Σελ. 16 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 1405

Θέμα: Speedport Smart

  1. #226
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    « Καλησπέρα σε όλους.
    Με την αναβάθμιση σε 200/20 μου δώθηκε (δωρεάν) το speedport smart με το repeater (δεν το χρησιμοποίησα αυτό). Τα σύνδεσα, όλα οκ. Σήμερα χρειάστηκε να εκτυπώσω κάτι (ο εκτυπωτής συνδέεται με wifi) αλλά δεν τον έβρισκε στο δίκτυο παρόλο που στα settings του router φαίνεται κανονικά συνδεδεμένος. Το ίδιο και με το chromecast που έχω!
    Ψάχνοντας, διάβασα ότι να τυχόν είναι ενεργοποιημένο το AP Isolation πρέπει να απενεργοποιηθεί (νομίζω αυτό το error message μου έβγαλε και στο chromecast αφού έκανα κι ένα factory reset). Μπήκα, λοιπόν, στα settings του router και βρήκα αυτή την επιλογή. Την απενεργοποιώ > Save. Πριν δοκιμάσω για να δω αν παίζει, ξανα-μπαίνω να δω τις ρυθμίσεις. Guess what? Το Isolation ενεργοποιημένο! Δοκίμασα πολλές φορές αλλά δεν αλλάζει με τίποτα! Έκανα διάφορες δοκιμές με τα bands, δηλαδή να είναι ενεργό μόνο το 2,4 ή να έχουν άλλο όνομα αλλά τίποτα. Μάλλον bug! To έχετε κι εσείς; "Βλέπετε" κανονικά τις άλλες συσκευές;
    Thanx

    Edit: Μετά από πολλές προσπάθειες, κατάφερα να "δω" chromecast και εκτυπωτή ενεργοποιώντας το Guest δίκτυο. Παρ'ολα αυτά, η επιλογή Validity period ενώ την αλλάζω σε unlimited, παραμένει στο 1 hour!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aftos : 04-12-20 στις 00:47.»

    Βλέπω κανονικά όλες τις συσκευές είτε over eth είτε over WiFi (laptop, tablets, κινητά, αποκωδικοποιητή δορυφορικής, streamer...) - μέχρι και τα powerline αναγνωρίζει σωστά και τις συσκευές που είναι επάνω τους.
    Αυτό που επιτάχυνε περισσότερο την επικοινωνία με τα περιφερειακά (πχ εκτυπωτής) ήταν το να τους δώσω στατική ιp μέσα από το ρουτερ (τις συσκευές πχ εκτυπωτή τις έχω αφήσει να παίρνουν ip μέσω dhcp).
    Αρχικά τα είχα ανάποδα (οι συσκευές ζητούσαν συγκεκριμένη up) & είχα καθυστερήσεις.
    Δεν ξέρω αν αυτό απαντάει σε όλα σου τα προβλήματα...

  2. #227
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και πάλι.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Τον εκτυπωτή κατάφερα να τον συνδέσω ξανά κάνοντας χρήση του WPS. Ποιος ξέρει, ίσως να είχα θέσει από παλιά static ip Για το chromecast πάντως μπορώ και το βλέπω (δηλ. μου εμφανίζεται η επιλογή Cast σε κινητα/tablet) μόνο όταν είναι ενεργοποιημένο το guest wifi). Επίσης, όπως είπα και στο προηγούμενό μου post, οι ρυθμίσεις που ανάφερα δεν σώζουν τις τιμές τους. Θα δούμε σε επόμενο firmware update.
    Thanx anyway

  3. #228
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους.
    Μέχρι σήμερα και με όλα μου τα router δεν είχα θέμα στο να σεταρω το PlayStation σε dmz. Με αυτό το router και ενώ δίνω σταθερή ip στο DHCP όπως με καθοδηγεί η καρτέλα DMZ, και αφού δώσω την κονσολα σε DMZ, δεν βλέπω να αλλάζει το Nat type στα call of duty από moderate σε open. H κονσόλα παίρνει κανονικά την σταθερή ip. Είτε εάν την αφήσω στο αυτομάτως, είτε και εάν την σεταρω χειροκίνητα.
    Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει; Πάντα μου δούλευε αμέσως στο παρελθόν.....

  4. #229
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    μηπως ειναι καποιο bug? αμα δεν απαντησει καποιος εδω παρε ενα τηλ ΟΤΕ μπας και γινει τιποτα.

  5. #230
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απλα κανε port forward στις θυρες που δινει η Activision. Κανε google τι και πως και θα βρεις την ακρη σου. Φυσικα το Open NAT δεν επηρεάζει το ping σου.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  6. #231
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    https://support.activision.com/artic...-of-duty-games το λινκ για τις θυρες

  7. #232
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Καλημέρα,

    Εχει καταλάβει κανείς πως δουλεύει το mac filtering σε αυτόν το router? Εχει δύο επιλογές, blacklist & whitelist αλλά και στις δύο μετά λέει allowed devices. Το έχει τεστάρει κανένας, θέλω να αναγκάσω τις συσκευές που έχουν 5ghz να δουλεύουν μόνο με αυτό χωρίς όμως να σπάσω το wifi στα δύο.

  8. #233
    Εγγραφή
    05-09-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Καλησπέρα, θέλω να συνδέσω το πιατάκι με το router με ethernet και να φτιάξω άλλο δίκτυο. Γίνεται αυτό;

  9. #234
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Εννοεις ως AP?

  10. #235
    Εγγραφή
    05-09-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Ναι, τα έχω συνδέσει με το καλώδιο αυτή τη στιγμη, αλλά δεν ξέρω πώς έχει γίνει η σύνδεση μεταξύ τους, αν δηλαδή έχουν συνδεθεί το ρουτερ και το πιατάκι μέσω του καλωδίου ή με το wifi, φαντάζομαι με το καλώδιο όμως.

    Επίσης πώς μπορώ να τσεκάρω πού έχει συνδεθεί η κάθε συσκευή, στο ρούτερ ή στο πιατάκι;

    Αυτό που θέλω βασικά είναι η τηλεόραση να παίρνει wifi απο το πιατάκι που το έχω πολύ κοντά

    Ελπίζω να καταλάβατε

  11. #236
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teof13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τα έχω συνδέσει με το καλώδιο αυτή τη στιγμη, αλλά δεν ξέρω πώς έχει γίνει η σύνδεση μεταξύ τους, αν δηλαδή έχουν συνδεθεί το ρουτερ και το πιατάκι μέσω του καλωδίου ή με το wifi, φαντάζομαι με το καλώδιο όμως.

    Επίσης πώς μπορώ να τσεκάρω πού έχει συνδεθεί η κάθε συσκευή, στο ρούτερ ή στο πιατάκι;

    Αυτό που θέλω βασικά είναι η τηλεόραση να παίρνει wifi απο το πιατάκι που το έχω πολύ κοντά

    Ελπίζω να καταλάβατε
    Αν έχεις κάνει backhaul με καλωδιο Ethernet τότε το καλωδιο υπερισχύει του WiFi.
    Από που παίρνει η συσκευή σε συνθήκες mesh εξαρτάται από την δυνατότητα εφαρμογής των πρωτόκολλων εναλλαγής δικτύου. Προφανώς η τηλεόραση είναι σταθερή - δεν κινείται. Άρα επιλέγεις μέσα από το μενού της TV topped το δίκτυο που συνδέεται. Θεωρητικά αν το repeater είναι πιο κοντά τότε το σήμα ειναι πιο ισχυρό άρα θα παραμείνει συνδεδεμένη εκεί που της λες.
    Για να το τσεκάρεις πηγαίνεις στην σελίδα του ρουτερ και επιλέγεις my connected devices. Στο σχεδιάγραμμα θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

  12. #237
    Εγγραφή
    05-09-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Ευχαριστώ το βρήκα ναι.

    Τώρα κάτι άλλο
    Συγχρονίζει σχετικά χαμηλότερα απ το plus. Το plus έπαιζε ανάμεσα σε 200-210, το smart είναι στα 188 από χθες.
    Σύνδεσμολογία έχω ακριβώς την ίδια που είχα με το plus, δηλαδή από την πρίζα τηλεφώνου κατευθείαν στη θύρα dsl του ρουτερ και επίσης σύνδεση του τηλεφώνου με το ρουτερ στο phone 2 (μέσω του αντάπτορα που έχει)

    https://imgur.com/Qov8ucS
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teof13 : 12-12-20 στις 13:12.

  13. #238
    Εγγραφή
    13-05-2009
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Καλησπέρα. Χθες σύνδεσα το speedport smart και έχω πρόβλημα, γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ με το vpn του γραφείου μου. Με κάποιο ψάξιμο κατάλαβα ότι μάλλον φταίει ότι είναι απενεργοποιημενο το ipsec στο router και δεν μπόρεσα να το ενεργοποιήσω. Μίλησα με cosmote και με πήραν μετά από 1 ώρα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι το συγκεκριμένο δεν υποστηρίζει ipsec θα το πάρουν πίσω και θα κρατήσω το παλιό. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα; βρέθηκε λύση;

  14. #239
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Netgear N300
    Και εγώ αντικατέστησα το Plus με το Smart. Πλην των όσων έχουν προαναφερθεί σε αυτό το νήμα έχω να προσθέσω τα εξής:

    Το φυλλάδιο οδηγιών το οποίο περιέχεται στην συσκευασία του Speed Smart Wifi (πιατάκι) έχει οδηγίες μόνο για την σύνδεσή του ως repeater (ασύρματα και με το προκύπτον δίκτυο υποδεέστερο του αρχικού σε ταχύτητα) μέσω χρήσης του πλήκτρου WPS του router και του repeater. Δεν περιέχει, ωστόσο, τις οδηγίες για ενσύρματη σύνδεση ως extender (προκύπτον δευτερεύον δίκτυο χωρίς απώλειες σε σχέση με το πρώτο). Υπάρχει online pdf, το οποίο, αν και πολύ λεπτομερέστερο, δεν περιγράφει όλα τα βήματα που προαπαιτούνται για επιτυχή ενσύρματη σύνδεση των δύο, χρήση της δευτερεύουσας συσκευής ως extender και ενεργοποίηση των λειτουργιών mesh και smart wifi.

    Μετά από αρκετό πονοκεφάλιασμα τα κατάφερα. Αν κάνετε απευθείας ενσύρματη εγκατάσταση, στο τέλος καταλήγετε σε αυτό το αποτέλεσμα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thumbnail_20201210_185818.jpg 
Εμφανίσεις:  77 
Μέγεθος:  143,6 KB 
ID: 222070Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  πριν φωτάκια.jpg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  94,7 KB 
ID: 222071

    Πρέπει πρώτα να γίνει επιτυχής ασύρματη σύνδεση με χρήση WPS και μετά να συνδεθούν router και extender με ethernet. Μόλις ανιχνευθεί ενσύρματη σύνδεση, το πιατάκι περνάει από λειτουργία repeater σε extender και, μετά από αρκετά αναβοσβησίματα των φωτεινών του ενδείξεων, ανάβουν όλα πράσινα και λειτουργίες Smart WiFi και Mesh παραμένουν ενεργοποιημένες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-12-12 214115.png 
Εμφανίσεις:  77 
Μέγεθος:  34,9 KB 
ID: 222069
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  μετά extender.png 
Εμφανίσεις:  91 
Μέγεθος:  31,7 KB 
ID: 222072


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gor : 12-12-20 στις 23:01.

  15. #240
    Εγγραφή
    06-09-2006
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akalagr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Χθες σύνδεσα το speedport smart και έχω πρόβλημα, γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ με το vpn του γραφείου μου. Με κάποιο ψάξιμο κατάλαβα ότι μάλλον φταίει ότι είναι απενεργοποιημενο το ipsec στο router και δεν μπόρεσα να το ενεργοποιήσω. Μίλησα με cosmote και με πήραν μετά από 1 ώρα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι το συγκεκριμένο δεν υποστηρίζει ipsec θα το πάρουν πίσω και θα κρατήσω το παλιό. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα; βρέθηκε λύση;
    Ρώτησε το ΙΤ του γραφείου αν μπορείς να συνδεθείς με OpenVPN. Πέρα απο την δουλειά σου τσεκάρισε αν δουλέυει και το wifi calling γιατί νομιζω και αυτές οι υπηρεσίες χρειάζονται ipsec passthrough.
    Είναι δυνάτον να μην υποστηρίζει; αυτή ειναι βασική λειτουργία

Σελ. 16 από 94 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας