Σελ. 88 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 687883868788899093 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.306-1.320 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #1306
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που δεν χάνεις τον συγχρονισμό δεν ήταν θέμα πόρτας.
    Με τι κωδικούς μπαίνεις;
    Όντως έχεις δίκιο για την πόρτα! Έπεσα σε καλό τεχνικό και δέχθηκε να πάει στην καμπίνα η οποία είναι απέναντι ακριβώς!
    Κωδικοί είναι οι προσωπικοί αν και δεν τους έχω βάλει χειροκίνητα!

  2. #1307
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως έχεις δίκιο για την πόρτα! Έπεσα σε καλό τεχνικό και δέχθηκε να πάει στην καμπίνα η οποία είναι απέναντι ακριβώς!
    Κωδικοί είναι οι προσωπικοί αν και δεν τους έχω βάλει χειροκίνητα!
    Άλλαξε το psw μέσα από την σελίδα της cosmote.
    Το usr μήπως έχει κάποιον ειδικό χαρακτήρα;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #1308
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξε το psw μέσα από την σελίδα της cosmote.
    Το usr μήπως έχει κάποιον ειδικό χαρακτήρα;
    Όχι όχι δεν έχει κάποιον ειδικό χαρακτήρα to usr.

    Λες να επηρεάζει κάπου το psw?

  4. #1309
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι όχι δεν έχει κάποιον ειδικό χαρακτήρα to usr.

    Λες να επηρεάζει κάπου το psw?
    Κάτι είχα διαβάσει.
    Αν θέλεις κάνε μια αλλαγή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #1310
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι είχα διαβάσει.
    Αν θέλεις κάνε μια αλλαγή.
    Εννοείται θα το δοκιμασω. Δεν έχω να χάσω κάτι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pankostas : 26-10-23 στις 20:12.

  6. #1311
    Καλησπέρα σας. Σε γραμμή Fiber 300 έχω τα Speedport Smart + Mesh. Πάνω στο Mesh συνδέω μέσω ethernet ένα switch στο οποίο συνδέονται 2-3 pcs. Στο όλο δίκτυο συνδέονται ασύρματα κινητά, tablets και smart devices. Το πρόβλημα είναι πως οι υπολογιστές που συνδέονται μέσω ethernet στο switch πάνω στο Mesh ενώ αρχικά πιάνουν 300Mbps μετά από κάποιες ώρες πέφτουν στα 200 ή και ακόμα λιγότερο. Αν κάνω reset το Mesh και ξανά pair για κάποιες ώρες παίζει στο τέρμα. Υπάρχει καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

    Δοκίμασα να ενεργοποιήσω το secondary 2.4GHz only δίκτυο για να βάλω εκεί πάνω τις συσκευές που παίζουν αποκλειστικά στα 2.4Ghz, αλλά αυτό δίνει ip σε 192.168.0.x range οπότε δεν μπορώ να δω τον εκτυπωτή πχ από το κανονικό 192.168.1.x δίκτυο.

  7. #1312
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Σε γραμμή Fiber 300 έχω τα Speedport Smart + Mesh. Πάνω στο Mesh συνδέω μέσω ethernet ένα switch στο οποίο συνδέονται 2-3 pcs. Στο όλο δίκτυο συνδέονται ασύρματα κινητά, tablets και smart devices. Το πρόβλημα είναι πως οι υπολογιστές που συνδέονται μέσω ethernet στο switch πάνω στο Mesh ενώ αρχικά πιάνουν 300Mbps μετά από κάποιες ώρες πέφτουν στα 200 ή και ακόμα λιγότερο. Αν κάνω reset το Mesh και ξανά pair για κάποιες ώρες παίζει στο τέρμα. Υπάρχει καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

    Δοκίμασα να ενεργοποιήσω το secondary 2.4GHz only δίκτυο για να βάλω εκεί πάνω τις συσκευές που παίζουν αποκλειστικά στα 2.4Ghz, αλλά αυτό δίνει ip σε 192.168.0.x range οπότε δεν μπορώ να δω τον εκτυπωτή πχ από το κανονικό 192.168.1.x δίκτυο.
    Αφού πιάνεις και τα 200 μια χαρά είσαι Διαβάζω για το mesh αυτό στα γερμανικά forum. Οι Γερμανοί έχουν δώσει αρκετά update για το πιατάκι. Εδώ δεν τους βλέπω ενεργούς, έχουν να ρίξουν πολύ καιρό Update.
    Θεωρώ πως θέλει update το speed home wifi. Μπορεί να θέλει και το smart. Το mesh αυτό είναι περισσότερο για να βλέπεις ότι πιάνει full το wifi παρά να πιάνεις ταχύτητες.
    Εγω το έχω αφαιρέσει τελείως. Και σε οπτική επαφή με το smart και με ethernet πάνω στο "πιατάκι" ποτέ δεν έπιανε την full ταχύτητα.
    ενώ με το smart απευθείας πιάνει και τα 200 (που έχω) ίσως άμα δοκιμάσεις κάποιο router με wifi 6 να είσαι καλύτερα.

  8. #1313
    Εγγραφή
    29-10-2023
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 10 μήνες ξεκίνησαν περίεργα προβλήματα!
    Ίντερνετ δεν έχω , το τηλέφωνο δεν λειτουργεί και εννοείται δεν ανάβει το τελευταίο λαμπάκι telephony.

    Ο συγχρονισμός κανονικά στο μέγιστο 200+.

    Με μια απλή επανεκκίνηση όλα δουλεύουν κανονικά! Μετά από 1 μέρα ξανά τα ίδια

    Δηλώθηκε βλάβη.
    Αλλαγή ρούτερ. Το ίδιο πρόβλημα μετά απο1 μέρα..

    Ξανά δήλωση βλάβης.
    Αλλαγή πόρτας στην καμπίνα από τεχνικό που ήρθε σπίτι.
    Ξανά το ίδιο πρόβλημα.
    Παίρνω 13788 ότι δεν έχω τηλεφωνο, πέφτω σε ένα περίεργο , μετά από 30 λεπτά δηλώθηκαν βλάβη. Μου έλεγε κάτι περίεργα να κάνω συχνά επανεκκινήσεις!
    Ότι να ναι!
    Είχε κάποια παρόμοιο πρόβλημα?
    Έτσι ξαφνικά μετά από αρκετό καιρό?
    Λέτε να δοκιμάσω άλλο ρούτερ?

    Ποιο κάνει για 200άρα
    Τα στατιστικά είναι αυτά:

    Συνημμένο Αρχείο 251707

    Συνημμένο Αρχείο 251708
    Kαλησπερα.

    Αλλαξα προσφατα σε speedport smart και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος. Μια φορα την ημερα (ισως και παραπανω δεν ξερω μιας και λειπω) εχω το ρουτερ διπλα στο πισι και βλεπω χανεται
    η συνδεση του τηλεφωνου. Βρηκες καποια λυση;;
    Nα ανεφερω πως οταν κατεβαζω παιχνιδι ή seedαρω στο φουλ της ταχυτητας πεφτει το τηλεφωνο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fra_nikos : 29-10-23 στις 22:55.

  9. #1314
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού πιάνεις και τα 200 μια χαρά είσαι Διαβάζω για το mesh αυτό στα γερμανικά forum. Οι Γερμανοί έχουν δώσει αρκετά update για το πιατάκι. Εδώ δεν τους βλέπω ενεργούς, έχουν να ρίξουν πολύ καιρό Update.
    Θεωρώ πως θέλει update το speed home wifi. Μπορεί να θέλει και το smart. Το mesh αυτό είναι περισσότερο για να βλέπεις ότι πιάνει full το wifi παρά να πιάνεις ταχύτητες.
    Εγω το έχω αφαιρέσει τελείως. Και σε οπτική επαφή με το smart και με ethernet πάνω στο "πιατάκι" ποτέ δεν έπιανε την full ταχύτητα.
    ενώ με το smart απευθείας πιάνει και τα 200 (που έχω) ίσως άμα δοκιμάσεις κάποιο router με wifi 6 να είσαι καλύτερα.
    Ίσως να είναι και θέμα firmware όπως λες και ένα update να το διόρθωνε. Το κακό είναι πως μετά από κάποιες ακόμα μέρες έχω παρατηρήσει πως πέφτει ακόμα περισσότερο η ταχύτητα και μπορεί να μην κρατήσει καν σταθερή ταχύτητα στο speedtest. Για αρκετό καιρό μου κολλούσε και ολόκληρο το δίκτυο και έπρεπε να κάνω restart το router για να επανέλθει.

    Ποια η πιθανότητα αν πάρω κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/21960514/TP...Diplo-Kit.html και κλείσω το wifi του router και το mesh να έχω σταθερά 300Mbps; Το 1ο ap θα συνδεθεί με ethernet πάνω στο router, το 2ο ασύρματα πάνω στο 1ο και πάνω στο 2o το switch με ethernet.

  10. #1315
    Εγγραφή
    24-12-2005
    Περιοχή
    thesaloniki
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    καλημερα , σημερα συνεδεσα το pc με ethernet πανω στο πιατακι και μου βγαζει 207 σε 200αρα γραμμη αν και ειμαι και σε αλλο δωματιο .
    το ερωτημα μου ειναι το εξης νομιζω οτι δεν εκπεμπει πλεον σαν wifi και εχει σβησει το λαμπακι mesh ,ετσι ειναι η κανονικη λειτουργια ?
    οχι οτι με πειραζει ιδιαιτερα γιατι το pc μου εχει full ταχυτητα που ειναι και το ζητουμενο
    one of these days....

  11. #1316
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mesa Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα , σημερα συνεδεσα το pc με ethernet πανω στο πιατακι και μου βγαζει 207 σε 200αρα γραμμη αν και ειμαι και σε αλλο δωματιο .
    το ερωτημα μου ειναι το εξης νομιζω οτι δεν εκπεμπει πλεον σαν wifi και εχει σβησει το λαμπακι mesh ,ετσι ειναι η κανονικη λειτουργια ?
    οχι οτι με πειραζει ιδιαιτερα γιατι το pc μου εχει full ταχυτητα που ειναι και το ζητουμενο
    Βλέπω τις οδηγίες του Speed home wifi και δεν βλέπω πουθενά να λέει αν το Mesh είναι σβηστό το τι σημαίνει. περίεργο κάτι δεν πάει καλα σε σενα χαχαχα κανονικά πρέπει να είναι όλα αναμένα. μήπως είναι λιγότερο φωτεινό το led του mesh?
    Έχεις σταθερά 200 download?

  12. #1317
    Εγγραφή
    24-12-2005
    Περιοχή
    thesaloniki
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω τις οδηγίες του Speed home wifi και δεν βλέπω πουθενά να λέει αν το Mesh είναι σβηστό το τι σημαίνει. περίεργο κάτι δεν πάει καλα σε σενα χαχαχα κανονικά πρέπει να είναι όλα αναμένα. μήπως είναι λιγότερο φωτεινό το led του mesh?
    Έχεις σταθερά 200 download?
    Ναι πολύ περίεργο χεχε..
    Γενικά κάνει πολλά παλάβα ...το mesh και το Repeater, τα δύο τελευταία λαμπάκια , ανάβουν όποτε θέλουνε και πότε-πότε το Repeater είναι πορτοκαλί ..η ταχύτητα όμως εκεί 207 καρφωμένη..μη το ματιάξω..αλλά νομίζω ότι κόβει την εκπομπή wifi όταν συνδέω καλωδιο ethernet με τo pc
    one of these days....

  13. #1318
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fra_nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα.

    Αλλαξα προσφατα σε speedport smart και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος. Μια φορα την ημερα (ισως και παραπανω δεν ξερω μιας και λειπω) εχω το ρουτερ διπλα στο πισι και βλεπω χανεται
    η συνδεση του τηλεφωνου. Βρηκες καποια λυση;;
    Nα ανεφερω πως οταν κατεβαζω παιχνιδι ή seedαρω στο φουλ της ταχυτητας πεφτει το τηλεφωνο

    Ακριβώς τα ίδια θέματα είχα!
    Η λύση που βρήκα και σταμάτησαν τα προβλήματα είναι η εξής:
    Έβαλα το asus που έχω σε PPOEE Passthrough και ησύχασα. Το μόνο κακό είναι ότι έτσι δεν τερματίζει την ταχύτητα στα 200. Όταν το είχα σαν access point τερμάτιζε.
    Αλλά τουλάχιστον σταθεροποιήθηκε το internet!
    Αν για οποιοδήποτε λόγο θέλω τα 200 έχω ανοιχτό και το 5ghz του smart όπου τερματίζει η 200αρα.
    Γνώμη μου αν μπορέσεις πες τους να σου αλλάξουν το μόντεμ να πάρεις το plus το 2. Εγώ δεν τα κατάφερα!

  14. #1319
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    έχω το εξής case με το smart
    Όταν γίνεται διακοπή ρεύματος, μετά όλα τα smart devices αρνούνται πεισματικά να μπούνε στο wifi.
    καμερες και smart switches και smart λάμπες.

    Ο μόνος τρόπος για να δουλέψουν είναι reset το modem και μετά επαναφορά του wifi ssid που είχα πριν.

    με το zte 1600 δεν είχα τέτοιο θέμα...

  15. #1320
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bezoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω το εξής case με το smart
    Όταν γίνεται διακοπή ρεύματος, μετά όλα τα smart devices αρνούνται πεισματικά να μπούνε στο wifi.
    καμερες και smart switches και smart λάμπες.

    Ο μόνος τρόπος για να δουλέψουν είναι reset το modem και μετά επαναφορά του wifi ssid που είχα πριν.

    με το zte 1600 δεν είχα τέτοιο θέμα...
    Εχεις σκεφτεί να βάλεις ένα μικρό UPS. Κάποια προβλήματα λύνονται μόνο έτσι. Αν και τα UPS θέλουν συντήρηση

Σελ. 88 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 687883868788899093 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας