Σελ. 38 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 1828333637383940434858 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 556-570 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #556
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Κατι που παρατήρησα είναι ότι αν αλλάξεις dns μέσα από της ρυθμίσεις των windows μετα δεν μπορείς να μπεις στην σελίδα διαχείρισης του ρουτερ http://speedport.ip/ με το 192.168.1.1 μπαίνεις κανονικά στην σελίδα διαχείρισης γίνεται και σε άλλους αυτό η εγώ έχω κάνει πατατα επίσης δεν ξέρω αλλάζοντας έτσι dns αν θα έχει μελλοντικά πρόβλημα να παίρνει αυτόματα της ενημερώσεις firmware Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_16.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  51,5 KB 
ID: 227474 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_17.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  31,0 KB 
ID: 227475 edit αν τους dsn ip6 μέσα στης ρυθμίσεις των windows τους αφήσεις στο αυτόματο μπαίνει κανονικά στην σελίδα http://speedport.ip/ Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_18.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  51,6 KB 
ID: 227476
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος terism69 : 12-05-21 στις 09:47.

  2. #557
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λογικό είναι από την στιγμή που κάνεις χρήση εξωτερικού DNS για να κάνει μετατροπή/επίλυση του hostname σε ΙΡ. Που να ξέρει η Clouflare ποια συσκευή έχει την συγκεκριμένη ιδιωτική διεύθυνση; Μόνο τις δημόσιες γνωρίζει.
    Δεν αποτελεί πρόβλημα λειτουργίας της συσκευής και της σύνδεσης και φυσικά σε ενημερώσεις του λογισμικού.

  3. #558
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Χθες βραδύ το smart έκανε από μονο του reboot στην αρχή νόμιζα ότι πηρέ νέο firmware αλλά όχι, μετα το reboot τα μονα λαμπάκια που αναβαν ηταν το status και wifi ίντερνετ και τηλεφωνια νεκρα, αναγκαστικά να κάνω μετα εγώ χειροκίνητα reboot για να πάρει της ρυθμίσεις ίντερνετ και τηλεφωνιας ,δεν ξερω αν την ωρα που εκανε από μονο του reboot εκείνη την στιγμή έπαιρνε αναβάθμιση το speed home wifi ( πιατακι) , η αν ηταν αιτια αυτό για το reboot του ρουτερ ψάχνω μέσα στο μενού του ρουτερ μήπως αναφέρει πουθενά την αίτια του reboot αλλά δεν βρίσκω τίποτα εχει τυχη και σε αλλους αυτό

  4. #559
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προς χρήστη Beastie,

    την επόμενη φορά που θα έχεις το πρόβλημα με το internet connectivity / time out , δες και απάντα στα εξής :
    Α. Η κάρτα δικτύου του PC κρατά το Link up , σωστά ; (το εικονίδιο βγάζει κόκκινο X - physical layer loss? )
    Β. Σε ping 192.168.1.1 , έχεις απάντηση ;
    Γ. Την ίδια στιγμή laptop με LAN κατευθείαν στο modem Πάνω (όχι μέσω switch) παίζει ;
    Δ. Απενεργοποίησε ότι Green/eco friendly/power ρύθμιση βρεις στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου μαζί με το jumbo frame και δες αν παραμένει το πρόβλημα.
    Ε. Το Switch που έχεις είναι managed ? Έχει Power over Ethernet ?
    ΣΤ. Χρησιμοποιείς Powerlines ?
    Ζ. Με τι συχνότητα στο κάνει ;


    Προς χρήστη PAK,

    Α. Στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου απενεργοποίησε ότι Green/eco friendly/power ρύθμιση βρεις μαζί με το jumbo frame και δες αν παραμένει το πρόβλημα.
    Β. Το τοπικό σου δίκτυο είναι Gbit σωστά ;
    Γ. Με τι συχνότητα στο κάνει ;
    Δ. Η απώλεια IP layer πολλές φορές σχετίζεται με λάθη στη γραμμή που μπορεί να τυχαίνουν χρονικά. Κάνε reboot το Modem να μηδενίσουν τα λάθη - μετρητής. Αφού σου κάνει το πρόβλημα, ΜΗΝ κάνεις reboot το modem. κάνε ένα print screen τη σελίδα με τα στατιστικά γραμμής/λάθη . CRC/FEC errors.
    Ε. Όταν χάσεις την IP , πήγαινε στις ρυθμίσεις internet που σου έχει το username @ otenet.gr και πάτα το save, αυτό στη θεωρία θα πει στο Modem να κάνει νέα κλήση PPP και να πάρει IP .
    ΣΤ. Ασχέτως του 1ου προβλήματος που έχεις, για το 2ο με τα 20 mbps διαφορά, κάλεσε στο 13888, ζήτα την υπηρεσία OTE your service να έρθουν να κάνουν μελέτη και να σου λύσουν το πρόβλημα της εσωτερικής καλωδίωσης με εργολάβο δικό τους - εγγύηση 6 μήνες απλά πληρώνεις τα υλικά +20e ΝΟΜΙΖΩ. Το κοστοβόρα/χρονοβόρα διαδικασία είναι σχετικό με τι εμπειρία ζητάς π.χ Premium υπηρεσία, premium πάγιο το μήνα... ε ρε αδερφέ να σπας τα νεύρα σου ;
    εκτός αν έχουν σκάψει FTTH εκεί και πας για ίνα / κάνεις υπομονή να γίνει διαθέσιμο.
    Ζ. Ζήτα να σου βάλουν στη γραμμή ένα προφιλ με target SNR 11 db , αυτό θα σε προστατέψει από τo οριακό κλείδωμα της γραμμής στο download (θα χάσεις 4-8mbps) και θα κρατήσει το καλό upload.
    Η. Αν δεν κάνω λάθος -> "Το ρουτερ σαν πρίζα χρησιμοποιεί το αρχικό TP-Link Repeater απο το οποίο γίνεται και το Pair στα άλλα repeater" αυτό προκαλεί πτώση στη ταχύτητα 1/3 κάθε φορά που repeater πέφτει σε repeater. Σκέψου μια μικρή επένδυση σε Powerlines ουδέτερης φάσης Devolo γενιάς AV2 , συσκευές που χρησιμοποιούν το καλώδιο του ρεύματος, βάζεις ένα εκεί που έχεις το modem (όχι πάνω σε πολύπριζο) κοίτα να είναι pass through να μη δεσμέυσεις τη πρίζα. Τοποθετείς τα άλλα (ναι μπορείς να βάλεις όσα ψήσεις) στους ορόφους τους άλλους. Αυτά τα άλλα βγάζουν 1-2 LAN και wifi αν θες ανάλογα το μοντέλο.

    Σημείωση : Εναλλακτικά σκέψουν να τράβαγες απλά 3-4 καλώδια LAN στους κάτω ορόφους, στα repeater.

    Σημείωση 2: Δεν φταίει το plus , εγώ streamάρω LAN -> Power Line Tplink AV2 300mbps -> Wifi 5Ghz OLED Philips 40GB 4K/Dolby vision etc. χωρίς σπασίματα



    Εγώ με τη σειρά μου, αφού αντιμετώπισα στο γραφείο σε μια εκ των τριών 200mbps vdsl θέμα με λάθη (πολλά CRC error στη πλευρά του Modem μόνο, δε τα βλέπανε στο dslam...) και το είχα και στο σπίτι πέρυσι, μου είπαν πως είναι γνωστό θέμα στα 200άρια με το PLUS και να αλλάξω modem, να δώσουν το Smart. Παραδόθηκαν στο γραφείο λοιπόν και είχα τα παρακάτω προβλήματα/notices.

    Τα κάνω ένα recap μαζί με άλλα, ενας admin αν μπορεί να κάνει edit το αρχικό Post .

    Hereunder Open points for COSMOTE (feel free to contact us to give further feedback - test firmwares etc.) :

    1) Όταν πραγματοποιείται l2tp vpn πρέπει να χαμηλώσει το mtu στο vpn διαφορετικά δεν περνάνε πακέτα.
    2) Όταν γίνεται pppoe κλήση από ένα Mikrotik, η ταχύτητα πέφτει 130-165/20mbit. (Ενώ με το Speedport Plus δεν υπάρχει πρόβλημα)
    3) Δεν αλλάζει η IP του Modem σε : 192.168.0.1 , 192.168.2.1 κτλ.
    4) Δεν έχει logs όπως τα άλλα να μπορέσουμε να δούμε πότε αποσυγχρονίζει / συγχρονίζει / χάνει ip , error messages κτλ. Πως θα δώσουμε feedback ? πως θα λυθούν τα προβλήματα; πως θα δούμε τα errors ? Πότε έπεσε η γραμμή κτλ. ;
    5) Χάνετε η συνδεσημότητα του LAN σε random χρονικά διαστήματα, μετά από λίγα λεπτά 3-7, φτιάχνει μόνο του χωρίς ενέργεια από πλευρά μας. Οι συσκευές που είναι με WIFI πάνω του συνεχίζουν και λειτουργούν κανονικά καθόλη τη διάρκεια.
    (Users : Beastie )
    6) Απώλεια IP layer WAN IP / VOIP (χρήστης PAK) με χρήση PLEX software
    7) Δεν αλλάζει η IP του modem σε : 192.168.0.1 ή 192.168.2.1
    8) Δεν έχει μενού logs όπως τα άλλα ή είναι ιδέα μου; ΠΩΣ θα δούμε timestamps να δώσουμε feedback?
    9) Δεν έχει ο ΟΤΕ στο site τους χύμα το firmware για να το κατεβάσουμε. Δηλαδή ΑΝ εγώ θέλω να το προ-ρυθμίσω και αναβαθμίσω ΠΡΙΝ το βάλω στη γραμμή πάνω (για να μειώσω το downtime), δεν μπορώ. Θα πρέπει να αναγκαστώ να το βάλω στη γραμμή και να περιμένω το firmware update flow από TR069 server της cosmote.
    10) Δεν έχει δυνατότητα να απενεργοποιήσουμε το SRA η να επιλέξουμε VDSL/ADSL profile 17Α/35Β κτλ. από το μενού του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AssVas : 19-05-21 στις 00:50.

  5. #560
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    5) Χάνετε η συνδεσημότητα του LAN σε random χρονικά διαστήματα, μετά από λίγα λεπτά 3-7, φτιάχνει μόνο του χωρίς ενέργεια από πλευρά μας. Οι συσκευές που είναι με WIFI πάνω του συνεχίζουν και λειτουργούν κανονικά καθόλη τη διάρκεια.
    (Users : Beastie )
    Αυτό λοιπόν έχεις που τρώω και εγώ και κάποιες μέρες δεν το κάνει καθόλου και άλλες πιο συχνά. (δεν εχω φτιάξει Pattern)

    Α. Η κάρτα δικτύου του PC κρατά το Link up , σωστά ; (το εικονίδιο βγάζει κόκκινο X - physical layer loss? )
    Β. Σε ping 192.168.1.1 , έχεις απάντηση ;
    Γ. Την ίδια στιγμή laptop με LAN κατευθείαν στο modem Πάνω (όχι μέσω switch) παίζει ;
    Δ. Απενεργοποίησε ότι Green/eco friendly/power ρύθμιση βρεις στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου μαζί με το jumbo frame και δες αν παραμένει το πρόβλημα.
    Ε. Το Switch που έχεις είναι managed ? Έχει Power over Ethernet ?
    ΣΤ. Χρησιμοποιείς Powerlines ?
    Ζ. Με τι συχνότητα στο κάνει ;

    α& γ
    εχει δοκιμαστεί με περισσότερα του ενός μηχανήματα (και οχι μονο pc) που συνδέονται με το LAN.
    Οταν το κάνει δεν έχουν internet καμία από τις συσκευές είτε ειναι πανω στο router είτε μέσω switch είτε μεσω powerline.
    Ακομα το ίδιο παθαίνουν συσκεύες που ειναι με Static IP και άλλες με DHCP (δεν υπάρχει conflict αλλο range to DHCP απο τις STATIC)

    οι συσκευές με wifi λειτουργούν όπως και το DECT που είναι συνδεδεμένο στο router (χωρίς καλώδιο τηλεφωνίας. Μιλάει με το router σαν βάση)

    Οταν προσπαθώ να μπω στο user interface δεν ανοιγει η σελίδα απο τα LAN ενω παιζει κανονικά απο τις wifi
    windows diagnostic που ετρεξα μια φορα εγραψε οτι ο server υπάρχει στην διεύθυνση αλλα δεν απαντά η http (80) port

    Μετά απο δήλωση του προβλήματος αναλυτικά προς cosmote (που δεν το ειχαν δηλωμένο απο άλλο όπως μου είπαν μου έστειλαν νέο εξοπλισμό, να δοκιμάσω μήπως ήταν κάτι στο συγκεκριμένο και όχι γενικό.

    ένα ακομα περίεργο που έχω με το smart και δεν το είχα με το PLUS είναι ότι οταν ανοιγω vpn (cisco any connect και συνδεθώ θα κάνει στο 1ο λεπτό 2-3 αποσυνδέσεις και αυτόματες προσπάθειες να ξανασυνδεθεί.|
    μετά το λεπτό αυτό ειναι σταθερό. Με forticlient vpn δεν το έχω

  6. #561
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς χρήστη Beastie,

    την επόμενη φορά που θα έχεις το πρόβλημα με το internet connectivity / time out , δες και απάντα στα εξής :
    Α. Η κάρτα δικτύου του PC κρατά το Link up , σωστά ; (το εικονίδιο βγάζει κόκκινο X - physical layer loss? )
    Β. Σε ping 192.168.1.1 , έχεις απάντηση ;
    Γ. Την ίδια στιγμή laptop με LAN κατευθείαν στο modem Πάνω (όχι μέσω switch) παίζει ;
    Δ. Απενεργοποίησε ότι Green/eco friendly/power ρύθμιση βρεις στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου μαζί με το jumbo frame και δες αν παραμένει το πρόβλημα.
    Ε. Το Switch που έχεις είναι managed ? Έχει Power over Ethernet ?
    ΣΤ. Χρησιμοποιείς Powerlines ?
    Ζ. Με τι συχνότητα στο κάνει ;


    Προς χρήστη PAK,

    Α. Στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου απενεργοποίησε ότι Green/eco friendly/power ρύθμιση βρεις μαζί με το jumbo frame και δες αν παραμένει το πρόβλημα.
    Β. Το τοπικό σου δίκτυο είναι Gbit σωστά ;
    Γ. Με τι συχνότητα στο κάνει ;
    Δ. Η απώλεια IP layer πολλές φορές σχετίζεται με λάθη στη γραμμή που μπορεί να τυχαίνουν χρονικά. Κάνε reboot το Modem να μηδενίσουν τα λάθη - μετρητής. Αφού σου κάνει το πρόβλημα, ΜΗΝ κάνεις reboot το modem. κάνε ένα print screen τη σελίδα με τα στατιστικά γραμμής/λάθη . CRC/FEC errors.
    Ε. Όταν χάσεις την IP , πήγαινε στις ρυθμίσεις internet που σου έχει το username @ otenet.gr και πάτα το save, αυτό στη θεωρία θα πει στο Modem να κάνει νέα κλήση PPP και να πάρει IP .
    ΣΤ. Ασχέτως του 1ου προβλήματος που έχεις, για το 2ο με τα 20 mbps διαφορά, κάλεσε στο 13888, ζήτα την υπηρεσία OTE your service να έρθουν να κάνουν μελέτη και να σου λύσουν το πρόβλημα της εσωτερικής καλωδίωσης με εργολάβο δικό τους - εγγύηση 6 μήνες απλά πληρώνεις τα υλικά +20e ΝΟΜΙΖΩ. Το κοστοβόρα/χρονοβόρα διαδικασία είναι σχετικό με τι εμπειρία ζητάς π.χ Premium υπηρεσία, premium πάγιο το μήνα... ε ρε αδερφέ να σπας τα νεύρα σου ;
    εκτός αν έχουν σκάψει FTTH εκεί και πας για ίνα / κάνεις υπομονή να γίνει διαθέσιμο.
    Ζ. Ζήτα να σου βάλουν στη γραμμή ένα προφιλ με target SNR 11 db , αυτό θα σε προστατέψει από τo οριακό κλείδωμα της γραμμής στο download (θα χάσεις 4-8mbps) και θα κρατήσει το καλό upload.
    Η. Αν δεν κάνω λάθος -> "Το ρουτερ σαν πρίζα χρησιμοποιεί το αρχικό TP-Link Repeater απο το οποίο γίνεται και το Pair στα άλλα repeater" αυτό προκαλεί πτώση στη ταχύτητα 1/3 κάθε φορά που repeater πέφτει σε repeater. Σκέψου μια μικρή επένδυση σε Powerlines ουδέτερης φάσης Devolo γενιάς AV2 , συσκευές που χρησιμοποιούν το καλώδιο του ρεύματος, βάζεις ένα εκεί που έχεις το modem (όχι πάνω σε πολύπριζο) κοίτα να είναι pass through να μη δεσμέυσεις τη πρίζα. Τοποθετείς τα άλλα (ναι μπορείς να βάλεις όσα ψήσεις) στους ορόφους τους άλλους. Αυτά τα άλλα βγάζουν 1-2 LAN και wifi αν θες ανάλογα το μοντέλο.

    Σημείωση : Εναλλακτικά σκέψουν να τράβαγες απλά 3-4 καλώδια LAN στους κάτω ορόφους, στα repeater.

    Σημείωση 2: Δεν φταίει το plus , εγώ streamάρω LAN -> Power Line Tplink AV2 300mbps -> Wifi 5Ghz OLED Philips 40GB 4K/Dolby vision etc. χωρίς σπασίματα



    Εγώ με τη σειρά μου, αφού αντιμετώπισα στο γραφείο σε μια εκ των τριών 200mbps vdsl θέμα με λάθη (πολλά CRC error στη πλευρά του Modem μόνο, δε τα βλέπανε στο dslam...) και το είχα και στο σπίτι πέρυσι, μου είπαν πως είναι γνωστό θέμα στα 200άρια με το PLUS και να αλλάξω modem, να δώσουν το Smart. Παραδόθηκαν στο γραφείο λοιπόν και είχα τα παρακάτω προβλήματα/notices.

    Τα κάνω ένα recap μαζί με άλλα, ενας admin αν μπορεί να κάνει edit το αρχικό Post .

    Hereunder Open points for COSMOTE (feel free to contact us to give further feedback - test firmwares etc.) :

    1) Όταν πραγματοποιείται l2tp vpn πρέπει να χαμηλώσει το mtu στο vpn διαφορετικά δεν περνάνε πακέτα.
    2) Όταν γίνεται pppoe κλήση από ένα Mikrotik, η ταχύτητα πέφτει 130-165/20mbit. (Ενώ με το Speedport Plus δεν υπάρχει πρόβλημα)
    3) Δεν αλλάζει η IP του Modem σε : 192.168.0.1 , 192.168.2.1 κτλ.
    4) Δεν έχει logs όπως τα άλλα να μπορέσουμε να δούμε πότε αποσυγχρονίζει / συγχρονίζει / χάνει ip , error messages κτλ. Πως θα δώσουμε feedback ? πως θα λυθούν τα προβλήματα; πως θα δούμε τα errors ? Πότε έπεσε η γραμμή κτλ. ;
    5) Χάνετε η συνδεσημότητα του LAN σε random χρονικά διαστήματα, μετά από λίγα λεπτά 3-7, φτιάχνει μόνο του χωρίς ενέργεια από πλευρά μας. Οι συσκευές που είναι με WIFI πάνω του συνεχίζουν και λειτουργούν κανονικά καθόλη τη διάρκεια.
    (Users : Beastie )
    6) Απώλεια IP layer WAN IP / VOIP (χρήστης PAK) με χρήση PLEX software
    7) Δεν αλλάζει η IP του modem σε : 192.168.0.1 ή 192.168.2.1
    8) Δεν έχει μενού logs όπως τα άλλα ή είναι ιδέα μου; ΠΩΣ θα δούμε timestamps να δώσουμε feedback?
    9) Δεν έχει ο ΟΤΕ στο site τους χύμα το firmware για να το κατεβάσουμε. Δηλαδή ΑΝ εγώ θέλω να το προ-ρυθμίσω και αναβαθμίσω ΠΡΙΝ το βάλω στη γραμμή πάνω (για να μειώσω το downtime), δεν μπορώ. Θα πρέπει να αναγκαστώ να το βάλω στη γραμμή και να περιμένω το firmware update flow από TR069 server της cosmote.
    10) Δεν έχει δυνατότητα να απενεργοποιήσουμε το SRA η να επιλέξουμε VDSL/ADSL profile 17Α/35Β κτλ. από το μενού του.
    Έχω 200αρα, με το plus συγχρονίζω από 140 μέχρι 160 με πολλά CRC Error... Ανάλογα τα κέφια του, τη περίοδο , το καλοκαίρι το χειμώνα κτλ.
    Η καλωδίωση μου είναι οκ, έχει να κάνει με τον χαλκό.

    Ζητάω το smart έρχεται. Κλειδώνει στα 190 και 200 ενίοτε. Κράταγε τη σύνδεση για 5 - 10 - 15 λεπτά και αποσυγχρονιζόταν.
    Το περισσότερο ήταν 3 ώρες χωρίς αποσυγχρονισμό.

    ΑΥτό που κατάλαβα είναι ότι το Smart δεν έχει SRA Με αποτέλεσμα στη δύσκολη γραμμή μου να ρίχνει τη σύνδεση ενώ το Plus να αυξομειώνει χωρίς να ρίχνει τη σύνδεση.

    Αυτό σχετικά με το Point 10 που έγραψες

    Εκτός αν είχα πέσει σε βλαμμένο εξοπλισμό.

  7. #562
    Εγγραφή
    08-08-2009
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, σήμερα μου ήρθε το speedport Smart με περασμένο το 02.08.08 firmware και αυτό που διαπίστωσα ειναι ότι στο guest network οι επιλογές Validity period και το Bandwich δεν λειτουργούν, βαζω unlimited στο Validity period και 3mbps στο bandwitch πατάω save και όταν ξαναμπαίνω να δω έχουν επανέλθει στις default επιλογές δηλαδή 1 hour στο validiting period και unlimited στο bandwich.

    Τι reboot δοκίμασα τι reset δοκίμασα το αποτέλεσμα το ίδιο, δεν κάνει save τις συγκεκριμενες επιλογές με αποτέλεσμα το guest network να ειναι broken αυτή την στιγμή.

    Το έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα με το συγκεκριμένο firmware η με το προηγούμενο? Είναι bug του firmware να υποθέσω?

  8. #563
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Μου έστειλαν router αντικατάστασης
    το έστησα όπως και το προηγούμενο και πάλι εμφανίστηκε μετά απο σχεδόν 1 24ώρο το 1ο κόλλημα στο LAN

    - Χανετε το LAN για λίγα λεπτά και συνδέεται πάλι μόνο του, και για την διαρκεια της πτώσης συνεχίζουν κανονικά οι συσκευές WiFi
    - Συνεχίζει το μικρό πρόβλημα με το τριπλο connect/disconnect στην συνδεση το cisco anytime
    - Επιβεβαιώνω ότι δεν κρατάει την επιλογή στο bandwidth στο Guest wifi
    - IP εχω αλλάξει σε άλλη αντι για 192.168.1.1 αλλά στο ιδιο range 192.168.1.xx

  9. #564
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    @assvas είχες εσύ κάποιο νεο με το πρόβλημα της αποσυνδεσης του LAN?

  10. #565
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Ένα θεματάκι που έχω! Είναι όταν κόβεται το ρεύμα και επανέρχεται το ρουτερ δεν συγχρονίζει! Η όταν συγχρονίσει κολλάει το WiFi! Πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει!!

  11. #566
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Ισχύει δεν συγχρονίζει με την πρώτη αλλά με το δεύτερο reboot

  12. #567
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει είναι αν επιλέξω στα 5 ghz κανάλι από τα 100 και πάνω το wifi στα 5 ghz απενεργοποιείτε από μόνο του όταν το ενεργοποιω χειροκίνητα αυτό ξανακλεινει πάλι

  13. #568
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Μιας και τα πιατάκια είναι out of stock εδώ και κάτι μήνες, είναι κανείς από εδώ από Αττική που δεν θέλει το δικό του πιατάκι; Το αγοράζω €60, αν ενδιαφέρεται κανείς PM.

  14. #569
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Σημερα επιστρέφω το παλαιο εξοπλισμο που μου ειχαν δώσει για το προβλημα που βέβαια ΔΕΝ λυθηκε...
    με βλέπω να αγοράζω fritzbox7590 και να το εχω και για το πολυ μέλλον που θα έχουμε και 1gb

  15. #570
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και τα πιατάκια είναι out of stock εδώ και κάτι μήνες, είναι κανείς από εδώ από Αττική που δεν θέλει το δικό του πιατάκι; Το αγοράζω €60, αν ενδιαφέρεται κανείς PM.
    Και αν έρθει η ώρα να γίνει επιστροφή εξοπλισμού?Δεν υπάρχει πρόβλημα?

Σελ. 38 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 1828333637383940434858 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας