημιουργήσω νέο.

    Μέχρι την πρώτη καραντίνα (Απρίλιος 2020) είχαμε Cosmote VDSL 50άρα γραμμή, όμως οι συνθήκες του Lockdown και της τηλεργασίας μας ανάγκασαν να αναβαθμίσουμε σε 100άρα γραμμή καθώς ήμασταν 4 άτομα με τηλεργασία και παρουσιάζονταν κολλήματα και καθυστερήσεις. Αναβαθμίσαμε λοιπόν την γραμμή σε 100άρα (δεν είναι διαθέσιμη η 200αρα στην περιοχή μου) και το Speedport Plus που ήρθε κλείδωνε απο την πρώτη στιγμή στα 60-65000. Δεν παρουσιάζονταν θέμα με αποσυνδέσεις, το Upload ήταν και είναι σταθερά στα 10996 και οι ταχύτητες αυτές μας καλύπτουν.

    Τους τελευταίους 2 μήνες έχω στήσει έναν Plex Server σε έναν μηχάνημα συνδεδεμένο με Ethernet στο ρουτερ ώστε να έχουμε αρχεία σε έναν κεντρικό Server και να μπορούν απο διάφορες τηλεοράσεις και συσκευές να τα παρακολουθούν τα άλλα μέλη της οικογένειας. Για όσους δε τον γνωρίζουν, το Plex είναι ένας Media Server όπου έχεις πάνω αρχεία τα οποία μπορούν να γίνουν Local ή Remote Streaming απο άλλες συσκευές. Το αναφέρω απλά γιατί πιστεύω οτι παίζει κάποιον ρόλο, αφού λογικά το αυξημένο traffic που δημιουργεί προκαλεί και τις αποσυνδέσεις. Πιστεύω ωστόσο πως μια 100άρα γραμμή δε θα έπρεπε να έχει τέτοια αστάθεια σε Local Streaming αρχείων 1-2gb. Προσπάθησα για 1 εβδομάδα να μη χρησιμοποιώ το Plex, δεν είχαμε αποσυνδέσεις, το χρησιμοποίησα μετά για 2 μέρες και στην δεύτερη μέρα υπήρξε αποσύνδεση (την πρώτη μέρα ήταν μια χαρά περισσότερη χρήση απο την δεύτερη επομένως θα έπρεπε να είχε πέσει και την πρώτη μέρα αλλά ήταν μια χαρά).

    Απο τότε λοιπόν παρατηρούνται αποσυνδέσεις στο Internet σχεδόν καθημερινά (αν όχι καθημερινά τότε κάθε 2 μέρες) όπου το ρούτερ κρατάει το DSL και χάνει το Online και το Telephony (ipv4 & ipv6 not connected στο ρουτερ). Στις ρυθμίσεις του ρουτερ φαίνεται ενεργό μόνο το WLAN και Internet και Telephony είναι down. Το θέμα αυτό διορθώνεται μόνο μέσω Restart του ρουτερ και αφού περιμένω ~15 λεπτά να αποκατασταθεί η λειτουργία.
    Έχω κάνει πολλαπλά τηλέφωνα στο 13788, έχω δηλώσει 2 βλάβες και στην δεύτερη ήρθε τεχνικός της κοσμοτέ στην γειτονιά. Μέτρησε απο την κολώνα του ΟΤΕ και είδε οτι έδινε 82000 και το καλώδιο του σπιτιού το εξωτερικό (δε γνωρίζω αν το λέω σωστά) ήταν στα 60000, επομένως μου είπε οτι έχει θέμα η καλωδίωση του σπιτιού και είναι λογικό να έχω αποσυνδέσεις αφού είναι μεγάλη η διαφορά απο τα 60000 στα 82000 που δίνει η κολώνα. Απόσο γνωρίζω το ρουτερ είναι συνδεδεμένο στην κεντρική γραμμή παρόλο που είναι στον ανώτερο όροφο, όμως θα δοκιμάσω να το βάλω και σε κάποια άλλη πρίζα και θα σας ενημερώσω εάν αλλάξει κάτι.

    Ως αποτέλεσμα, ψάχνω λύσεις ώστε να δω αν μπορώ να αποφύγω το να φέρω ηλεκτρολόγο/τεχνικό να δει τα καλώδια καθώς φαντάζομαι είναι μια κοστοβόρα/χρονοβόρα διαδικασία. Εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με, επαναλαμβάνω οτι είμαι αρχάριος και πολύ πιθανόν να το έχω "χάσει" σε διάφορα σημεία.

    Όπως προανέφερα το ρουτερ είναι στον ανώτερο όροφο του σπιτιού, και να αναφέρω πως οι υπόλοιποι όροφοι έχουν ο καθένας το δικό του TP-Link Repeater (το καθένα με δικό του SSID, δε γνωρίζω εάν ονομάζεται mesh/repeater/extender/access point - μπορείτε να το δείτε εδώ:https://www.tp-link.com/sa/home-netw...ne/tl-wpa4220/). Το ρουτερ σαν πρίζα χρησιμοποιεί το αρχικό TP-Link Repeater απο το οποίο γίνεται και το Pair στα άλλα repeater. Στο ρουτερ έχω ενεργοποιήσει την μπάντα των 5ghz με δικό του SSID ώστε να ξέρω οτι έχω συνδεθεί σε αυτό και σε μια προσπάθεια να αποσυμφορήσω όσο γίνεται την συχνότητα των 2.4ghz. Έχω βάλει επίσης τους dns της Google (άσχετο μάλλον).

    Στο θέμα μας λοιπόν, κοιτάω μήπως πάρω με τα 2.5ευρώ το μήνα το Cosmote Smart ρουτερ, σκεπτόμενος πως με το αναβαθμισμένο Hardware θα μπορεί να διαχειριστεί το αυξημένο Traffic και τα πολλαπλά requests του Plex Server καλύτερα απότι το Plus και καταφέρω να διορθώσω το θέμα με τις αποσυνδέσεις. Έχω σκεφτεί να πάρω και κάποιο third-party router όμως το φοβάμαι καθαρά λόγω έλλειψης γνώσεων και επειδή δεν έχω ιδέα ούτε πως θα το συνδέσω σωστά πάνω στο SpeedPort Plus ούτε εάν θα διορθώσω το θέμα μου.
    Έχω σκεφτεί επίσης να πάρω διαφορετικά Repeaters/Access Points (είδα πρόσφατα τα Deco M5/Deco E4) είναι όμως έναν αξιόλογο κόστος καθώς θα χρειαστώ 3 συσκευές και πάλι δε γνωρίζω εάν θα διορθώσω το θέμα μου. Σε κάθε περίπτωση όμως θα το κοιτάξω γιατί μια τέτοια αγορά σου μένει και κακό δε μπορεί να κάνει (φαντάζομαι).

    Με την μέχρι τώρα εμπειρία σας απο το Speedport Smart που έχετε θα μου προτείνατε να το πάρω; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μου προτείνατε σαν Troubleshooting; Μπορώ να γλιτώσω τον έλεγχο της καλωδίωσης ή είναι μονόδρομος;
    Σε αυτή τη φάση με καλύπτουν οι ταχύτητες αυτές, το θέμα μου είναι η σταθερότητα. Δε με καλύπτει να γυρίσω σε 50άρα γραμμή καθώς χρειάζομαι το 10άρι upload.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά και εάν είμαι τελείως off-topic ζητώ συγνώμη, ενημερώστε με και θα ανοίξω νέο νήμα. Ελπίζω να μη σας ζάλισα με το "σεντόνι".

    -----
    Παρακάτω θα βρείτε κάποια στοιχεία απο το ρουτερ:
    DSL downstream 60848 kBit/s
    DSL upstream 10996 kBit/s
    CRC errors 53 (σε 12 ώρες)
    FEC errors 81 (σε 12 ώρες)
    SNR (Down/Up) 12.8 / 18.7dB
    Attenuation (Down/Up) 12.0 / 19.0dB

  7. #412
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δεν νομίζω ότι φταίει το plex διότι υποτίθεται ότι είναι στο εσωτερικό δίκτυο. Δοκίμασε να βάλεις το router σε άλλη μπριζα και παρατήρησε την συμπεριφορά του router.

  8. #413
    Εγγραφή
    02-11-2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219987
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedport smart
    SNR / Attn
    13.8(dB) / 11.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα τι mtu εχεις στο ps4 και τι στο xbox?

    - - - Updated - - -

    Καλησπερα τι mtu εχεις στο ps4 και τι στο xbox?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους έχω πάρει πολλά τηλέφωνα! Και έχω κάνει παράπονα!!

    - - - Updated - - -

    Εδώ ανεβάζω τα speedtest του PS4 PRO και του XBOX ONE X!! Πριν ούτε τα 100mbps δεν έπιαναν! Μόνο το Xbox έπιανε 120 με 130!!

    - - - Updated - - -



    Και το repeater πέρνει firmware update! Και η πλάκα είναι ότι μου έχουν δώσει λάθος password και δεν μπορώ να μπω μέσα!! Το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα λύθηκε! Με της μετάπτωσης της ταχύτητας του WiFi!! Που στην αρχή δούλευε και μετά έπεφτε στα μισά η ταχύτητα!! Και δεν έφτιαχνε με τίποτα αλλά μόνο με restart και κράταγε για λίγο! Όλα τα θέματα θα φτιαχτούν με firmware update!!
    Καλησπερα τι mtu εχεις στο ps4?

  9. #414
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djstamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα τι mtu εχεις στο ps4 και τι στο xbox?

    - - - Updated - - -

    Καλησπερα τι mtu εχεις στο ps4 και τι στο xbox?

    - - - Updated - - -



    Καλησπερα τι mtu εχεις στο ps4?
    Καλησπερα φιλε. Θα σου απαντησω για μενα. Εγω εχω 1492. Ειδα απο το 192.168.1.1 ποσο εχει η γραμμη μου αν τα λεω σωστα και εβαλα τοσο.

  10. #415
    Εγγραφή
    02-11-2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219987
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedport smart
    SNR / Attn
    13.8(dB) / 11.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα στατιστηκα της γραμμης ειναι καλα?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210313-233537_Chrome.jpg  


  11. #416
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Άψογα κατά την γνώμη μου

  12. #417
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τελικα το smart δωρεαν το δινουν μονο στην 200 αρα η και σε αλλες γραμμες?

  13. #418
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα το smart δωρεαν το δινουν μονο στην 200 αρα η και σε αλλες γραμμες?
    Δωρεάν μόνο στα 200. Για τις άλλες 2,5€/μήνα.

  14. #419
    Εγγραφή
    02-11-2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219987
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedport smart
    SNR / Attn
    13.8(dB) / 11.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορει να μου πει καποιος πως κανω portforword στο ρούτερ ευχαριστώ.να ανοίξω καποιες θυρες για το ps4

  15. #420
    Εγγραφή
    05-09-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Καλησπέρα, τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες υπάρχει θέμα με το wifi, κάνει σχετικά συχνά κολλήματα για κάνα λεπτό. Δεν έχω ενεργοποιήσει καθόλου το mesh, έχω μόνο το ρούτερ. Επίσης το ethernet δουλεύει κανονικά χωρίς κολλήματα. Το κάνει σε κανέναν άλλο αυτό;

Σελ. 28 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930333848 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας