Σελ. 59 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #871
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexanderK83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το dhcp είναι το bridge mode ?!
    Όχι

    Ίσως να είναι εκεί που λέει VDSL as WAN.

  2. #872
    Εγγραφή
    11-12-2019
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα,

    Με 100αρα σύνδεση, speedport entry 2i και ένα repeater ο repeater έδινε 75mbps. Τώρα με 200αρα σύνδεση και το speedport smart είτε με το ίδιο repeater είτε με το mesh που δίνουν μαζί πιάνω 12 στην καλύτερη και 1 στην χειρότερη ακόμα και δίπλα ακριβώς στο mesh/repeater. Έχει γενικά το smart θέμα με την εμβέλεια του ή θέλει ειδικές ρθυμίσεις από το ui του που με μπερδεύει πολύ;

  3. #873
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω το 200άρι VDSL και αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

    Όταν χάνεται η σύνδεση το router ο υπολογιστής μου βγάζει το εξής μήνυμα:

    Internet Connection is not available.

    Please, verify the connection between your Speedport Smart and your DSL or Fiber line and wait for a few minutes.

    Customer Service: 13888.


    Κατά τη ταπεινή μου γνώμη δεν πρόκειται για βλάβη αλλά για εργασίες στη γραμμή για τη τοποθέτηση οπτικών ινών και την εγκατάσταση του 5G στα Βόρεια Προάστια. Οι μικροδιακοπές στο δίκτυο εμφανίστηκαν από τότε που η Deutsche Telekom ξεκίνησε τα έργα στην περιοχή στα τέλη Μαΐου και ουδείς φρόντισε να ενημερώσει τους συνδρομητές της Cosmote για τη πολύμηνη ταλαιπωρία που θα υποστούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jokerman : 04-08-22 στις 21:32.

  4. #874
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107136/10999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 33.5(dB)
    καλησπερα παιδια

    εχω το εξης προβλημα εχω 200αρα γραμμη και ειμαι 160 μετρα απο την καμπινα, πριν ειχα το ΖΤΕ 1600 κλειδωνε κανονικα στα 200 με 211 επαιζε και απο τοτε που εχω βαλει το smart η γραμμη δεν παει πανω απο 170 απο τις 8/8 που το δηλωσα βλαβη μεχρι σημερα το ψαχνουνε να βρουμε τι φταει

    υπαρχει περιπτωση να ειναι προβληματικο το ρουτερ και να μην κλειδωνει πανω απο 170 σας εχει συμβει σε κανεναν αυτο

  5. #875
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια

    εχω το εξης προβλημα εχω 200αρα γραμμη και ειμαι 160 μετρα απο την καμπινα, πριν ειχα το ΖΤΕ 1600 κλειδωνε κανονικα στα 200 με 211 επαιζε και απο τοτε που εχω βαλει το smart η γραμμη δεν παει πανω απο 170 απο τις 8/8 που το δηλωσα βλαβη μεχρι σημερα το ψαχνουνε να βρουμε τι φταει

    υπαρχει περιπτωση να ειναι προβληματικο το ρουτερ και να μην κλειδωνει πανω απο 170 σας εχει συμβει σε κανεναν αυτο
    Το πιο πιθανό είναι το ΖΤΕ 1600 να κλειδώνει καλύτερα! Γιατί το άλλαξες? Είχες πρόβλημα?

  6. #876
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια

    εχω το εξης προβλημα εχω 200αρα γραμμη και ειμαι 160 μετρα απο την καμπινα, πριν ειχα το ΖΤΕ 1600 κλειδωνε κανονικα στα 200 με 211 επαιζε και απο τοτε που εχω βαλει το smart η γραμμη δεν παει πανω απο 170 απο τις 8/8 που το δηλωσα βλαβη μεχρι σημερα το ψαχνουνε να βρουμε τι φταει

    υπαρχει περιπτωση να ειναι προβληματικο το ρουτερ και να μην κλειδωνει πανω απο 170 σας εχει συμβει σε κανεναν αυτο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο πιθανό είναι το ΖΤΕ 1600 να κλειδώνει καλύτερα! Γιατί το άλλαξες? Είχες πρόβλημα?
    Εχω 200αρα με χαλκό. Όσες φορές κι αν ζήτησα το 1600 μου είπανε για λόγους συμβατότητας στις 200αρες δεν το δίνουν.
    Πολύ το προωθούν το smart για τις 200αρες. μάλλον και στο φίλο έτσι το αλλάξανε.

  7. #877
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107136/10999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 33.5(dB)
    λογω για το mesh για να δωσω ιντερνετ και το αλλο pc και το εδειναν και δωρεαν
    θα αλλαξω το ρουτερ σημερα μηπως ειναι προβληματικο και

  8. #878
    Εγγραφή
    26-07-2006
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritzbox 7530AX
    Path Level
    Interleaved
    Να ειναι καλά ο Θορ ο οποίος μας τιμώρησε με το να πάρω στο χέρι το fritzbox 7530.. Σήμερα πήγα και άλλαξα το speedtouch+ (το οποίο συγχρόνισε χθες στα 218/20) σε speedtouch smart μέχρι να δω τι θα κάνω με το fritz.Το Smart δεν κλειδώνει πάνω από 210-212 στο max rate και current rate στα 209/22. Με το Fritz από την μέρα που άλλαξαν τα προφίλ στα 200 ήμουν κολλημένος στο 220/22. Μίλησα με τον ΟΤΕ και με διαβεβαίωσαν οτι δεν έγινε κάποια αλλαγή στο προφίλ μου μιας και αρχικά είχα δηλώσει βλάβη και μετά από κάποια ώρα την αφαίρεσα γιατί είδα ότι το θέμα ήταν στο ρουτερ. Ο τεχνικός άλλαξε προληπτικά σε fastpath το οποίο κατέβασε και άλλο την ταχύτητα και μετά του ζήτησα να μου το γυρίσει πάλι στο Interleaved το οποίο απλά πήγε λίγο πιο πάνω..Υπάρχει περίπτωση το Smart να έχει χαμηλότερο συγχρονισμό από το speedtouch+ και Fritz? Αν γενικά υπάρχει αυτό να κοιτάξω για νέο fritz ή απλά να δηλώσω βλάβη.
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NordicRavn : 23-08-22 στις 15:12.

  9. #879
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μονο με fritzbox Θα δεις 220/22

  10. #880
    Εγγραφή
    13-04-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια

    εχω το εξης προβλημα εχω 200αρα γραμμη και ειμαι 160 μετρα απο την καμπινα, πριν ειχα το ΖΤΕ 1600 κλειδωνε κανονικα στα 200 με 211 επαιζε και απο τοτε που εχω βαλει το smart η γραμμη δεν παει πανω απο 170 απο τις 8/8 που το δηλωσα βλαβη μεχρι σημερα το ψαχνουνε να βρουμε τι φταει

    υπαρχει περιπτωση να ειναι προβληματικο το ρουτερ και να μην κλειδωνει πανω απο 170 σας εχει συμβει σε κανεναν αυτο
    Ειχα παρομοιο θεμα. Εχεις κουμπωσει μηπως συσκευες στις ETH θυρες? Αν ναι, για αποσυνδεσε τες ολες και κανε μια δοκιμη.
    Στη δικη μου περιπτωση ειχα το Smart, εριχνα πισω του το Asus router σε καποια ETH(1-3) και επεφτε η συνδεση στα 150-160. Οσο κι αν μιλησα στο support, κι ας αλλαξα 2 Smart, το προβλημα επεμενε. Ετσι, γυρισα το Asus μπροστα και το Smart πισω του, και ξαναγυρισα στα 210.

    (για την ιστορια, ηθελα το Smart μπροστα απλα για να εχω την ευκολια της διαχειρισης απο το Cosmote app)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cvkef : 24-08-22 στις 21:03.

  11. #881
    Εγγραφή
    01-03-2013
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είχα το ZTE 1600 μολις μπηκε η 200αρα στα 219 εως και 234mbs για 2 μηνες χωρις καμια αυξομειωση και χωρις κανενα restart σε αποσταση καμπινας 42μετρα. Στην πορεια ειχα επι εναν μηνα συνεχεια αποσυνδεσεις - 3 μεσα στην ωρα. Μου εδωσαν να δοκιμασω το Smart. Πολυ χειροτερα. Το προβλημα παραμεινε μεχρι που καλεσα τον φιλο μου που ειναι στο συνεργειο του Cosmote και με αιτηση βλαβης μου ελεξε την "πορτα" στην καμπινα και μου αλλαξε θεση. Προφιλ στα 220 σταθερα και με τα 2 rooter. Εχουν περασει 13 ημερες χωρις καμια αποσυνδεση και με σταθερη ταχυτητα στον κοφτη των 220mbs και down 22mbs. Δοκιμασα λοιπον και τα 2 ρουτερς και εχω τωρα πανω το smart αφου με εξυπηρετει αρκετα. Πρεπει να τους ξανακαλεσεις. Εαν εχεις επανω το ups του cosmote βγαλτο και δοκιμασε ξανα χωρις αυτο (δλδ κατευθειαν το τροφοδοτικο στη πριζα). Ευχομαι να σου πανε καλα!

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 240521
    Speedport Smart με τελευταια αναβαθμιση.
    Και με το ZTE 1600 φτανω 220/22 με κοφτη διοτι εφτανα εως 234.
    Αποσταση καμπινας 42m - Καινουργια καλωδιωση με χαμηλο SNR (γυρω στα 8.2) αλλα οκκ δεν εχω καμια αποσυνδεση απο τοτε που αντιμετωπιζα προβληματα και καλεσα συνεργειο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pehlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο με fritzbox Θα δεις 220/22
    Συνημμένο Αρχείο 240521
    Speedport Smart με τελευταια αναβαθμιση.
    Και με το ZTE 1600 φτανω 220/22 με κοφτη διοτι εφτανα εως 234.
    Αποσταση καμπινας 42m - Καινουργια καλωδιωση με χαμηλο SNR (γυρω στα 8.2) αλλα οκκ δεν εχω καμια αποσυνδεση απο τοτε που αντιμετωπιζα προβληματα και καλεσα συνεργειο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cvkef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα παρομοιο θεμα. Εχεις κουμπωσει μηπως συσκευες στις ETH θυρες? Αν ναι, για αποσυνδεσε τες ολες και κανε μια δοκιμη.
    Στη δικη μου περιπτωση ειχα το Smart, εριχνα πισω του το Asus router σε καποια ETH(1-3) και επεφτε η συνδεση στα 150-160. Οσο κι αν μιλησα στο support, κι ας αλλαξα 2 Smart, το προβλημα επεμενε. Ετσι, γυρισα το Asus μπροστα και το Smart πισω του, και ξαναγυρισα στα 210.

    (για την ιστορια, ηθελα το Smart μπροστα απλα για να εχω την ευκολια της διαχειρισης απο το Cosmote app)
    Είχα το ZTE 1600 μολις μπηκε η 200αρα στα 219 εως και 234mbs για 2 μηνες χωρις καμια αυξομειωση και χωρις κανενα restart σε αποσταση καμπινας 42μετρα. Στην πορεια ειχα επι εναν μηνα συνεχεια αποσυνδεσεις - 3 μεσα στην ωρα. Μου εδωσαν να δοκιμασω το Smart. Πολυ χειροτερα. Το προβλημα παραμεινε μεχρι που καλεσα τον φιλο μου που ειναι στο συνεργειο του Cosmote και με αιτηση βλαβης μου ελεξε την "πορτα" στην καμπινα και μου αλλαξε θεση. Προφιλ στα 220 σταθερα και με τα 2 rooter. Εχουν περασει 13 ημερες χωρις καμια αποσυνδεση και με σταθερη ταχυτητα στον κοφτη των 220mbs και down 22mbs. Δοκιμασα λοιπον και τα 2 ρουτερς και εχω τωρα πανω το smart αφου με εξυπηρετει αρκετα. Πρεπει να τους ξανακαλεσεις. Εαν εχεις επανω το ups του cosmote βγαλτο και δοκιμασε ξανα χωρις αυτο (δλδ κατευθειαν το τροφοδοτικο στη πριζα). Ευχομαι να σου πανε καλα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο πιθανό είναι το ΖΤΕ 1600 να κλειδώνει καλύτερα! Γιατί το άλλαξες? Είχες πρόβλημα?
    Το ZTE 1600 το ειχα (και το εχω) δοκιμασμενο 3 μηνες τωρα. Δεν εχεις αποσυνδεσεις αλλα πολλες αυξομειωσεις στην ταχυτητα. Δεν κλειδωνει σταθερα. Επισης το WiFi του ειναι πολυ δυνατο. Απο την αλλη το Smart (το οποιο εχω τωρα πανω) αργει να συγχρονισει ειναι σταθερο και χωρις αυξομειωσεις. Αντιμετωπιζα προβληματα στη γραμμη και με τα 2, οποτε εφταιγε η γραμμη. Εκαναν καποιοες εργασιες και απο τοτε και τα 2 κλειδωνουν 220/22 χωρις καμια μα καμια αποσυνδεση ή αυξομειωση. Το Smart μου αρεσει περισσοτερο γιατι εχει πολλες και χρησιμες ρυθμισεις. Με το MESH εχω λυσει και το προβλημα της καλυψης

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι

    Ίσως να είναι εκεί που λέει VDSL as WAN.
    Στην υποδοχη WAN μπαινει το καλωδιο της οπτικης

    - - - Updated - - -

    Το WiFi Guest δεν λειτουργει σωστα......να μου πεις λιγο το κακο.
    Οι επιλογες για ποσο να κρατα το guest wifi αλλα και η ταχυτητα που οριζεις, οσο και να προσπαθεις σε πεταει στο login και στις επαναφερει στο default. Με κομπινα εκανα τον χρονο ετσι οπως το ηθελα unlimited (δλδ να υπαρχει μονιμα το ξεχωριστο WiFi Guest. Ρυθμισα πρωτα τις επιλογες και μετα εκανα activate το WiFi Guest. Βεβαια δεν επιασε με την 1η - εκανα 4-5 προσπαθειες. Αλλα το να καθοριζεις ποσα mbps να τραβανε οι guest δεν λυνεται. Επαναρχετε στο unlimited δλδ να τραβουν το μεγιστο. Οποτε παραιτηθηκα απο τις προσπαθεις και το απενεργοποιησα, οπως φαινεται κ στην φωτογραφια.
    Επισης 2 ερωτησεις.
    1) Τo QoS for Gaming αν δεν κανεις streaming πειραζει να ειναι ενεργοποιημενο?
    2) Το Firewall ειναι καλυτερα να ειναι disable τελειως? - καθυστερει την ταχυτητα? Εχει 3 επιλογες
    Security levels

    Low The firewall does not block any inbound connection. Note that UPnP IGP or a PAT/NAT rule is required for an inbound connection to your device.Reserved for the advanced users who understand the security risks and consequences.
    The firewall does not block any inbound connection. Note that UPnP IGP or a PAT/NAT rule is required for an inbound connection to your device.
    Reserved for the advanced users who understand the security risks and consequences.

    Μedium (recommended)The firewall denies all in-bound connections. Out-bound connections are allowed except Netbios services.
    The firewall denies all in-bound connections. Out-bound connections are allowed except Netbios services.

    High The firewall denies all in-bound connections. Out-bound connections are allowed only for standard Internet applications (Web, emails, news). This level restricts TV to channels live. TV and Video on demand are not available.Some applications like games or peer to peer, which are based on in-bound connections, may not work.
    The firewall denies all in-bound connections. Out-bound connections are allowed only for standard Internet applications (Web, emails, news). This level restricts TV to channels live. TV and Video on demand are not available.
    Some applications like games or peer to peer, which are based on in-bound connections, may not work.

    Οσο αφορα το πιατακι οταν κανεις pair κανει με συχνοτητα στα 2.4. Εαν ενεργοποιηθει δουλευει και στις 2 μπαντες. Το εαν θα μπεις με 2.4 ή 5 εχει να κανει αν θα παρει συνδεση απο το ρουτερ ή απο το πιατακι αυτοματα, αναλογα το που βρισκεσαι και ας εχεις ξεχωριστα τις 2 μπαντες.
    Ρωτησα εναν κολλητο μου που ειναι απο τους λιγους καλους τεχνικους στο συνεργειο του Cosmote το εαν πρεπει να το αναφερω ωστε με την επομενη αναβαθμιση θα λυσουν το WiFi Guest....Mου απαντησε: Πως υπαρχουν ανθρωποι που ελεγχουν τυχον θεματα, οποτε θα το εχουν εντοπισει (αν και δεν το πιστευω). Τελος μου απαντησε χαμογελοντας, μακαρι να το ηταν αυτο το μοναδικο προβλημα. Εχουμε να λυσουμε πολυ μεγαλυτερα. Κριμα παντως να μην λειτουργει.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  00.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 240522

    Κατοχος Smart και ZTE 1600 - σταθερα στα 220/22 με κλειδωμα σε αυτην την ταχυτητα διοτι και τα 2 ρουτερς μου εφταναν στα 234 και ειχα θεματα. Προτιμω το Smart για τις πολλες και χρησιμες ρυθμισεις στο ρουτερ. To ZTE συγχρονιζει πιο γρηγορα σε καποια αποσυνδεση, ειναι πολυ πιο δροσερο και με πιο δυνατο WiFi. Mε το πιατακι (ΜESH βεβαια εγω προσωπικα ελυσα το προβλημα και πεταξα τα 3 repeaters που ειχα).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  00.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 240522 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-08-28 024340.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 240523

  12. #882
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    To firewall άφησέ το στο medium.

  13. #883
    Εγγραφή
    21-04-2017
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ont - Pfsense
    δεν υποστηρίζει ipv6? ή έχει θέμα η γράμμη μου;μόλις ενεργοποιηήθηκε η οπτική

  14. #884
    Εγγραφή
    10-05-2008
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Fastpath
    Αντίστοιχα και σε μένα, με 02.10.16 firmware version, bridge mode στο connection type πάπαλα.
    Με PPPOE passthrough και ASUS RT-AC68U από πίσω να μοιράζει internet στις συσκευές και το bandwidth είναι πετσοκομμένο, από 205 που πιάνει το smart, σε 140-150 με το ASUS.
    Να υποθέσω ότι δεν έχει βρεθεί κάποια λύση ακόμα, δηλαδή να κρατηθεί αυτό το setup χωρίς καχεκτικό bandwidth;

  15. #885
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107136/10999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 33.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HarrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα το ZTE 1600 μολις μπηκε η 200αρα στα 219 εως και 234mbs για 2 μηνες χωρις καμια αυξομειωση και χωρις κανενα restart σε αποσταση καμπινας 42μετρα. Στην πορεια ειχα επι εναν μηνα συνεχεια αποσυνδεσεις - 3 μεσα στην ωρα. Μου εδωσαν να δοκιμασω το Smart. Πολυ χειροτερα. Το προβλημα παραμεινε μεχρι που καλεσα τον φιλο μου που ειναι στο συνεργειο του Cosmote και με αιτηση βλαβης μου ελεξε την "πορτα" στην καμπινα και μου αλλαξε θεση. Προφιλ στα 220 σταθερα και με τα 2 rooter. Εχουν περασει 13 ημερες χωρις καμια αποσυνδεση και με σταθερη ταχυτητα στον κοφτη των 220mbs και down 22mbs. Δοκιμασα λοιπον και τα 2 ρουτερς και εχω τωρα πανω το smart αφου με εξυπηρετει αρκετα. Πρεπει να τους ξανακαλεσεις. Εαν εχεις επανω το ups του cosmote βγαλτο και δοκιμασε ξανα χωρις αυτο (δλδ κατευθειαν το τροφοδοτικο στη πριζα). Ευχομαι να σου πανε καλα!

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 240521
    Speedport Smart με τελευταια αναβαθμιση.
    Και με το ZTE 1600 φτανω 220/22 με κοφτη διοτι εφτανα εως 234.
    Αποσταση καμπινας 42m - Καινουργια καλωδιωση με χαμηλο SNR (γυρω στα 8.2) αλλα οκκ δεν εχω καμια αποσυνδεση απο τοτε που αντιμετωπιζα προβληματα και καλεσα συνεργειο

    - - - Updated - - -


    Συνημμένο Αρχείο 240521
    Speedport Smart με τελευταια αναβαθμιση.
    Και με το ZTE 1600 φτανω 220/22 με κοφτη διοτι εφτανα εως 234.
    Αποσταση καμπινας 42m - Καινουργια καλωδιωση με χαμηλο SNR (γυρω στα 8.2) αλλα οκκ δεν εχω καμια αποσυνδεση απο τοτε που αντιμετωπιζα προβληματα και καλεσα συνεργειο

    - - - Updated - - -



    Είχα το ZTE 1600 μολις μπηκε η 200αρα στα 219 εως και 234mbs για 2 μηνες χωρις καμια αυξομειωση και χωρις κανενα restart σε αποσταση καμπινας 42μετρα. Στην πορεια ειχα επι εναν μηνα συνεχεια αποσυνδεσεις - 3 μεσα στην ωρα. Μου εδωσαν να δοκιμασω το Smart. Πολυ χειροτερα. Το προβλημα παραμεινε μεχρι που καλεσα τον φιλο μου που ειναι στο συνεργειο του Cosmote και με αιτηση βλαβης μου ελεξε την "πορτα" στην καμπινα και μου αλλαξε θεση. Προφιλ στα 220 σταθερα και με τα 2 rooter. Εχουν περασει 13 ημερες χωρις καμια αποσυνδεση και με σταθερη ταχυτητα στον κοφτη των 220mbs και down 22mbs. Δοκιμασα λοιπον και τα 2 ρουτερς και εχω τωρα πανω το smart αφου με εξυπηρετει αρκετα. Πρεπει να τους ξανακαλεσεις. Εαν εχεις επανω το ups του cosmote βγαλτο και δοκιμασε ξανα χωρις αυτο (δλδ κατευθειαν το τροφοδοτικο στη πριζα). Ευχομαι να σου πανε καλα!

    - - - Updated - - -



    Το ZTE 1600 το ειχα (και το εχω) δοκιμασμενο 3 μηνες τωρα. Δεν εχεις αποσυνδεσεις αλλα πολλες αυξομειωσεις στην ταχυτητα. Δεν κλειδωνει σταθερα. Επισης το WiFi του ειναι πολυ δυνατο. Απο την αλλη το Smart (το οποιο εχω τωρα πανω) αργει να συγχρονισει ειναι σταθερο και χωρις αυξομειωσεις. Αντιμετωπιζα προβληματα στη γραμμη και με τα 2, οποτε εφταιγε η γραμμη. Εκαναν καποιοες εργασιες και απο τοτε και τα 2 κλειδωνουν 220/22 χωρις καμια μα καμια αποσυνδεση ή αυξομειωση. Το Smart μου αρεσει περισσοτερο γιατι εχει πολλες και χρησιμες ρυθμισεις. Με το MESH εχω λυσει και το προβλημα της καλυψης

    - - - Updated - - -



    Στην υποδοχη WAN μπαινει το καλωδιο της οπτικης

    - - - Updated - - -

    Το WiFi Guest δεν λειτουργει σωστα......να μου πεις λιγο το κακο.
    Οι επιλογες για ποσο να κρατα το guest wifi αλλα και η ταχυτητα που οριζεις, οσο και να προσπαθεις σε πεταει στο login και στις επαναφερει στο default. Με κομπινα εκανα τον χρονο ετσι οπως το ηθελα unlimited (δλδ να υπαρχει μονιμα το ξεχωριστο WiFi Guest. Ρυθμισα πρωτα τις επιλογες και μετα εκανα activate το WiFi Guest. Βεβαια δεν επιασε με την 1η - εκανα 4-5 προσπαθειες. Αλλα το να καθοριζεις ποσα mbps να τραβανε οι guest δεν λυνεται. Επαναρχετε στο unlimited δλδ να τραβουν το μεγιστο. Οποτε παραιτηθηκα απο τις προσπαθεις και το απενεργοποιησα, οπως φαινεται κ στην φωτογραφια.
    Επισης 2 ερωτησεις.
    1) Τo QoS for Gaming αν δεν κανεις streaming πειραζει να ειναι ενεργοποιημενο?
    2) Το Firewall ειναι καλυτερα να ειναι disable τελειως? - καθυστερει την ταχυτητα? Εχει 3 επιλογες
    Security levels

    Low The firewall does not block any inbound connection. Note that UPnP IGP or a PAT/NAT rule is required for an inbound connection to your device.Reserved for the advanced users who understand the security risks and consequences.
    The firewall does not block any inbound connection. Note that UPnP IGP or a PAT/NAT rule is required for an inbound connection to your device.
    Reserved for the advanced users who understand the security risks and consequences.

    Μedium (recommended)The firewall denies all in-bound connections. Out-bound connections are allowed except Netbios services.
    The firewall denies all in-bound connections. Out-bound connections are allowed except Netbios services.

    High The firewall denies all in-bound connections. Out-bound connections are allowed only for standard Internet applications (Web, emails, news). This level restricts TV to channels live. TV and Video on demand are not available.Some applications like games or peer to peer, which are based on in-bound connections, may not work.
    The firewall denies all in-bound connections. Out-bound connections are allowed only for standard Internet applications (Web, emails, news). This level restricts TV to channels live. TV and Video on demand are not available.
    Some applications like games or peer to peer, which are based on in-bound connections, may not work.

    Οσο αφορα το πιατακι οταν κανεις pair κανει με συχνοτητα στα 2.4. Εαν ενεργοποιηθει δουλευει και στις 2 μπαντες. Το εαν θα μπεις με 2.4 ή 5 εχει να κανει αν θα παρει συνδεση απο το ρουτερ ή απο το πιατακι αυτοματα, αναλογα το που βρισκεσαι και ας εχεις ξεχωριστα τις 2 μπαντες.
    Ρωτησα εναν κολλητο μου που ειναι απο τους λιγους καλους τεχνικους στο συνεργειο του Cosmote το εαν πρεπει να το αναφερω ωστε με την επομενη αναβαθμιση θα λυσουν το WiFi Guest....Mου απαντησε: Πως υπαρχουν ανθρωποι που ελεγχουν τυχον θεματα, οποτε θα το εχουν εντοπισει (αν και δεν το πιστευω). Τελος μου απαντησε χαμογελοντας, μακαρι να το ηταν αυτο το μοναδικο προβλημα. Εχουμε να λυσουμε πολυ μεγαλυτερα. Κριμα παντως να μην λειτουργει.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  00.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 240522

    Κατοχος Smart και ZTE 1600 - σταθερα στα 220/22 με κλειδωμα σε αυτην την ταχυτητα διοτι και τα 2 ρουτερς μου εφταναν στα 234 και ειχα θεματα. Προτιμω το Smart για τις πολλες και χρησιμες ρυθμισεις στο ρουτερ. To ZTE συγχρονιζει πιο γρηγορα σε καποια αποσυνδεση, ειναι πολυ πιο δροσερο και με πιο δυνατο WiFi. Mε το πιατακι (ΜESH βεβαια εγω προσωπικα ελυσα το προβλημα και πεταξα τα 3 repeaters που ειχα).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  00.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 240522 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-08-28 024340.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 240523
    στο Guest εκει που εχεις τα βελακια ο οτε δεν το υποστιζει γιατι μιλησα με το support και με το ειπανε τωρα για ποιο λογο δεν ξερω

Σελ. 59 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας